ساعدنیوز
ساعدنیوز

برای داشتن خانه مرتب و تمیز از کجا شروع کنیم؟ + راهکار های ساده

  دوشنبه، 25 اردیبهشت 1402   زمان مطالعه 10 دقیقه

آرزوی هر خانم کدبانویی است که خانه ای مرتب و منظم داشته باشد تا در مواجهه به مهمان های سرزده بتواند به نحو احسنت از آن ها پذیرایی کند و بهم ریختگی خانه موجب سرخوردگی او نشود. گرچه داشتن خانه ای مرتب و تمیز آن هم با داشتن فرزند کوچک و همسر شلخته کار دشواری است و تمیزکاری روزانه موجب خستگی زیاد میشود ولی با داشتن یک برنامه حساب شده و تقسیم کار در بین روزهای هفته میتوانید همیشه خانه ای مرتب و منظم داشته باشید و به کدبانویی نمونه در فامیل مبدل شوید. اگر شما هم به دنبال راه حلی برای نظم دادن به وسایل خانه و جلوگیری از بهم ریختگی آن ها هستید با ما همراه باشید تا با نکاتی ساده همیشه خانه ای تمیز و مرتب داشته باشید. برای شروع کار :

داشتن برنامه هفتگی برای تمیزکاری

با نوشتن یک برنامه هفتگی برای تمیزکاری خانه از تلنبار شدن کارها روی هم جلوگیری نمایید، اگر در طول هفته هر روز را به مرتب کردن یکی از قسمت های خانه اختصاص دهید دیگر کارها روی هم تلنبار نمیشود و مجبور نیستید یک روز تعطیل خود را صرف تمیز کردن کل خانه کنید و در آخر هم با خستگی به رختخواب بروید بلکه میتوانید روز تعطیل را به تفریح اختصاص دهید. در ادامه یک نمونه برنامه ریزی را مثال می زنیم و شما میتوانید از آن پیروی کنید و یا اینکه برنامه را طبق میل خودتان تغییر دهید. برای مثال:

  • هر وسیله را سر جای خودش قرار دهید: روز اول را به جمع کردن وسایل اضافی از سطح پذیرایی اختصاص دهید برای این کار برای هر قسمت از خانه یک سبد اختصاص دهید و وسایل هر قسمت را داخل سبد مخصوص خودش قرار دهید. بعد از اینکه وسیله های اضافی را از پذیرایی جمع آوری کردید هر کدام از آن ها را به مکان مخصوص خودش برده و وسیله ها را سر جایشان بگذارید. حالا وسیله های پذیرایی را بخوبی مرتب کرده و هر وسیله را سر جای خودش بچینید. سری هم به وسایل بازی کودکان بزنید و آن ها را مرتب کرده و هر وسیله را سر جای خودش قرار دهید. بهتر است لوازم اضافی و اسباب بازی های به درد نخور را جدا کرده تا از شلوغی و بهم ریختگی مداوم وسیله ها جلوگیری نمایید.

  • لباس های کثیف را بشویید: لباس هایی که نیاز به شستشو دارند را از کمدها و سطح خانه جمع کنید و داخل لباسشویی بریزید اگر نیاز بود آن ها را در دو نوبت به داخل لباسشویی بریزید. لباسها را بعد از شستشو و خشک شدن تا کرده و در کشوها و کمدهای مخصوص جا دهید. اگر کشوها و کمد ها به هم ریخته بود الان فرصت خوبی است تا در حین جمع کردن لباسهای شسته شده آن ها را هم مرتب تا کرده و سرجای خود قرار دهید.

  • گردگیری و غبار روبی خانه: همه جای خانه را بخوبی گردگیری کرده و خانه را برق بیاندازید، ابتدا به کمک جاروبرقی مبل ها و پرده ها را گردگیری کرده و سپس با یک دستمال تمیز و اسپری پاک کننده همه جا را بخوبی گردگیری کنید و گرد و غبار را از خانه خود پاک نمایید. در آخر فرش را جاروبرقی بکشید و قسمت های باز را با یک تی مخصوص تمیز کنید.

  • روز چهارم را به یخچال و کابینت ها اختصاص دهید: یخچال را بررسی کنید غذاهای اضافی را از یخچال بیرون آورده و وسیله های داخل آن را بیرون بریزید و داخل یخچال را با یک دستمال مناسب تمیز کرده و وسیله ها را داخل یخچال بچینید. ظرف هایی که داخل آبچکان و پیشخون آشپزخانه تلنبار شده را داخل کابینت ها بچینید و به آن ها نظم دهید.

پوستر تمیز کردن یخچال

  • روز پنجم تمیز کردن سرویس ها: روز پنجم را به تمیز کردن سرویس ها اختصاص دهید، سرویس ها را با پاک کننده های مخصوص تمیز کرده و هر وسیله را بعد از ضد عفونی کردن سر جای خودش قرار دهید. سرویس های بهداشتی یکی از مکان های بسیار حساس در خانه به شمار میروند که باید به طور مرتب ضدعفونی شوند تا از بروز برخی بیماری ها جلوگیری گردد.

