دلایل شیر نداشتن یک سینه در دوران شیردهی

  چهارشنبه، 03 آذر 1400   زمان مطالعه 6 دقیقه
دلایل شیر نداشتن یک سینه در دوران شیردهی
یکی از مشکلات رایج خانم های شیرده، شیر خوردن نوزاد از یک سینه یا شیر نداشتن یک سینه می باشد که معمولا علت آن روش اشتباه شیر دادن مادر می باشد. ما در این مطلب تمامی دلایل این مشکل را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید.

ممکن است نوزاد علاقه عجیبی به شیر خوردن از یک سینه داشته باشد یا اینکه مادر با شیر دادن از یک سینه راحت تر باشد، با همه این ها این یک عادت رایج میان خیلی از مادران و کودکان است. بیشتر مادر ها با شیر دادن از یک سینه خیلی راحت ترند. زیرا ممکن است برای شما نگه داشتن و بغل گرفتن نوزاد از یک سمت راحت تر و بهتر به نظر برسد. ما یا چپ دست هستیم یا راست دست و خیلی کار ها را معمولا با دستی که راحت تر هستیم انجام می دهیم. خب به همین دلیل میل به شیر دادن از یک سمت کاملا طبیعی است. تمام چیز هایی که باید در مورد این مسئله بدانید را در اینجا بخوانید.

سینه چپ من شیر تولید نمی کند؟

اکثر خانم های شیرده یک سینه دارند که نسبت به دیگری شیر بیشتری تولید می کند. در بعضی موارد، به ویژه اگر زن عمل جراحی (بیوپسی یا بزرگ کوچک کردن سینه) بر روی سینه هایش انجام داده باشد مسلما سینه ها شیر کم تری تولید خواهند کرد اما در اکثریت زنان شیرده، بدن بر اساس تقاضا و خواسته کم و بیش نوزاد شیر تولید می کند.در مراحل اولیه شیردهی، برخی از نوزادان یک سینه را بر دیگری ترجیح می دهند و براساس آن مادران بیشتر از آن سینه نوزاد را شیر می دهند. بنابراین سینه دیگر به اندازه ای که باید مورد استفاده قرار نگرفته و به اندازه شیر تولید نمی کند.

چنان چه در مراحل اولیه شیردهی به نوزاد هستید توصیه می شود از هر دو سینه به طور یکنواخت برای شیردهی استفاده کنید و سپس سعی کنید شیر اضافی در سینه ها را پمپ کنید و یا سینه ای که شیر کم تری تولید می کند را تحریک به شیردهی کنید زیرا باعث افزایش مقدار تولید و به تبع تقاضای بیشتر نوزاد خواهد شد.همچنین مراجعه به یک مشاور شیردهی یا پزشک نیز خالی از لطف نیست زیرا آن ها می توانند در کمک به بسیاری از مشکلات شیردهی توسط شیر مادر مفید و به خوبی عمل کنند.

شیر دادن به نوزاد

اگر کودکان شیر خوردن از یک سینه را بیشتر ترجیح می دهند، چه باید کرد؟

گاهی اوقات ممکن است متوجه شوید که کودکتان شیر خوردن از یک سینه را بیشتر ترجیح می دهد و بیشتر دوست دارد از آن شیر بخورد. اما اگر کودک شما کمتر از ۶ هفته اش باشد، فکر خوبی است که از هر دو سینه تان به او شیر دهید چون مقدار شیر تولیدی از سینه هایتان به اندازه مصرف او است.اگر کودک شما فقط از یک طرف سینه شیر می خورد ممکن است گاهی اوقات مجبور شوید برای سینه ای که کودک از آن شیر نمی خورد، از شیر دوش استفاده کنید. اگر به نظرتان سخت است، می توانید بعد از اینکه نوزاد از سمت مورد علاقه اش شیر خورد، شیر سینه تان را بدوشید.

اگر نوزاد شیرخوار شما شیر خوردن از یک سینه را بیشتر ترجیح می دهد، سعی کنید او را به شیر خوردن از سمت دیگر هم ترغیب کنید. اما اگر دیدید کودک تان خیلی گرسنه اش است و بی قرار است فعلا دست نگه دارید. بهترین راه این است که اجازه دهید از سمتی که دوست دارد شروع کند و سپس کم کم او را به سمتی که زیاد ترجیح نمی دهد هدایت کنید. آیا اندازه ی سینه هایتان نا همسان است؟

اگر فقط از یک سمت هم شیر بدهید سینه ی شما نا همسان نمی شوند. ممکن است خودتان بدانید که یکی از سینه هایتان نسبت به طرف دیگر شیر بیشتری تولید می کند، اما بقیه آن را نمی فهمنند. با گذشت زمان بعد از اینکه نوزاد خود را از شیر خوردن گرفتید، سینه های شما کم و بیش هم اندازه می شوند.

چرا کودک سینه ی دیگر را پس می زند؟

اگر متوجه شدید که نوزادتان از سمت راست شیر نمیخورد یا از خوردن شیر سینه ی چپ اجتناب می ورزد، سعی کنید دلیل آن را پیدا کنید. چک کنید که گوشش عفونت نکرده باشد یا بینی اش نگرفته باشد. همچنین میزان شیر هر سینه و حالت قرار گرفتن سر نوزاد در هنگام شیر خوردن را چک کنید. حتی وضعیت سلامتی و جسمانی مادر مانند ورم پستان ممکن است باعث شود که کودک از خوردن شیر آن سینه خودداری کند.

آیا کودک فقط با خوردن شیر از یک سینه به اندازه کافی سیر می شود؟

بله، اگر کودکتان فقط از یک سمت هم شیر بخورد باز هم میزان شیر مورد نیازش تامین می شود. بخاطر این که اگر کودکتان مدام از یک سینه شیر بخورد، آن سینه مجبور می شود که شیر بیشتری تولید کند. این شیر کاملا کودک را سیر می کند. بنابراین اگر شما هر دفعه که کودک گرسنه بوده و به او شیر دادید و دیدید که کودک کاملا راضی است و سیر شده است، می توانید همین روند را ادامه بدهید.

چگونه کودک را به شیر خوردن از هر دو سینه ترغیب کنیم؟

با استفاده از راه های زیر می توانید نوزاد را به شیر خوردن از هر دو سینه ترغیب کنید :

  • هر دفعه قبل از شیر دادن، اول سینه ای که کم تر ترجیح می دهد را به او بدهید.
  • اگر کودک خوابش می آید بهترین زمان شیر دادن از سینه ای است که کم تر ترجیح می دهد.
  • می توانید سینه ی پس زده خودتان را بیشتر ماساژ بدهید که میزان تولید شیرش بیشتر شود.
  • کودک را به زور وادار به خوردن شیر از سینه ی دیگر نکنید زیرا باعث مخالفت بیشتر او می شود.
  • می توانید برای راحتی بیشتر، بعد از اینکه کودک از سینه ی مورد علاقه اش شیر خورد، شیر سینه ی دیگر را بدهید.
  • اگر مشکل شکل و نوع نوک پستان است، از پد و محافظ پستان استفاده کنید.
  • می توانید حالت شیر دادن خودتان را عوض کنید، مثلا در حالت دراز کشیدن شیر بدهید.

شما می توانید کودکتان را تشویق کنید که از هر دو سمت شیر بخورد، اما اگر باز هم کودکتان سینه ی دیگر را پس بزند می توانید با پزشک خود مشورت کنید و دلیل آن را متوجه شوید.

دلیل شیر خوردن نوزاد از یک سینه چیست؟

بیشتر نوزادان فقط از یک سینه شیر می خورند و وقتی مادر سینه مقابل را امتحان می کند از شیر خوردن امتناع می کنند، علت این کار نوزادان در چیست:

تفاوت در نوک سینه ها

معمولا سینه چپ کانال های فعالتری نسبت به سینه راست دارد. دلیل شیر خوردن نوزاد از یک سینه تفاوت در نوک سینه ها می تواند باشد، کودک سینه ای را که نوک متناسبی دارد، می تواند بهتر بمکد و از آن تغذیه کند. سینه ای که نوزاد نمی پذیرد ممکن است نوک سینه ای سفت یا بزرگ تر داشته باشد که خوردن آن برای نوزاد سخت باشد.

انتخاب نوزاد

ممکن است نوزاد ترجیح دهد یکی از سینه ها را بیشتر بخورد زیرا در یک طرف راحت تر دراز می کشد یا به علت واکسیناسیون یا عفونت گوش از یک سینه نمی تواند شیر بخورد.

عمل جراحی یا زخم

انجام عمل جراحی یا داشتن زخم بر روی یکی از سینه ها بر تولید شیر تاثیر گذاشته و تولید شیر با مشکل مواجه می شود.

ورم سینه

اگر یکی از سینه ها ورم کرده باشد، مزه شیر تغییر کرده و نوزاد ترجیح می دهد از سینه دیگر شیر بخورد.

اشکالاتی در تکنیک شیر دادن

مادر بهتر است از هر دو سینه به نوزاد شیر دهد و هر بار از یک سینه شیردهی انجام دهد. عملکرد مادر نقش مهمی در عادت شیرخوردن نوزاد و اینکه او از کدام سینه شیر بخورد، دارد.برخی مادران که چپ دست هستند، عادت دارند از سینه چپ شیر دهند و بعد از مدتی نوزاد سینه راست آنها را نمی گیرد. شیر دادن به نوزاد در هر وعده از هر دو پستان باعث تحریک تولید شیر بیشتر نیز می شود.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (8 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (3 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) انتشار برای اولین بار ؛ جدیدترین تصاویر ثبت‌شده از آخرین پرواز بالگرد رئیس‌جمهور شهید و همراهانش (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو (1 نظر) تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو (1 نظر) (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم (1 نظر) استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس (1 نظر) حضور رهبر معظم انقلاب در خانه سید ابراهیم رئیسی برای قوت قلب همسر و فرزندانش+عکس/ خانه ایی سراسر فرش ماشینی و بدون تجملات! (1 نظر) آخرین قاب دو نفره پدر و پسری شهید مالک رحمتی که در تاریخ ماندگار شد+عکس (1 نظر) آخرین نامه به رئیس جمهور شهید (1 نظر) صحبتهای قابل تامل برادر سید ابراهیم رئیسی و زینب سلیمانی درباره رئیس جمهور شهید کشور+ ویدیو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
سفر به «اندرونی»؛ وقتی عکس‌های عادی کسالت‌آور می‌شدند!+ عکس رعد و برق جان مرد60 ساله در شهرستان ورزقان را گرفت شروه خوانی در سوگ شهدای خدمت در بوشهر+ فیلم زیبایی مثال زدنی سنگاپور در غروب خورشید + ویدئو فال انبیاء روزانه شنبه 5 خرداد 1403 حال‌وهوای مزار رئیس جمهور شهید یک روز پس از تدفین در حرم رضوی+ فیلم لحظه دلخراش زیر گرفتن یک کودک توسط موتورسوار فراری؛ نگرانی بی‌امان مادر+ فیلم استقبال دیدنی جواد نکونام از یک هوادار معلول +ویدئو تغییر قیافه باورنکردنی محمد صلاح/ صلاح موهای فرفری اش را زد+ عکس 9 حقیقت جالب و عجیب درباره زندگی مردم مصر باستان این پسر با دستهای مصنوعی دروازه بانی می کند علاقه رئیس جمهور شهید به این شخصیت طنز حقایق گفته نشده از زینب پاشا شیرزن تبریزی دوران قاجار/ درس بزرگ او برای محتکران غلات شهید رئیسی : شاگرد اول نبودم ولی سعی می کردم عقب نمانم+فیلم این داور سرشناس فوتبال ایران تهدید به قتل شد!+عکس جزئیات فیلم خودسوزی یک فرد در میدان انقلاب پاسخ جالب ابراهیم رئیسی به سوال هاشمی رفسنجانی در مورد پذیرش مسئولیت آستان قدس+فیلم جای خالی آیت الله آل هاشم در نماز جمعه تبریز/چه جمعه غریبانه ای+فیلم زندگی سید ابراهیم رئیسی در دوران پهلوی چگونه گذشت؟ جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال عکس دیده نشده از شهید آیت الله آل هاشم میان تصاویر امام جمعه های شهید تبریز بی‌تابی‌های بی‌پایان پدر شهید آل هاشم در مراسم بازگشت پیکر فرزندش+ویدئو فال ابجد روزانه شنبه 5 خرداد 1403 ابتکار جالب برای حفظ یک درخت در ایستگاه مترو در تهران+ عکس فال روزانه امروز شنبه 4 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز شنبه 5 خرداد 1403 عکسی تلخ از آخرین وداع خانواده استاندار شهید با پیکر فرزندشان+عکس فال قهوه با نشان روز شنبه 5 خرداد ماه 1403 نگاهی به خانه ابدی شهید مالک رحمتی، استاندار دهه شصتی آذربایجان شرقی+عکس/روحش شاد و یادش گرامی فال حافظ با تفسیر امروز شنبه 5 اردیبهشت 1403 + فیلم این عکس به شایعات درباره گم شدن بادیگارد رئیس جمهور پایان داد حضور مادر شهید سردار موسوی بر سر مزار مطهر ایشان +ویدئو تشییع باشکوه شهید مالک رحمتی در مراغه+ویدئو تزئین خانه ابدی شهید مالک رحمتی با گل رز سفید و سرخ پرپر شده+عکس/روحش شاد و یادش گرامی نگاهی به خانه ابدی شهید سیدمهدی موسوی در حرم حضرت شاه‌عبدالعظیم(ع) +ویدئو بیقراری خواهر شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع برادرش +ویدئو/ سلام ای غروب غریبانه دل... روایت انتخاب نام کوچک شهید امیرعبدالهیان از زبان خودش؛ قدرت‌الله؟ + فیلم مداحی استاندار شهید، مالک رحمتی در روز اربعین در کربلا+ویدیو عکس‌هایی از خانه شهید ابراهیم رئیسی در تهران پس از مراسم خاکسپاری+عکس شهید رئیسی: تصویر حضرت آقا رو می‌کشیدید، من که کسی نیستم +ویدئو