ساعدنیوز
ساعدنیوز

دست رانتخواران را از گلوی ملت بردارید!

  چهارشنبه، 04 اسفند 1400   زمان مطالعه 7 دقیقه
دست رانتخواران را از گلوی ملت بردارید!
تصویب طرح صیانت از حقوق مردم در فضای مجازی در کمیسیون ویژه و ابطال آن به فاصله کمتر از یک روز توسط معاونت قوانین مجلس به دلیل عدم رعایت آیین نامه داخلی در تصویب آن یکی از بحث های داغ امروز در کشور است. ساعدنیوز در گفتگوی اختصاصی با مهندس سید محمد غرضی که سابقه 12 سال وزارت ارتباطات را در ادوار انقلاب اسلامی داشته به این موضوع پرداخته است.

من معتقدم اگر تخصص در قاعده جامعه بنا شود، یعنی هر کس مطابق با تخصص تعریف شده خودش اعم از کارگر، مهندس، پیمانکار، دکتر، پزشک و تمام کسانی که در حوزه خدمت رسانی از قاعده جامعه گرفته تا ستاد جامعه عمل کند، استقلال کشور حفظ می شود.

ساعدنیوز: در آستانه روز مهندس قرار دهیم و حضرتعالی از پیشکسوتان مهندسی در کشور هستید. ضمن تبریک این روز به حضرتعالی و تمام مهندسین خدوم جمهوری اسلامی ایران، بفرمایید که در این 43 سال پیشرفت های مهندسی چه ثمراتی در کشور داشته است و علوم مهندسی چگونه می تواند موتور پیشران تحول و پیشرفت در کشور باشد؟

سید محمد غرضی: بسم الله الرحمن الرحیم؛ بنده هم این روز را به تمام مهندسین کشور تبریک می گویم و برای تمام زحمتکشان و خادمان مردم آرزوی سلامتی دارم. بنده حدود 60 سال است که مهندس هستم. از ابتدای شکل گیری نظام مهندسی در کشور در سال 1360 در این عرصه تلاش کردم و به مدت 20 سال با تأئید رؤسای جمهور و رأی مهندسین، ریاست این نهاد را برعهده داشتم. تا به امروز هم در این عرصه هر کاری که از دستم برمی آمده انجام داده ام. اما سؤال این است که مهندسی چطور می تواند الهام بخش پیشرفت سازنده در کشور باشد؟ من معتقدم اگر تخصص در قاعده جامعه بنا شود، یعنی هر کس مطابق با تخصص تعریف شده خودش اعم از کارگر، مهندس، پیمانکار، دکتر، پزشک و تمام کسانی که در حوزه خدمت رسانی از قاعده جامعه گرفته تا ستاد جامعه عمل کند، استقلال کشور حفظ می شود.

بنابراین، استقلال یعنی هر کسی در این جامعه تخصص خودش را به نحو احسن در عرصه عمل به کار می گیرد و به مردم خدمت رسانی می کند و کسانی که به این فرد مراجعه می کنند از خدمت ارائه شده از سوی او، راضی هستند. اجازه دهید در اینجا این مطلب را با یک مثال خوب درباره زلزله توضیح دهم. ما در سال 1369 در گیلان زلزله ای داشتیم که بیش از 40 هزار نفر قربانی گرفت. در سال 1383، زلزله ای در بم روی داد که بیش از 60 هزار نفر در این زلزله جان خودشان را از دست دادند. امروز بعد از 40 سال از انقلاب ما 600 هزار مهندس عضو نظام مهندسی در کشور داریم و با توجه به پیشرفت هایی که در این حوزه صورت گرفته است، از ابتدای سال 1400 تا به امروز ما چندین زلزله بالای 5 ریشتر داشته ایم که خوشبختانه به دلیل مقاوم سازی و ساخت و ساز مهندسی بناها در کشور، خون از دماغ کسی بیرون نیامده است. این حاصل زحمات متخصصین و مهندسین کشور است. بنابراین، تخصص رمز پیشرفت کشور است.

تصویر

نمی توانیم جلوی استفاده مردم از اینترنت را بگیریم. چون جریان نرم افزاری یک جریان قوی و پایدار در دنیا است و چرخش اطلاعات یک نیاز مبرم دنیای امروز است. مردم در تجارت، در علم، در فناوری و در بسیاری از زمینه ها به این اطلاعات نیاز دارند.

ساعدنیوز: حضرتعالی سابقه 12 سال وزارت پست، تلگراف و تلفن را در سه دولت جمهوری اسلامی ایران دارید. بسیاری از زیرساخت های ارتباطات در کشور در دوره وزارت حضرتعالی توسعه یافتند و حضرتعالی به عنوان پدر ارتباطات نوین در ایران شناخته می شوید و اگر امروز ما در کشور اینترنت پرسرعت داریم، طبیعتاً این مهم، مسبوق به فعالیت های شبانه روزی ای است که حضرتعالی و همکارانتان در وزارت ارتباطات در سال های گذشته داشته اید. امروز بحث طرح صیانت و اعمال برخی از محدودیت ها در فضای مجازی در کشور، داغ است. نظر حضرتعالی در این باره چیست؟

سید محمد غرضی: پیامبر اکرم (ص) در جمعی نشسته بودند، حضرت سلمان وارد شدند. بحث راجع به استعداد ایرانی ها مطرح شد. پیامبر فرمودند: اگر علم در ثریا باشد، مردم ایران آن علم را از ثریا به زمین می آورند و مورد استفاده قرار می دهند. من نه تنها در حوزه ارتباطات بلکه در وزارت نفت و در وزارت نیرو نیز حضور داشته ام. تجربه به من می گوید که هر محدودیتی در حوزه علم و فناوری، توسط حاکمیت به وجود آورده شود، مردم با استفاده از تخصص و فن و علم خودشان آن محدودیت را دور می زنند تا نیاز خودشان را در این حوزه برآورده کنند.

ظرف این 4 دهه، خیلی از دستگاه ها تلاش کرده اند تا محدودیت هایی را برای مردم ایجاد کنند ولی در نهایت مردم، راه حل خودشان را برای دور زدن این محدودیت ها پیدا کرده اند. نمونه برجسته این مطلب، ماهواره است. دولت استفاده از ماهواره را ممنوع کرده است. ولی امروز اکثر ایرانیان در خانه به انحاء مختلف به شبکه های ماهواره ای دسترسی دارند. این هم با علم و تخصص و فن آوری میسر شده است. بنابراین، نمی شود جلوی علم و فناوری سد کشید.

امروز در کشور 80 میلیونی ایران، ما 200 میلیون سیم کارت داریم! از بچه 7 ساله تا سالمند 100 ساله در این کشور دارای سیم کارت و موبایل است. نمی توانیم جلوی استفاده مردم از اینترنت را بگیریم. چون جریان نرم افزاری یک جریان قوی و پایدار در دنیا است و چرخش اطلاعات یک نیاز مبرم دنیای امروز است. مردم در تجارت، در علم، در فناوری و در بسیاری از زمینه ها به این اطلاعات نیاز دارند. به اعتقاد من، هر زمان قدرت سیاسی تلاش کرده است تا در مقابل قدرت اجتماعی صف آرایی کند، این تقابل ثمری جز زیر سؤال رفتن و خُرد شدن شخصیت قدرت سیاسی نداشته است.

تصویر

اگر آقای رئیسی می خواهد تورم را کنترل کند باید دست رانتخوارها را از گلوی مردم بردارد. ایران کشور ثروتمندی است. من 16 سال در سه دولت حضور داشتم و معتقدم که کشور را می شود با 20 الی 30 میلیارد دلار اداره کرد. منابع به اندازه کافی وجود دارد.

ساعدنیوز: حضرتعالی در انتخابات ریاست جمهوری سال 1392 با شعار "دولت غیرتورمی" به میدان آمدید و در مناظرات تلویزیونی نیز درباره اهمیت و اولویت مدیریت تورم در جامعه سخن گفتید. به هر صورت نتیجه انتخابات طوری رقم خورد که بعد از 8 سال از آن زمان، اولویت جامعه همچنان مدیریت تورم سنگین و کمرشکن است و اساساً آقای رئیسی نیز با شعار کنترل تورم بر سر کار آمده است ولی متأسفانه اقدامات دولت تا به حال کاری از پیش نبرده و طبق آمار، امروز تورم بالای 40 درصد است. آقای رئیسی کجای راه را اشتباه رفته است؟

سید محمد غرضی: من پیشتر در مصاحبه با ساعدنیوز به مسأله تورم اشاره کردم ولی باز تکرار مطالب بی فایده نیست. در سال 57 دلار 67 ریال بود و امروز در سال 1400 دلار نزدیک 250000 ریال است. هر کدام از 5 دولتی که در این مدت سر کار آمدند، در جامعه به نحوی تورم ایجاد کردند و دست در جیب مردم کردند. اگر آقای رئیسی می خواهد تورم را کنترل کند باید دست رانتخوارها را از گلوی مردم بردارد. ایران کشور ثروتمندی است. من 16 سال در سه دولت حضور داشتم و معتقدم که کشور را می شود با 20 الی 30 میلیارد دلار اداره کرد. منابع به اندازه کافی وجود دارد.

متأسفانه در این سال ها، سرمایه اجتماعی حاکمیت خرج پر شدن جیب رانتخواران شده است. همین رانتخواران به چپ و راست هر دو ضربه اساسی زده اند. آقای رئیسی باید از این تجربه ها درس بگیرد. نباید به این رانتخواران اجازه داده شود که پوست مردم را بکنند. کمر مردم از تورم بالا خم شده است. از قدیم گفته اند یک شهر نمی تواند دو نرخ داشته باشد. این چیزی است که پدران ما به ما یاد دادند. باید قیمت ارز در بازار آزاد و بانک مرکزی یکی باشد. نباید دولت قیمت ارز را تعیین کند بلکه بازار است که مشخص کننده قیمت است.

من در 8 سالی که با مرحوم آقای هاشمی کار می کردم به ایشان هم مکرراً می گفتم که توسعه با تورم نتیجه عکس می دهد. امروز هم همان الگوی معیوب در قالبی دیگر به حیات خودش ادامه می دهد و ثمره اش شده است تورم. در سال 92 وقتی تأئید صلاحیت شدم، پسر بزرگ مرحوم هاشمی آمدند و گفتند که بیائید در جرگه ما. من گفتم که در این سال ها، جز سیلی خوردن مردم از چپ و راست چیزی ندیدم. به همین دلیل، نوبت به آقای روحانی رسید و ایشان، 22 میلیون رأی را مفت فروخت! هم دنیای خودش را خراب کرد هم عقبای خودش را. هم در داخل شکست خورد و هم در خارج. دلیلش هم عدم تشخیص اولویت جامعه بود. اولویت جامعه ترجیح حقوق عامه بر حقوق خاصه و قطع کردن دست رانتخواران است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (548 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (285 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (269 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (266 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (144 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (133 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (118 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (108 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (99 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (94 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (79 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (78 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (72 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (60 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر)
منتخب روز   
(ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