ساعدنیوز
ساعدنیوز

دیپورت مرد ساواکی از کانادا به تهران!/ رد درخواست مهاجرت پس از 24 سال

  شنبه، 20 آذر 1400   کد خبر 182349
دیپورت مرد ساواکی از کانادا به تهران!/ رد درخواست مهاجرت پس از 24 سال
ساعد نیوز: یک مرد یک مرد ۸۵ ساله ایرانی از کانادا به ایران دیپورت شد.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از رکنا، یک مرد ۸۵ ساله ایرانی که از سال ۱۹۹۷ بدون وضعیت مشخص مهاجرتی در کانادا زندگی می کرد به دلیل اینکه با ساواک همکاری داشته درخواست او پس از ۲۴ سال رد شد.

او که در وینی پگ زندگی می کرد، روز گذشته به تورنتو انتقال یافت و از آنجا با یک پرواز به دبی و بعد به تهران بازگردانده شد.

به گزارش رکنا، اداره مهاجرت کانادا می گوید که آقای میرزاعلی واعظ زاده از سال ۱۹۶۴ تا سال ۱۹۷۰ برای ساواک کار می کرده و در این مدت پرونده حدود ۲۰ هزار نفر را بررسی کرده و ۸ هزار نفر را به مقامات اطلاعاتی ارجاع داده است.

قاضی در حکم خود نوشته است که آقای واعظ زاده «می دانسته که پس از ارجاع این افراد، آنها ممکن است در معرض شکنجه، بازداشت، بدرفتاری و حتی مرگ قرار گیرند.»

خانواده و وکیل آقای واعظ زاده می گویند که مشارکت وی در ساواک، که به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه و قتل متهم شده، بسیار کم بوده است.

خبرنگار آتش به نقل از CBC News از روند پرونده آقای واعظ زاده و دیپورت او به ایران گزارش می دهد.

آقای میرزاعلی واعظ زاده که ۸۵ سال دارد و از سال ۱۹۹۷ در کانادا به سر می برد دیروز (پنج شنبه) بدون اینکه بتواند با اعضای خانواده خود دیدار و خداحافظی کند به ایران بازگردانده شد.

مسعود واعظ زاده و خانواده اش می گویند که آنها می خواستند با پدر ۸۵ ساله خود در فرودگاه خداحافظی کنند، اما مسئولان آژانس خدمات مرزی کانادا به آنها اجازه ندادند.

مسعود می گوید: «اجازه نمی دهند با او تلفنی صحبت کنم. آنها گفتند چون بازداشت شده است. کاملا با او مانند یک جنایتکار رفتار می شود، بدتر از یک جنایتکار.»

میرزاعلی واعظ زاده، از سال ۱۹۹۷ که به همراه خانواده اش به کانادا آمد، بدون هیچ وضعیت مهاجرتی در کانادا زندگی می کرد. درخواست اقامت دائم همسر میرزاعلی در سال ۲۰۰۳ پذیرفته شد، اما درخواست خود او رد شد.

مقامات اداره مرزبانی کانادا CBSA درخواست وی را به دلیل کار کردن او برای سازمان اطلاعات ایران، ساواک، در قبل از انقلاب اسلامی و سرنگونی شاه در سال ۱۹۷۹، رد کرده اند.

خانواده و وکیل میرزاعلی می گویند که مشارکت وی در این سازمان که به نقض حقوق بشر از جمله شکنجه و قتل متهم شده، بسیار کم بوده است.

میرزاعلی واعظ زاده راهی از کانادا راهی تهران شد

آقای David Matas، وکیل آقای واعظ زاده می گوید: «دولت ایران با افرادی که برای شاه کار می کردند دشمنی کرده است. این قضیه مربوط به دهه ها پیش است، و او نقشی بسیار کم اهمیت و کوتاه مدت در ساواک داشته است».

مسعود می گوید پدرش پس از اینکه متوجه شد ساواک درگیر نقض حقوق بشر است، کارش را در این سازمان رها کرد: «او نباید به خاطر کاری که در حضور او انجام شده اما نه توسط او مجازات شود».

وی می افزاید: «او جزو هیچ یک از آنها نبود و در واقع، کارش را ترک کرد. همانطور که گفتم، به محض اینکه فهمید پشت درهای بسته چه خبر است… او نمی خواست بخشی از آن باشد.»

اما در مقابل مقامات کانادا می گویند که او از جنایات ساواک خبر داشته است.

مقامات مهاجرت کانادا می گویند که آقای واعظ زاده از سال ۱۹۶۴ از جنایات ساواک اطلاع داشت، اما تا سال ۱۹۷۰ برای آنها کار کرد. وی در طول مدت کار خود در این سازمان، پرونده حدود ۲۰ هزار نفر را بررسی کرد و ۸ هزار نفر را به مقامات اطلاعاتی ارجاع داد.

قاضی در این تصمیم نوشت که آقای واعظ زاده «می دانسته که پس از ارجاع، افراد ممکن است در معرض شکنجه، بازداشت، بدرفتاری و حتی مرگ قرار گیرند.»

طبق تصمیم دادگاه فدرال درخواست آقای واعظ زاده را برای تجدیدنظر قضایی در مورد پرونده وی در سال ۲۰۱۷ رد شد.

آقای Matas وکیل آقای واعظ زاده نامه ای به CBSA نوشت و خواستار تاخیر در اخراج میرزاعلی شد به این دلیل که او و همسرش هر دو در شرایط نامناسب از نظر سلامتی هستند و پنج سال از رد درخواست اقامت دائم او می گذرد.

مسعود می گوید: «آنها را پس از ۶۵ سال در شرایطی که بیمار هستند و بیشتر به هم نیاز دارند، از هم جدا کردند.»

آقای واعظ زاده چهارشنبه شب دستگیر و بازداشت و سپس به فرودگاه اعزام شد.

از آنجایی که این اتفاق بعد از ظهر روز پنج شنبه رخ داد، ظاهرا نامه وکیل برای نگهداشتن میرزاعلی در کشور کافی نبوده است.

اعضای خانواده هنگام بحث و جدل با مقامات مرزی، اشک می ریختند.

مقامات CBSA در بیانیه ای به سی بی سی نیوز گفتند: «تصمیم برای اخراج یک شخص از کانادا به سادگی گرفته نمی شود».

در این بیانیه آمده است: «در عین حال، قانون مهاجرت و حفاظت از پناهندگان بیان می کند که دستورات دیپورت باید در اسرع وقت اجرا شوند و CBSA قاطعانه متعهد به انجام آن است.»

آقای واعظ زاده را روز پنج شنبه با پروازی به تورنتو و سپس به دبی و در نهایت به تهران رساندند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1374 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (278 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (214 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (151 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (146 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (137 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (125 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (100 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (98 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (83 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (81 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (73 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (68 نظر)
منتخب روز   
مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک