ساعدنیوز
ساعدنیوز

چند راهکار ساده و موثر برای تقویت احساسات مثبت

  جمعه، 23 اردیبهشت 1401   زمان مطالعه 5 دقیقه
چند راهکار ساده و موثر برای تقویت احساسات مثبت
این روزها اکثر افراد چیزهایی راجع به مثبت اندیشی می‌دانند اما متأسفانه فشارها و استرس‌های روزمره و ناتوانی در مدیریت آن‌ها باعث می‌شود که احساسات مثبت در زندگی تا حد زیادی کاهش یابد. در این مقاله به راهکارهایی در این زمینه اشاره کرده‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما مفید می‌باشد. با ما همراه باشید.

از روش های تقویت احساسات مثبت چه می دانید؟ میزان احساسات مثبت تجربه شده توسط افراد، در سطح رضایت از زندگی آن ها تأثیر بسزایی دارد. این روزها اکثر افراد چیزهایی راجع به مثبت اندیشی می دانند اما متأسفانه فشارها و استرس های روزمره و ناتوانی در مدیریت آن ها باعث می شود که احساسات مثبت در زندگی تا حد زیادی کاهش یابد و جای خود را به احساسات ناخوشایندی نظیر اضطراب بدهند. اگر این احساسات منجر به کاهش رضایتمندی شما در زندگی شده است و به دنبال راه و روش هایی برای تقویت احساسات مثبت خود هستید، در این مقاله به راهکارهایی در این زمینه اشاره کرده ایم که مطالعه آن می تواند برای شما مفید می باشد. بهره بردن از مشاوره روانشناسی نیز می تواند در تقویت احساسات مثبت تاثیر بسزایی داشته باشد.

مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت

هر احساس مثبتی که شما در خود ایجاد می کنید به تنهایی قادر است که به احساسات مثبت دیگری بیانجامد. هیجانات خوشایند در ارتقا و بهبود کیفیت زندگی شما تأثیر بسزایی خواهند داشت. از جمله مزایای پرورش و تقویت احساسات مثبت می توان به نکات زیر اشاره کرد.

1. تقویت احساسات مثبت و توجه و تمرکز

تقویت احساسات مثبت یکی از راه های افزایش تمرکز است. هنگامی که شما هیجانات منفی را تجربه می کنید، توجه و تمرکزتان بسیار محدود و به چیزهایی معطوف می شود که هیجانات منفی شما را تشدید می کند. در نتیجه شما در دوری باطل گرفتار خواهید شد. اما اگر احساسات مثبت داشته باشید توجه و تمرکز گسترده تر و عمیق تری پیدا خواهید کرد که به شما فرصت می دهد با توجه به همه اجزای محیط خود به برداشت کلی بهتری از وضعیت دست پیدا کنید.

2. برقراری روابط سازنده به کمک احساسات مثبت

احساسات مثبت در داشتن روابطی مثبت و سازنده تأثیر بسیاری دارد. برای مثال زوج هایی که اغلب هیجانات ناخوشایندی را تجربه می کنند، معمولاً روابط خشکی با یکدیگر دارند؛ چرا که دائماً تلاش می کنند به شیوه قابل پیش بینی و کاملاً ساختارمندی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. در حالی که زوج های خوشحال و سرزنده که اغلب هیجانات مثبتی را در طول زندگی تجربه می کنند در ارتباط عاطفی خود با یکدیگر انعطاف پذیری بیشتری به خرج می دهند و روابط پویا و سازنده تری با یکدیگر دارند.

3. افزایش مقاومت نسبت به هیجانات منفی

تجربه احساسات مثبت بیشتر در زندگی باعث می شود هنگامی که افراد با هیجانات و احساسات منفی مواجه می شوند بتوانند مقاومت بیشتری از خود نشان دهند. تحقیقات نشان داده است افرادی که معمولاً بیانات هیجانی مثبت تری از خود نشان می دهند، از مهارت های سازگاری بالاتری برخوردارند و در مواجهه با رویدادهای استرس زای زندگی راحت تر می توانند آن ها را مدیریت کنند و از خود انعطاف پذیری نشان دهند.

احساسات

راه های تقویت احساسات مثبت در زندگی

روش های متعدد و متنوعی توسط متخصصان مطرح می شود که به شما این فرصت را می دهد تا بتوانید احساسات و هیجانات مثبت تری را به زندگی خود دعوت کنید. در ادامه به برخی از این روش ها اشاره خواهیم کرد. این روش ها همگی در پژوهش های علمی به عنوان روش های مؤثر در پرورش احساسات مثبت تائید شده است.

1. از تکنیک های ریلکسیشن یا آرام سازی استفاده کنید

تکنیک های ریلکسیشن روش هایی نظیر مراقبه، یوگا و تمرین های ریلکسیشن عضلانی را شامل می شود. احساسات خوشایندی که در تمرین های ابتدایی تکنیک های ریلکسیشن به سراغ فرد می آیند به او کمک می کند تا بتواند احساسات منفی را به مثبت تبدیل کند و به مقاومت بیشتری در برابر این احساسات دست یابد.

2. به دنبال معنای مثبت در وقایع پیرامون خود باشید

شما به سه طریق می توانید رویدادهای پیرامون خود را به شیوه ای مثبت نگاه کنید و بتوانید این احساسات را در خود تقویت نمایید. این سه شیوه شامل موارد زیر است:

  • از تکنیک قاب گیری مجدد استفاده کنید. به این صورت که تلاش از زاویه ای دیگر به نمای پیرامون خود نگاه کنید و ببینید آیا می توانید جز آنچه که می بینید معنای دیگری بیافرینید یا خیر.
  • به رویدادهای روزمره خود بیشتر توجه کنید و تلاش کنید برای کارهای روتین خود نیز ارزش مثبتی قائل شوید وبا نگاه مثبت اندیش به آنان نگاه کنید.
  • برای خود اهداف واقع بینانه ای وضع کنید. هر چقدر اهداف شما واقع بینانه تر باشد احتمال دست یابی به آن ها نیز بالاتر می رود. در نتیجه با دست یابی بیشتر به اهدافتان مسلما میزان هیجانات مثبت نیز در شما بیشتر خواهد شد.

3. لبخند بزنید!

چه زمانی که شما حقیقتاً لبخند می زنید و چه موقعی که تلاش می کنید لبخند به لب داشته باشید مغز انتقال دهنده ها و ناقل های شیمیایی مشابهی را ترشح می کند. به همین خاطر لبخند زدن حتی در زمانی که شما عمیقاً هیجانات مثبتی را تجربه نمی کنید به تقویت احساسات مثبت شما کمک خواهد کرد.

4. علائق خود را پیدا کنید

تلاش کنید تا علائق خود را بشناسید و برای انجام آن ها برنامه ریزی کنید. زمانی که شما به علائق خود می پردازید احساس مفید بودن و منحصر به فردی بیشتری خواهید کرد در نتیجه هیجانات مثبت در شما با این فعالیت ها بیشتر خواهد شد.

رابطه فعالیت های ورزشی و هنری با احساسات مثبت

انجام فعالیت های ورزشی و هنری می تواند احساسات مثبت را تقویت کند. به طور کلی انجام هر گونه فعالیتی که به شما احساسات خوبی را منتقل کند و احساس منحصر به فرد بودن و مفید بودن را بدهد باعث تقویت احساسات مثبت در شما خواهد شد و تاثیرات مثبت خود را بر زندگی تان می گذارد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (75 نظر) خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (74 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (44 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (31 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (13 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (7 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (7 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (6 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (6 نظر) ماجرای دوربینی که از بدن امام خمینی عکس نگرفت! (5 نظر) رونمایی دنیا جهانبخت از اولین شغل کیوت آرتام کوچولو!+عکس (3 نظر) دکور اصیل و خاص عروس سید حسن خمینی برای نوشیدن قهوه سبز (3 نظر) واکنش جالب ادا اجه به تمام شدن سریال سیب ممنوعه (2 نظر)