ساعدنیوز
ساعدنیوز

فاجعه اقتصادی بازنشستگی/ چرا افزایش سن بازنشستگی ناگزیر است؟

  چهارشنبه، 01 آذر 1402   کد خبر 363476
فاجعه اقتصادی بازنشستگی/ چرا افزایش سن بازنشستگی ناگزیر است؟
قانون افزایش سن بازنشستگی از سال 1405، حواشی بسیاری به همراه داشته است. چرا دولت و مجلس رأی به افزایش سن بازنشستگی دادند؟ چرا صندوق بازنشستگی از پرداخت حقوق بازنشسته ها ناتوان شده اند؟ این سؤالاتی است که دکتر محمد حسن قدیری ابیانه در این گفتگو با ساعدنیوز به آن ها پاسخ داده است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعدنیوز، دکتر محمد حسن قدیری ابیانه تحلیلگر مسائل اقتصادی در واکنش به طرح مجلس برای افزایش سن بازنشستگی شاغلان و حواشی آن به خبرنگار سرویس اقتصادی ساعدنیوز گفت: ما 4 میلیون شاغل حقوق بگیر داریم و 4.5 میلیون نفر بازنشسته حقوق بگیر! در دنیا معمولاً به ازای هر 6 الی 7 نفر شاغل یک نفر بازنشسته هست، در ایران، تعداد بازنشسته ها بیشتر از تعداد شاغلین حقوق بگیر است! این یک فاجعه است. علت این چیست؟ در دنیا که امید به زندگی رفته بالا، سن بازنشستگی هم به تناسب آن رفته بالا. آلمان، انگلیس، ایتالیا سن بازنشستگی را به 67 سال رسانده اند، آمریکا رسانده به 67 سال و 8 ماه و در تلاش است تا به 70 سال برساند. قبل از انقلاب اسلامی، امید به زندگی 52 سال بود و 30 سال که کار می کردند، 2 سال هم به طور متوسط زنده بودند، الان خوشبختانه امید به زندگی رسیده به 76 سال و من امیدوارم که این رقم در آینده بیشتر شود بشود 80، 85، 90 حتی 100. بر فرض اگر 30 سال کار کنند و در 52 سالگی بازنشست شوند قرار است 26 سال حقوق بازنشستگی بگیرند.

بازنشستگان

قدیری ابیانه افزود: نه تنها ما این 30 سال را افزایش ندادیم بلکه حتی یک جاهایی گفتیم با 20 و 25 سال خدمت هم می توانید بازنشسته شوید. وقتی کسی را بازنشسته می کنید به او حقوق می دهید بدون این که کار بکند. یک نفر هم جای او می آید. برخی عوامانه می گویند که این فرد را بازنشسته می کنیم تا یک جوان بیاید جای او کار کند! خب شما این رو بازنشست کردید، 2 تا حقوق دارید پرداخت می کنید، یکی به این بازنشسته بدون این که کاری بکنه و از جیب مردم دارد حقوق می گیرد، یکی هم به آن فردی که جای او گذاشته اید. کشورهای دیگر چرا سن بازنشستگی را افزایش دادند؟ چون اقتصادشان این حجم از پرداخت را کفاف نمی دهد. در فرانسه سن بازنشستگی 62 سال است و دولت تصمیم گرفت که این سن را 2 سال افزایش دهد، آن همه جنجال و تظاهرات در آنجا رخ داد. تظاهرات را سرکوب کردند و تصویب شد که سن بازنشستگی بشود 64 سال. چرا این کار را کردند؟ برای این که تو 3 ماه اول هر سال 55 میلیارد یورو کسری داشتند. اگر این کارمند به جای 62 سال تا 64 سال کار کند، هزینه های دولت کاهش می یابد و درآمدزایی می شود و کسری کاهش می یابد.

بازنشستگی

این تحلیلگر مسائل راهبردی با اشاره به بار مالی سنگین تداوم روند فعلی بازنشستگی در کشور تصریح کرد: سالانه بیش از 300 هزار میلیارد تومان به صندوق های بازنشستگی واریز نکند، این صندوق ها قادر به پرداخت حقوق بازنشستگان نخواهند بود. حالا بازنشسته ها چه می گویند؟ در این 30 سال سالیانه 17 درصد از حقوق ما را کسر کردند تا به ما حقوق بازنشستگی بدهند! خب 17 درصد طی 30 سال کم کردند، اگر در 50 سالگی بازنشسته بشوی بعد از 30 سال، 26 می خواهی حقوق کامل بگیری نمی رسه! صندوق های بازنشستگی ما همگی ورشکسته اند. این نمی تواند به این شکل ادامه پیدا کند. روز به روز این خطر پررنگ تر می شود. آدمی که در 50 سالگی بازنشست می شود – هرچند مورد داریم که فردی در 40 یا 45 سالگی هم بازنشست شده است – این که نمی تواند بیکار بنشیند. یا در همان دستگاه متبوعه خودش یک کاری پیدا می کند یا می رود در بازار آزاد. اگر این فرد توان کار در بازار آزاد را دارد چرا در همان جایگاهی که هست کار نکند؟! چرا یک معلم را بازنشسته می کنید در حالی که توان تدریس دارد؟ یا کارمندهای دیگری که تازه تجربه کسب کرده اند و می توانند در سطوح مختلف مفید واقع شوند. این را بازنشسته می کنید، این نمی تواند در خانه بنشیند و می رود در بازار آزاد.

قدیری ابیانه با اشاره به تمایل بازار آزاد به استفاده از نیروهای بازنشسته به دلیل پائین بودن هزینه های مصرفی در بیمه تأمین اجتماعی و حواشی گفت: ما می گوئیم که این فرد بازنشست شود یک فرصت شغلی برای جوان مملکت ایجاد شود ولی نتیجه این می شود که یک فرصت شغلی در بازار آزاد توسط همین فرد اشغال می شود. بعد می گوئیم که جوانان گناه دارند شاغل شوند! چه کسی گفته که جوان حتماً باید استخدام دولت شود؟! چه کسی گفته که شاغل شدن یعنی این؟! خب بعد از این که شخص در 65 سالگی بازنشست شد آن وقت شما جای او یک نفر را بیار. اما وقتی فرد هنوز توانایی کار دارد شما او را بازنشسته می کنی این اشغال دارد. اقتصاد کشور ما توان این کار را ندارد.

این استاد دانشگاه افزود: گزارش هایی وجود دارد که ساعت مفید کاری در ادارات دولتی ما 22 دقیقه در روز است!!! اگر 22 دقیقه در روز است، این 4 میلیون شاغل یک بخشی شان می شود که نباشند و دولت باید کوچک شود. چرا باید دولت بودجه کشور را اختصاص بدهد به کارمندانی با 22 دقیقه ساعت مفید کاری؟! شما شرکت های دولتی مثل ایران خودرو و سایپا را ببینید. هر کس آمده در آنجا رئیس شده هر چی فک و فامیل و رفیق و آشنا و هم حزبی بوده جذب کرده است. الان گفته می شود که تعداد کارمندان این شرکت ها دو برابر پرسنل مورد نیاز است. حقوق شان را که پرداخت می کنند. این حقوق شان را می کشند روی قیمت ماشین! مصرف کننده ای که از این دو شرکت ماشین خریداری می کند باید حقوق این کارمندان مازاد را پرداخت کند. به هر حال، ما باید سن بازنشستگی را ببریم بالا. من معتقدم که با شرایط کشور ما این سن باید 65 سال بشود. حالا اگر یک نفری در 50 سالگی یا 40 سالگی یا 60 سالگی توان کاری اش را از دست می دهد، مثلاً فلج می شود، این فرد را باید از صندوق های دیگری کمک کنیم. این که هی بازنشسته بکنیم، این کار درستی نیست. این کار را کردند با این ایده که دارند خدمت می کنند، این باعث شده است که اقتصاد کشور کشش ندارد.

قدیری ابیانه با اشاره به کسری بودجه دولت در سال های اخیر تأکید کرد: ما دائماً کسری بودجه داریم. حقوق را هم که نمی شود عقب انداخت. نمی شود که گفت ندارم نمی دهم؟! دولت مجبور است که پول بدون پشتوانه چاپ و خلق کند و این خودش عامل کاهش ارزش پول ملی و تورم است. همه ما دچار تورم و گرانی می شویم برای این که یک عده می خواهند حقوق بگیرند. این را باید درستش بکنیم. این طوری نمی شود ادامه داد. معمولاً این جوری است که وقتی بودجه ای تصویب می شود آن قدر محقق نمی شود چون ارزیابی درآمد بودجه محصول کار کارشناسی نیست بلکه تابع کارهای سیاسی است. این یکی از معضلاتی است که ما در کشور داریم و هر جای ایران هم برویم، کلی پروژه نیمه کاره را مشاهده میکنیم. نباید از نماینده ها انتظار داشته باشیم که او بیاید برای جلب نظر مردم حوزه انتخابیه خودش به منافع ملی ضربه بزند. اگر کلنگ یک پروژه ای که قرار نیست تکمیل شود به زمین زده شود، این که سودی برای مردم ندارد. این ها همه برمی گردد به رأی مردم که چه ملاکی داشته باشند برای انتخاب.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

39 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (793 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (182 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (176 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (171 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (163 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (153 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (129 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (93 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) خلاقیت جالب و تحسین برانگیز شهرداری تبریز در تبدیل درختان خشکیده محوطه ائل گلی به مجسمه‌هایی زیبا و دیدنی+عکس/ اینا جون میدن برای تماشا (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
جشن تولد فوق العاده ساده مهدی قائدی با تیپی عجیب و موهایی مرواریدی رنگ+عکس/ کیک شکلاتی با دورچین توت فرنگی😋 تصاویر کمتر دیده شده از حضور شخصیت های معروف در کابین خلبانی محمدباقر قالیباف / میدونستید خلبانی هم می کنند؟ نمازِ شب خواندن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان در هواپیمای در حال حرکت+عکس سوشی خوری جذاب و دیده نشده مهدی طارمی در رستورانی شیک در پرتغال+عکس/ چه چشم نوازی میکنه انگشتر خاص ستاره تیم ملی 😉 ظروف دکوری شیک و منحصر بفرد مینا مختاری همسر بهرام رادان/خوش سلیقه و زیبا+ عکس خلاقیت یک نجار خوش ذوق برای طراحی استند گل منحصر بفرد در خانه اش/ محو زیباییش میشه آدم+ عکس خلاقیت جالب شهرداری در زیباسازی فضای شهر با استفاده از جواهرات رنگارنگ حماسه آفرید+عکس سکانسی تکرار نشدنی از پایتخت که هزار بارم ببینی بازم کمه/هما بیچاره فهیمه رو سنگ رو یخ کرد+ فیلم خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم
تیتر امروز   
توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم بیوگرافی و زندگی خصوصی هادی چوپان و همسرش،از مدال طلا آرنولد کلاسیک تا مهاجرت+ عکس و فیلم جذاب
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی