ساعدنیوز
ساعدنیوز

عشق و رابطه عاطفی در فضای مجازی

  سه شنبه، 31 فروردین 1400   زمان مطالعه 9 دقیقه
عشق و رابطه عاطفی در فضای مجازی
آشنایی دختر و پسر، از طریق فضای مجازی و عشق اینترنتی بسیار فراگیر شده است. بسیاری از افراد فضای مجازی را به عنوان فرصتی می‌بینند که شاید بتوانند در آن عشق و نیمه گمشده خود را برای ازدواج پیدا کنند. دوستی و آشنایی در فضای مجازی مانند هر روش دیگری برای آشنا شدن دو نفر، دارای معایب و مزایایی است که در این مقاله به بررسی آن می‌پردازیم.

فراگیری اینترنت و شبکه های اجتماعی مثل اینستاگرام در کنار جنبه های مثبتی که دارند گاهی موجب ایجاد موضوعاتی خاکستری می شوند.خاکستری، چون نباید دنیا را به دو قطب سیاه و سفید تبدیل کرد.

در این بین رنگ های دیگری هم وجود دارند حتی اگر آن دنیا فضای مجازی و اینستاگرام باشد.عشق مجازی هم یکی از همین چیزهای خاکستری است. نه می توان ان را کاملا تایید و توصیه کرد و نه نفی.

در سال های اخیر زیاد می شنویم که افرادی از طریق سوشال مدیا و اینستاگرام با همدیگر اشنا شدند و ازدواج کردند.

شاید با خودتان بگویید این زندگی ها عاقبت ندارد.ولی در این بین زوجهایی هم هستند که زندگی موفقی دارند.

بگذارید یک مثال ساده بزنم. عشق مجازی مثل کیک شکلاتی است.اگر بی ملاحظه به سمتش حمله ور شوید به جای لذت خوردن، سر وصورتی کثیف و قهوه ای نصیبتان می شود. بنابراین باید کمی صبور باشید و با دقت آن را بچشید.

تصویر
عشق مجازی

معایب عشق مجازی

حقایق از شما پنهان می ماند

اگر در دنیای مجازی با شخص دیگری اشنا شوید وی میتواند حقایقی را به آسانی از شما پنهان کند. شما نباید در این باره به صحبتهای طرف مقابلتان اعتماد کامل داشته باشید زیرا امکان دارد آنچه او از خود به شما معرفی می کند زمین تا اسمان با آنچه هست، تفاوت داشته باشد.

باید منتظر هر نوع پاسخی باشید

شما گزینه های زيادي در دنیای مجازی دارید و با افراد زیادی در ارتباط اید. اگر در بین آنها به دنبال یک شریک زندگی می گردید ، باید جسارت داشته باشید زیرا اما احتمال این که « نه» بشنوید، زیاد است پس خودتان را برای هر نوع پاسخی آماده کنید.

ممکن است سریع گول بخورید

شما نمی توانید از روی عکس هایی که طرف مقابلتان از خود در فضای مجازی منتشر می کند، او را بشناسید و نباید گول عکس های او را بخورید. گاهی عکس های پروفایل و ديگر عکس های منتشر شده در فضای مجازی گویای شرایط خانوادگی و اجتماعی شخص نیست و آنچه این عکسها نشان میدهند کاملاً با واقعیت تفاوت دارد.

نمی توانید به راحتی اعتماد کنید

بعضی اشخاص در فضای مجازی با هدف کلاهبرداری فعالیت می کنند. پس هیچوقت به اشخاص در فضای مجازی اعتماد نکنید زیرا همه افرادی که با شما رابطه برقرار می کنند، هدفی مثل شما ندارند. آن ها امکان دارد در ابتدا نوعی رفتار کنند که شما به آن ها اعتماد کنید ولی بعد از مدتی متوجه خواهید شد مقصود آن ها چیزی جز فریب شما نبوده است.

احتمال جدایی زیاد است

ازدواج های مجازی به دلیل شناخت کم تر و غیر واقعی دختر و پسر از یکدیگر بیشتر با شکست رو به رو هستند و ماندگاری زيادي ندارند. این اشخاص چنانچه وارد زندگی مشترک شوند، دعواهای بیشتری را در رابطه تجربه خواهند کرد واحتمال جدایی شان در نخستین سال بعد از ازدواج بیش از آنهایی است که از طريق آشنایی و ملاقات حضوری ازدواج می کنند.

