ساعدنیوز
ساعدنیوز

در این بانک از پول خبری نیست! داستان نوزادی که بانی کار خیر شد

  یکشنبه، 19 آذر 1402   کد خبر 365967
در این بانک از پول خبری نیست! داستان نوزادی که بانی کار خیر شد
ساعدنیوز: همه زنان محل، حسابی حواسشان به «فاطمه» بود؛ چراکه به‌خوبی می‌دانستند او و همسرش بعداز گذشت سال‌ها نذر و نیاز و خرج دوا و دکتر، به‌مراد دلشان رسیده‌ و حالا چشم‌انتظارِ تولدِ نوزادی دختر هستند.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از همشهری، دختری دامن پَری و لپ گُل‌گُلی که از سر شیطنت لحظه‌ای از پای نخواهد نشست و هوای خانه با صدای خنده‌های شِکَرش، شیرین خواهد شد. اینها، تصورات مادرانه فاطمه بود که اغلب برای زنان محل تعریف می‌کرد؛ آن هم نه یک بار و چند بار که پایان هر جلسه ختم قرآن ماهانه و روضه هفتگی با هزاران ذوق. دست آخر با چشمانی تَر و دلی لرزان التماس دعا می‌گفت تا به سلامت، بار شیشه‌اش را زمین بگذارد. 9 ماه گذشت و نوزاد دختر، همان طور که فاطمه تصور و تعریف کرده بود با لُپ‌های گُل‌گُلی و خنده‌های شِکَر به دنیا آمد اما اَمان از این تولد دیرهنگام و مرگِ زودگاه! 15 روز بعد نوزاد دختر به سبب مرگِ ناشی از نارسایی قلبی مادرزاد، از آغوش فاطمه بیرون کشیده شد. این داستان واقعی‌ست و خیر نهفته در آن به تشکیل گروه جهادی «فاطمه» با هدف اشاعه فرهنگِ نذر شیر مادر انجامیده. خیر و جهاد برای فرهنگی که در ادامه با پیوست‌های علمی و پزشکی نیز همراه شده تا نوزادان بسیاری از بیماری و مرگ نجات یابند.

مرگی که به بقای نوزادان دیگر انجامید

شرح این داستان واقعی را «ربابه اسماعیلی» یکی از مادران و اعضای گروه جهادی فاطمه می‌گوید. او که پیشتر به واسطه پوسترها و آگهی‌های تبلیغاتی مرکز بهداشتِ نزدیک محل سکونت‌شان با فعالیت‌های یک بانکِ متفاوت از همه بانک‌ها، آشنا شده بود. ماجرای این آشنایی به حدود 5 سال پیش بازمی‌گردد به زمانی که قرار بود «حامد» نخستین فرزندش متولد شود و او برای مراقبت‌های بارداری به مرکز بهداشت محل رفت و آمد می‌رفت. همان جا که بر روی یکی از دیوارهایش پوسترهایی با تصاویر بزرگ از مادران خوشحال و نوزادان خندان چسبانده بودند؛ روی پوسترها نوشته شده بود: «نذرِ شیر مادر، نذرِ جان است و عشق». نوشته‌ها و عبارتِ نذر شیر به دلش نشسته بود؛ آنقدر که وقتی پزشکش هشدار داد به سبب ابتلا به دیابت بارداری، آماده و پذیرای هر اتفاقِ ناگوار از جمله مرگِ نوزاد خود باش، یاد نذر شیر افتاد: «نذر کردم اگر به سلامت نوزادم متولد شود و شرایط شیردهی‌ام مناسب باشد، مقداری از شیر خود را به نوزاد یا نوزادانی که نیاز دارند، اهدا کنم. اما فقط برای مدت یک ماه تواستم نذرم را ادا کنم. این درست زمانی بود که فاطمه در همسایگی‌هایمان نیز نوزادش را به خاطر نارسایی قلبی از دست داد. سراغش رفتم و از نذر شیر مادر برایش گفتم تا هم آرام شود و هم غذای نوزاد از دست رفته‌اش، نجات‌بخش جان نوزادان نارس شود.»

