ساعدنیوز
ساعدنیوز

دریاچه ارومیه تا پایان پاییز از نقشه کشور محو می‌ شود!

  دوشنبه، 03 آبان 1400   کد خبر 174204
دریاچه ارومیه تا پایان پاییز از نقشه کشور محو می‌ شود!
ساعد نیوز: مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای آذربایجان‌غربی می‌گوید: «حجم آب دریاچه ارومیه نسبت به سال آبی گذشته نصف شده است». بدتر اینکه یکی از اعضای انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران عنوان می‌کند که وضعیت فاجعه‌بارتر از گفته مسئولان است و احتمالا تا پایان پاییز، دریاچه ارومیه از نقطه جغرافیایی کشور حذف شود.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از اقتصادآنلاین، مدیرعامل شرکت آب منطقه ای آذربایجان غربی چند روز پیش اعلام کرد که حجم آب دریاچه ارومیه با دومیلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب فعلی نسبت به مدت مشابه سال گذشته نصف شده است. این درحالی است که ستاد احیای دریاچه ارومیه تا پایان دولت دوازدهم ۱۵ هزار میلیارد تومان بودجه گرفته است تا بتواند دریاچه را تا سال ۱۴۰۱ احیا کند.

البته رقم دقیقی که برای احیای دریاچه هزینه شده به همراه شکل هزینه کرد آن همچنان نامشخص است و گفته های متناقضی درباره آن وجود دارد. مثلا آذر ۹۹ مدیر دفتراستانی ستاد احیای دریاچه ارومیه ادعا کرده بود که تا همان تاریخ اعتباری حدود ۶۰۰۰ میلیارد تومان برای احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است که به قول خودش به ارزش روز حدود ۱۰ هزار میلیارد تومان می شد.

اما چند ماه قبل از آن، یعنی در بهار ۹۹، مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه گفته بود که از زمان شروع عملیات احیای این ستاد درسال ۱۳۹۳ تا آن زمان چهارهزار و ۶۰۰ میلیارد تومان معادل یک میلیارد دلار هزینه شده است.

علاوه بر این ها، عیسی کلانتری، دبیر ستاد احیای دریاچه ارومیه و رئیس سابق سازمان محیط زیست رقم۱۱ هزار میلیارد تومان را برای بودجه ستاد احیای دریاچه ارومیه طی ۷ سال تایید کرده بود.

با همه این ها دست آخر ۳۱مردادماه سال جاری دفتربرنامه ریزی وتلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه رسما اعلام کرد که تاکنون نه چهار، شش یا ۱۱هزار میلیارد تومان بلکه ۱۵ هزار میلیارد تومان برای اجرای پروژه های احیای دریاچه ارومیه هزینه شده است. پولی که مشخص نیست کجا و چطور صرف شده که حال و روز دریاچه این است. ضمنا ناگفته نماند که در کنار این میلیاردها تومان بودجه، کمک های میلیون دلاری ژاپن هم برای دریاچه رسید ولی آن هم ناپدید شد.

جالب تر اینجاست که نه تنها آب دریاچه نصف شده بلکه اخیراً هم اعلام کردند اگر حقابه مورد نظر دریاچه به آن نرسد تمام برنامه هایی که برای احیای آن تنظیم شده است برباد می رود و این دریاچه احیا نخواهد شد!

شکست طرح های بودجه خوار ستاد احیای دریاچه ارومیه

اصلاح الگوی کشت، بارورسازی ابرها، انتقال آب به دریاچه ارومیه از طریق رودخانه ارس (که به دلیل هزینه بر بودن با شکست مواجه شد)، انتقال پساب تصفیه خانه ها، رهاسازی آب سدها، صرفه جویی ۴۰ درصدی میزان مصرف آب بخش کشاورزی، انتقال آب از زاب، کاهش میزان مصرف آب بخش صنعت و خانگی و ...از جمله طرح های بی نتیجه برای نجات بخشی دریاچه ارومیه از سوی ستاد احیا بود که میلیاردها تومان بودجه بلعید و به هیچ رسید.

تا جایی که حتی ۳۱ مرداد ماه نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی گفت: «ادعای دولت دوازدهم مبنی بر احیای دریاچه ارومیه دروغی بیش نبود. دریاچه ارومیه به کمک نزولات جوی جان دوباره به خود دید».

به گفته او ۲۷ عنوان برنامه برای احیای دریاچه ارومیه تدوین و به عهده ستاد احیای دریاچه ارومیه گذاشته شد ولی فقط انتقال آب به دریاچه ارومیه اجرایی شد و مابقی ۲۶ پروژه راکد مانده اند.

حالا هم در مجلس طرح تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه به راه افتاده است. هرچند با این که ماجرای این طرح از اردیبهشت ماه امسال آغاز شده هنوز خبری از نتیجه آن نشده است.

هشدار حذف دریاچه ارومیه از نقشه کشور

محمدرضا محبوب فر،کارشناس بحران های محیطی و عضو انجمن مخاطرات محیطی و توسعه پایدار ایران، در این باره به اقتصاد آنلاین می گوید: برخلاف ادعای وزارت نیرو مبنی بر این که خبرهای خوبی درباره احیای دریاچه ارومیه در راه است، وضعیت دریاچه اسف بار است و تاکنون اقدام عملی و موثری از سوی وزارت نیرو ندیده ایم.

او با بیان این که باید ریشه تنش های آبی استان آذربایجان غربی که دریاچه را تحت تاثیر قرار داده، پیدا کنیم، می افزاید: ریشه این تنش ها علاوه بر بحث تغییرات اقلیمی کشور، برمی گردد به ناکارآمدی برنامه های ستاد احیای دریاچه ارومیه و بی کفایتی برنامه های شرکت مدیریت منابع آب ایران و وزارت نیرو.

این کارشناس توضیح می دهد: ما شاهد برخی سدسازی های بزرگ بودیم. سدهایی که در منطقه حوزه ابریز دریاچه ارومیه ایجاد شدند ولی فاقد پیوست زیست محیطی و خارج از برنامه جامع آبریزداری بودند. سدها به گونه ای احداث شدند که حق آبه های زیست محیطی تالاب ها و خود دریاچه ارومیه را کاملا نقض کرده است. در واقع مدیریت منابع آب در استان آذربایجان غربی بیشتر با تکیه بر ذخیره آب و تفکر سازه ای بوده است.همین مسئله هم موجب تنش آبی در آذربایجان به ویژه حوضه آبریز دریاچه ارومیه شده است.

محبوب فر عنوان می کند: جالب این است که اکنون اعلام کردند که قصد دارند دریچه چند سد را باز کنند به سمت دریاچه. درحالی که دریاچه ارومیه نزدیک ۱۶ میلیارد متر مکعب حق آبه طلبکار است اما سدها جمعا تا دو میلیارد متر مکعب حق آبه را تامین کنند.

او تاکید می کند: با این حرف ها و راهکارها نمی شود دریاچه را احیا کرد. پس دریاچه همچنان بیلان منفی خواهد داشت و با توجه به این که سطح آب های زیرزمینی در منطقه هم به طرز معنا داری کاهش پیدا کرده، تا پایان پاییز ممکن است دریاچه ارومیه از روی نقشه جغرافیایی ایران حذف شود، مثل تالاب هامون.

آنطور که این کارشناس پیش بینی می کند با حرکت به سمت فصل سرد سال و با توجه به این که در پاییز از بارش ها خبری نخواهد بود و حتی پیش بینی شده به دلیل تغییرات آب و هوایی زمستان هم بدتر از زمستان سال آبی گذشته باشد، باید منتظر سناریوی محو شدن دریاچه ارومیه از نقشه کشور باشیم.

۹۵ درصد دریاچه ارومیه خشک می شود؟

محبوب فر می گوید: همه برنامه های ستاد شکست خورده و میلیاردها تومان پولی که صرف احیای آن شده معلوم نیست کجاست و کسی پاسخگو نیست. حالا هم فاجعه بزرگتر از آن چیزی است که مسئولان می گویند و من فکر نمی کنم با این وضع بحرانی اب و تنش های سیاسی و اجتماعی، دریاچه ارومیه بتواند احیا شود و حتی روز به روزهم به دامنه پسرفت آن نیز اضافه می شود.