با توجه به چت ها تصویرسازی می کنید

اگر با طرف مقابلتان از طريق فضای مجازی و چت کردن اشنا شوید، شما با چت کردن با او از حرف های او تصویرسازی می کنید و او را مثل شخصیت ایده ال تان را در ذهن می سازید و توقعات غیر واقعی از وی خواهید داشت در صورتی که چنانچه وی را از نزدیک بینید، در می یابید که تمام تصورات تان خیالی بیش نبوده است.

به آسانی کنار گذاشته می شوید

در دنیای مجازی پیشنهادهای متنوعی برای ازدواج وجود دارد ، بنابراین اشخاص راحت یکدیگر را کنار گذاشته و رابطه شان را بهم می زنند و به دنبال شخص دیگری می گردند ولی در دنیای واقعی بر هم زدن رابطه سر مشکلات کوچک به راحتی امکان پذیر نیست.

شخص مقابلتان هیچ مسئولیتی در قبال شما ندارد

همان طور که در فضای جازی ارتباط برقرار نمودن اسان است، ترک کردن ارتباط هم راحت و اسان است زیرا شخص مقابلتان هیچ مسئولیتی در قبال شما ندارد و حتی شما را هم از نزدیک ندیده است بنابراین اسان میتواند زیر همه چیز بزند و از زندگی شما بیرون رود.

تصویر
عشق مجازی

مزایای عشق مجازی

همان طور که گفته شد رابطه عاشقانه مجازی مشکلات متعددی دارد اما در عین حال نمی توان گفت که به طور کامل اشتباه است و از مزایای آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شناختن افراد بیشتر

ما با توجه به گسترده بودن فضای مجازی فرصت آشنایی با افراد مختلفی را پیدا می کنیم که تا کنون آن ها را ندیده ایم و این خود یک مزیت برای رابطه مجازی به حساب می آید.

بالا رفتن اعتماد به نفس

برقراری رابطه مجازی برای افرادی که از اعتماد به نفس پایین، لکنت زبان یا سایر مشکلات گفتاری برخوردارند مناسب است؛ زیرا در این حالت فرد به طور مستقیم با دیگران در ارتباط نخواهد بود و در نتیجه اعتماد به نفس او تقویت می شود.

راحتی در مکالمه

چون رابطه در فضای مجازی بیشتر بر اساس نوشتن است می توانید بیشتر فکر کنید و خودتان را راحت تر معرفی کنید. مخصوصا برای افرادی که از توانایی نوشتن خوبی برخوردارند دنیای مجازی می تواند بسیار بهتر از دنیای حقیقی باشد.

امکان ویرایش نوشته ها

یکی دیگر از مزیت های ارتباط در فضای مجازی امکان ویرایش نوشته ها است که این کار می تواند در انتقال صحیح مفهوم گفته ها و منظور شما بسیار تاثیرگذار باشد.

نکاتی درباره عشق مجازی

اگر از طریق شبکه های اجتماعی از قبیل اینستاگرام یا تلگرام با کسی آشنا شده اید و به تدریج و با گذر زمان دو علاقه مند شده اید به شما پیشنهاد می کنیم که قبل از عمیق شدن رابطه و ایجاد هرگونه حسی بین شما حتما با یکدیگر ملاقات داشته باشید تا اگر احتمالا جلسه اول آشنایی به خوبی پیش نرفت به لحاظ احساسی ضربه نخورید. در این شرایط بهتر است به اتفاق پیش آمده به عنوان یک تجربه یا درس نگاه کنید. دلیل آنکه بر ملاقات حضوری تأکید داریم این است که ممکن است شما تا جایی آن فرد مجازی را ایده آل تصور کنید که زمانی که او را حضوری ملاقات کردید و نظرتان عوض شد سر خورده نشوید. در ارتباط در فضای مجازی شما می توانید اطلاعات زیادی را درباره یکدیگر به دست بیاورید اما همچنان برخی زوایا از قبیل برخی از جنبه هایی که باعث ایجاد تفاوت بین تصورات شما و واقعیات می شود رویا پردازی کنید. اگر واقعا عاشق کسی شده اید باید حتما او را در دنیای واقعی ملاقات کنید تا اطمینان حاصل کنید که آیا رویا پردازی شما با واقعیت مطابقت دارد یا خیر. به این ترتیب امکان تصمیم گیری در این خصوص فقط از طریق ملاقات حضوری با فرد مورد نظر و سپری کردن وقت با او میسر می شود تا شما بتوانید به خوبی به پردازش واقعیات بپردازید.

