ساعدنیوز
ساعدنیوز

دالان زنگزور مهمترین محور گفتگوهای علی اف و اردوغان در نخجوان/ آینده قفقاز جنوبی بعد از آزادی کامل قره باغ

  سه شنبه، 04 مهر 1402   کد خبر 357495
دالان زنگزور مهمترین محور گفتگوهای علی اف و اردوغان در نخجوان/ آینده قفقاز جنوبی بعد از آزادی کامل قره باغ
با پایان جنگ سوم قره باغ، و تسلیم شدن ارمنستان، تحولات مهمی در قفقاز جنوبی در جریان است که می تواند پیامدهای مهمی در عرصه های مهم اقتصادی، سیاسی و امنیتی در پی داشته باشد. علی حیدری کارشناس مسائل قفقاز در گفتگو با ساعدنیوز توضیح می دهد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، علی حیدری کارشناس مسائل قفقاز در گفتگویی اختصاصی با خبرنگار ما و در تشریح تحولات اخیر در قره باغ و نیز سفر مهم رئیس جمهور ترکیه به نخجوان گفت: اردوغان تنها چند روز بعد از این که عملیات موسوم به ضدتروریسم آذربایجان در قره باغ به پیروزی رسید و تغییر و تحولات در آنجا آغاز شد، به نخجوان سفر کرد. همان طور که می دانید، در قره باغ مقرر شده است که ارامنه خلع سلاح شوند، مذاکرات الحاق قره باغ به لحاظ سیاسی و حقوقی به آذربایجان آغاز شده است. دو مرحله از این مذاکرات در یولاخ انجام شده است، و مرحله بعدی، همان طور که آقای الهام علی اف گفتند، در خانکندی در حال برگزاری است تا به نتیجه برسند. طی روزهای گذشته، بخشی از ارامنه ساکن قره باغ که قصد نداشتند تحت سیطره آذربایجان باشند، به سمت ارمنستان حرکت کردند و در آنجا ساکن خواهند شد. گفته می شود که تعداد جمعیت ارامنه قره باغ 120 هزار نفر است که تا دیروز حداقل 5 هزار نفر از آنها به سمت ارمنستان حرکت کرده اند.

امضای توافقنامه انتقال گاز از قارص به نخجوان

حیدری افزود: تحولاتی که در عرصه سیاسی و میدانی در قره باغ شکل گرفته نشان می دهد که باید طی هفته ها و ماه های آینده، وضعیت قره باغ را برای آذربایجان تمام شده بدانیم. یعنی همان طور که در توافق 2020 ذکر شده بود، قره باغ به خاک آذربایجان ملحق خواهد شد. اما درباره دالان زنگزور و سفر آقای اردوغان به نخجوان، باید در این خصوص چند نکته را ذکر کنیم. سفر ایشان چند پیام داشت. پیام اول این بود که بلافاصله بعد از عملیات آذربایجان در قره باغ انجام شد و می خواست نشان دهد که حامی اصلی آذربایجان، ترکیه است. پیام بعدی این که می خواست اعلام کند که دالان زنگزور و راه زمینی ارتباط نخجوان با خاک مادر و بعد از آن به دنیای ترک از مهمترین اولویت های سیاست خارجی آقای اردوغان است، هرچند در نشست خبری دیروز به این موضوع اشاره نکرد، اما کارشناسان بر این عقیده هستند که یکی از مهمترین محورهای این سفر، دالان زنگزور است.

این کارشناس مسائل ترکیه با اشاره به ابعاد مهم سفر اردوغان به نخجوان گفت: رسانه های ترکیه پیشتر اعلام کرده بودند که یکی از اصلی ترین دلایل سفر اردوغان به نخجوان، زنگزور است، اگرچه در این دیدار، راه اندازی خط لوله انتقال گاز از قارص به نخجوان کلید خورد، و همین طور، بازسازی سیستم نظامی نخجوان، اما موضوع راهبردی اردوغان در این سفر به نظر زنگزور بود. در حال حاضر، با توجه به این که روابط ارمنستان با روسیه بسیار تیره شده است. در بدترین وضعیت خودش در سال های گذشته قرار دارد به طوری که وزارت خارجی روسیه، چندین بار بیانیه های تند و شدیداللحنی علیه پاشینیان منتشر کرده است، و پاشینیان اقداماتی داشته که در چندین ماه گذشته اصلاً به مذاق مسکو خوش نیامده است، می توانیم بگوئیم که اکنون در یک سوی میدان ارمنستان قرار دارد و در سوی دیگر آن، آذربایجان و ترکیه. روسیه هم چندان مخالف این وضعیت نیست خصوصاً این که هم از مزایای این دالانی که زده خواهد شد به لحاظ اقتصادی می تواند منتفع شود و تحریم هایی که غرب علیه روسیه وضع کرده را خنثی کند و هم موضوع گوشمالی پاشینیان به دلیل اقدامات ضدروسی اش در حوزه راهبردی انجام خواهد گرفت و انجام گرفته است.

حیدری تصریح کرد: دو روز گذشته، وزارت امنیت ملی ارمنستان اعلام کرد که تلاش برای کودتا در ارمنستان را خنثی کرده و عده ای را بازداشت کرده است. گمان می رود که این اقدامات در راستای برنامه های روسیه و در راستای ارامنه تندرو قره باغ علیه پاشینیان است. می توانیم این طور بگوئیم که با توجه به وضعیت موجود، آذربایجان بعد از آزادی قره باغ به سمت هدف دیگرش یعنی احداث دالان زنگزور حرکت کرده و تلاش دارد آن را به سامان برساند. اما ارمنستان نمیتواند خواسته های آذربایجان در رابطه با این دالان را برآورده کند. بحث نظارت بر کوریدور و همین طور، بحث پرداخت عوارض است که آذربایجان تا به حال زیر بار آن نرفته است. ارمنستان تمام انگیزه اش برای راه اندازی کوریدور همین استفاده اقتصادی از آن و تسلط حاکمیتی بر این جاده است. اگرچه در توافق آتش بس 2020، هیچ ذکری از کوریدور زنگزور به میان نیامده است، اما موضع مبهم و غیرشفاف روسیه هم در این مورد به آذربایجان کمک کرده تا بتواند خواسته های خودش را پیش ببرد.

این کارشناس درباره سناریوی احتمالی درباره تحقق دالان زنگزور و تحولات مربوط به آن گفت: تصور می کنم، آنچه اتفاق خواهد افتاد، نه خواسته های صددرصد آذربایجان و ترکیه خواهد بود و نه خواسته های ارمنستان. موضوعاتی که گفته می شود در خصوص اشغال سیونیک به نظرم فشاری هست بر ارمنستان تا بپذیرد که به خواسته های آذربایجان تن بدهد. اگرچه الهام علی اف بارها گفته که منطقه سیونیک، آذربایجان غربی است، منطقه اشغال شده است که در گذشته به آذربایجان تعلق داشته است، تصور می کنم که همه این اظهارات در راستای فشار بر ایروان برای گرفتن دالان زنگزور است. البته همان طور که گفتم، آذربایجان نمی تواند به صورت کامل به خواسته هایش در این خصوص برسد، چون هم به لحاظ اقتصادی و سیاسی، ارمنستان توانایی این موضوع را ندارد، و نمی تواند احداث دالان را بدون انتفاع اقتصادی از آن بپذیرد و هم طرف ایرانی اجازه این کار را نخواهد داد و همان طور که تهران بارها به صراحت اعلام کرده است، هر نوع تغییر در مرزها خط قرمز ایران است و در رابطه با بسته شدن مرزش با ارمنستان کوتاه نخواهد آمد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (592 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (554 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (367 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (269 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (254 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (239 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (179 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (166 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (166 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (164 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (161 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (151 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (146 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (143 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (134 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(عکس) حس غرورآمیز پهلوان پنبه کوچولو بعد از زندانی کردن برادرش داخل جعبه پلاستیکی/ رابطه برادری یه همچین چیزی میتونه باشه😂 کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال فال روزانه یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال شمع روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال ابجد روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال انبیاء روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال حافظ با تفسیر امروز یکشنبه 12 آذر 1402 + فیلم (فیلم) ویدئوی پربازدید از لحظات احساسی تراشیدن موی سر پسر توسط مادر برای رفتن به سربازی😢 / لحظه غم انگیز سربازی رفتن پسرا دل همه مادرا رو غمگین میکنه ... اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود (عکس) صحنه دیده نشده از حمله مغول ها به خوابگاه دانشجویی/ موش این وضعیتو ببینه خودکشی میکنه شما که انسانید لامصبا😅 پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا (عکس) خلاقیت جوانان ایرانی در طراحی بنر خوش آمدگویی به مسافر خارجی در فرودگاه/ یعنی رفاقتو در حقش تموم کردن😂 ویدئو احساسی از مادری که خودش رو سپر بلای فرزندش کرد/ این حس مادرانه حتی برای پرنده ها هم فعاله😍 (فیلم) مشاجره تتلو با ناخن‌های لاک زده با کارمند فرودگاه برای بازگشت از ترکیه به ایران واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس (فیلم) جشن تولد لاکچری بهاره رهنما برای دهمین بار در طی چند روز/ خانم بازیگر رکورد زد حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس (تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا تصویر کمتر دیده شده از فاتحه خوانی رهبر انقلاب بر سر مزار شهید مدرس عاشقانه های شاهرخ استخری و سپیده بزمی پور در حول و حوش جشن خارجی ها این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس (عکس) رونمایی از قبر جومونگ در زیر یک تپه/ زنده را تا زنده است باید به فریادش رسید، ورنه بر سنگ مزارش آب پاشیدن چه سود (فیلم) سکانس جذاب از معجزه جوان شدن بانو زلیخا در سریال یوسف پیامبر/ صد بار هم ببینی کمه کشف اسکلت 15 سانتی متری یک دختربچه+عکس (فیلم) لحظه سکته مغزی ابرو گوندش خواننده ترکیه ای وسط برنامه زنده احساسی شدن یک مادر بعد از اقدام معنادار فرزدنش در حین خواب+فیلم نرگس کلباسی از ایران رفت +عکس/ بچه‌هایم در هند را گرفتند و در ایران نگذاشتند خانه کودک داشته باشم نمایندگی پاکشوما در ورامین مهاجرت دکتر محمد مهدوی رئیس بخش پیوند قلب کودکان بیمارستان شهید رجایی، از نفرات برتر بخش پیوند قلب در ایران‎ بهترین مرکز خرید قطعات بدنه خودرو | پارس قطعه لحظه وصال دختر شهید مدافع حرم الیاس چگینی/پایان هشت سال چشم انتظاری 😥
تیتر امروز   
(عکس) حس غرورآمیز پهلوان پنبه کوچولو بعد از زندانی کردن برادرش داخل جعبه پلاستیکی/ رابطه برادری یه همچین چیزی میتونه باشه😂 کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس کشف اسکلت 15 سانتی متری یک دختربچه+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال
منتخب روز   
ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