چند نکته ساده برای داشتن خانه مرتب

اگر شما هم جزء افرادی هستید که برای پیدا کردن هر لنگه جوراب خود باید همه جای خانه را زیر و رو کنید اگر لباسهای تمیز و کثیف روی کاناپه تلنبار شده و و برای پیدا کردن یک لباس تمیز باید کوهی از لباس و خرت و پرت را جا به جا کنید بهتر است نکات زیر را رعایت کنید. اکثر خانم های شاغل و خانه دار وقت زیادی را بیرون از خانه و در محل کار سپری میکنند و از این رو نمیتوانند مدام به امور خانه و مرتب کردن وسیله ها رسیدگی کنند به همین خاطر ممکن است محل زندگی آن ها به مکانی بهم ریخته و نا منظم تبدیل میشود ولی با کمی صبر و حوصله و بکار بردن برخی نکات مهم خانه داری میتوان از این معضل جلوگیری کرد. برای داشتن خانه ای مرتب بهتر است موارد زیر را رعایت کنید تا ناچار به تمیزکاری چندین باره در طول هفته نشوید.

دور ریختن وسیله های قدیمی و فرسوه

وسیله های فرسوده و غیرقابل استفاده را دور بریزید و از تلنبار شدن آن ها روی هم جلوگیری کنید. اگر وسیله ای در خانه وجود دارد که دیگراز کار افتاده و قابل استفاده نیست آن را کنار بگذارید تا مجبور نباشید هر بار زمان زیادی را صرف مرتب کردن آن ها کنید. زمان خاصی را به این کار اختصاص دهید و همه کمدها کابینت ها و کشوها را بررسی کنید و وسیله های اضافی را دور بریزید و وسیله های جدید و کاربردی تری را برای آن ها جایگزین کنید همچنین با این کار خانه شما خلوت تر شده و دیگر مجبور به صرف زمان اضافی برای منظم کردن آن نیستید.

جمع کردن کنترل ها را از زیر دست و پا

یک جا کنترلی برای کنترل تلویزیون و دستگاه خود درست کنید و یا از فروشگاه یک جا کنترلی تهیه کرده و آن را روی دسته کاناپه جاسازی کنید تا کنترل ها جای مشخصی داشته باشند و هر با مجبور نباشید برای پیدا کردن آن ها زمان زیادی صرف نمایید.

پوستر کنترل تلویزیون

انتخاب مکان ثابت برای هر وسیله

برای اینکه به وسایل خانه نظم دهید بهتر است برای هر وسیله یک مکان ثابت انتخاب کنید و بعد از استفاده از آن وسیله آن را حتما سر جای خودش قرار دهید. به طور مثال بعد ازاینکه کلی وسیله خریده اید و با دست های پر به خانه برمیگردید به جای اینکه آن ها را در گوشه ای از خانه رها کنید و لباسهای تان را روی تخت و کاناپه پرت کنید بهتر است هر چیزی را در جای خود قرار دهید تا بعدا مجبور نباشید وقت زیادی را صرف مرتب کردن آن ها نمایید.

مرتب کردن کمدها

زمانی که حمام کرده اید و میخواهید لباس تمیزی از کشو و کمد خود بردارید سایر لباس ها را بهم نریزید و هر لباس را مرتب تا کرده و سر جای خود قرار دهید. بعد از حمام کردن حوله خیس را روی تخت ولو نکنید بلکه آن را پهن کنید تا خشک شود و سپس تا کرده و سر جای خودش قرار دهید. ولو کردن حوله و لباس روی تخت خواب و کاناپه نه تنها کار شما را بعدا بیشتر خواهد کرد که نمای زشت و نامنظمی به خانه شما میدهد.

قرار دادن کشوی مخصوص برای مجله ها

بعد از مطالعه مجله آن را روی میز رها نکنید بلکه یک کشوی مخصوص برای مجله و روزنامه ها اختصاص دهید و بعد از هر بار مطالعه آن ها را سر جای خود بگذارید. کتاب خانه مناسبی در گوشه ای از اتاق کار یا سالن پذیرایی قرار دهید و کتاب هایتان را داخل آن بچینید و بعد از هر بار مطالعه کتاب را به جای خود برگردانید تا بعدا مجبور نباشید کل خانه را برای پیدا کردن آن زیر و رو کنید.

بازسازی خانه

قسمت هایی از دیوار که در اثر کوبیدن میخ رنگ آن ریخته حتما ترمیم کنید و با رنگ آمیزی آن ها را باز سازی نمایید. درهایی که صدای جیر جیر میده نیاز به روغن کاری دارند بهتر است با روشی مناسب این مشکل را بر طرف نمایید.

قرار دادن کوسن ها سر جای خود

بعد از تماشای تلویزیون و یا استراحت روی کاناپه و مبل حتما آن را مرتب کرده و کوسن ها را سر جای خود قرار دهید تا خانه بهم ریخته و نا منظم جلوه نکند چون هر آن ممکن است کسی در خانه را بزند و یک مهمان ناخوانده وارد شود پس بهتر است کوسن های مبل را همیشه مرتب سر جای خود قرار دهید..

تمیز کردن حمام بعد از ه بار دوش گرفتن

اگر بعد از هر بار دوش گرفتن آینه و روشویی را تمیز کرده و خشک کنید همیشه تمیز و مرتب به نظر میرسند و کارها روی هم تلنبار نمیشود. هر یکی از اعضای خانواده بعد از حمام کردن محیط حمام را با کمک اسپری ضدعفونی کند تا همیشه محیطی پاک و عاری از هر گونه میکروب محیا گردد .

تمیز کردن سرویس بهداشتی قبل از خواب

زمانی که شب ها قبل از خواب از سرویس بهداشتی استفاده میکنید آن را با مایع ضدعفونی کننده تمیز کنید تا همیشه تمیز و پاکیزه باشد. با این کار نه تنها همیشه سرویس تمیز خواهد بود بلکه از جرم گرفتن آن جلوگیری میشود و کار شما آسان میشود.

ضدعفونی کردن سینک

با قرار دادن مایع ضدعفونی کننده زیر سینک میتوانید آن را به طور مرتب تمیز کنید و این امر از جرم گرفتن سینک و روشویی جلوگیری میکند. همچنین شیشه شو را در دسترس قرار دهید و آینه ها و شیشه ها را به طور روزانه تمیز کنید تا همیشه براق و تمیز باشد.

مرتب کردن تخت خواب

هر روز بعد از اینکه از خواب بیدار میشوید ملافه و روتختی را مرتب کنید و اگر نیاز به شستشو دارد آن را در سبد لباس ها قرار دهید تا در اولین فرصت آن ها را داخل لباسشویی بریزید. همیشه روتختی و ملافه اضافی و تمیز داخل کمد داشته باشید تا در این مواقع بتوانید آن ها را با ملافه های کثیف جایگزین کنید. تخت خود را خلوت کنید و بالشت و پتوهای اضافی را از روی تخت بردارید تا مرتب کردن آن آسان تر شود.

تهیه لیست کارهای روزانه

هر شب لیستی از کارهایی که روز بعد باید انجام دهید را بنویسید با این کار دیگر سردرگم نمیشوید و همچنین میتوانید به همه کارهای خود برسید. کارهای مهم تر را بالای صفحه بنویسید تا اول از همه آنها را انجام دهید و از قلم نیافتد.

کمک گرفتن از اعضای خانواده

از فرزندان خود بخواهید بعد از بازی اسباب بازی خود را در جای خودش قرار دهند و برای این کار میتوانید یک سبد مخصوص در اتاق آن ها قرار دهید تا اسباب بازی های خود را بعد از بازی کردن داخل آن جمع کنند. همچنین به آن ها یاد بدهید تا اتاق خود را مرتب کرده و لباس های خود را روی زمین و تخت نیندازند بلکه داخل کمد و کشو جمع کنند.

مرتب کردن خانه قبل از خواب

اگر شما هم یک خانم شاغل و خانه دار هستید هر شب قبل از خواب چند دقیقه را به مرتب کردن خانه اختصاص دهید، هر وسیله را در جای خود قرار دهید و به خانه نظم دهید. این کار باعث میشود زمانی که از محل کار به خانه برمیگردید کار زیادی نداشته باشید و نیازی به مرتب کردن خانه ندارید.

تمیز نگهداشتن آشپزخانه بصورت روتین

پیشخوان آشپزخانه را همیشه خلوت نگه دارید و ظرف ها را بعد از شستن و خشک کردن داخل کابینت و سر جای خودش بچینید تا روی هم تلنبار نشود. زباله ها را مرتب خالی کنید تا بوی نامطبوعی در فضای آشپزخانه نپیچد. دستمال های آشپزخانه را بعد از شستن در یک فضای مخصوص پهن کنید و بعد از خشک شدن تا کرده و داخل یک کشو بچینید تا هر بار نخواهید دنبال دستمال و حوله تمیز بگردید.

سخن پایانی

بنابراین خانه محل امن هر خانواده ایست که باید در آن احساس آرامش داشته باشد، مرد و زن بعد از سپری کردن یک روز کاری شلوغ و پر مشغله برای استراحت به خانه برمیگردند تا دور هم جمع شده و خستگی های خود روزانه خود را در کنار خانواده تبدیل به انرژی کرده و برای روز بعد آماده شوند ولی بهم ریختگی و نا مرتب بودن خانه نه تنها خستگی آن ها را بر طرف نمیکند که بهم ریختگی و کثیف بودن محیط زندگی باعث چند برابر شدن خستگی آن ها خواهد شد پس بهتر است به فکر راه حلی باشید تا محیط زندگی خود را برای خود و خانواده تان تبدیل به مکانی آرام و دلنشین کنید. امیدواریم مطالب فوق کمک هرچند کوچک در داشتن محیطی امن و تمیز و پاکیزه برای شما عزیزان کرده باشد. امیدوارم از محتوای خانه داری نهایت لذت را برده باشید و برای کسانی که به خانه داری علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (401 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (318 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (172 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (92 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (85 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (79 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (60 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
قیمت طلا (مثقال 18 عیار، گرم 18 عیار) چهارشنبه 12 مهر!+ جزئیات خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