ارتباطات آنلاین می تواند برای هرکسی جنبه های هیجان انگیز زیادی داشته باشد. ارتباط و آشنایی اینترنتی در اینستاگرام و تلگرام به خودی خود امری اشتباه نیست، اما لازم است در دوستی های آنلاین بسیار محتاطانه رفتار کنید. گرچه رفتارهای روانشناختی و احساسات متقابل ما در دنیای مجازی درست همانند دنیای واقعی است. اما در ارتباطات عاطفی که به طور کلی بر پایه ارتباط مجازی شکل گرفته اند، شخص بیشتر ممکن است دچار سردرگمی و بی اعتمادی شود. به طور کلی در فضای مجازی، به خاطر محدودیت در ادراک ارتباطی، اطلاعات شناختی لازم کسب نمی شود. همچنین در ارتباطات مجازی زمینه بیشتری برای مورد سوقصد قرار گرفتن و کلاهبرداری فراهم است. به طور کلی می توان گفت در فضای مجازی ما فقط بخشی از شخصیت و هویتمان را می توانیم به طرف مقابل معرفی کنیم و شناخت همه جانبه طرف مقابل نیز ممکن نیست. این موضوع دلیل اصلی برای مناسب نبودن فضای مجازی برای آشنایی و برقراری رابطه عاطفی و ازدواج است.

با وجود این که این امکان وجود دارد که عشق مجازی سرانجام خوبی نداشته باشد اما شما می توانید با رعایت نکات زیر خودتان را از آسیب های احتمالی این نوع رابطه در امان نگه دارید:

رابطه تان را مخفی نکنید

اگر در یک رابطه عاطفی مجازی قرار گرفته اید که کسی جز خودتان و طرف مقابل از آن خبر ندارد قبل از این که آسیبی به شما وارد شود این مسئله را با خانواده مطرح کنید چرا که اطلاع آن ها از این مسئله احتمال بروز مشکل در آینده را بسیار کم می کند و به جای ادامه پیدا کردن رابطه به صورت مجازی و مخفیانه خانواده بستر را برای شناخت بیشتر و اصولی تر مهیا می کنند.

رابطه را وارد دنیای واقعی کنید

رابطه مجازی هر چقدر هم طول بکشد نمی تواند به اندازه رابطه واقعی و حضوری امکان شناخت کافی را برای شما فراهم کند به همین دلیل اجازه ندهید که رابطه تان برای مدت طولانی در حالت مجازی باقی بماند و هر چه زودتر فرد را به صورت حضوری ملاقات کنید. البته منظور از رابطه واقعی، رابطه پنهانی و خطرناک نیست بلکه به این معنی است که فرد را طی یک ملاقات حضوری ببینید و رفتار او را بسنجید که پیشنهاد می کنیم این کار را با آگاهی خانواده انجام دهید تا مشکلی برایتان پیش نیاید.

رابطه را طولانی نکنید

برای این که یک رابطه مجازی را رسمی کنید حداکثر شش ماه به آن فرصت بدهید نه بیشتر! در غیر این صورت اگر فرد مقابل رغبتی برای رسمی کردن رابطه و اطلاع آن به خانواده نشان نمی دهد بهتر است که هر چه زودتر رابطه را تمام کنید تا مجبور به تحمل آسیب ها روانی ناشی از آن نباشید. حتی اگر خودتان هم میلی به رسمی کردن رابطه ندارید پیشنهاد می کنیم که نگذارید رابطه بیش از این طول بکشد.

احساسی عمل نکنید

قبل از این که فرد را در دنیای واقعی به خوبی بشناسید احساسات خود را کنترل کنید و او را زیاد وارد حریم خصوصی خود نکنید؛ زیرا رابطه مجازی تنها محدود به گوشی موبایلتان است و اگر فرد بخواهد به راحتی می تواند قید همه چیز را بزند و این کار عواقب جبران ناپذیری برای شما به دنبال خواهد داشت. پس توصیه ما به شما این است که روی این نوع رابطه عنوان عشق و دلبستگی نگذارید و تنها به عنوان یک آشنایی ابتدایی به آن نگاه کنید.

مسائل خصوصی را مطرح نکنید

افشا کردن اطلاعات خصوصی برای فردی که رابطه تان با او تنها به فضای مجازی محدود می شود کار اشتباهی است. پیش از این که رابطه شما رسمی شود از این که اطلاعات شخصی خود را در اختیار او قرار دهید جدا خودداری کنید تا در آینده مورد سوءاستفاده قرار نگیرید و پشیمانی به بار نیاید. توجه داشته باشید که اطلاعات خصوصی شامل مواردی مانند عکس و فیلم شخصی نیز می شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا (885 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (671 نظر) خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (621 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (423 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (304 نظر) پیرزنی که مثل زلیخا زیبا شد/ واقعا معجزه نیست؟+ویدیو (280 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (253 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (219 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (186 نظر) حماسه خنده دار یک هموطن در موزه لوور با رکابی و زیرشلواری مامان دوز +فیلم/لامصب آدم تو خونه خودشم انقد راحت نیس🤣 (155 نظر) رونمایی از عکس واقعی زلیخای یوسف پیامبر (یوزارسیف) که در موزه مصر نگهداری میشود /چقدر برازنده و زیبا... (143 نظر) (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم (139 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (134 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (120 نظر) تصاویری از منحصر به فردترین نان هایی که یک شاطر خانوم میپزد/ از بس خوشگلن آدم دلش نمیاد بخوردشون! (117 نظر)
دیگران می‌خوانند   
سکانس خنده دار جوکر:مشاعره حامد آهنگی و امین حیایی+فیلم / از خنده منفجر شدن😆 سکانس غم انگیز سریال شهرزاد: جدایی شهرزاد و فرهاد+فیلم پر کردن تونل‌های حماس با آب دریا توسط صهیونیست‌ها+فیلم اذان‌ گفتن رئیسی در گوش یک نوزاد+فیلم (فیلم) پاسخ رییس صدا و سیما به پخش سریال های تکراری / جومونگ و یوسف پیامبر را بازم پخش می کنیم! (فیلم) گاف عجیب مجری اینترنشنال در لایو اینستاگرام / با این هوش و حواس چجوری استخدامش کردن؟ ضرب الاجل برای مهاجران افغان در ایران /به کشور خود بازگردید پخش تصویر سیدمحمد خاتمی در صداوسیما پس از مدت‌ها؛ ممنوع التصویری برداشته شد؟+فیلم حضور عجیب وزیر بهداشت و خبرنگار صداوسیما در اتاق زایمان زنان!+فیلم (فیلم) صحبت های دیده نشده از کتایون ریاحی در خصوص بازی در نقش زلیخا / برای من عبادت بود، معجزه اش را دیدم ویدیوی جدید از لحظه تحویل تتلو به مقامات ایران در مرز (فیلم) گریه های یکتا ناصر در پشت صحنه سریال نیسان آبی / خودش از بدبختی نقشی که بازی می کرد گریش گرفت! خلاقیت خنده دار جوان ایرانی در طراحی تردمیل با مایع ظرفشویی و آب، تضمینی😂 / انصافا مواظبش باشید فرار مغزها نشه! (عکس) علی ضیاء در جنگل های آفریقای جنوبی / طعمه شیرها نشی حالا! (فیلم) برف بازی نبات استخری با مادرش سپیده و دلبری هاش در خارج از کشور / چقدر این دختر شیرینه آخه🥰 جاذبه‌های دیدنی ایران که‌ به‌ یکباردیدن ارزش دارد. نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار نحوه ی ثبت نام و ورود در سامانه گلستان دانشگاه دریانوردی و علوم دریایی چابهار+ آموزش تصویری نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه دامغان نحوه ی انتخاب واحد سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه دامغان نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه دامغان+ آموزش تصویری برداشت خنده دار دانش آموزان یزدی از چند ضرب و المثل/ معلم نتونست جلوی خودشو بگیره + فیلم نحوه ی مشاهده کارنامه در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی+ آموزش تصویری نحوه ی پرداخت شهریه در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی نحوه ی انتخاب واحد در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی+ آموزش تصویری نحوه ی نحوه ثبت نام غیر حضوری در سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی چرا نسل حضرت یوسف (علیه السلام) به پیامبری نرسید؟ نحوه ی ثبت نام و ورود به سامانه گلستان دانشگاه خوارزمی golestan.khu.ac.ir+ آموزش تصویری 10 بازیگر محبوب و آینده داری که در اوج جوانی از میان ما رفتند+ عکس مرد جوان خوش صدا با آهنگ«گل عشق» رضا بهرام وسط خیابون غوغا به پا کرد/انصافا صدای زیبا و بهشتی داره چرا تسمه دینام خودرو صدا می دهد؟ چرا تسمه دینام خودرو بیرون می زند؟ 7 باور اشتباه حقوقی که همه مردم باید بدانند! نحوه موتورشویی با مواد شوینده نانو کارواش اگر تسمه دینام خودرو در حین رانندگی پاره شود چکار کنیم؟
تیتر امروز   
ضرب الاجل برای مهاجران افغان در ایران /به کشور خود بازگردید جاذبه‌های دیدنی ایران که‌ به‌ یکباردیدن ارزش دارد. چرا نسل حضرت یوسف (علیه السلام) به پیامبری نرسید؟ اعزام گربه‌ها به خط مقدم جبهه‌ها در جنگ اوکراین! شایعه ساخت وانیل با ترشحات بدن یک حیوان؛ واقعیت یا دروغ؟ تونل عجیب برای یافتن گنج در مرز ایران و آذربایجان !/ 5 مردی نقشه گنج داشتند ... کشف لیفتراک 150 میلیاردی در تهران سقوط مرگبار زن جوان در صحنه تمیز کردن پنجره ها / در ساری رخ داد + جزییات کانادا این مقام ایرانی را اخراج می‌کند بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا ارتباط رضایتمندی مردم با مشارکت انتخاباتی/ درباره آن رجال سیاسی که تنزّل یافته‌اند! از مسکو به کرج/ رئیس جمهور وارد البرز شد + برنامه‌ها محور مذاکرات سفر یک‌روزه رئیسی به روسیه چه بود؟ +عکس اژه‌ای: کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات فساد چای + فیلم حواشی داغ امروز جمعه 17 آذر 1402
منتخب روز   
بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا اژه‌ای: کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات فساد چای + فیلم (فیلم) سکانس خنده دار از سریال پایتخت: حسادت نقی برای رفتن رحمت به ترکیه🤣 خمیازه کشیدن بامزه جنین در شکم مادرش +فیلم سونوگرافی😍/دل آدم میره براش رونمایی از عکس واقعی آسنات، رقیب عشقی زلیخا و مادر بچه های یوسف پیامبر (فیلم) غوغای دف نوازی و خوانندگی پسر نوجوان در متروی تهران/ دل یه ملت رو شاد کرد😍👌 (فیلم) ماجرای عجیب پسر مهاجر افغانی که دور از چشم پدر و مادرش هنرپیشه مشهور ایرانی شد/ اصالت بازیگر زخم کاری لو رفت! (فیلم) غوغای آوازخوانی کارگران ایرانی به زبان انگلیسی سر ساختمان/ جای شما رو صحنه خالیه واقعا😍 (فیلم) شاهکار دوبلاژ سریال جنا اورتگا «ونزدی» توسط هوتن شکیبا/ دیگه مثل تو نمیاد👌 توقیف دو کشتی با 4.5 میلیون لیتر سوخت قاچاق در خلیج‌فارس توسط سپاه +عکس (عکس) حرکت عجیب کمتر دیده شده دو مار زنگی هنگام مبارزه تن‌ به‌ تن (فیلم) حرکات کششی و ورزش روزانه بهنوش طباطبایی در باشگاه بدنسازی