ساعدنیوز
ساعدنیوز

بزرگترین اختلاس‌گر ایران کیست؟

  شنبه، 01 بهمن 1401   کد خبر 239091
بزرگترین اختلاس‌گر ایران کیست؟
ساعد نیوز: اختلاس بیت المال یکی از منفورترین خیانت‌هایی است که یک مسئول در حق یک ملت انجام می‌دهد، و هیچ اختلاس‌گری هم در طول تاریخ ایران محبوب نشده است. در این گزارش بزرگترین اختلاس‌ تاریخ ایران را مرور می کنیم.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از تسنیم، اختلاس یا به معنای عام تر آن فساد اقتصادی و مالی، نقض قوانین موجود برای تامین منافع و سود شخصی است. اختلاس یکی از مهمترین چالشهای هر اقتصادی از جمله ایران از جنبه نقص حکمرانی و تشتت اجتماعی است. فساد اقتصادی اعتماد مردم به دولت و حاکمیت را خدشه دار می سازد و ثبات سیاسی و هنجارهای فرهنگی، ملی، اجتماعی را متزلزل نموده و با تخریب رقابت منصفانه در بازار کار و تخصیص ناکارآمد منابع مانع رشد اقتصادی می شود.

شاید در سالهای متمادی گذشته به ویژه دو دهه اخیر، نمونه هایی از مفاسد اقتصادی و اختلاسهای بزرگ در ذهن مردم ایران رسوب کرده باشد، اما یکی از اختلاس های بزرگ اخیر ماجرای فساد 3 هزار میلیارد تومانی در ابتدای دهه 90 شمسی بود که یکی از متهمین اصلی آن به نام خاوری به کانادا فرار کرده و البته با دیگر متهمان آن برخورد قانونی شده و اموال مسروقه هم به بیت المال برگشته است. ولی آیا بزرگترین اختلاس ایران همین فساد 3 هزار میلیاردی بود؟ و آیا خاوری تنها اختلاس گر فراری ایران است؟ در این گزارش به این می پردازیم که بزرگترین اختلاس در سیستم اداری و اقتصادی ایران توسط چه کسی و در کدام برهه تاریخ معاصر کشور رخ داده است.

صدماتی که دیکتاتورهای تاریخ ایران طی صدها سال به این کشور وارد کردند، شاید تا چندین دهه قابل جبران نباشد، از بین بردن سرمایه اجتماعی و فرهنگ کشور و همچنین آسیب جدی به باورهای مردم جامعه، تنها بخشی از اقدامات جبران ناپذیر پادشاهان دیکتاتور و خونریز ایران بود، اما آنچه تا امروز مغفول مانده، غارت بخش بزرگی از سرمایه مادی مردم ایران در زمان پادشاهی آخرین دیکتاتور است.

اموالی که خاندان پهلوی و وابستگان آنها از بیت المال ملت ایران غارت کردند فهرستی بسیار طولانی است، علاوه بر اینکه سود حاصل از فروش نفت و همچنین طلا و جواهرات بسیاری را با خود به خارج از کشور برده و دربانک های کشور های غربی سرمایه گذاری کرده اند.

یعقوب توکلی مورخ و استاد دانشگاه در همین خصوص با اشاره به اینکه، هر چه به قدرت رضاشاه افزوده می شد، بر اشتهای سیری ناپذیری جمع آوری مال و ثروت او نیز افزوده می شد، و به تجربه دریافت که برای ادامه حکومت خود نیاز به ثروت دارد و از این روبه خرید املاک متعدد از ثروتمندان روی آورد ،گفت: «رضا پهلوی در همان ابتدای شب کودتا اولین ملک خود را که همان زمین مجلس شورای ملی است از سران قاجار در قبال آزادی یکی از سران آنها دریافت کرد. مشهور است که رضا شاه در دوران حکومت خود حدود 4400 آبادی را به نام خود سند زد و این حجم عظیم املاک سبب ایجاد اداره املاک و مستغلات شاهنشاهی شد و بعد از مدتی اداره این املاک به وزارت دربار واگذار شد.

