ساعدنیوز
ساعدنیوز

دلیل جالب و شنیده نشده خوردن آب بعد از نوشیدن قهوه/ دو یار جدانشدنی و قدیمی

  چهارشنبه، 09 اسفند 1402   کد خبر 377497
دلیل جالب و شنیده نشده خوردن آب بعد از نوشیدن قهوه/ دو یار جدانشدنی و قدیمی
ساعدنیوز: در بسیاری از کافی شاپ‌ها هنگامی که مشتریان یک فنجان قهوه سفارش می‌دهند مشاهده شده که به همراه قهوه یک لیوان آب نیز سرو می‌شود. دلیل خوردن آب بعد از قهوه به آداب و اصول سرو صحیح قهوه برمی‌گردد.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز، رسمی که اولین بار از کشور ایتالیا آغاز گردید و امروزه بسیاری از عاشقان قهوه قبل یا بعد از خوردن قهوه‌های بسیار غلیظی مانند اسپرسو، قهوه ترک و یا فرانسه تمایل به نوشیدن آب دارند. در این مقاله قصد داریم به بررسی بیشتر این رسم قدیمی پرداخته و ببینیم که دلیل خوردن آب قبل و بعد از قهوه چیست.

بررسی دلیل خوردن آب بعد از قهوه

حتماً بارها بعد از خوردن قهوه به خصوص قهوه روبوستا که از کافئین بیشتری نسبت به قهوه عربیکا برخوردار است احساس خشکی در دهانتان داشته‌اید! البته جای نگرانی وجود ندارد چرا که این خشکی دهان به خاطر اثرات قهوه است. دیورتیک بودن قهوه باعث می‌شود تا بدن به تولید ادرار بیشتری پرداخته و در نتیجه الکترولیت‌ها و آب بدن از دست برود.

البته به جز این مورد، قهوه موجب تحریک شدن سیستم عصبی مغز شده و در نهایت اسید معده بیشتری ترشح می‌گردد. بنابراین ممکن است بعد از سرو قهوه اسید معده بیش از حد ترشح شده و احساس سوزش در ناحیه معده داشته باشید.

بر همین اساس می‌توان گفت که دلیل خوردن آب بعد از قهوه یک دلیل علمی بوده و منافع بسیاری را به دنبال دارد. در درجه اول خوردن آب باعث کاهش تلخی قهوه شده و خشکی دهان را نیز برطرف می‌کند. همچنین آب می‌تواند به ایجاد تعادل در اسید معده کمک کرده و باعث پیشگیری از سوزش آن شود.

به راستی آب کنار قهوه برای چیست؟

به گزارش واکاکافی، قهوه بازها به خوبی می‌دانند که چگونه از سرو قهوه‌ خود حداکثر لذت را ببرند. نوشیدن یک لیوان آب بعد از قهوه هرچند راهکار بسیار ساده‌ای است اما باعث می‌شود تا بعد از خوردن قهوه احساس بهتری داشته باشید.

هر زمان که به نوشیدن قهوه می‌پردازید بدن شما مقداری آب از دست می‌دهد. این امر باعث می‌شود تا بعد از سرو آن دچار افزایش اسید معده شده یا احساس خشکی دهان داشته باشید. بنابراین بهتر است بعد از نوشیدن قهوه یک لیوان آب مصرف کنید تا آب از دست رفته بدنتان جبران شود. البته آب سموم و اثرات مضری را که در قهوه وجود دارد را نیز کاهش داده و می‌توانید تنها از منافع قهوه بهره‌مند شوید.

آب همراه قهوه طعم و عطر مطلوب قهوه را حفظ کرده و در عین حال به شما کمک می‌کند تا بدنتان را هیدراته نگه دارید. ترکیبی فوق العاده که جوانب مثبت قهوه را به شما هدیه داده و اثرات مضر آن را خنثی می‌کند.

خوردن آب قبل یا بعد از خوردن قهوه؟ کدام بهتر است؟

تا این بخش از مقاله با چند دلیل خوردن آب بعد از قهوه آشنا شدید اما برخی ترجیح می‌دهند قبل از سرو قهوه آب بنوشند. بنابراین دوباره این سوال پیش می‌آید که خوردن آب قبل از قهوه بهتر است یا بعد از آن؟ بسیاری معتقدند که خوردن آب ممکن است به مزه قهوه و لذت بردن از اثرات آن لطمه بزند.