گسترش زنجیره‌ یک نذر مادرانه

ربابه و فاطمه پس از آن به تبلیغ و معرفی نذر شیر مادر کوشیدند. نذری کمتر شناخته شده که در دهه‌های گذشته، بیشتر با عنوان «دایه» شهرت داشت. دایه‌هایی در همسایگی یا در میان قوم و خویشان دور و نزدیک که به دلایل گوناگون شیر خود را به نوعی اهدا می‌کردند. ربابه ادامه می‌دهد: «خدا را شکر مشابه گروه ما، گروه‌های بسیاری در این راستا فعالیت دارند. یکی دو نفر از خانم‌هایی که به ما پیوستند تا این نذر متفاوت را در مجالس و محافل مختلف پرزنت کنند از نیروهای داوطلب سازمان بهزیستی در شیرخوارگاه شیبر بوده و هستند. به واسطه آنها در کلاس‌های آموزشی با موضوع ایمنی شیر مادر و چگونگی پاستوریزاسیون شیر مادر نذر شده، شرکت کردیم تا خدایی ناکرده ناخواسته باعث آلودگی شیرهای اهدایی نشویم. شیرهایی که در عین سرشار از مواد مغذی بودن می‌توانند با یک بی‌احتیاطی مانند نشستن دست‌ها پیش از دوشیدن، آلوده و بعضا غیرقابل استفاده شوند.» «منصوره زین‌العابدین» هم عضو گروه جهادی فاطمه است. او می‌گوید: «رعایت بهداشت و تامین سلامت شیرهای اهدایی مادر به اندازه خود این نذر از اهمیت بالا برخوردار است. به عبارتی دیگر همان قدر که نیتِ این مادران در اهدای شیر، خداپسندانه و خیرخواهانه است، مسئولیت‌شان نیز در رعایت اصول ضروری بهداشتی، مهم و بزرگ است. در این ارتباط سعی کردیم با گروه‌های تخصصی و علمی ارتباط بگیریم؛ مانند همان مراکز بهداشت و یا بیمارستان‌هایی که بانک شیر مادر در آنها فعالیت دارند. یکی از این بیمارستان‌ها، بیمارستان امام خمینی(ره) است که از حدود سال 1398 فعال شده است.»

نذری با سابقه فرهنگی و مذهبی

حالا حدود 3 سال است که از فعالیت گروه جهادی فاطمه با سرفصل‌های خیرخواهانه (آموزشی و معیشتی) می‌گذرد. زین‌العابدین ادامه می‌دهد: «اطمینان خاطر نسبت به سلامت نوزادانی که از شیرمادرتغذیه می‌کنند بیشتر است. ایمنی‌ای که شیرمادر برای کودک ایجاد می‌کند فقط به دوران نوزادی و کودکی او محدود نمی‌شود. دستاوردهای علمی اثبات کرده افرادی که در کودکی از شیرخشک تغذیه کرده‌اند دردوران بزرگسالی بیشتر از افرادی که در کودکی از شیر مادر تغذیه کرده‌اند، دچارچاقی، سکته قلبی، فشارخون، دیابت و سایر بیماری‌های متابولیسمی خواهندشد. از سوی دیگر شیردهی به سلامت جسمی و روحی مادران نیز کمک می‌کند. بنابراین بی‌راه نیست که نذر شیر مادر اهمیت یافته؛ آن هم در اغلب کشورهای جهان حالا با عناوین دیگر. ما نیز در طول مدتی که فعالیت داشته‌ایم بیش از صدها لیتر شیر را با مشارکت مادران مهربان و نیکوکار جمع‌آوری کردیم که بعد از دریافت تاییدیه‌های ایمنی- پزشکی از طریق خدمات رایگان بانک‌های شیر تهران و باقی کلان‌شهرها توزیع شد. امیدواریم بانوان بیشتری از این نذر پسندیده آگاه شوند و به یاری نوزادان نیازمند شیر مادر بیایند. حیف است در ارتباط با این نذر که ریشه و سابقه فرهنگی و مذهبی در کشور ما داشته، از سایر کشورها عقب باشیم. چه بسیار افرادی که به واسطه همین ریشه و سابقه فرهنگی و مذهبیِ اهدای شیر مادر که عرض کردم، برادر و خواهر رضاعی محسوب می‌شوند.»

مقابله فرهنگی به سبک جهاد تبیین با شایعه فروش شیر

یکی دیگر از اقدامات فرهنگی موثر گروه جهادی فاطمه در سال‌ها اخیر، جلوگیری از به وجود آمدن و گسترش شایعاتی با موضوع شیر مادر از جمله شایعه فروش شیر مادر در برخی از شبکه‌های مجازی بوده است! «سارا کریمی» یکی از مادران جهادی گروه است. او می‌گوید: «یکی دو سال پیش با هدف سیاه‌نمایی و تضعیف روحیه عمومی جامعه، برخی شایعه درست کردند که اوضاع آنقدر خراب و تلخ است که برخی مادران، شیر خود را می‌فروشند. در مقابل ما نیز با هدف جهاد تبیین تلاش کردیم ضمن پیگیری، اثبات کنیم مادران این سرزمین شیر پاک خود را که به تعبیر پزشکی، موجود و عضوی زنده محسوب می‌شود، نمی‌فروشند بلکه به گواه فعالیت‌های روزافزون بانک‌های شیر مادر در بیمارستان‌های کشور، فقط و فقط اهدا می‌کنند.»

نذر شیر مادر توسط کدام مادران برای کدام نوزادان؟

«فاطمه آرونی»، کارشناس ماما از دلایل زیادی که ممکن است شیرخواری از شیر مادرمحروم باشد، می‌گوید: «به عنوان مثال مادری که بیماری صعب‌العلاج داشته باشد از شیردهی به نوزاد منع می‌شود و یا یک اتفاق شایع در بین مادرانی که زودتر از موعد فرزند خود را به دنیا می‌آورند و لازم است نوزاد بستری شود این است که ممکن است در روزهای نخست پس از تولد، این مادران به دلیل استرس شیرشان کم شود و یا شیردهی موفقی نداشته باشند.» آرونی می‌افزاید: «مادرانی که تمایل به اهدای شیر خود دارند در صورت غربالگری 3 مرحله‌ای شیرشان و دریافت تاییدیه‌های مرتبط با آن می‌توانند با بانک شیر مادران در بیمارستان‌های مختلف همکاری کنند اما برای اهدای شیر اولویت ابتدا با فرزند خودشان است و بعد هم باید توجه داشته باشند فقط تا پیش از یک سالگی فرزندشان، شیر آنها از غنای کافی برای اهدا برخوردار است.»

دانستنی‌های نذر شیر مادر

با توجه به فعالیت 2 بانک شیر مادر در بیمارستان‌های اکبرآبادی و امام خمینی (ره) تهران، به طور میانگین ماهانه بیش از 150 لیتر شیر مادر نذر و توزیع می‌شود

در حال حاضر بیش از 11 بانک شیر مادر در مراکز خدمات درمانی استان‌های کشور فعال هستند

آزمایش تایید سلامت و غربالگری شیرمادر در بانک‌های شیر مادر مراکز خدمات درمانی کشور به صورت رایگان انجام می‌گیرد

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (794 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (182 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (176 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (176 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (163 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (154 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (130 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (93 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) خلاقیت جالب و تحسین برانگیز شهرداری تبریز در تبدیل درختان خشکیده محوطه ائل گلی به مجسمه‌هایی زیبا و دیدنی+عکس/ اینا جون میدن برای تماشا (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
جشن تولد فوق العاده ساده مهدی قائدی با تیپی عجیب و موهایی مرواریدی رنگ+عکس/ کیک شکلاتی با دورچین توت فرنگی😋 تصاویر کمتر دیده شده از حضور شخصیت های معروف در کابین خلبانی محمدباقر قالیباف / میدونستید خلبانی هم می کنند؟ نمازِ شب خواندن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان در هواپیمای در حال حرکت+عکس سوشی خوری جذاب و دیده نشده مهدی طارمی در رستورانی شیک در پرتغال+عکس/ چه چشم نوازی میکنه انگشتر خاص ستاره تیم ملی 😉 ظروف دکوری شیک و منحصر بفرد مینا مختاری همسر بهرام رادان/خوش سلیقه و زیبا+ عکس خلاقیت یک نجار خوش ذوق برای طراحی استند گل منحصر بفرد در خانه اش/ محو زیباییش میشه آدم+ عکس خلاقیت جالب شهرداری در زیباسازی فضای شهر با استفاده از جواهرات رنگارنگ حماسه آفرید+عکس سکانسی تکرار نشدنی از پایتخت که هزار بارم ببینی بازم کمه/هما بیچاره فهیمه رو سنگ رو یخ کرد+ فیلم خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم
تیتر امروز   
سکانس طنز روشنک "دلنوازان" و علی صادقی در سریال "زن بابا"/ میدونستین حدیث میرامینی سریال طنز بازی کرده؟ توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی