ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنیم؟

  شنبه، 29 مرداد 1401   زمان مطالعه 8 دقیقه
چگونه یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنیم؟
ساعدنیوز : چگونه یک کسب‌وکار آنلاین راه‌اندازی کنیم؟ پس از همه‌گیری بیماری کرونا در دنیا و تعطیلی بسیاری از کسب‌وکارهای بزرگ و کوچک، اهمیتِ داشتن پایگاهی اینترنتی برای در ارتباط بودن با مشتریان و کاهش تاثیر مسائل محیطی و خارجی روی درآمد فروشگاه‌ها بیش از پیش به چشم آمد.

پس از همه گیری بیماری کرونا در دنیا و تعطیلی بسیاری از کسب وکارهای بزرگ و کوچک، اهمیتِ داشتن پایگاهی اینترنتی برای در ارتباط بودن با مشتریان و کاهش تاثیر مسائل محیطی و خارجی روی درآمد فروشگاه ها بیش از پیش به چشم آمد. دلایل مختلفی برای حرکت به سمت مدرن کردن کسب وکار و آنلاین کردن فرآیند فروش برای رسیدن به درآمد پایدار وجود دارد اما چگونگی انجام این کار هنوز برای بسیاری از افراد مجهول مانده است. در این مطلب قصد داریم راهنمای راه اندازی یک کسب وکار را در اختیارتان قرار دهیم برای راه اندازی کسب وکار هزینه طراحی سایت فروشگاهی یکی از مهمترین فاکتور ها است که بیدُک با تعرفه های مناسب این مشکل را حل کرده است.

از سوی دیگر افراد زیادی علاقه مند به مدیریت و راه اندازی کسب وکار شخصی خودشان هستند، هرچند انجام این کار در گذشته به دلایل مختلفی بسیار سخت به نظر می رسید اما به لطف اینترنت امکان رسیدن به این آرزو برای عده ی بسیاری فراهم شده و حتی با سرمایه اندک و صرف زمان محدود نیز می توان یک کسب وکار آنلاین کوچک را راه اندازی کرد و رشد داد.

چرا باید یک کسب وکار آنلاین داشته باشیم؟

 1. برای راه اندازی کسب وکار آنلاین به سرمایه بسیار کمی نیاز دارید
  هزینه ای که برای راه اندازی یک کسب وکار آنلاین نیاز دارید در مقایسه با بیزنس های غیرآنلاین بسیار بسیار کمتر است. برای شروع کار نیازی به مغازه، دفتر کار، کارکنان پرشمار یا حتی محصولات زیادی ندارید. تنها چیزی که برای روزها و شاید حتی ماه های اول کار خود نیاز دارید یک سیستم کامپیوتر و اینترنت باکیفیت است. به همین دلیل لازم نیست تمام پس انداز زندگی خود را روی یک کسب وکار نوپا ریسک کنید. به مرور و با رشد بیزنس، می توانید سرمایه گذاری خود را روی کسب وکارتان افزایش دهید.
 2. پتانسیل توسعه بیشتر و بازار روبه رشد در انتظار شماست
  راه اندازی یک کسب وکار در دنیای واقعی به معنی مواجه شدن با محدودیت های دنیای واقعی ست. هزینه های بالا، کاهش تعداد مشتریان در ایام خاص، مناسب نبودن محصولات و خدمات برای تمام مواقع سال و حتی تعداد افرادی که به بیزنس شما دسترسی دارند می توانند سود شما از کسب وکارتان را کاهش دهند اما بسیاری از این موارد برای کسب وکارهای آنلاین مطرح نیستند. ضمنا تعداد کاربران اینترنت و افرادی که به صورت آنلاین خرید می کنند روزبه روز بیشتر می شود. حد فاصل سال های ۲۰۰۹ تا ۲۰۲۰ تعداد کاربران اینترنت از ۷۶۴ میلیون به ۲.۵ میلیارد نفر رسیده و این مساله نشان دهنده افزایش تعداد مشتریان بالقوه برای کسب وکارهای اینترنتی است.
 3. هفت روز هفته و ۲۴ ساعت روز در دسترس مشتریان هستید
  یکی از تفاوت های اصلی کسب وکارهای آنلاین و غیرآنلاین میزان دسترسی مشتریان به آن هاست. به لطف اینترنت، ویترین شما در تمام ساعات روز و همه روزهای هفته در معرض دید مشتریانی از تمام دنیاست. بسته به نوع کسب وکار و محصولاتی که ارائه می دهید می توانید همیشه آماده دریافت سفارش از مشتریان باشید. از این نکته غافل نشوید که مشتریان همیشه به دنبال سریع ترین راه برطرف کردن نیازهای خود هستند و شما به همین دلیل می توانید از کسب وکارهای فیزیکی و غیرآنلاین جلوتر باشید.

۹ قدم تا راه اندازی کسب وکار اینترنتی

 1. ایده و هدف اصلی کسب وکارتان را مشخص کنید
  مشخص کنید که کسب وکار شما کدام نیاز چه افرادی را برطرف خواهد کرد؟ چه مزیتی نسبت به سایر رقبا دارید و چطور می خواهید این مزیت ها را به مخاطبان خود معرفی کنید؟ چرا مشتریان باید برای کالا یا خدمات شما حاضر به پرداخت پول شوند؟ با یافتن پاسخ این سوالات می توانید به سراغ گام های بعدی بروید و به شکل هدفمندتری فعالیت کنید.
 2. قوانین مربوط به اداره کسب وکارتان را بشناسید
  مدیریت یک کسب وکار آنلاین به معنی رها شدن از قید و بندهای قانون نیست. رعایت قوانین مالیاتی، مسائل مربوط به ثبت اختراع و حق ایده و سایر مواردی که ممکن است برای فعالیت در هر صنفی نیاز به کسب مجوز داشته باشد می تواند در آینده برایتان مشکل ساز شود. با آگاهی از قوانین مربوط به کسب وکارهای آنلاین و کسب مجوزهای آنلاین می توانید روی آینده حساب کنید و بدون مشکل به فعالیت بپردازید.
 3. روی بازار هدف خود تحقیق کنید
  قبل از راه اندازی کسب وکار باید نسبت به ویژگی های مشتریان بالقوه آگاهی داشته باشید. عملکرد رقبا را تحلیل و بررسی کنید، نیازهای مشتریان و کلمات کلیدی جامعه هدف خود را بشناسید و ببینید چطور می توانید خود را به آنان معرفی کنید. محصولات یا خدمات مورد علاقه مشتریان، حاشیه سود و پتانسیل و کشش بازار را مد نظر قرار دهید و ببینید آیا در این زمینه می توانید به سود مناسبی دست یابید؟
 4. جامعه هدف خود را به طور دقیق مشخص کنید
  پس از یافتن پاسخ سوالات قبل می توانید روی جذب مشتریان تمرکز کنید اما پیش از آن باید روش درست معرفی خود به آنان را بیابید. مشتریان شما چه قشری هستند؟ کجا حضور دارند و چه مطالبی را دنبال می کنند؟ چطور می توانید کسب وکار خودتان را به آنان معرفی کنید؟ باید از چه ادبیاتی استفاده کنید و روی برجسته کردن چه ویژگی هایی تمرکز کنید؟ به طور مثال اگر می خواهید لوازم خانگی بفروشید و جامعه هدفتان زنان خانه دار است باید سایت ها، شبکه های اجتماعی و گروه هایی که عمدتا زنان خانه دار آن ها را دنبال می کنند بشناسید، مواردی که برای این قشر مهم است را بدانید و با ادبیات مناسب روی نقاط قوتی که می تواند آن ها را به خرید از شما ترغیب کند تمرکز کنید. شناخت درست جامعه هدف و ویژگی های آن به شما کمک می کند که با کمترین هزینه تبلیغات بتوانید مشتریان بیشتری را جذب کنید.
 5. منبع تامین محصولات و خدمات خود را تعیین کنید
  شما می توانید کالا یا خدمات متنوعی را در اینترنت به فروش برسانید. باید پیش از شروع یک کسب وکار به تامین اقلام و محصولاتی که قصد ارائه آن ها را دارید فکر کنید. منابع مورد نیاز را بشناسید و سعی کنید همیشه با کمترین هزینه، مواد اولیه و حتی محصول نهایی را تهیه کنید. زنجیره تامین محصولات خود را بشناسید تا همیشه بتوانید نیاز مشتری را برطرف کنید و با اختلال در عرضه مواجه نشوید.
 6. کیفیت و دوام محصول خود را بررسی کنید
  برای بقای یک کسب وکار در نهایت کیفیت حرف اول و آخر را خواهد زد. باید نسبت به کیفیت و ارزش خرید محصول و خدماتی که ارائه می دهید اطمینان داشته باشید. بررسی کنید که آیا محصول شما با این قیمت ارزش خرید خواهد داشت؟ خدمات شما به قدری باکیفیت است که مشتری مجددا به سمت شما بازگردد؟ آیا رقیب دیگری وجود دارد که همین محصول را با قیمت پایین تری عرضه کند؟ در صورتی که از کیفیت خدمات و محصولات خود مطمئن نیستید به سراغ راه اندازی کسب وکار نروید چون در نهایت با شکست مواجه خواهید شد.
 7. تصویر خاص برند خود را بسازید
  آنلاین بودن یک کسب وکار به معنی شلختگی و بی هویت بودن آن نیست. باید برای کسب وکار خود یک نام مناسب، لوگوی استاندارد و هویت بصری قابل قبول داشته باشید. از انتخاب رنگی که برای معرفی کسب وکارتان از آن استفاده می کنید تا عکسی که از محصول خود ارائه می دهید روی اعتبار و میزان فروش بیزنس شما تاثیرگذار خواهند بود. بهتر است این موارد راخودتان یاد بگیرید ولی در صورت نیاز آن را برون سپاری کنید زیرا کیفیت آن ها تاثیر شگرفی روی میزان فروش شما خواهد داشت.
 8. وقت راه اندازی کسب وکارتان رسیده است!
  پس از رعایت کردن موارد قبلی دیگر وقت شروع به کار و معرفی کسب وکارتان فرارسیده است. ابتدا پلتفرم مورد نظر خود را مشخص کنید: شکبه های اجتماعی، سایت اختصاصی، مارکت پلیس ها یا هر بستر دیگری که امکان فروش و رشد در آن ها برایتان میسر است را شناسایی کنید و بیزنس خود را روی آن پلتفرم پیاده کنید.
  احتمالا سایت فروشگاهی اختصاصی به عنوان معتبرترین و پایدارترین روش فروش آنلاین بهترین انتخاب برای شما خواهد بود. به کمک سایت فروشگاهی می توانید خود را به عنوان یک فروشگاه اینترنتی معتبر معرفی کنید و از امکاناتی که سایت فروشگاهی در اختیارتان قرار می دهد استفاده کنید. مواردی مثل انبارداری هوشمند، درگاه پرداخت آنلاین و پشتیبانی فنی تنها بخشی از قابلیت های یک سایت فروشگاهی آنلاین است که به کمک فروشگاه سازها می توانید حتی بدون داشتن دانش فنی از آن ها بهره مند شوید.
 9. کسب وکار خود را بزرگ تر کنید
  برای رشد و پیشرفت عجله نداشته باشید. در صورتی که فکرشده و با رعایت موارد قبلی اقدام به راه اندازی کسب وکار کرده باشید سوددهی و رشد بیزنس تان قطعی خواهد بود اما این به معنای رخ دادن معجزه نیست و برای رسیدن به نقطه مطلوب باید صبر داشته باشید و به زحمت کشیدن ادامه دهید. روش های مختلف تبلیغات در کنار گسترش دامنه محصولات و خدماتی که ارائه می کنید و بالاتر بردن کیفیت آن ها می تواند به رشد کسب وکار شما کمک کند. از تبلیغات کلیکی، اینفلوئنسر مارکتینگ و ای میل مارکتینگ به عنوان برخی روش های مختلف تبلیغات غافل نشوید. سئوی سایت، ارائه تخفیف های مختلف در بازه های زمانی مناسب، قیمت گذاری درست و منصفانه و سایر ابزارهای جذب و وفادارسازی مشتری نیز می تواند بیزنس شما را در درازمدت بسیار به سوددهی غیرقابل تصوری برساند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
تذکر جدی رهبر انقلاب به عکاسان خبری در کرمانشاه/ با کفش وارد نشوید+عکس (441 نظر) دیدار بازیگران معروف و محبوب ایرانی با رهبر انقلاب/ از شاهرخ استخری تا مصطفی زمانی و عموپورنگ+عکس (58 نظر) خلاقیت خنده دار اُوستا بَنّا در مقاوم سازی پی ساختمان/به این باید دکتری افتخاری بدن! +عکس (32 نظر) مراسم عقد ساده و بدون تجملات نوه آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضور نوه امام خمینی/ چه منزل باصفا و دلبازی+عکس (32 نظر) تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (27 نظر) شعری که استاد شهریار با خواندن آن اشک ریخت و تا آخر به صورت گریان ادامه داد/ طفل بودم دزدکی پیر و علیلم ساختند (25 نظر) نگاهی به کیک تولد 5 سالگی هانا دختر مهران غفوریان با دیزاین خاص/مبارکا باشه +عکس (21 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز یک بقال تبریزی برای کودکان حماسه ساز شد/ درک و شعور ایشون ستودنیه+عکس (19 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (16 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (16 نظر) روایت جالب از زندگی شخصی رهبر معظم انقلاب؛ از پیاده‌روی رهبری در خانه‌شان تا ماجرای عمل جراحی ایشان بدون بیهوشی عمومی (16 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (15 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (14 نظر) حضور بازیگران در منزل اکبر عبدی برای تسلیت بابت فوت مادرشون؛ نسرین مقانلو، مرجانه گلچین، فریبا کوثری و...+عکس (13 نظر) خلاقیت و هوش کودک ایرانی در راهسازی/مهندسی تو خون این بچه ست+ عکس (12 نظر)
دیگران می‌خوانند   
روایت جالب پزشک رهبر معظم انقلاب از دیدار پرچالشش با صدام؛ از دادن نامه ای بدون سلام و خطاب کردن وی با عنوان "خر" تا کُشتن دو مترجم دیدارشان به دست دیکتاتور عراق گشتی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان برای اخذ پذیرش (ویدئو) حرف ردن مسلط مریم امیرجلالی به زبان مرغی در دورهمی با بازیگران/ عجب زبانیه! یعنی قشنگ قابلیت بین المللی شدن رو داره عکس دیده نشده از هستی مهدوی فر، رهای سریال "مادرانه" و مادر واقعی و باکلاسش (ویدئو) سخنان جنجالی استاد مهدی دانشمند/ هوش مصنوعی منجر به آبروریزی می‌شود رئیس حزب وطن ترکیه: سلام ما به نوادگان رستم، قهرمانان ایرانی بیوگرافی و زندگینامۀ سیده فاطمه مقیمی بنیان‌گذار شرکت کشتیرانی حواشی داغ امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403/ خلاقیت تحسین برانگیز صاحب رستوران برای رعایت حجاب خانم ها حماسه ساز شد نگاهی به ماشین لوکس و هوش پران حسن یزدانی، قهرمان کشتی ایران/ این ماشین نیست هواپیماست+ویدیو فوری؛ سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می‌شود تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران (ویدیو) علم پشت زیبایی / چگونه خورشید و زمین دست به دست هم می دهند تا شفق قطبی را خلق کنند! پوتین در گفتگو با رئیسی: پاسخ ایران بهترین تنبیه متجاوز بود رونمایی از جانشین دهه هشتادی خرم آبادی علیرضا بیرانوند در پرسپولیس/ ماشالله عجب قد و بالایی داره چشم بد دور (ویدئو) نوستالژی خالص برای دهه شصتی‌ها/ جمعی از دروس خاطره‌ساز برای اونایی که حافظۀ خوبی دارن 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس قاب جذاب و زیبای یارا دختر خوشگل سروش رفیعی و بازیکنان دوستداشتنی پرسپولیس، پورعلی گنجی و فرشاد فرجی / فقط اخم یارا کوچولو❤🤞+ عکس عکسی دیدنی از بهنام بانی کیوت ترین سلبریتی طرفدار استقلال در کنار مادرش (ویدیو) صدای زمین را بشنوید! زندگی لاکچری بکهام در روستا...... فقط اون خروس تپله ک دنبالشه تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق (ویدئو) راز گرم شدن حمام تاریخی شیخ بهایی فاش شد/ یک شمع و مقداری طلا... فیلمی جنجالی از سجاد غریبی معروف به هالک ایرانی در ورزشگاه انقلاب کرج در بازی سایپا و خیبر خرم آباد/ داداش ما انتظار داشتیم روی رینگ ببینمت شدی جیمی جامپ 😁 حضور عبدالکریم حسن در کافه جذاب و خاص پی وان بیرانوند در تهران + ویدئو تونگ تونگ اولین کودک هوش مصنوعی جهان در پکن متولد شد رونمایی از استایل امروزی و شیک امیرمحمد یزدانی، مدال آور کشتی در جشن تولد باکلاسش+عکس خلاقیتی فوق العاده و بی مثال از راننده با عکس علی دایی / اسطوره بودن اتفاقی نیست +ویدئو گریه های محمود احمدی نژاد برای وزیرش / چهره‌اش بعد از عمل زیبایی پلک تغییر کرد؟+عکس اکران «مست عشق» باز هم به تعویق افتاد/ هانده ارچل به ایران نمی‌آید؟ (ویدیو) با سیکامور، ابر‌کامپیوتر کوانتومی گوگل آشنا شوید! تعطیلات فوق لاکچری استراماچونی و همسرش به همراه 4 فرزندانشان در سوئیس/ این خودش یک تبلیغ موفق فرزندآوریه به مولا کشف یک تن شیشه که در بار سنگ معدن جاسازی شده بود! + فیلم یادی کنیم از مرحوم علی انصاریان و کرگدن ایتالیایی دنیای فوتبال/ واقعا که یادت زنده و نامت همیشه جاویدان + ویدئو پیام جالب حساب کاربری رهبر معظم انقلاب به زبان عبری+عکس (فیلم)همسر رهبر انقلاب ناشناس به مطب من مراجعه کرد! خلاقیت خنده دار زن تُرک برای سورپرایز کردن همسرش در روز تولدش حماسه ساز شد+ویدیو/ بیچاره فکر کنم سکته رو زده خودش خبر نداره🤣 (عکس) پیچک‌هایی که تو خودشون جن دارن/ این صحنه شما رو هم زهره ترک می‌کنه! (فیلم)پسر بهرام رادان داماد شده/خلوت زیبا و لاکچری مادر و پسر (عکس)رونمایی از همسر مجید یاسر بازیگر نون‌خ در واقعیت | مجید یاسر در واقعیت زمین تا زیر زمین فرق داره
تیتر امروز   
روایت جالب پزشک رهبر معظم انقلاب از دیدار پرچالشش با صدام؛ از دادن نامه ای بدون سلام و خطاب کردن وی با عنوان "خر" تا کُشتن دو مترجم دیدارشان به دست دیکتاتور عراق گشتی در میان بهترین دانشگاه‌های جهان برای اخذ پذیرش رئیس حزب وطن ترکیه: سلام ما به نوادگان رستم، قهرمانان ایرانی حواشی داغ امروز چهارشنبه 29 فروردین 1403/ خلاقیت تحسین برانگیز صاحب رستوران برای رعایت حجاب خانم ها حماسه ساز شد فوری؛ سود سهام عدالت در این تاریخ واریز می‌شود تحریم‌های جدید آمریکا علیه برنامه موشکی و پهپادی ایران پوتین در گفتگو با رئیسی: پاسخ ایران بهترین تنبیه متجاوز بود 20 هزار دلار دستمزد انتقال یک تن شیشه به تهران! این خاندان کشتی‌گیر ایرانی طلا ضرب میکنند+عکس تردد صبحگاهی مردان خوش‌پوش در شهر/ اولین کارمندهای تهران کجا کار می‌کردند؟ + فیش حقوق تونگ تونگ اولین کودک هوش مصنوعی جهان در پکن متولد شد اکران «مست عشق» باز هم به تعویق افتاد/ هانده ارچل به ایران نمی‌آید؟ کشف یک تن شیشه که در بار سنگ معدن جاسازی شده بود! + فیلم (فیلم)همسر رهبر انقلاب ناشناس به مطب من مراجعه کرد! (عکس) پیچک‌هایی که تو خودشون جن دارن/ این صحنه شما رو هم زهره ترک می‌کنه!