ساعدنیوز
ساعدنیوز

چرا خون پریود بوی بد می دهد؟

  دوشنبه، 28 فروردین 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
چرا خون پریود بوی بد می دهد؟
بسیاری از خانم ها گاها با مشکل بوی خون قاعدگی روبه رو شده اند و ممکن است شما نیز فکر کنید این بو می تواند خطرناک باشد. عمده ترین دلیل بوی بد خون قاعدگی میزان ph و اهن خون است. با این حال در این مطلب از ساعد نیوز همراه ما باشید تا دقیق تر به این موضوع بپردازیم.

هر بویی که ممکن است در طول دوره پریودتان متوجه شوید می‌­تواند نوسان داشته باشد. پریودهای «سالم» می­‌توانند بوی خون کمی‌داشته باشند. حتی ممکن است علت این بوی بد ناشی از آهن و باکتری باشد. به طور کلی، بوی بد پریود برای دیگران قابل توجه نیست. همچنین با رعایت بهداشت می‌توانید با بوی طبیعی دوره پریود مقابله کنید و پریود راحت‌تری داشته باشید.

خون قاعدگی از چه چیزی تشکیل شده است؟

قاعدگی پروسه دفع خون و بافت های دیواره رحم از طریق واژن است. قاعدگی زمانی رخ می دهد که تخمک آزاد شده در زمان تخمک گذاری بارور نشده است و باید دفع شود.مایع قاعدگی از خون، تخمک بارور نشده و بافت های دیواره رحم تشکیل شده است و ممکن است کمی بو هم داشته باشد.

خون پریود چه بویی می‌دهد؟

خون پریود به علت وجود خون و آهن ممکن است بوی فلز بدهد. قاعدگی شامل جدا شدن خون و بافت از پوشش داخلی رحم از طریق واژن است. این وضعیت زمانی اتفاق می‌افتد که تخمک آزاد شده در طول تخمک‌گذاری بارور نشود و منجر به بارداری شود.

مایع ترشحی دوره قاعدگی، که متشکل از خون، تخمک بارور نشده و بافت پوششی رحم است، ممکن است بوی خفیفی داشته باشد. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که خون پریودتان به علت وجود خون و آهن بوی فلز می‌دهد. محیط اسیدی واژن و وجود انواع مختلف باکتری‌های سالم نیز ممکن است در ایجاد بوی ترشحات واژن و خون پریود نقش داشته باشند.

pH طبیعی واژن 3.8-4.5 (اسیدی) است. PH 7 خنثی است. وجود خون، مایع منی یا ادرار در واژن می‌تواند بر pH تأثیر بگذارد و باعث ایجاد بوهای مختلف شود. واژن دارای انواع مختلف باکتری‌های سالم از جمله لاکتوباسیلوس است. اختلال در این محیط می‌تواند باعث بروز عفونت و سایر مشکلات شود.

نوار بهداشتی

انواع مختلف بوی پریود

خون قاعدگی مشخصات و ویژگی‌هایی دارد که در مواردی نشانگر برخی از مشکلات و بیماری‌هاست. شاید تا به حال به این موضوع توجه نکرده باشید که خون قاعدگی بو و مشخصات خاصی دارد که باید به آن‌ها اهمیت دهیم.خون پریود بر اساس عوامل متعددی می‌تواند بوهای مختلفی داشته باشد. موارد زیر از جمله بوهای شایع خون دوره قاعدگی هستند:

بوی فلزی پریود

خون پریود می‌تواند بوی فلزی، مانند یک سکه مسی، داشته باشد. این بو اغلب به علت وجود آهن در خون ایجاد می‌شود و معمولاً علتی برای نگرانی نخواهد بود. با این حال، پس از پایان پریود نباید مدت زیادی ادامه یابد. وقتی که ترشحات قاعدگی واژن شما بوی یک سکه مسی می‌دهد، باید بدانید که این بو به علت وجود آهن در خون ایجاد شده است و جای نگرانی نیست.

بوی پیاز و نمک پریود

بوی پریود می‌تواند شامل بوی پیاز یا نمک باشد. به طور کلی این شرایط ممکن است به علت رعایت نکردن نکات بهداشتی رخ دهد. بنابراین، شما باید محل واژن را تمیز نگه دارید و هر از گاهی تامپون و نوار بهداشتی را عوض کنید. علاوه براین، نظافت گرفتن به صورت روزانه برای پیشگیری از ایجاد بوی بد بسیار مهم است.

همچنین از استفاده از محصولات خوشبو کننده مانند دستمال مرطوب و اسپری خودداری کنید، علاوه براین دوش نگیرید، زیرا این فرآیند می‌تواند تعادل باکتری‌های واژن را به هم بزند. علاوه براین از لباس زیر دارای قابلیت تنفس استفاده کنید.

بوی پوسیدگی پریود

فرد ممکن است در طول دوره قاعدگی خود متوجه بوی بد یا پوسیدگی شود که می‌تواند نشانه‌ای از وجود مشکل باشد. این نوع بو اغلب به علت وجود جسم خارجی مانند تامپون ایجاد می‌شود که ممکن است به طور تصادفی برای مدت طولانی در واژن باقی مانده باشد. فرد می‌تواند با بیرون کشیدن جسم خارجی سعی کند تامپون قدیمی را از واژن خارج کند. در غیر این صورت، پزشک باید آن را بردارد.

بوی بدن پریود

فرد ممکن است بویی شبیه بوی بدن را در طول دوره قاعدگی تجربه کند. این مسئله به علت وجود غدد عرق آپوکرین در ناحیه تناسلی است. عرق آپوکرین با باکتری‌های روی پوست مخلوط می‌شود و بوی بدن را تولید می‌کند. غدد این نوع عرق را در دوره‌های استرس یا اضطراب آزاد می‌کنند.

این نوع ترشحات، با عرق از دست رفته در حین ورزش یا زمانی که بدن دمای بالایی دارد، متفاوت است. زمانی که ترشح پریود بوی بدن می‌دهد، به علت ترشحات غدد عرق آپوکرین در ناحیه تناسلی این وضعیت بروز پیدا کرده است.عرق آپوکرین با باکتری‌های روی پوست مخلوط می‌شود و بو تولید می‌کند. به طور کلی این غدد، این نوع عرق را زمانی که خانمی پریود می‌شود، آزاد می‌کند.

بوی ماهی پریود

فرد ممکن است در طول قاعدگی و همچنین دوره خارج از قاعدگی متوجه بوی ماهی شود. این بو اغلب به وجود عفونتی مانند واژینوز باکتریایی یا تریکومونیازیس مربوط می‌شود. واژینوز باکتریایی یک عفونت شایع در واژن است که در اثر رشد بیش از حد باکتری‌ها در واژن ایجاد می‌شود. واژینوز باکتریایی بوی ماهی تولید می‌کند که در دوران قاعدگی بیشتر احساس می‌شود، زیرا خون باعث افزایش قلیاییت واژن می‌شود. ممکن است که فرد در دوره خارج از قاعدگی ترشحات سفید یا خاکستری در واژن خود مشاهده کند.

پزشکان با استفاده از طیف وسیعی از آزمایشات، واژینوز باکتریایی را تشخیص می‌دهند و معمولاً از داروهای آنتی بیوتیک برای درمان آن استفاده می‌کنند. عفونت دیگری که در طول دوره قاعدگی فرد باعث ایجاد بوی ماهی می‌شود، تریکومونیازیس است که یک عفونت مقاربتی است.

تریکومونیازیس عفونت تک یاخته‌ای است که فرد می‌تواند آن را از طریق رابطه جنسی به فرد دیگری منتقل کند. به طور کلی، فرد مبتلا به تریکومونیازیس ممکن است متوجه وجود بوی ماهی غیرمعمول در واژن و تغییر ترشحات واژن شود. علاوه براین ممکن است که متوجه خارش، سوزش یا درد در ناحیه تناسلی شوند.این عفونت به کمک تست‌های آزمایشگاهی تشخیص داده می‌شود. علاوه براین، درمان این عفونت به کمک مصرف آنتی بیوتیک‌ها انجام می‌شود.

به طور کلی ایجاد چنین بویی نشان دهنده ابتلا به عفونتی مانند واژینوز باکتریایی است. این عفونت می‌‌تواند با سوزش، به ویژه در هنگام ادرار، تحریک، خارش یا ترشحات واژن خارج از دوره خونریزی قاعدگی همراه باشد.

بوی گندیده پریود

در برخی از زنان بوی گندیده ناشی از باکتری‌های مخلوط با جریان خون قاعدگی احساس می‌شود. این بو نشان می‌دهد که زمان تعویض پد یا تامپون برای کنترل بو فرا رسیده است. به این ترتیب، با رعایت بهداشت، می‌توانید تا حد مکان از بروز چنین بوی نامطلوبی پیشگیری کنید‌.

بوی بد

چه کاری برای از بین بردن بوی بد پریودی کنیم؟

برای از بین بردن بوی خون قاعدگی قبل از هر چیز باید بهداشت فردی را رعایت کنید. بهتر است برای کنترل این بو روزانه حمام بروید و لباس‌های خود را تعویض نمایید. قطعا باید نوار بهداشتی یا تامپون خود را نیز به طور مرتب عوض کنید تا بوی ایجاد شده از بین برود.

اصلا نباید از شستشو دهنده‌های موجود در داروخانه‌ها استفاده نمایید زیرا این ژل‌ها باعث بهم خوردن باکتری‌های واژن می‌گردد و با بهم خوردن میزان اسید و قلیایی بودن واژن مشکلاتی ایجاد می‌گردد.البته که بعد از دوران قاعدگی باید دلیل ایجاد بو را پیگیر شوید و اگر مشکلی داشتید نسبت به درمان آن اقدام نمایید.

سخن پایانی

در صورتی که در بدن خود متوجه ترشحات غیر عادی و بوی بد واژن شدید، حتما به پزشک مراجعه کنید. ترشحات سبز و زرد ممکن است نشانگر وجود مشکل و عفونت خاصی باشد. بهتر است نسبت به بدن خود حساس باشید و رفتار آگاهانه‌ای داشته باشید.در صورت مشاهده تب، درد شدید در لگن و پایین شکم، خونریزی بیش از حد و غیر عادی باید به پزشک مراجعه نمایید تا تحت درمان قرار بگیرید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (399 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (316 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (170 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (92 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (82 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (73 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟ الهلال به گرانترین بازیکن تاریخ فوتبال جهان"ارزش" نمیدهد!