به گفته او تاکنون دریچه هیچ سدی به سمت دریاچه ارومیه باز نشده است. اگر این اتفاق نیفتد وضعیت بحران آب در دریاچه ارومیه و منطقه به قدری خطرناک است که احتمالا تا پایان پاییز ۹۵ درصد خشک می شود. اگر هم حق آبه آن، تا میزان شش میلیارد متر مکعب ، پرداخت شود و پرداخت آن هرساله تداوم داشته باشد، باز دریاچه ارومیه زودتر از ۱۴۰۷ احیا نخواهد شد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (753 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (449 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (364 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (284 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (264 نظر) کارنامه تحصیلی یک دانش آموز زنجانی برای 91 سال پیش/ چه نمرات درخشانی هم گرفته!+عکس (234 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (223 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (202 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (180 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (167 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (153 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا گلزار و آیسان آقاخانی/ کارتی که دل طرفداران آقای بازیگر را شکست+ عکس (152 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه سید محمد خاتمی با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (150 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (137 نظر) خلاقیت منحصربفرد مکانیک قُمی در طراحی ورودی مغازه اش حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است وبس!!😂+عکس (135 نظر)
دیگران می‌خوانند   
استادیِ دانشگاه، شغل دوم سلبریتی‌‌ها فال شمع دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال روزانه امروز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه دوشنبه 7 اسفند 1402 بیوگرافی و زندگینامۀ پرافتخار پروفسور محمود حسابی (ویدئو) آهنگ نوستالژی دهه شصتی‌ها موقع رفتن به مدرسه/ کیا یادشونه؟ فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 + فیلم آخرین چیدمان میز شامِ رنگارنگ خانواده نسرین مقانلو قبل از مرگ پسرش ارشیا+عکس دسته گل شیک و زیبای مریم مومن،فخرالزمانِ بانوی عمارت با رنگ قرمز عاشقی +عکس (ویدئو) خروسی که با صدای غیرمعمول 90 ثانیه می‌خواند فیلمی از اولین روز مادر شدن ستاره سادات قطبی/ چه بچه ناز و دلبری داره ماشاءالله (تصویر) جشن نیمه شعبان در دوره قاجار (ویدئو) ماجرای غش کردن بازیگر خنده بازار بعد از اجرای پیاپی نقش عمو قناد ارائه عجیب ترین راهکار برای نجات زمین/ اینبار دانشمندان دست به دامان نهنگ ها شدند روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد دیده شدن «همای سعادت»، پرنده افسانه ای در ایران بر سر ستون های تخت جمشید+ فیلم لطیفه خنده دار و باحال رهبر معظم انقلاب به لهجه مشهدی+فیلم/ ای جان به این خنده های شیرین آقا! روستایی عجیبی در ایران که اکثر مردمانش نابینا هستند! این 11 ماده غذایی روند پیری را بعد از 40 سالگی کند می کند! طالع بینی و خصوصیات متولدین اسفند مرد و زن چیست؟ کتک زدن داماد توسط برادران عروس؛ رسم عجیب در مراسم ازدواج +ویدئو/ بالاخره باید بگن که عروس بی صاحب نیست🤣 مردم انتخابات را حق و مطالبه خود بدانند/ نمایندگان مجلس دوازدهم دست فسادگران را از کشور کوتاه کنند صدور 226 هزار پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده در دولت سیزدهم پاسخ مجری برنامه «زندگی پس از زندگی» به این سوال که خودش تجربه گر مرگ بوده یا خیر؟ +ویدئو زمان و میزان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی روایت جالب رهبر انقلاب از رغبت جوانان آمریکا و اروپا به قرآن! +ویدئو پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی جشن تولد ساده و بدون تجملات علی نصیریان، بزرگ آقای سریال شهرزاد در 90 سالگی+ویدئو غوغای خوانندگی بی نظیر مصطفی ججلی با آهنگ بهنام بانی در کنسرت ترکیه/ چقد خوب میخونه+ویدیو عکس معشوقه خوش لباس مظفرالدین شاه قاجار/دست و دلبازی شاه برای زنی که هرگز پایش به حرمسرا باز نشد حواشی داغ امروز یکشنبه 6 اسفند 1402/فارسی حرف زدن ججلی در کنسرت ترکیه نگاهی به دکوراسیون جالب و متفاوت رستوران سیاوش خیرابی،رامین سریال دلنوازان/ چقدر شیک و منحصر به فرد+عکس استوری دیدنی و جذاب نفس بازغی و پردیس پورعابدینی در پشت صحنه سریال گناه فرشته/ به نظرتون آخرش چی میشه؟+عکس سرمربی که وسط زمین موقع تشویق هواداران حلقه‌ ازدواجش گم شد اما وقتی پیدا کرد... + ویدئو/ تعهد همین قدر زیباست دورهمی ناهار پارسای دلدادگان و همسر واقعی‌اش با یکتا ناصر و دخترش سوفیا در یک رستوران سنگی منحصر به فرد+عکس دورهمی محمدرضا شریفی نیا و آزیتا حاجیان با دخترانشان +عکس استایل ساده و کلاسیک نامزد سابق رونالدو/ جورجینا چشم دیدن این زن را ندارد فوتبال بازی کردن کریستیانو رونالدو با مردم در لباس مبدل +ویدئو/لیاقت اگر فیلم بود ...
تیتر امروز   
استادیِ دانشگاه، شغل دوم سلبریتی‌‌ها فال شمع دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه دوشنبه 7 اسفند 1402 فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 + فیلم دسته گل شیک و زیبای مریم مومن،فخرالزمانِ بانوی عمارت با رنگ قرمز عاشقی +عکس ارائه عجیب ترین راهکار برای نجات زمین/ اینبار دانشمندان دست به دامان نهنگ ها شدند روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد روستایی عجیبی در ایران که اکثر مردمانش نابینا هستند! این 11 ماده غذایی روند پیری را بعد از 40 سالگی کند می کند! طالع بینی و خصوصیات متولدین اسفند مرد و زن چیست؟ مردم انتخابات را حق و مطالبه خود بدانند/ نمایندگان مجلس دوازدهم دست فسادگران را از کشور کوتاه کنند صدور 226 هزار پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده در دولت سیزدهم زمان و میزان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی
منتخب روز