دمنوش ها و چای های گیاهی مفید و مضر برای زنان باردار

  یکشنبه، 28 اردیبهشت 1399   زمان مطالعه 10 دقیقه
دمنوش ها و چای های گیاهی مفید و مضر برای زنان باردار
بر اساس انجمن بارداری ایالات متحده، باید از مصرف چای های ملین در دوران بارداری اجتناب کرد. زنان بارداری که از مشکل یبوست رنج می برند، باید میزان فیبر مصرفی خود را افزایش دهند و مطمئن شوند که بدن خود را با مایعات تازه پر آب نگه می دارند.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز، اگر باردار هستید، پس رعایت یک سری نکات ایمنی بسیار حائز اهمیت است. برخی از چای های گیاهی احتمالا بی خطر هستند، در حالی که برخی دیگر کودک را در وضعیتی خطرناک قرار می دهند. به طور کلی، چای های گیاهی و گیاهان دارویی توسط سازمان غذا و دارو کنترل نمی شوند. این به این معنا است که آن ها تحت آزمایش های مشابه با داروهای تجویزی و داروهای فاقد نسخه قرار نمی گیرند. یکی از مشکلات بزرگ در مورد چای های گیاهی و سایر داروهای گیاهی، این است که ممکن است آلوده باشند. اگرچه همیشه در مورد آلودگی نگرانی هایی وجود دارد، اما انجمن بارداری آمریکا یا APA نشان می دهد که اکثر مارک های تجاری چای های گیاهی برای مصرف در حد متعادل، بی خطر هستند. با این حال، کیفیت و قدرت چای گیاهی می تواند از محصولی به محصول دیگر متفاوت باشد. به همین علت، نه تنها مهم است که محصول یک کارخانه معتبر را خریداری کنید، بلکه باید تحقیقاتی را نیز در این زمینه انجام دهید.

دمنوش و چای های گیاهی بی خطر برای زنان باردار

چای های گیاهی که در ادامه ذکر شده، به طور کلی برای نوشیدن در دوران بارداری بی خطر تلقی می شوند؛ اما هنوز هم بهتر است تا با پزشک یا ماما صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ خطری شما یا کودک تان را تهدید نمی کند.

1. چای برگ تمشک قرمز

چای برگ تمشک قرمز، یکی از محبوب ترین چای های گیاهی برای خانم ها در دوران بارداری است. بر اساس مطالعه ای، بیش از نیمی از تمام زنان از داروهای گیاهی استفاده می کنند، در حالی که 63 درصد از زنان باردار از چای برگ تمشک قرمز استفاده می کنند. این چای معمولا در مراحل بعدی بارداری توصیه می شود، اما بسیاری از زنان از آن برای کاهش علائم حالت تهوع صبحگاهی در سه ماهه اول بارداری استفاده کرده اند.

2. چای فرنجمشک

چای فرنجمشک یکی از چای های مفید دیگر است که به طور کلی مصرف آن برای زنان باردار بی خطر است. فرنجمشک که از نظر علمی با نام «چای فرنجمشک» شناخته می شود، گیاهی است با رایحه لیمو و از خانواده نعناع است.3. چای رویبوس

ممکن است با چای رویبوس به اندازه سایر چای های گیاهی آشنا نباشید، اما محبوبیت این چای رو به افزایش است. استفاده از این چای در مناطق جنوبی آفریقا چیز جدیدی نیست، و برای مدت های طولانی به عنوان یک نوشیدنی سالم و خوشمزه در نظر گرفته شده است. چای رویبوس اغلب به خانم های باردار توصیه می شود، زیرا کاملا بدون کافئین است و میزان بالایی آنتی اکسیدان دارد. این چای بسیار خوشمزه است، پس آن را امتحان کنید.

4. چای برگ نعناع بیابانی

 • چای برگ نعناع بیابانی یا چای نعناع بیابانی نیز برای زنان باردار یک انتخاب سالم و بی خطر است. نعناع بیابانی یک رایحه خاصی از نعناع دارد و طعم تازه آن می تواند حس بیداری و هوشیاری را در شما ایجاد کند.
 • اکثر مطالعات بر روی نعناع بیابانی، به جای تمرکز بر روی چای، به گیاه و روغن اسانس این گیاه پرداخته است. با این حال، شواهدی وجود دارند که نعناع بیابانی فواید زیادی برای سلامتی دارد. از جمله خواص ضد التهابی، ضد درد و ضد میکروبی.
 • تعدادی از تحقیقات نشان می دهند که نعناع می تواند به درمان طیف وسیعی از مشکلات گوارشی از جمله ناراحتی معده و شکم درد کمک کند.
 • همچنین شواهدی وجود دارد که نعناع بیابانی ممکن است به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک کند. مطالعه ای منتشر شده در سال 2013، دریافت که روغن نعناع بیابانی به کاهش حس حالت تهوع و کم تر شدن استفراغ در بیماران تحت شیمی درمانی کمک کرده است.

اگرچه هیچ مطالعه ای در مورد اثر بخشی چای نعناع بیابانی برای حالت تهوع و استفراغ وجود ندارد، اما به احتمال زیاد گزینه مناسبی برای خانم های بارداری که از حالت تهوع صبح گاهی رنج می برند، است.

5. چای گل سرخ

چای گل سرخ یکی دیگر از چای های خوشمزه و سالمی است که برای زنان در دوران بارداری و شیردهی بی خطر در نظر گرفته می شود و کاملا فاقد کافئین است.

 • این چای حاوی میزان زیادی مواد مغذی و به خصوص ویتامین C دارد و سرشار از پلی فنول با خواص آنتی اکسیدانی قوی است.
 • یکی از فواید بالقوه چای گل سرخ، تقویت سیستم ایمنی بدن است. یک سیستم ایمنی قوی، بدن شما را قوی و به دور از بیماری نگه می دارد. این امر به طور خاص در زمان بارداری حائز اهمیت است.

چای گل سرخ این روزها کاملا در دسترس است. این چای عموما در دوران بارداری سالم و بی خطر در نظر گرفته می شود، اما برای اطمینان باید با پزشک مشورت کنید.

6. چای ریشه زنجبیل

چای ریشه زنجبیل یکی دیگر از نوشیدنی های بسیار سالمی است که برای زنان باردار بی خطر تلقی می شود.

 • این چای فاقد کافئین است و خاصیت ضد التهابی خوبی دارد.
 • زنجبیل به عنوان یک عامل کمک کننده به دستگاه گوارش شناخته شده است و مطالعات صورت گرفته در مورد اسانس زنجبیل نشان داده است که می تواند به تسکین حالت تهوع و استفراغ کمک کند.

اگرچه هیچ مطالعه ای در مورد اثربخشی زنجبیل به شکل چای وجود ندارد، اما شواهد کافی وجود دارند که نشان دهد گیاه و روغن آن دارای فواید زیادی هستند. می توانید چای زنجبیل را به شکل آماده خریداری کنید یا با اضافه کردن چند تکه از ریشه آن به یک فنجان آب داغ، یک چای زنجبیل تازه تهیه کنید.

دمنوش ها و چای های گیاهی مضر در دوران بارداری

اگرچه به نظر می رسد تعدادی از چای ها در دوران بارداری مفید و بی خطر هستند، اما انواع دیگری از چای ها وجود دارند که باید با ا حتیاط آن ها را مصرف کرده و یا کاملا از مصرف آن ها در دوره بارداری اجتناب کرد.

1. چای برگ گزنه

 • چای برگ گزنه اغلب به زنان باردار به ویژه در اواخر بارداری توصیه می شود. این گیاه اغلب به عنوان یکی از ترکیبات در «چای های بارداری» تجاری یافت می شود. با این وجود، نگرانی هایی وجود دارد که از این چای نباید در 3 ماهه اول بارداری استفاده کرد، زیرا باعث ایجاد انقباضات در رحم شده و باعث خطر سقط جنین و مشکلات بالقوه زایمان می شود.
 • برگ های گزنه که همچنین با نام «گزنه گزنده» نیز شناخته می شود، یک منبع فوق العاده از مواد مغذی از جمله مواد معدنی مانند پتاسیم و آهن است. همچنین منبع فوق العاده از ویتامین A و Cو K است. اگر خودتان چای برگ گزنه را آماده می کنید، مهم است که تنها از برگ های خشک شده این گیاه استفاده کنید و از ریشه گیاه استفاده نکنید.
 • باید از نوشیدن چای برگ گزنه در سه ماهه اول بارداری اجتناب کنید، زیرا شواهدی وجود دارد که نشان می دهد برگ های گزنه می توانند رحم را تحریک کنند. با این حال، بسیاری از کارشناسان معتقدند که چای برگ گزنه برای زنان باردار در سه ماهه دوم و سوم بارداری بی خطر است. تصمیم قطعی در مورد این مساله گرفته نشده است، پس بهتر است که در مجموع از مصرف این گیاه اجتناب کنید و یا قبل از مصرف آن با یک پزشک مشورت کنید. چای برگ گزنه این روزها بسیار رایج است. می توانید با افزودن چند اونس از برگ های خشک گزنه به یک لیتر آب جوش، خودتان چای گزنه را تهیه کنید.

2. چای بابونه

چای بابونه یک نوشیدنی گیاهی بسیار محبوب است. این گیاه به دلیل داشتن ویژگی هایی چون توانایی بهبود خواب و کاهش احساس استرس و اضطراب شناخته شده است. این گیاه فاقد کافئین است، بنابراین ممکن است تصور کنید که چای بابونه انتخاب مناسبی برای زنان در دوران بارداری است. با این وجود، زنان باردار در هنگام نوشیدن چای بابونه باید احتیاط کنند. اگرچه عموما مصرف آن در حد متعادل بی خطر در نظر گرفته می شود، اما در صورت مصرف به مقدار زیاد نگرانی هایی وجود دارد. در حقیقت بسیاری از ماماها و پزشکان توصیه می کنند که از مصرف این چای در دوران بارداری به طور کامل اجتناب شود، زیرا ممکن است انقباضات رحمی را تحریک کرده که منجر به مشکل در زایمان و حتی خطر سقط جنین شود.

3. چای برگ قاصدک

برگ قاصدک یک گیاه دیگر است که اغلب به عنوان ترکیبی در چای های تجاری دوره بارداری یافت می شود. قاصدک اغلب به عنوان یک علف هرز در نظر گرفته می شود، اما برگ ها و ریشه آن فواید زیادی برای سلامتی دارند. این گیاه غنی از کلسیم و ویتامین A است و اغلب از آن برای تسکین التهاب ها در دوران بارداری استفاده می شود. با این وجود، برگ های قاصدک یک ادرار آور طبیعی هستند. این بدان معنا است که تعداد دفعات دفع ادرار یا میزان ادرار تولید شده افزایش پیدا می کند. اما توصیه می شود که در طول دوران بارداری از این چای استفاده نکنید. در صورت مصرف آن نیز باید احتیاطات لازم را به عمل آورید و بهتر است که در این مورد با پزشک خود مشورت کنید.

4. چای ریشه شیرین بیان

این روزها مصرف چای ریشه شیرین بیان بیش تر و بیش تر محبوبیت پیدا می کند. با این وجود، مصرف چای ریشه شیرین بیان برای زنان باردار توصیه نمی شود، زیرا باعث تحریک انقباضات رحمی شده و خطر زایمان زودرس و عوارض را افزایش می دهد.

5. چای پونه

از مصرف چای پونه در دوران بارداری باید اجتناب کرد، چون تصور می شود که قاعدگی و انقباضات رحمی را تحریک کرده و منجر به عوارض جدی و سقط جنین می شود.

6. چای پوست نارون قرمز

چای پوست نارون قرمز می تواند هم حالت تهوع و هم درد معده را تسکین دهد، زیرا غشاء معده را می پوشاند. قسمت داخلی پوست این گیاه، وقتی در دوز کم استفاده شود، برای زنان باردار بی خطر است. با این وجود، متخصصان نگرانی هایی دارند که پوسته خارجی این گیاه می تواند رحم را تحریک کرده و باعث سقط جنین شود. به دلیل این نگرانی ها بهتر است که از مصرف چای پوست نارون قرمز، در طول بارداری اجتناب کنید.

7. چای های گیاهی با خواص ملین

یبوست یکی از مشکلات شایع زنان در دوران بارداری است. با این وجود، چای ها و اثرات ملینی آن ها می تواند باعث کم آبی بدن شده و تعادل الکترولیت های بدن را مختل کنند. این چای ها همچنین انقباضات رحمی را تحریک کرده و آن ها را به نگرانی هایی در دوره بارداری تبدیل می کند. بر اساس انجمن بارداری ایالات متحده، باید از مصرف چای های ملین در دوران بارداری اجتناب کرد. زنان بارداری که از مشکل یبوست رنج می برند، باید میزان فیبر مصرفی خود را افزایش دهند و مطمئن شوند که بدن خود را با مایعات تازه پر آب نگه می دارند.

8. چای ریشه کاسنی

چای هایی که با ریشه کاسنی تهیه می شوند، احتمالا برای زنان باردار به خصوص وقتی که به میزان زیادی مصرف شوند، خطرناک هستند. اعتقاد بر این است که ترکیبات موجود در کاسنی باعث تحریک قاعدگی و حتی سقط جنین می شوند. مواد چای های گیاهی خود را با دقت بررسی کنید؛ زیرا بسیاری از انواع گیاهان دارویی را با ریشه کاسنی ترکیب می کنند.

جمع بندی

اگر باردار هستید، میزان زیادی از چای های گیاهی وجود دارند که نه تنها بی خطر محسوب می شوند، بلکه برای شما بسیار مفید هستند. چای برگ تمشک قرمز به میزان گسترده ای مورد مطالعه قرار گرفته است و شواهدی وجود دارد که نشان می دهد این چای می تواند برای بارداری و زایمان مفید باشد. سایر گزینه های فوق العاده، چای زنجبیل، چای گل سرخ و چای رویبوس است. با این حال، تعدادی از چای ها وجود دارند که خطر سقط جنین و مشکلات در حین زایمان را افزایش می دهند. در صورتی که در این باره شک دارید، لطفا با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید که گیاهان مناسبی را در دوران بارداری مصرف می کنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (706 نظر) (تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (623 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (615 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (585 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (400 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (312 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (264 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (246 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (228 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (192 نظر) خبر عجیب و بی سابقه از بزی که بچه انسان زایید/ نوزاد انسان نما حاصل یک جانور در روستا+تصاویر (177 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (176 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (168 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (166 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (150 نظر)
دیگران می‌خوانند   
غوغای کادوی خنده دار آقای داماد برای عروس خانوم تو روز عروسی/ با این وضعیت عروس خانوم تشنج نکنه خوبه+عکس شاهکار بی نظیر یک مادر برای نجات فرزندش از چاه فاضلاب/ واقعا بهشت زیر پای مادراست+ویدیو (فیلم) مرد پاکستانی با تبدیل خودش به روباه و ایجاد یک زیارتگاه برای خودش کسب درآمد می‌کند! / دُمم تکون میده! کشف یک گنجینه عظیم دریایی 350 ساله از عمق دریا/ آدم از دیدنش حیرت میکنه+عکس (فیلم) مرد هندی که روی سر خودش برنج می کارد! / شالیزار سیار، تحویل در محل! (فیلم) سورپرایز تولد معلم باحال توسط دانش آموزها سر کلاس درس / چقدر خوبه که تو ذوق کسایی که دوسمون دارن نزنیم ... کنسرت ویژه یک بیمار برای پزشکش موقع عمل جراحی/ حال دل همه رو خوب کرد+عکس (فیلم) قهقهه احسان علیخانی و داورها از جواب جالب پسر چوپان در برنامه عصر جدید / تا حالا تلویزیون ندیده بوده! بچه داری باحال و خنده دار یک استاد دانشگاه وسط تدریس در کلاس/ دمش گرم واقعا چقدر پایه است+ویدیو وضعیت ماشین له شده مربی تیم ملی بعد تصادف وحشتناکش+عکس اصرار امین حیایی به همبازی بودن با ژاله صامتی در نقش همسر صیغه ای او در یک فیلم / چرا اصرار داری بگی صیغه ای؟!😂 حال خوب پیرزنی 70 ساله بعد به دنیا آوردن یک جفت دوقلو/ شیرزنیه برای خودش+ویدیو سونوگرافی عجیب الخلقه ترین جنین دنیا که با پرنده اشتباه گرفته شد/ مامانش تا دنیا بیاد چندتا سکته ناقص رد کرده+عکس تولد یک بزغاله عجیب الخلقه انسان نما/ جل الخالق این دیگه چیه؟+عکس فریب در ازدواج چیست؟ و چه عواقبی برای طرفین در پی دارد! با اختلاف خنده دارترین اجرای حامد آهنگی در برنامه جوکر+فیلم/ این و ببینی نمیتونی نخندی... غوغای آواز محلی پیرمرد عاشق برای همسرش در برنامه زنده +فیلم /ای جانم من بنازم به این عشق و صدای بهشتی😍 خنده دارترین سکانس پایتخت 6: پشکل بیار بترکونیم +فیلم🤣 چرا بک آپ گرفتن در نرم افزار های حسابداری و قرض الحسنه مهم است؟ (ویدئو) ویدیویی جالب از مقایسه غذاهای ملل مختلف/فقط آخرش، قرمه سبزی رو عشق است😍 (ویدئو) رونمایی از زباله گردی با تویوتا!/ این مملکت سر و تهش به هم نمیخوره😆 ویدئویی خنده دار از پیوند موتور به پراید!/دست به دست کنین برسه بدست اونی که میخواد مارو تحریم کنه😂 استعلام بیمه شخص ثالث از طریق آیتول لاک پشت عجیبی که با مراقبت 27 ساله یک پیرمرد الان 70 کیلو شده+فیلم /همه جا باهم میرن😍 آموزش کشت هیدروپونیک در گلخانه خانگی صفر تا صد ایده خلاقانه برای آب کردن یخ‌های شیشه خودرو + فیلم فیلم زیبای زنده شدن کلاغ مرده با تنفس مصنوعی مرد ایرانی ! / خدای من... اشک آدم درمیاد😢 افشای ماجرای فساد چای دبش و تلاش بی وقفه مسئولین برای مبارزه با اختلاس در سریال طنز مهران مدیری+فیلم اختلاس عجیب یک مدیر بانکی در قم/ پرداخت 244 وام ازدواج به 122 زوج سالمند ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... (ویدئو) بزرگترین فرودگاه مینیاتوری جهان!/خیلی جالبه ساختنش 6 سال طول کشیده😮 نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه صنعتی کرمانشاه+ آموزش تصویری زمان برگزاری آزمون آزمایشی دروس عمومی دانشگاه پیام نور اعلام شد (ویدئو) پسر نوجوان بختیاری با اجرای آهنگ بختیاری و با صدای محشر و بهشتی همه رو به وجد آورد/ هزار ماشالله به این اجرای بی نظیر نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس! نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس تبلیغات خنده دار پدر ایرانی برای رای گیری شورای مدرسه دخترش +فیلم /من یک دقیقه به احترام بابا کاکا گولی سکوت می کنم🤣 ویدئوی خنده دار به کسانی که سر شماری میکنن چه میگویند؟ نفوس و مسکن د/ هر چی جلوتر میره من از خنده میمیرم🤣 پای سارا بهرامی به پرونده قتل و جنایت باز شد+فیلم نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه تربیت مدرس+ آموزش تصویری
تیتر امروز   
غوغای کادوی خنده دار آقای داماد برای عروس خانوم تو روز عروسی/ با این وضعیت عروس خانوم تشنج نکنه خوبه+عکس کشف یک گنجینه عظیم دریایی 350 ساله از عمق دریا/ آدم از دیدنش حیرت میکنه+عکس کنسرت ویژه یک بیمار برای پزشکش موقع عمل جراحی/ حال دل همه رو خوب کرد+عکس سونوگرافی عجیب الخلقه ترین جنین دنیا که با پرنده اشتباه گرفته شد/ مامانش تا دنیا بیاد چندتا سکته ناقص رد کرده+عکس تولد یک بزغاله عجیب الخلقه انسان نما/ جل الخالق این دیگه چیه؟+عکس اختلاس عجیب یک مدیر بانکی در قم/ پرداخت 244 وام ازدواج به 122 زوج سالمند ایده تحسین برانگیز شاطر برای افزایش آگاهی مردم در نانوایی حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه واقعا... زمان برگزاری آزمون آزمایشی دروس عمومی دانشگاه پیام نور اعلام شد کناره‌گیری «خداداد عزیزی» از کادر فنی تیم ملی بی‌توجهی به احضار قضایی دلیل بازداشت مدیرعامل پیام‌رسان سروش/ با قرار وثیقه آزاد است کشف جسد بدون سر و سوخته راننده تاکسی 46 ساله در کنار لاشه سگ ولگرد در یک باغ چیز عجیبی که فضانوردان روی کره ماه جا گذاشتند کارگران امسال چقدر عیدی می‌گیرند؟ دانشمندان از سلول‌های ریه انسان ربات ساختند! زیباترین دختر ایرانی که آوازه جذابتش در کل دنیا پیچید +عکس
منتخب روز   
ویدئو خنده دار از فارسی حرف زدن گربه تهرانی در کلینیک حیوانات خانگی😅 (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد!