چگونه یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنیم؟

  شنبه، 29 مرداد 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
چگونه یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنیم؟
ساعدنیوز : چگونه یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنیم؟ پس از همه‌گیری بیماری کرونا در دنیا و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک، اهمیتِ داشتن پایگاهی اینترنتی برای در ارتباط بودن با مشتریان و کاهش تاثیر مسائل محیطی و خارجی روی درآمد فروشگاه‌ها بیش از پیش به چشم آمد.

پس از همه گیری بیماری کرونا در دنیا و تعطیلی بسیاری از کسب وکارهای بزرگ و کوچک، اهمیتِ داشتن پایگاهی اینترنتی برای در ارتباط بودن با مشتریان و کاهش تاثیر مسائل محیطی و خارجی روی درآمد فروشگاه ها بیش از پیش به چشم آمد. دلایل مختلفی برای حرکت به سمت مدرن کردن کسب وکار و آنلاین کردن فرآیند فروش برای رسیدن به درآمد پایدار وجود دارد اما چگونگی انجام این کار هنوز برای بسیاری از افراد مجهول مانده است. در این مطلب قصد داریم راهنمای راه اندازی یک کسب وکار را در اختیارتان قرار دهیم برای راه اندازی کسب وکار هزینه طراحی سایت فروشگاهی یکی از مهمترین فاکتور ها است که بیدُک با تعرفه های مناسب این مشکل را حل کرده است.

از سوی دیگر افراد زیادی علاقه مند به مدیریت و راه اندازی کسب وکار شخصی خودشان هستند، هرچند انجام این کار در گذشته به دلایل مختلفی بسیار سخت به نظر می رسید اما به لطف اینترنت امکان رسیدن به این آرزو برای عده ی بسیاری فراهم شده و حتی با سرمایه اندک و صرف زمان محدود نیز می توان یک کسب وکار آنلاین کوچک را راه اندازی کرد و رشد داد.

چرا باید یک کسب وکار آنلاین داشته باشیم؟

 1. برای راه اندازی کسب وکار آنلاین به سرمایه بسیار کمی نیاز دارید
  هزینه ای که برای راه اندازی یک کسب وکار آنلاین نیاز دارید در مقایسه با بیزنس های غیرآنلاین بسیار بسیار کمتر است. برای شروع کار نیازی به مغازه، دفتر کار، کارکنان پرشمار یا حتی محصولات زیادی ندارید. تنها چیزی که برای روزها و شاید حتی ماه های اول کار خود نیاز دارید یک سیستم کامپیوتر و اینترنت باکیفیت است. به همین دلیل لازم نیست تمام پس انداز زندگی خود را روی یک کسب وکار نوپا ریسک کنید. به مرور و با رشد بیزنس، می توانید سرمایه گذاری خود را روی کسب وکارتان افزایش دهید.
 2. پتانسیل توسعه بیشتر و بازار روبه رشد در انتظار شماست
  راه اندازی یک کسب وکار در دنیای واقعی به معنی مواجه شدن با محدودیت های دنیای واقعی ست. هزینه های بالا، کاهش تعداد مشتریان در ایام خاص، مناسب نبودن محصولات و خدمات برای تمام مواقع سال و حتی تعداد افرادی که به بیزنس شما دسترسی دارند می توانند سود شما از کسب وکارتان را کاهش دهند اما بسیاری از این موارد برای کسب وکارهای آنلاین مطرح نیستند. ضمنا تعداد کاربران اینترنت و افرادی که به صورت آنلاین خرید می کنند روزبه روز بیشتر می شود. حد فاصل سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰ تعداد کاربران اینترنت از ۷۶۴ میلیون به ۲.۵ میلیارد نفر رسیده و این مساله نشان دهنده افزایش تعداد مشتریان بالقوه برای کسب وکارهای اینترنتی است.
 3. هفت روز هفته و ۲۴ ساعت روز در دسترس مشتریان هستید
  یکی از تفاوت های اصلی کسب وکارهای آنلاین و غیرآنلاین میزان دسترسی مشتریان به آن هاست. به لطف اینترنت، ویترین شما در تمام ساعات روز و همه روزهای هفته در معرض دید مشتریانی از تمام دنیاست. بسته به نوع کسب وکار و محصولاتی که ارائه می دهید می توانید همیشه آماده دریافت سفارش از مشتریان باشید. از این نکته غافل نشوید که مشتریان همیشه به دنبال سریع ترین راه برطرف کردن نیازهای خود هستند و شما به همین دلیل می توانید از کسب وکارهای فیزیکی و غیرآنلاین جلوتر باشید.

۹ قدم تا راه اندازی کسب وکار اینترنتی

 1. ایده و هدف اصلی کسب وکارتان را مشخص کنید
  مشخص کنید که کسب وکار شما کدام نیاز چه افرادی را برطرف خواهد کرد؟ چه مزیتی نسبت به سایر رقبا دارید و چطور می خواهید این مزیت ها را به مخاطبان خود معرفی کنید؟ چرا مشتریان باید برای کالا یا خدمات شما حاضر به پرداخت پول شوند؟ با یافتن پاسخ این سوالات می توانید به سراغ گام های بعدی بروید و به شکل هدفمندتری فعالیت کنید.
 2. قوانین مربوط به اداره کسب وکارتان را بشناسید
  مدیریت یک کسب وکار آنلاین به معنی رها شدن از قید و بندهای قانون نیست. رعایت قوانین مالیاتی، مسائل مربوط به ثبت اختراع و حق ایده و سایر مواردی که ممکن است برای فعالیت در هر صنفی نیاز به کسب مجوز داشته باشد می تواند در آینده برایتان مشکل ساز شود. با آگاهی از قوانین مربوط به کسب وکارهای آنلاین و کسب مجوزهای آنلاین می توانید روی آینده حساب کنید و بدون مشکل به فعالیت بپردازید.
 3. روی بازار هدف خود تحقیق کنید
  قبل از راه اندازی کسب وکار باید نسبت به ویژگی های مشتریان بالقوه آگاهی داشته باشید. عملکرد رقبا را تحلیل و بررسی کنید، نیازهای مشتریان و کلمات کلیدی جامعه هدف خود را بشناسید و ببینید چطور می توانید خود را به آنان معرفی کنید. محصولات یا خدمات مورد علاقه مشتریان، حاشیه سود و پتانسیل و کشش بازار را مد نظر قرار دهید و ببینید آیا در این زمینه می توانید به سود مناسبی دست یابید؟
 4. جامعه هدف خود را به طور دقیق مشخص کنید
  پس از یافتن پاسخ سوالات قبل می توانید روی جذب مشتریان تمرکز کنید اما پیش از آن باید روش درست معرفی خود به آنان را بیابید. مشتریان شما چه قشری هستند؟ کجا حضور دارند و چه مطالبی را دنبال می کنند؟ چطور می توانید کسب وکار خودتان را به آنان معرفی کنید؟ باید از چه ادبیاتی استفاده کنید و روی برجسته کردن چه ویژگی هایی تمرکز کنید؟ به طور مثال اگر می خواهید لوازم خانگی بفروشید و جامعه هدفتان زنان خانه دار است باید سایت ها، شبکه های اجتماعی و گروه هایی که عمدتا زنان خانه دار آن ها را دنبال می کنند بشناسید، مواردی که برای این قشر مهم است را بدانید و با ادبیات مناسب روی نقاط قوتی که می تواند آن ها را به خرید از شما ترغیب کند تمرکز کنید. شناخت درست جامعه هدف و ویژگی های آن به شما کمک می کند که با کمترین هزینه تبلیغات بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.
 5. منبع تامین محصولات و خدمات خود را تعیین کنید
  شما می توانید کالا یا خدمات متنوعی را در اینترنت به فروش برسانید. باید پیش از شروع یک کسب وکار به تامین اقلام و محصولاتی که قصد ارائه آن ها را دارید فکر کنید. منابع مورد نیاز را بشناسید و سعی کنید همیشه با کمترین هزینه، مواد اولیه و حتی محصول نهایی را تهیه کنید. زنجیره تامین محصولات خود را بشناسید تا همیشه بتوانید نیاز مشتری را برطرف کنید و با اختلال در عرضه مواجه نشوید.
 6. کیفیت و دوام محصول خود را بررسی کنید
  برای بقای یک کسب وکار در نهایت کیفیت حرف اول و آخر را خواهد زد. باید نسبت به کیفیت و ارزش خرید محصول و خدماتی که ارائه می دهید اطمینان داشته باشید. بررسی کنید که آیا محصول شما با این قیمت ارزش خرید خواهد داشت؟ خدمات شما به قدری باکیفیت است که مشتری مجددا به سمت شما بازگردد؟ آیا رقیب دیگری وجود دارد که همین محصول را با قیمت پایین تری عرضه کند؟ در صورتی که از کیفیت خدمات و محصولات خود مطمئن نیستید به سراغ راه اندازی کسب وکار نروید چون در نهایت با شکست مواجه خواهید شد.
 7. تصویر خاص برند خود را بسازید
  آنلاین بودن یک کسب وکار به معنی شلختگی و بی هویت بودن آن نیست. باید برای کسب وکار خود یک نام مناسب، لوگوی استاندارد و هویت بصری قابل قبول داشته باشید. از انتخاب رنگی که برای معرفی کسب وکارتان از آن استفاده می کنید تا عکسی که از محصول خود ارائه می دهید روی اعتبار و میزان فروش بیزنس شما تاثیرگذار خواهند بود. بهتر است این موارد راخودتان یاد بگیرید ولی در صورت نیاز آن را برون سپاری کنید زیرا کیفیت آن ها تاثیر شگرفی روی میزان فروش شما خواهد داشت.
 8. وقت راه اندازی کسب وکارتان رسیده است!
  پس از رعایت کردن موارد قبلی دیگر وقت شروع به کار و معرفی کسب وکارتان فرارسیده است. ابتدا پلتفرم مورد نظر خود را مشخص کنید: شکبه های اجتماعی، سایت اختصاصی، مارکت پلیس ها یا هر بستر دیگری که امکان فروش و رشد در آن ها برایتان میسر است را شناسایی کنید و بیزنس خود را روی آن پلتفرم پیاده کنید.
  احتمالا سایت فروشگاهی اختصاصی به عنوان معتبرترین و پایدارترین روش فروش آنلاین بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. به کمک سایت فروشگاهی می توانید خود را به عنوان یک فروشگاه اینترنتی معتبر معرفی کنید و از امکاناتی که سایت فروشگاهی در اختیارتان قرار می دهد استفاده کنید. مواردی مثل انبارداری هوشمند، درگاه پرداخت آنلاین و پشتیبانی فنی تنها بخشی از قابلیت های یک سایت فروشگاهی آنلاین است که به کمک فروشگاه سازها می توانید حتی بدون داشتن دانش فنی از آن ها بهره مند شوید.
 9. کسب وکار خود را بزرگ تر کنید
  برای رشد و پیشرفت عجله نداشته باشید. در صورتی که فکرشده و با رعایت موارد قبلی اقدام به راه اندازی کسب وکار کرده باشید سوددهی و رشد بیزنس تان قطعی خواهد بود اما این به معنای رخ دادن معجزه نیست و برای رسیدن به نقطه مطلوب باید صبر داشته باشید و به زحمت کشیدن ادامه دهید. روش های مختلف تبلیغات در کنار گسترش دامنه محصولات و خدماتی که ارائه می کنید و بالاتر بردن کیفیت آن ها می تواند به رشد کسب وکار شما کمک کند. از تبلیغات کلیکی، اینفلوئنسر مارکتینگ و ای میل مارکتینگ به عنوان برخی روش های مختلف تبلیغات غافل نشوید. سئوی سایت، ارائه تخفیف های مختلف در بازه های زمانی مناسب، قیمت گذاری درست و منصفانه و سایر ابزارهای جذب و وفادارسازی مشتری نیز می تواند بیزنس شما را در درازمدت بسیار به سوددهی غیرقابل تصوری برساند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (11 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (10 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (4 نظر) تیپ و چهره ناز لنا دختر نیوشا ضیغمی با عینک جدیدش+عکس / چقدر بهش میاد😍 (2 نظر) سجده غم انگیز پدر شهید مالک رحمتی استاندار آذربایجان شرقی بر مزار پسرش / خدا بهشون آرامش بده... (2 نظر) فال انبیاء روزانه یکشنبه 6 خرداد 1403 (2 نظر) سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) دستگیری زن تبهکار معروف به کماندو/ زایمان متهم هنگام بازجویی! (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (1 نظر) لحظه ورود رهبر انقلاب به مراسم بزرگداشت شهدای خدمت+ فیلم (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
شبنم مقدمی داور صداتو: بچه ندارم من دختر بزرگ همسرم هستم اونم پسر بزرگ من!+ویدیو فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 کنده کاری روی خودکار روش جدید یک دانشجو برای تقلب سر جلسه امتحان+عکس/ همین وقتو میذاشتی درسو می‌خوندی دیگه! واکنش شگفت‌انگیز یک عنکبوت به مشاهده تصویر خود در آینه+ فیلم نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس سرگیجه ایران اینترنشنال پس از شهادت سیدابراهیم رئیسی بهترین روش های شستن توت فرنگی و از بین بردن کرم های آن ناگفته‌های شنیدنی از محافظ رئیس جمهور؛ از رفتن به ماموریت با پای شکسته تا مسئول امنیت نهاد ریاست جمهوری+ویدیو عیادت آیت الله آل هاشم از دهقان فداکار در بیمارستانی در تبریز+عکس میز پذیرایی متفاوت وزارت خارجه در دیدارهای دیپلماتیک پس از شهادت امیرعبداللهیان+ عکس نگاهی به کیک تولد مردانه دارا حیایی پسر امین حیایی/ مبارکا باشه خوش تیپ +عکس شوخی رئیس جمهور شهید با الهام علی اف در هنگام افتتاح سد قیز قلعه سی+ویدیو و آبی که برای ما روشنایی نداشت! مادر شهید موسوی از بیمارستان مرخص شد (تصاویر) عجیب‌ترین خانه 59متری جهان! (ویدئو) شامپانزه‌ای که 3 ماه است نوزاد مرده خود را رها نمی‌کند دورهمی خانوادگی «مادر جومونگ» با «تسو» و نامزدش+عکس تصویری که رئیس‌دفتر شهید رئیسی دقایقی پس از سقوط بالگرد از آن منطقه ثبت کرد +ویدئو پست ویژه پسر عابدزاده برای تولد پدرش +عکس خداوند ابراهیم را دوست داشت+ ویدئو مرد در سایه سیاست ایران به زودی کاندیدا می شود خشک کردن سیر تازه در خانه با ترفندهای ساده شهید رئیسی حکم اعدام این گروه را بی‌سروصدا لغو کرد! +ویدئو فال ابجد روزانه دوشنبه 7 خرداد 1403 روستای ونان قم: معروف به عروس خلجستان +تصاویر جذاب و دیدنی فال روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز دوشنبه 7 خرداد 1403 من در حد و اندازه ای نیستم که کاندیدا شوم / یک نامزد قطعی ریاست جمهوری مشخص شد عکسی از بدرقه سیدابراهیم رئیسی که طی ساعات اخیر وایرال شد عاشقانه های مارال بنی آدم و همسرش در طبیعت سرسبز بهاری+ عکس ادعای عجیب مجری تلویزیون درباره محافظ رئیسی+ویدئو تصاویر تازه از آرایش هلی کوپتر حامل شهید رئیسی قبل برخورد به کوه +ویدئو چرا رئیس‌جمهور بعد از افتتاح سد قیز قلعه‌سی با خودرو به تبریز بازنگشت؟+ویدیو قایق موتوری خاص و هوش پران نیما شاهرخ شاهی/ این قایق نیست جت جنگیه😍+فیلم حال بد نفس بازغی بعد از فوت دوستش آیسان اوجی تصویری از گوشه دنج و معنوی ستاره سادات قطبی/سجاده ای ساده با حال و هوای روحانی +عکس بهترین هتل های آنتالیا برای مجردها قتل هولناک پدر و دختر خردسالش | ردپای دختر بزرگ در جنایت بهترین ردیاب و جی‌ پی‌ اس‌ در بازار شوخی‌های اهالی روستای کلاله با رئیس جمهور شهید+ ویدیو صحبت های اهالی محل حادثه رئیس جمهور برای اولین بار/ صدای هلی کوپتر را شنیدم!+فیلم
منتخب روز   
تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله تبریزی+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخصی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو انتشار فیلم جلسه دفاع شهید رئیسی از رساله دکتری؛ چه کسی در جلسه بود؟ دعای شهادتِ شهید مالک رحمتی استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+ویدئو/آخرش هم به آرزوی دلت رسیدی قدیمی ترین عقد نامه دستنویس 133 ساله/ این عقد نامه یک سال قبل از ناصرالدین شاه نوشته شده روایت آیت الله آل هاشم از تعداد برادران و فرزندانشان بر سر مزار مادر مرحومش+ ویدیو/ با مدیریت برادرانم در سطح استان مخالفت کردم/صاحب 4 تا نوه هستم وداع تلخ همسر و دختر و خانواده شهید رحمتی با مالک آذربایجان+ویدئو/دنیا به احترام شما ایستاده... صحبت های شنیده نشده شهیدجمهور در لباس رزم در دوران دفاع مقدس/ زمین مال صالحان است+ فیلم رئیس جمهوری که با اسکورت خاص و تشریفات به دیدار مادرش میرفت!/ روایتی از اهالی محل خانه پدری رئیس جمهور شهید+ فیلم ویدئویی سراسر شگفتی از یک ماشین باز خَفَن/فقط اونجا که کلاه میذاره سرش حمله دسته جمعی کلاغ‌ها به شاهین شکاری در انتقام به شکار دوست‌شان+ فیلم لحظه باورنکردنی شکار یک عقاب توسط خرس گرسنه در نوک درخت!+ فیلم