در ماجرای فروش نفت نیز سود حاصله به طور مستقیم به حساب شخصی رضا شاه در لندن واریز می شد و این مبلغ که به صورت شمش طلا با کشتی در حال انتقال به آمریکا بوده ، به گفته انگلیسی ها توسط آلمان ها مورد اصابت قرار گرفته و در آب فرو رفته که قطعا توسط انگلیس ها سرقت شده است.»


این تاریخ نگار با اشاره به ابهامات برخی رسانه ها مبنی بر اینکه محمدرضا شاه روز فرار از ایران تنها 35 میلیارد دلار از ایران خارج کرده است، بیان کرد: «نگاهی به برخی فعالیت های افراد نزدیک به شاه بعد از سرنگونی رژیم سلطنتی نشان می دهد رقم ها بیش از این مقدار است و هرکدام از نزدیکان و درباریان میلیاردها دلار از کشور خارج کرده اند که متاسفانه احصاء نشده است. سرقت اموال بیت المال توسط پهلوی ها تنها به خاندان آنها ختم نمی شود و بسیاری از فرماندهان و نظامیان رده های بالا هم ده ها میلیارد تومان از کشور خارج کرده اند که هنوز در هیچ دادگاه و سازمان بین المللی به طور جدی به آن پرداخته نشده و هیچ شکایت قاطعی صورت نگرفته است و باید پیگیری های لازم جهت بازگرداندن اموال مسروقه به کشور صورت گیرد.»

لازم به ذکر است، چندی قبل روزنامه فاینشنال تایمز هم در گزارشی شاه مخلوع پهلوی را بزرگترین دزد و اختلاسگر تاریخ ایران دانسته بود. این روزنامه 5 تن از شخصیت های حکومتی را نام برده است که نام شاه مخلوع نیز در بین آنهاست. در آن مقطع موضوع مذکور در توییتر نیز بازنشر زیادی داشته است.

در این گزارش با بررسی دارایی های دیکتاتور های مخلوع سراسر جهان، آمده که محمدرضا شاه پهلوی 35 میلیارد دلار دارایی از ایران خارج کرده است. به نظر می رسد این رقم متعلق به خروج مستقیم دارایی به شکل ارز از کشور باشد و املاک و سهام خاندان پهلوی در خارج از کشور در آن محاسبه نشده است.

اردشیر زاهدی، وزیر خارجه ایران و آخرین سفیر ایران در ایالات متحده آمریکا در دورهٔ محمدرضا شاه پهلوی نیز نوشته است: «دادستان تهران در زمان شریف امامی، فهرست دقیقی از افرادی که پول هایی را که به شکل ارز خارج کرده بودند، استخراج کرد. در میان این فهرست، شخص اعلی حضرت تا آن زمان 31 میلیارد دلار از کشور خارج کرده بود.»

اگر در یک محاسبه ساده 35 میلیارد دلار رقم دزدی اولیه را با قیمت دلار امروزی محاسبه کنیم، مبلغ هنگفتی می شود که با محاسبه 40 سال تورم و سود های حاصل از آن سر به فلک می کشد. در صورتی که در یک براورد حداقلی رقم 35 میلیارد دلار را به عنوان دارایی ارزی خارج شده از کشور توسط شاه مخلوع پهلوی قلمداد کنیم، میتوان ادعا کرد که هم اکنون رقم آن اختلاس تاریخی بالغ بر 1400 هزار میلیارد تومان (معادل تقریبی بودجه دولت ایران در سال 1401) می باشد. به نظر می رسد این حجم انبوه از ثروت غارت شده ایرانیان هم اکنون در آن سوی آبها در اختیار افرادی قرار گرفته که با وجود تازه بودن خاطرات بر باد رفتن دارایی های ملی، بار دیگر میدان را برای خود نمایی و فریب گسترده افکار عمومی فراهم دیده اند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1738 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (483 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (240 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (224 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (174 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (158 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (156 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (121 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (96 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (79 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (69 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
جواهرات چشمگیر نیکی کریمی که محو آن می شوید + عکس (تصاویر) کشف یک «یخچال» دو هزار ساله با لولۀ آب سرد! زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع