ساعدنیوز
ساعدنیوز

چگونه عکس‌های معمولی را به تصاویری جذاب تبدیل کنیم؟

  دوشنبه، 30 مرداد 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه عکس‌های معمولی را به تصاویری جذاب تبدیل کنیم؟
دانستن برخی نکات در عکاسی به علاقه‌مندان کمک می کند تا از شیوه تکراری و خسته‌کننده همیشگی دست بردارند و بتوانند عکس های جذاب و چشم‌نواز بگیرند. با توجه به این موضوع در ادامه ساعدنیوز شیوه هایی را برای تبدیل عکس های کسل کننده به تصاویر جالب خواهد پرداخت. همراه ما باشید.

عکاسی هنر پویایی است که معمولاً هر شخص تنها از زاویه دید خود به قسمت کوچکی از آن نگاه می‌کند. اما دانستن برخی نکات می‌تواند به علاقه‌مندان کمک کند تا از شیوه تکراری و خسته‌کننده همیشگی فاصله بگیرند تا بتوانند اقدام به گرفتن یک عکس جذاب و چشم‌نواز کنند. بسیاری از عکاسان در مقطع زمانی خاصی دچار سرافندگی می‌شوند؛ زیرا تصور می‌کنند که تصاویر ثبت شده توسط آن‌ها، مشابهت‌ها و اشتراک‌های فراوانی دارند که این هنر را به امری تکراری تبدیل می‌کند. به همین دلیل در ادامه به توضیح برخی نکات پرداخته‌ایم که می‌توانند جهت گرفتن یک عکس جذاب، مفید و کاربردی واقع شوند. همچنین ممکن است با خواندن آن‌ها، ایده‌های نو و خلاقانه به ذهن فرد خطور کند.

عکاسی در باران

ثبت تصاویر در روزهای گرم و آفتابی تابستانی می‌تواند به سرعت تکراری شود. اگرچه در طی ساعات طلایی می‌توان بیشترین بهره را از خورشید برد و شات‌هایی زیبا گرفت، اما بسیاری دیگر از افراد نیز همین شیوه را در پیش گرفته‌اند و به کلیشه‌ای رایج تبدیل شده است. برای فرار از این یکنواختی می‌توانید در روزهای بارانی به عکاسی بپردازید و در کنار دنبال کردن علاقه‌مندی خود، از استشمام بوی باران و هوای دلپذیر نیز لذت ببرید.

عکاسی در باران

عکاسی در باران چندین مزیت کلی دارد که مهم‌ترین آن‌ها، ایجاد آسان‌تر حس و حال در تصاویر است. همچنین دیگر لازم نیست که نگران زاویه تابش خورشید و شرایط نوری باشید. البته اگر تصمیم به عکاسی در روزهای بارانی دارید، حتما به از تجهیزات مناسب بهره بگیرید. کاورهای ضد آب دوربین و لنز از جمله مواردی هستند که بهتر است به همراه داشته باشید یا اینکه می‌توانید با مقداری پلاستیک، پوششی متناسب با دوربین و لنز خود ایجاد کنید.

استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر

به طور معمول علاقه‌مندان به عکاسی با گذر از دوره‌های مبتدی، نیازمند خرید لنزهای جدید می‌شوند؛ زیرا لنزهای کیت دوربین نمی‌تواند در همه شرایط مورد استفاده قرار گیرد. در هنگام خرید لنز جدید بهتر است به گزینه‌هایی با فاصله‌های کانونی بالا هم توجه داشته باشید؛ تا بتوانید راحت‌تر اقدام به ثبت یک عکس جذاب کنید.

استفاده از لنزهایی با فاصله کانونی بیشتر

برای شروع، خرید لنزهای 85 میلی‌متری با معادل‌های آن‌ها می‌تواند فکر خوبی باشد. چنین لنزهایی نه تنها برای گرفتن پرتره‌ها بسیار کاربردی هستند؛ بلکه در شرایطی مثل عکاسی خیابانی نیز می‌توانند سوژه را به خوبی از محیط تفکیک کنند. اگرچه خرید لنزهایی با فاصله کانونی متغیر همیشه یکی از گزینه‌های پیش روی علاقه‌مندان است؛ اما چنین محصولاتی به طور معمول قیمت بیشتری نسبت به لنزهای ثابت (Fix) دارند. لنزهای دست دوم هم می‌توانند در کاهش هزینه‌ها بسیار مفید باشند و اگر به عکاسی تنها به چشم سرگرمی و علاقه نگاه می‌کنید، بهتر است سری به سایت‌ها و فروشگاه‌های محصولات کارکرده هم بزنید.

یک عکس جذاب در چارچوب اشیاء

از میان ساده‌ترین راه‌ها برای تغییر زاویه دید و ثبت یک عکس جذاب، عکاسی از میان اشیاء و اشکال مختلف است. از جمله ایده‌هایی که متداول برای این کار، گرفتن شات از میان فنس‌ها، نرده‌ها و چارچوب درها است. چنین تکنیکی در هنگام تمرکز روی سوژه‌های دور دست، می‌تواند کاربرد بیشتری داشته باشد و المان‌های مختلف را در قالبی متراکم قرار می‌دهد و فضاهای خالی را نیز پر می‌کند. پس از عکسبرداری نیز می‌توانید با کراپ کردن قسمت‌های اضافی به نتیجه دلخواه خود دست پیدا کنید.

تغییر نحوه ویرایش تصاویر

بیشتر عکاسان از نرم افزارهای ویرایش تصویر برای ایجاد تغییرات روی فایل‌های خام استفاده می‌کنند که از جمله مشهورترین آن‌ها می‌توان به ادوبی لایت روم اشاره کرد. مشکل چنین برنامه‌هایی این است که کاربر بعد از عادت کردن به محیط آن‌ها، نحوه ویرایش به نسبت ثابتی را در پیش خواهد گرفت و به صورت مکرر اقدام به تکرار همان تنظیمات روی عکس‌های مختلف می‌کند. در نتیجه دور از ذهن نیست که خروجی‌های به دست آمده نیز شباهت و نزدیکی زیادی به هم داشته باشند.

بدون شک نگرش هنری هر فرد در طول زمان دچار تغییر و دگرگونی می‌شود. عکاسان خلاق باید بتوانند تکامل دید خود را در قالب ویرایش‌های پس از تصویربرداری نیز به کار بگیرند. اختلاط شیوه‌های ویرایش گوناگون می‌تواند به ایجاد خروجی‌های جدید و متنوع کمک کند. برای مثال می‌توانید با امتحان کرد مقادیر مختلف برای نوار ابزارهای رنگ‌های آبی، قرمز و سبز در لایت روم، جلوه‌های جدیدی را خلق کنید.

اهمیت رنگ‌بندی در یک عکس جذاب

گاهی اوقات با صحنه‌ای خیره کننده در واقعیت مواجه می‌شویم اما پس از گرفتن عکس، نتیجه نهایی چنگی به دل نمی‌زند و فاصله زیادی با آنچه در لنز دوربین دیده بودیم، خواهد داشت. پدیده گفته شده می‌تواند علل مختلفی داشته باشد که یکی از آن‌ها، پالت رنگی نامناسب تصویر است.

اهمیت رنگ‌بندی در یک عکس جذاب

بسیاری از عکاسان حرفه‌ای، دقت زیادی به رنگ‌های مورد استفاده در کارهای خود می‌کنند و ترکیب صحیح رنگ‌ها در کنار هم، اهمیت زیادی برای آن‌ها دارد. بهره‌گیری از تئوری رنگ‌ها می‌تواند نقش بسزایی در انتخاب موارد درست و متناسب داشته باشد. اگرچه پرداختن به تئوری رنگ‌ها در این مطلب امکان‌پذیر نیست، اما استفاده از منابع و ابزارهای در دسترس مانند ادوبی Color می‌تواند کمک بزرگی به عکاسان تازه‌کار کند.

گنجاندن افراد در قاب تصویر

اگرچه ساختمان‌ها، منظره‌ها و آسمان از جمله زیبایی‌های دنیای واقعی هستند، اما تقریباً در دسترس همه مردم دنیا قرار دارند. در نتیجه عکاسی مداوم از چنین سوژه‌هایی می‌تواند کار شما تکراری و غیر اصیل جلوه دهد. یکی از روش‌های آسان برای روحیه بخشیدن به تصاویر، گنجاندن افراد در قاب آن‌ها است. اگر خجالتی هستید و نمی‌خواهید از غریبه‌ها عکس بگیرید، می‌توانید به همراه دوستان خود به عکاسی بروید.

هنگام عکاسی از افراد، بسیار ضروری است که نگاهی خلاقانه داشته باشید و خارج از چارچوب‌های رایج فکر کنید. آنچه در هر لحظه توسط کاربران شبکه‌های اجتماعی باز تولید می‌شود، تصاویری تکراری هستند که حتی به طور معمول مکان‌های ثابتی دارند. در نتیجه رفتن به محل‌های جدید و بهره‌گیری از نگاهی تازه می‌تواند به خروجی‌ای دلچسب‌تر منتهی شود.

نزدیکی به زمین برای یک عکس جذاب

یکی از اشتباهات رایج توسط عکاسان تازه‌کار، ثبت تمامی شات‌ها در ارتفاعی یکسان است که معمولاً متناظر با سر و گردن فرد قرار می‌گیرد. اگر چنین عادتی داشته باشید، فرصت را برای ثبت یک عکس جذاب از زاویه‌های دیگر از دست خواهید داد. هنگامی که ایده‌ای جدید به ذهن شما خطور نمی‌کند، می‌توانید دوربین خود را در فاصله‌ای نزدیک با سطح زمین قرار دهید تا دید تازه‌ای به دست آورید.

نزدیکی به زمین برای یک عکس جذاب

همچنین یکی از مزایای نزدیک کردن دوربین به سطح زمین، افزایش میزان پایداری است. ناگفته نماند که زاویه‌ نو می‌تواند المان‌های بیشتری را نیز در کادر قرار دهد. برای مثال هنگام عکاسی در فضای باز، می‌توانید با عکاسی در نزدیکی سطح، علف‌ها و چمن‌ها را هم در تصویر خود جای دهید.

سخن پایانی

بنابراین با این که ممکن است گاهی اوقات اتفاق بیفتد، کم پیش می‌آید اولین عکسی که از یک صحنه می‌گیرد بهترین باشد. از خودتان بپرسید –صادقانه و با ذهنی باز- که کدام المان‌ها به درد می‌خورند و کدام یک خوب نیستند. این گونه قادر هستید بیشتر عکس‌هایتان را در میدان، زمانی که هنوز دیر نشده است، تغییر دهید و بهتر کنید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش آموزش ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.


پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (784 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (180 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (176 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (162 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (150 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (123 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (100 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (92 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 دکوراسیون شیک و امروزی گوشه ای از خانه رضا گلزار و چیدمانی زیبا با ویو ابدی+ عکس فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی اسطوره فوتبال در آغوش رضا گلزار/ باورکردنی نیست + عکس خلاقیت جالب شهرداری شیراز با ایجاد نیمکت موزیکال برای زیباسازی شهر / فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+ویدئو تفریح و گشت و گذار شبنم قلی خانی در موزه خاص صدا و نور/ چه جای منحصر به فرد و زیبایی+ویدیو تصاویری جذاب از آیت الله آل‌هاشم سوار بر قطار اتوبوسی دانشجویان شهید مدنی آذربایجان
تیتر امروز   
توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم بیوگرافی و زندگی خصوصی هادی چوپان و همسرش،از مدال طلا آرنولد کلاسیک تا مهاجرت+ عکس و فیلم جذاب
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی