ساعدنیوز
ساعدنیوز

دلایل گلو درد در نوزادان و کودکان و روش های درمان

  دوشنبه، 24 آبان 1400   زمان مطالعه 9 دقیقه
دلایل گلو درد در نوزادان و کودکان و روش های درمان
به طور کل عفونت های تنفسی فوقانی و گلو درد یکی از علل های شایع مراجعه والدین و کودکان به درمانگاه اطفال است که چیزی حدود 80 % مراجعین را در فصل سرما در بر می گیرد . ما در این مطلب نکاتی مهم درباره علل گلو درد در کودکان و روش های درمان آن را بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

گلو درد نوعی درد یا ناراحتی در گلو است. معمولا درد در هنگام عمل بلع بیشتر می شود. از نظر متخصص اطفال گلو درد یکی از شایع ترین بیماری ها است که به علت درد در قسمت پشت ریه ایجاد می شود. کودکانی که صحبت می کنند، از درد در پشت گلویشان، مخصوصا در هنگام بلع، شکایت دارند. در نوزادان یا کودکانی که صحبت نمی کنند، علائم مشخص نیست و شامل بی قراری کودک، مشکل در تغذیه دهانی و گریه کردن در هنگام تغذیه است. گلودرد در کودکان اغلب با فارنژیت اشتباه می شود، اما از نظر تخصصی فارنژیت به معنای التهاب ریه است و با معاینه فیزیکی مشخص می شود. یکی دیگر از بیماری هایی که ممکن است بشنوید التهاب لوزه است که در بسیاری از گلودردها دیده می شود.

چگونه تشخیص دهیم که کودک گلودرد دارد یا خیر؟

 • امتناع از خوردن یا نوشیدن، حتی غذاهایی که معمولاً مورد علاقه هستند
 • گریه می کند
 • پشت گلوی او قرمز یا متورم به نظر می رسد
 • او لکه های سفید روی گلو یا
 • لوزه های خود دارد (نشانه احتمالی گلودرد استرپتوکوکی)
 • نفسش بوی بدی می دهد

چه چیزی می تواند باعث گلودرد در نوزادان و کودکان شود؟

اغلب گلودردها به دلیل یک بیماری زمینه ای ایجاد می شوند. اما در برخی موارد آنها می توانند توسط عوامل محیطی نیز تحریک شوند. در اینجا نحوه تشخیص اینکه چه چیزی بیشتر بر کودک شما تأثیر می گذارد آورده شده است.

سرماخوردگی

آنها تا حد زیادی شایع ترین علت گلو درد و خراشیدگی در نوزادان و کودکان نوپا هستند و همچنین می توانند منجر به آبریزش بینی یا احتقان، سرفه و تب شوند.

آنفولانزا

آنفولانزا نیز یکی دیگر از بیماری های تنفسی ویروسی است که می تواند باعث گلودرد شود.

بیماری دست، پا و دهان

بیماری دست، پا و دهان یکی دیگر از بیماری های ویروسی است که در کودکان خردسال به ویژه در تابستان و پاییز شایع است. یکی از نشانه های بارز درد دهان و گلو است که به دلیل تشکیل تاول ها یا زخم های ریز ایجاد می شود که بلع آن را دردناک می کند.

هرپانژین

هرپانژین که توسط همان ویروس بیماری دست، پا و دهان ایجاد می شود و باعث ایجاد زخم های زخم مانند در دهان و گلو (و همچنین روی پاها، دست ها و باسن) می شود که می تواند باعث درد و همچنین تب و درد شود. قورت دادن. (زخم ها تمایل دارند مرکز سفید مایل به خاکستری و حاشیه قرمز داشته باشند).

گلودرد استرپتوکوکی

یک عفونت باکتریایی، استرپتوکوکی معمولاً با گلودرد و مشکل در بلع به نظر می رسند و پوشیده از نقاط سفید یا چرک، تب و غدد متورم هستند مشخص می شود. برخی از کودکان نیز در بدن خود راش های قرمز و سمباده مانند ایجاد می کنند، اما علائمی مانند سرفه و آبریزش بینی کمتر دیده می شود.

آلرژی

آلرژی های فصلی در نوزادان زیر 1 سال نادر است و بیشتر کودکان تا سنین پیش دبستانی دچار آلرژی نمی شوند. اگرچه برخی از آنها زودتر علائم را نشان می دهند. برخی از رایج ترین محرک ها عبارتند از شوره حیوانات خانگی، کپک، گرد و غبار، علف و گرده. آلرژی می تواند باعث آبریزش بینی و ترشحات پس از بینی شود که می تواند منجر به گلودرد شود. خارش چشم، عطسه و احتقان از دیگر عوامل شایع آلرژی هستند.

تحریک کننده ها

اگر تا به حال پس از دود یا گرد و غبار بودن شروع به سرفه کرده اید می دانید که محرک های محیطی گاهی اوقات می توانند باعث ایجاد احساس دردناک یا خراشیدگی در گلو شوند. همین امر به طور بالقوه در مورد کودک شما صادق است. قرار گرفتن در معرض آلودگی هوای داخل و خارج خانه، همراه با دود و مواد محرک شیمیایی، می تواند گلوی او را دردناک کند.

گلودرد در کودکان

مراجعه به پزشک برای گلودرد کودک

از آنجا که عفونت های باکتریایی در صورت درمان نشدن ممکن است به سایر قسمت های بدن کودک گسترش یابد و به آنها آسیب برساند، اگر فکر می کنید مشکل او، چیزی بیش از خشکی گلو یا تحریک خفیف آن است، حتماً باید پزشک گلوی کودکتان را ببیند. همچنین فرزند خود را فوراً نزد پزشک ببرید اگر:

 • فرزند شما کمتر از سه ماه دارد و تب ۳۸ درجهٔ سانتی گراد یا بالاتر دارد.
 • کودک سه ماهه است و هر میزانی از تب را دارد.
 • کودکتان بین سه تا شش ماهه است و علائم گلودرد دارد و تبش به ۳۸/۳ درجهٔ سانتی گراد برسد.
 • کودک بیش از شش ماه دارد و درجه حرارت بدنش به ۳۹/۴ درجهٔ سانتی گراد برسد.
 • گلوی کودک عفونی به نظر می رسد، یعنی گلویش به رنگ قرمز روشن است یا ورم کرده و یا جوش های چرکی دارد.
 • فرزندتان زخمی در دهانش دارد.
 • احساس می کنید او نمی تواند به راحتی غذا را ببلعد یا دهانش را کاملاً باز کند.
 • تنفسش با دشواری همراه است.
 • کاهش اشتها، علائم کم آبی بدن، افزایش مقدار بزاق، خشکی گردن یا کج خلقی بسیار زیاد دارد.

همچنین اگر به این نتیجه رسیدید که گلودرد کودک شما به اندازه ای خفیف است که مراجعه به مطب پزشک را ایجاب نمی کند، باز هم اگر مشکل بیشتر از چند روز یا یک هفته هفته طول کشید، لازم است با پزشک تماس بگیرید.

درمان گلودرد در کودکان

خیلی از موارد گلو درد به خصوص در فصل سرما به علت ویروس ها هستند یعنی بسته به مکان های مختلف و فصول مختلف 70 درصد گلودردها می تواند به علت ویروس ها باشند. علت دیگر گلودردها بر اثر وجود باکتری بوده که درمان آن از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و تجویز آنتی بیوتیک ها برای این افراد لازم می باشد.

درمان گلودرد کودک با دارو

گلودرد در کودکان ناشی از عفونت های ویروسی معمولا چهار تا پنج روز طول می کشد. در طول این مدت، ممکن است درمان به کاهش درد کمک کند اما به از بین بردن ویروس کمک نخواهد کرد. آنتی بیوتیک ها باعث کاهش درد ناشی از ویروس نمی شوند و استفاده از آنتی بیوتیک توصیه نمی شود. درد گلو را می توان با داروهای مسکن مانند استامینوفن یا داروهای ضد التهابی استروئیدی مانند ایبوپروفن درمان کرد. استامینوفن ممکن است هر چهار تا شش ساعت یکبار نیاز باشد، اما نباید بیش از پنج بار در 24 ساعت مصرف شود. در کودکان کمتر از 3 ماه نباید بدون مشورت با یک متخصص بهداشت از استامینوفن استفاده شود. دوز استامینوفن باید براساس وزن کودک (نه سن) محاسبه شود. مصرف ایبوپروفن هر شش ساعت یکبار تجویز می شود. ایبوپروفن نباید در کودکان زیر 6 ماه استفاده شود. دوز ایبوپروفن باید بر اساس وزن کودک (نه سن) محاسبه شود. مصرف آسپرین برای کودکان زیر 18 سال به علت خطر ایجاد سندرم ری توصیه نمی شود.

خوردن آب برای درمان گلو درد کودک

برخی از کودکان مبتلا به گلودرد در اثر دردی که دارند، نسبت به خوردن و آشامیدن بی میل هستند. کم آب نوشیدن منجر به بی آبی می شود. به منظور کاهش خظر کم آبی، والدین باید به کودکان مایعات گرم یا سرد بنوشانند و آنها را به وسیله محلول های آبرسان دهانی درمان کنند.

شستشوی دهان برای درمان گلو درد کودک

غرغره آب نمک یک درمان آماده و دم دست برای کاهش درد گلو است. تاثیر این دارو کشف نشده اما خطری برای فرد ندارد. اکثر دستورالعمل ها استفاده از یک دوم تا یک چهارم قاشق چایخوری نمک برای هر فنجان آب (هشت اونس یا تقریبا 240 میلی لیتر) را توصیه می کنند. آب باید غرغره شده و سپس دور ریخته شود (قورت داده نشود). کودکان کمتر از شش سال معمولا نمی توانند به درستی غرغره کنند.

قرص مکیدنی برای درمان گلو درد کودک

قرص های مکیدنی متنوعی برای کاهش خشکی یا درد وجود دارند اما اثر آنها بیشتر از آب نبات سفت نیست. مکیدن آب نبات سفت برای برخی از کودکان تسکین دهنده است.

اقدامات دیگر برای درمان گلو درد کودک

اقدامات دیگر شامل آرام نوشیدن نوشیدنی های گرم (مثل چای عسل یا لیمو، سوپ مرغ)، نوشیدنی های سرد یا خوردن دسرهای سرد و یخ زده (مثل بستنی و آبنبات چوبی) است. این درمان ها برای کودکان بی خطر است. عسل نباید به کودکان زیر یک سال داده شود زیرا خطر مسمومیت بتولیسم وجود دارد.

پیشگیری از گلودرد در کودکان

شستن دست ها یک روش ضروری و بسیار موثر برای جلوگیری از گسترش عفونت است. دست ها باید با آب و صابون مرطوب شوند و 15 تا 30 ثانیه به یکدیگر ماساژ داده شوند. باید به ناخن ها، بین انگشتان و مچ دست توجه ویژه داشت. دست ها باید کاملا شسته شده و با استفاده از یک حوله شخصی خشک شوند. اگر محلی برای شستن دست ها وجود نداشته باشد، استفاده از هندراب الکلی نیز روش خوبی برای ضدعفونی دست است. برای تمیز کردن دست با هندراب الکلی باید تمام سطح دست ها، انگشتان دست و مچ دست را با هندراب مالش داد تا زمانی که دست خشک شود و ممکن است نیاز باشد این کار چند بار تکرار شود.

ضدعفونی با هندراب الکلی را می توان بارها و بارها بدون تحریک پوست یا کاهش اثربخشی هندراب انجام داد. هندراب ها به صورت مایع یا تیوپی در اندازه های کوچک و قابل حمل موجود هستند و می توان آنها را به راحتی در جیب یا کیف دستی همراه داشت. هنگامی که دستشویی در دسترس است، دست های کثیف باید با صابون و آب شسته شوند. دست ها را بعد از سرفه، تمیز کردن بینی یا عطسه بشویید. همیشه نمی توان از تماس با فرد بیمار خودداری کرد اما اگر از تماس با چشم ها، بینی یا دهان اجتناب شود، از گسترش عفونت جلوگیری می شود. علاوه بر این، هنگام عطسه یا سرفه باید از دستمال کاغذی استفاده شود. این دستمال ها باید فورا دور ریخته شوند. عطسه یا سرفه به آستین لباس (در قسمت داخلی آرنج) روشی دیگر برای نگه داشتن اسپری های بزاق و ترشحات است و این مزیت را دارد که دست ها را آلوده نمی کند.

درمان گلو درد کودکان تا چه زمانی باید ادامه پیدا کند ؟

پدر و مادرها بعد از کم شدن علائم ممکن است داروها را قطع کنند . اگر تشخیص پزشک گلو دردهای چرکی باشد و آنتی بیتویک ها تجویز شده باشند. حتما باید آنتی بیوتیک ها که می توانند تزریقی و یا خوراکی باشند مصرف شوند و دوره شروع اثر کوتاه هست و بیمار بهبود پیدا می کند. اگر پزشک تشخیص داد به کودکان پنی سیلین بزنند چون عارضه حساسیت در این تجویز مطرح است باید در یک مرکز درمانی معتبر تزریق انجام شود. و کودکانی که از آمپول ترس زیادی دارند آنتی بیوتیک های خوراکی مناسب ترند که زمان اثر گذاری آنها طولانی تر و یا تا ده روز است که معمولا بعد یک تا دو روز علائم بهبود پیدا می کنند اما برای از بین رفتن بیماری همان طور که پزشک اطفال توصیه کرده اند باید عمل کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (670 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (184 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (57 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (41 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (39 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (27 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (27 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (22 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز چوپان برای تردد بدون دردسر گوسفندانش در سطح شهر+ویدیو/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (19 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (18 نظر) روایت جالب رهبر معظم انقلاب از کتاب کرایه کردنشان به مبلغ هر شب 1 قِران+ویدیو/ کتابفروشی ناراحت شد که چرا من هر جلد رو توی یک شب میخونم! (12 نظر) مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس (12 نظر) مراسم سالگرد ازدواج ساده و خلوت شاهرخ استخری و خانومش در حیاط باصفا و دلباز خونشون/ عجب کیک شیک و منحصر به فردی+عکس (11 نظر) روایت جالب از زندگی شخصی رهبر معظم انقلاب؛ از پیاده‌روی رهبری در خانه‌شان تا ماجرای عمل جراحی ایشان بدون بیهوشی عمومی (11 نظر) واکنش ایران به درخواست عجیب آمریکا برای حمله نمادین اسرائیل (10 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت خنده دار کشاورز خوزستانی برای آبیاری سیب زمینی با شلنگ و پنکه رومیزی حماسه آفرید/ مایه افتخاری هموطن😂+فیلم رونمایی از همسر واقعی سعید چنگیزیان بازیگر نقش آصف میرزا در سریال گیلدخت/ چهره اش تو دنیای واقعی چقد آرومه +عکس خلاقیت خنده دار و هوشمندانه قصاب برای فریب گوسفند و قربانی کردنش حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 مجله ای نوستالژی که 20 سال قبل پیش بینی بازیگر شدن پژمان جمشیدی را کرده بود+عکس تفریحات دلچسب گلاره عباسی در جزیره هرمز با لباس محلی و نقاب بندری/ زیبایی و دیگر هیچ😍 کاربرد ورق سیاه st37 در چیست؟ عوامل مؤثر بر قیمت ورق سیاه st37 چیست؟ مدل مانتو باکلاس الهام حمیدی بازیگر سریال یوسف پیامبر با گل های برجسته و رنگ شاد بهاری+ عکس/خانوما ایده بگیرین سکانسی خنده دار از سرِکار گذاشتن نقی توسط ارسطو و رحمت در هتل+ویدیو/ چقدم باورش شده بود😂 کارت شرکت در کنکور سراسری 1403 منتشر شد/ جزئیات دیدار و عیادت هادی چوپان گرگ پارسی از خانواده افشین پیروانی در شیراز/ تنتون سلامت+ عکس (ویدئو) بیماری "گوزن زامبی" یا زوال مزمن / گوزنی که مرده است ولی خودش نمی داند!!! ترسناک‌ترین تمدن‌ تاریخ بشر/ در صورت رو در رو شدن باهاشون تنها کاری که باید میکردی این بود که بال دربیاری و لاغیر! (عکس) خلاقیت حیرت انگیز یک هموطن تهرانی در استفاده از ماشینش برای نشان دادن احساسات عمیقش به گروهک تکفیری داعش (ویدیو) جالبترین و عجیب ترین زوج دنیا/ آقا و خانم کره ای که نزدیک به نیم متر اختلاف قدی دارند!! (ویدیو) فیلمی بسیار نادر از حال و هوای بازار تهران در دوره قاجار (ویدئو) سردترین شهر دنیا معروف به شهر ارواح با دمای منفی 60 درجه / زندگی طاقت فرسا در سیبری (ویدئو) هولناک ترین حوادث ثبت شده با دوربین که باورکردنش سخته!😱 (عکس) قول و قرارهای عاشقانه بهنوش بختیار با خودش، سوار بر موستانگ لاکچری اش (ویدئو) ذوق و شوق وصف نشدنی شهاب حسینی برای داماد شدن/ دوستاش چه سنگ تمومی گذاشتن واسش! (عکس) ایده خلاقانه یک هموطن مغازه دار برای بستن دهن مردم/ قشنگ معلومه از سوالهای دور و بری ها کلافه بوده! (عکس) ترفند دردناک زنان برای از بین بردن غبغب در گذشته/ این مطلب شما رو یاد جمله معروف "بِکُش! خوشگلم کن!" نمیندازه؟ (عکس) خلاقیت بانمک یک مادر برای نشان دادن اینکه فرزندش چقدر خوردنی و خوشمزه ست همه را به خنده واداشت😂 روایتی از کار عجیب زنان قاجار؛ زنان آن دوره چه می‌کردند؟+عکس تغییر استایل فرزاد حسنی در خیابان اصلا قابل شناسایی نبود+ عکس خلاقیت بی نظیر عروس و داماد برای برگزاری عروسی روی اقیانوس حماسه آفرید/ آدم از اینهمه زیبایی حظ میکنه😍👌 حضور نجم الدین شریعتی، مجری برنامه سمت خدا در چایخانه حرم امام رضا(ع) و پذیرایی با دل و جان از زائران+ویدیو رئیس جمهور: ایران مصمم به برداشتن گام‌های جدید در توسعه روابط با کشورهای همسایه است بایدن برای منصرف‌کردن ایران از حمله به اسرائیل التماس می‌کرد حقوق 15 میلیون تومانی برای زباله‌گرد‌ها؟ درگیری خونین در صف بربری/ کندن گوش پسر جوان به سبک تایسون جدیدترین عکس از حضور بهنوش بختیاری بازیگر جنجالی در حرم امام رضا (ع)/ زیارت قبول بانو قدردانی رهبر انقلاب از عملکرد نیروهای مسلح در حوادث اخیر (ویدئو) زیباترین تعریف زندگی از زبان هنرمند نابغه «باب راس» اسلحه شخصی رهبر معظم انقلاب چیست؟ ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری جسمی با منشا نامشخص/ حواشی داغ امروز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 (تصویر) عکس نوستالژیک از مظلومیت دهه شصتی‌ها سر کلاس! (تصاویر) تکامل حیوانات زمین 100هزار سال بعد بر روی مریخ از نظر هوش مصنوعی! یادی کنیم از این اپیزود فوق سمی خندوانه و شرح اشتراکات +18 مهران مدیری و جناب خان مالک تیم پاریسن ژرمن فرانسه/ می گه منم مثل آقای مدیری تو خواب تخلیه می شم😁 تاب سواری نفیسه روشن بازیگر سریال گیل دخت در هوای خوب جزیره مالدیو+ عکس/ چه منظره زیبایی داره (ویدئو) انواع دانش‌آموز هنگام پرسش شفاهی/ سکانسی دیدنی از برنامۀ اسکار
تیتر امروز   
عکس های زیرخاکی و کمتر دیده شده از جوانی مهران مدیری در کنار دوستانش/کلاه خنده دار رضا شفیعی جم دیدن داره 🤣 (عکس) استایل دلبر و لاکچری پسر دنیا جهان ‌بخت و مهراد جم/ عینک دی اند جی میلیونی این بچه رو کجای دلمون بذاریم! (ویدیو) خواستگاری مهران مدیری از نعیمه نظام دوست 29 سال پیش! (ویدئو)خانه فوق لوکس و پُر از عتیقه فائزه هاشمی رفسنجانی، دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی/تلفیق مدرن و سنتی کارت شرکت در کنکور سراسری 1403 منتشر شد/ جزئیات ترسناک‌ترین تمدن‌ تاریخ بشر/ در صورت رو در رو شدن باهاشون تنها کاری که باید میکردی این بود که بال دربیاری و لاغیر! رئیس جمهور: ایران مصمم به برداشتن گام‌های جدید در توسعه روابط با کشورهای همسایه است بایدن برای منصرف‌کردن ایران از حمله به اسرائیل التماس می‌کرد حقوق 15 میلیون تومانی برای زباله‌گرد‌ها؟ درگیری خونین در صف بربری/ کندن گوش پسر جوان به سبک تایسون قدردانی رهبر انقلاب از عملکرد نیروهای مسلح در حوادث اخیر اسلحه شخصی رهبر معظم انقلاب چیست؟ ابتلای ترانه علیدوستی به یک بیماری جسمی با منشا نامشخص/ حواشی داغ امروز دوشنبه 3 اردیبهشت 1403 این شاهزاده خانم قاجار اولین وارد کننده تاکسی به تهران بود+عکس این همدلی را پاس بداریم / دلیل تأکید رهبر معظم انقلاب بر وحدت و همدلی در یک ماه اخیر