اما بهتر است بدانید که نوشیدن آب قبل از سرو قهوه بدن را برای دریافت مواد مغذی آماده کرده و از ایجاد ترشح اسید در معده جلوگیری می‌کند. بنابراین بعد از خوردن قهوه دیگر در معده خود احساس سوزشی نخواهید داشت و از اثرات زیان بار قهوه در امان خواهید بود. نوشیدن آب بعد از قهوه هم دارای مزایای بسیاری است چرا که خاصیت دیورتیک قهوه را خنثی کرده و الکترولیت‌ها و آب از دست رفته بدن را جبران می‌کند.

اینکه شما بخواهید آب را قبل یا بعد از قهوه بنوشید کاملاً به ذائقه خودتان بستگی دارد. یک امتحان ساده کافی است تا بدانید خوردن آب قبل از سرو قهوه جذاب است یا بعد از آن!

چرا کنار اسپرسو آب میگذارند؟

سرو قهوه هم مانند غذا خوردن رسم و آداب مخصوصی دارد. بسیاری از قهوه‌های تلخ و نسبتاً غلیظ اغلب بدون شیر و شکر مصرف شده و بایستی حتماً همراه یک لیوان آب سرو شوند. در کافی شاپ‌ها معمولاً قهوه‌هایی مانند قهوه ترک، اسپرسو دبل و اسپرسو تک را به همراه آب برای مشتریان سرو می‌کنند.

مهم‌ترین دلیل خوردن آب بعد از قهوه به تلخی و سنگینی قهوه مربوط شده که بعد از سرو آن مزه دهان کمی گس می‌شود. بدین ترتیب مصرف مقداری آب باعث می‌شود تا هم مزه دهان متعادل شده و هم دندان‌ها در معرض فساد و خرابی قرار نگیرند.

همچنین اگر قبل از سرو قهوه ترک یک لیوان آب بنوشید فضای دهان تمیزتر شده و آماده دریافت طعم مطلوب قهوه می‌گردد. همانطور که می‌دانید اغلب قهوه‌دوستان قهوه را به دلیل خاصیت چربی سوزی و کالری کمی که دارد مصرف می‌کنند. بنابراین بهتر است با خوردن آب نه چندان سرد و گرم به افزایش این خاصیت قهوه کمک نمایید.

مهمترین دلیل گذاشتن آب کنار قهوه ترک

قهوه ترک از جمله قهوه‌های سنگین و نسبتا تلخ به شمار می‌آید که بایستی حتماً به همراه یک لیوان آب سرو شود. همچنین به دلیل اینکه عملیات دم‌آوری این قهوه مستقیماً درون آب صورت می‌گیرد دارای ذراتی با عنوان لرد است. بر همین اساس با مصرف آب بعد از خوردن قهوه ترک، ذرات لرد از روی دندان‌ها تمیز خواهد شد.

البته مهم‌ترین دلیل گذاشتن آب کنار قهوه ترک به آداب و رسم قدیمی ترک‌ها نیز مربوط است. از آنجایی که مردم ترک مهمان نواز و خونگرم هستند در هنگام ورود مهمان ناخوانده از او با یک فنجان قهوه ترک به همراه آب پذیرایی می‌کنند. چنانچه مهمان پیش از سرو قهوه ابتدا آب را بنوشد نشان دهنده گرسنگی او است. بنابراین بدون سوال از مهمان متوجه این امر شده و غذایی را برای وی فراهم می‌کنند.

بعد از سرو قهوه چه بخوریم؟

در واقع آب بهترین موردی است که بعد از سرو قهوه می‌توانیم آن را مصرف کنیم. همانطور که در بسیاری از کافه‌ها و حتی مهمانی‌ها دیده‌اید در کنار قهوه‌های غلیظ و تلخ یک لیوان آب نیز سرو می‌شود. دلیل خوردن آب بعد از قهوه جدا از اینکه یک رسم قدیمی است از لحاظ علمی هم فوایدی برای بدن به همراه دارد.

بعد از نوشیدن قهوه زبان و دندان‌ها متاثر از رنگ آن، دچار تغییر رنگ می‌شوند. بنابراین بعد از سرو قهوه با مصرف یک لیوان آب می‌توانید به سلامت دندان‌های خود کمک کنید. ضمن اینکه وجود طعم قهوه در دهان ممکن است تاثیر نامطلوبی بر دیگر مزه‌های مواد غذایی بگذارد. در واقع با خوردن آب بعد از قهوه می‌توانید به تمیز شدن دهان و پاک شدن مزه قهوه از روی زبانتان کمک کنید.

البته به جز آب گزینه‌های دیگری مانند شکلات و شیرینی وجود دارد که می‌توانید بعد از نوشیدن قهوه آنها را مصرف کنید. اما بهتر است مواد غذایی مورد نظر دارای املاحی مانند پتاسیم و منیزیم باشند تا اثرات کافئین موجود در قهوه را کاهش دهند.

بررسی دلیل خوردن آب قبل از قهوه

با چند دلیل خوردن آب بعد از قهوه آشنا شدید اما بهتر است در این بخش از مقاله به بررسی دلیل خوردن آب قبل از قهوه نیز بپردازیم.

همانطور که می‌دانید زبان با دارا بودن پرزهای چشایی بسیار زیاد به ما این امکان را می‌دهد تا طعم مواد غذایی مختلفی را که مصرف می‌کنیم به یاد بیاوریم. آب به عنوان یک ماده نوشیدنی سالم نقش مهمی در شستشوی پرزهای چشایی زبان دارد. بنابراین قبل از سرو قهوه با مصرف یک لیوان آب طعم و مزه‌های مواد غذایی باقیمانده در دهان را از بین خواهیم برد. اکنون می‌توانیم با تمام وجود از عطر و طعم بی‌نظیر قهوه خود لذت ببریم.

خوردن آب بعد از قهوه یا قبل از قهوه

همانطور که اشاره شد خوردن آب قبل یا بعد از سرو قهوه یک امر کاملاً سلیقه‌ای بوده و می‌توانید با توجه به میل و ذائقه خود تصمیم گیری کنید. اما برای حفظ سلامت دهان و دندان‌ها توصیه می‌شود حتی الامکان بعد از سرو قهوه مقداری آب بنوشید تا رنگ و لکه‌های ناشی از خوردن قهوه از روی دندان‌های شما تمیز شود.

آب همراه قهوه گرم باشد یا سرد؟

برخی ترجیح می‌دهند که قهوه خود را همراه با آب سرد و تکه‌های یخ مصرف کنند که این کار اصلاً توصیه نمی‌شود. بهتر است آبی که همراه قهوه استفاده می‌شود نه چندان سرد و نه چندان گرم باشد. سردی بیش از حد آب باعث عدم پاکسازی درست سطح زبان شده و چشیدن مزه مطلوب قهوه را به تعویق می‌اندازد. آب داغ یا خیلی گرم نیز باعث آسیب به سطح زبان می‌شود. بنابراین بهتر است آب مورد مصرف دمای محیط و ولرم باشد.

سخن پایانی

در این مقاله با چند دلیل خوردن آب بعد از قهوه و قبل از قهوه آشنا شدید. البته سرو یک لیوان آب همراه قهوه جزو آداب و رسوم این نوشیدنی بین المللی به شمار می‌آید. آدابی که با رعایت آن می‌توان از حداکثر طعم مطلوب قهوه و خواص آن برخوردار شد. همچنین نوشیدن آب کمک می‌کند تا از اثرات منفی قهوه مانند خاصیت دیورتیک و کافئین بیش از حد آن در امان بود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (139 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (104 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (51 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (45 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (36 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (29 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (26 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (24 نظر) جشن تولد ساده و خلوت سارا و نیکای پایتخت در یک رستوران لوکس و شیک/ رنگ کیکشون چقدر دلبره+عکس (22 نظر) پاسخ شدید و کوبنده مریم امیرجلالی به مهران رجبی+ویدئو/ اصرار داشت که من با روسری شبیه خانم امیرجلالیم؛ گفتم دماغ هر کی بزرگتره اون مهران رجبیه! (22 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (19 نظر) خلاقیت جالب شهرداری گرگان با طراحی یک ایستگاه اتوبوس منحصر به فرد/ فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+عکس (19 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (17 نظر) خلاقیت خنده دار و هوش پَران یک ایرانی در پیوند موفقیت‌آمیز مبل راحتی با صندلی حماسه آفرید+عکس/ به این دکترای افتخاری ندن در حقش ظلم کردن😂 (15 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (15 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت منحصر به فرد آرایشگر خوش ذوق در طراحی موی مشتری با الهام از گوجه فرنگی حماسه ساز شد+ویدئو/سلطان اصلاح موی خاورمیانه😂 نگاهی به ماشین لوکس و خوش رنگ هدی زین العابدین بازیگر سریال سقوط فرشته/ چه خاصه رنگش +عکس عکس جدید از جشن تولد 24 سالگی پردیس پورعابدینی در یک کافه باصفا و دلباز در تهران/ مثل همیشه شیک و باکلاس پشت صحنه جالب و بی‌نظیر غرق شدن همای پایتخت در استخر/ واقعا دست مریزاد+ویدیو سوال مژده لواسانی از وزیر ارشاد: چرا گفتین معین برگرده؟ +ویدئو رونمایی از پسرهای خوشتیپ و خوش قد و بالای آقا رشید محبوب ایرانی ها+عکس (عکس) ماهی گیری بوراک اوزچیویت و پسرش / پدر و پسر دور از چشم فحریه اوجن چه تیپی زدن (عکس) دکوراسیون مدرن و بی نظیر منزل مریم معصومی / ایده دیزاین خانه به سبک خانم سلبریتی (عکس) سحر دولتشاهی در پشت صحنه سریال "افعی تهران" با پیمان معادی (عکس) ایده ست کردن کت شنل و دامن پلیسه به سبک مریم اوزرلی / سلیقه مریم اوزرلی تو لباس بی نظریه حتما امتحان کن (عکس) دیزاین شیک غذای جورجینا و رونالدو کنار ساحل / رونالدو روی قهوه جورجینا عکسشو چاپ کرده (فیلم) دردناک ترین مرگ تاریخ با تحمل وحشتناک ترین درد دنیا / ورود افراد با ناراحتی قلبی ممنوع ویدئو ضبط شده از قدرت های عجیب چند ابر انسان که شما را شوکه می کند / ایا واقعا ابرقهرمان ها وجود دارن؟! خلاقیت خنده دار راننده قزوینی، با نوشته جالب پشت نیسان اش حماسه ساز شد/ سلطان جاده خودتی و بس🤣 یکتا ناصر سوفیا را دزدیده مدرسه هم نمی برد!/ وکیل منوچهر وسط آمد فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ وقتی ناصرالدین‌ شاه باستان‌شناس شد / خورهه؛ بنای اسرارآمیز+ فیلم چیدمان میز صبحانه مفصل و متنوع آیسان خانوم نو عروس رضا گلزار برای همسرش/ چه کدبانو و با سلیقه+عکس خلاقیت خنده دار مهندس ایرانی در پیوند پیکان گوجه ای و حیوان چهارپا حماسه آفرید+عکس/ شرکت بنز باید سازنده اینو استخدام کنه تیپ، ژست و چهره بامزه «پارسا پیروزفر» بازیگر جنجالی در 9 سالگی+ عکس تغییر تیپ و چهره «گونگ بوک» سریال امپراطور دریا بعد 20 سال+ عکس جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای گرم کردن غذایش حماسه آفرید/ خسته نباشی هم وطن +عکس 10 وسیله که باید فورا از دکوراسیون حمام حذف کنید 7 وسیله حمام و سرویس بهداشتی که باید دائم عوض شود برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن چه کنیم نحوه صحیح چسباندن مژه مصنوعی در خانه تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری حضور رضا قوچان نژاد با راننده شخصی بر سر مزار پدربزرگش و بوسه احساسی بر قبر وی+عکس/ چه خوبه که هر وقت میاد ایران یه سری بهشون میزنه👌 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم خلاقیت خنده دار شرکت نایک در ساخت کتونی با الهام از کفش دومادای دهه شصتی/ لامصب تصوراتمو آتیش زد😂 تجربه ترسناک مهراوه شریفی نیا از گریم مادرش در پشت صحنه فیلم دزد عروسک ها/ انصافا هم ترس داره+فیلم به رخ کشیدن کدبانویی و همسر دوستی به سبک ستاره سادات قطبی+ویدئو/ سوپ رو پسراش و خودش خوردن تموم شده دوباره برای همسرش پخته خلاقیت منحصر به فرد یک مرد فروشنده با نوشته جالب پشت شیشه مغازه‌اش در بازار تهران/ همه رو شرمنده درک و شعورش کرد+عکس (تصاویر) رشد باورنکردنی ریش مرد فرانسوی که نه تنها قلب‌ها را تسخیر کرد، بلکه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرد/ ریش یا خانه ی گربه! فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403
تیتر امروز   
خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ...