فوتبالیست ها و بازیگران مشتری این خودروی تاریخی هستند

  شنبه، 29 اردیبهشت 1403 ID  کد خبر 389096
فوتبالیست ها و بازیگران مشتری این خودروی تاریخی هستند
ساعدنیوز: نه فردینالد پورشه و نه حتی خود آدولف هیتلر که در دهه 30 میلادی درست پیش از روشن شدن آتش جنگ جهانی دوم تصمیم گرفتند خودرویی مناسب جیبِ خانواده‌های عیال‌وار آلمانی با نام و برند فولکس واگن طراحی و تولید کنند، فکرش را نمی‌کردند همایشی این چنین برگزار شود.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعدنیوز به نقل از همشهری آنلاین، نه فردینالد پورشه و نه حتی خود آدولف هیتلر که در دهه 30 میلادی درست پیش از روشن شدن آتش جنگ جهانی دوم تصمیم گرفتند خودرویی مناسب جیبِ خانواده‌های عیال‌وار آلمانی با نام و برند فولکس واگن طراحی و تولید کنند، فکرش را نمی‌کردند حدود 85 سال بعد، صبح یک جمعه اردیبهشتی، پای برج سنگی آزادی دهمین همایش سراسری فولکس واگن با شور و اشتیاقی که ریشه در خاطره و نوستالژی دارد، برگزار شود. همایشی که به صورت همزمان در 9 مرکز استان از شیراز، اصفهان و مشهد گرفته تا تبریز و رشت، اعضای بسیاری از کانون جهانگردی و اتومبیلرانی-انجمن وسایل نقلیه تاریخی کشور و نیز کلوپ فوکلکس‌سوران ایران را که اغلب از جمله دوستداران و صاحبان خودروهای قدیمی هستند به میدان کشاند تا ضمن ثبت رویدادی متفاوت، مدل‌های مختلف فولکس واگن را با آن لوگوی نقره‌ای و معروف (وی‌دبلیو) به نمایش درآیند. نمایشی از خاطره‌های دور و شیرین فولکس واگن‌های قورباغه‌ای از جاده‌های شمال تا واحد نقلیه شهربانی و اداره‌های تعلیم رانندگی دهه 40 که میدان آزادی پایتخت را در قرقی چند ساعته به نمایشگاهی بزرگ از خودروهای تاریخی تبدیل کردند.

فولکس

دلبرهای آهنی و قدیمی به دور آزادی

ساعت همایش در آگهی‌ها و تبلیغات آن، 10 صبح اعلام شده بود اما فولکس‌داران و بازدیدکنندگان مشتاق پیش از این ساعت، خود را به میدان آزادی رسانده بودند تا چیزی از خاطره فوکلس واگن که حدود دهه 40 خورشیدی لاستیک‌هایش خیابان‌ها و جاده‌های ایران را درنوردید، از دست ندهند. دور تا دور محوطه داخلی میدان آزادی بیش از 300 خودروی رنگارنگ فولکس واگن ردیف شده؛ فوکلس واگن‌هایی از مدل‌های نخست این کمپانی مانندکی‌دی‌اف-واگن یا بیتل که در ایران بیشتر به فولکس قورباغه‌ای، سوسکی و یا باگ (کفشدوزکی) شهرت دارد و همچنین تی، گلف، سری ام‌کا، نسل 2 و ون که هر کدامشان به سلیقه‌ای خاص و با هدفی ویژه مانند تکمیلِ کلکسیون شخصی، تزیین نمایشگاه خودرو، تجهیز کمپر، اجاره به موسسات تشریفات و فیلم‌سازی، اشتغال سیار (ون کافه و امثالهم) آراسته شده‌اند. فولکس‌های قورباغه‌ای و ون فولکس بیشترین تعداد را میان خودروهای همایش دارند.

قدیمی‌ترین فولکس قورباغه‌ای

تاریخ قدیمی‌ترین خودروهای این رویداد، یکی به سال 1956بازمی‌گردد که فولکس واگنی قورباغه‌ای سیاه با تجهیزات فول فابریک است که به سفارش صاحب نخست آن فرمانش به طرح لوگوی فولکس واگن ساخته شده. چند دست چرخیده و حالا سندش به نام آقا پیام است که از آن عشق‌بازهای ماشین است. او 30 سال پیش هرچه داشت و نداشت، یک کیسه کرد تا آن را که دلبر آهنی نامیده، بخرد و بندازد توی خیابان. البته گاهی هم که با زوجی نیازمند برخورد کند خودش و دلبرش، رایگان تشریفات مراسم آنها را بر عهده می‌گیرند. قدیمی‌ترین فولکس واگن‌های دیگر این همایش در سری بیتل و گلف به ترتیب در سال‌های 1972، 1975 و 1990 تولید شده‌اند.

کافه‌داری، آرایشگری و چند شغل فولکسی و سیار دیگر

بعد از فولکس‌های قورباغه‌ای، این ون فولکس است که دلِ ماشین‌بازها و یا صاحبان برخی مشاغل خرد و خاص را برده است. دقیقا به همین علت همین است که قیمت به طرز باورنکردنی بالا کشیده. این را سامان می‌گوید که ون کافه‌اش را 2 سال پیش راه انداخته و حالا گوشه‌ای از میدان آزادی مشغول پذیرایی از مشتریان با انواع قهوه و بُرش‌های کیک تازه است: « 10 سال پیش همین ون فولکس، 20 میلیون تومان بود اما حالا باید خوش‌اقبال باشی تا با 500 میلیون تومان بتوانی یکی از آنها را بخری!» 27 ون کافه، 5 ون رستوران، 23 ون کمپر، 11 ون لوکس اجاره‌ای (تهیه کلیپ‌های عروسی و فیلم‌های سینمایی) و چند تایی هم ون آرایشگاه و ون تعمیرگاه لابه‌لای فولکس‌ واگن‌های قدیمی دیده می‌شود. مهدی، آرایشگر است و بساط سلمانی‌اش از قیچی دسته طلا تا کرمِ خاویارِ اقیانوسی را درون ونِ مدل 1997 خود از پدرش به ارث رسیده، چیده: «مشتری‌های خاص دارم از فوتبالیست تا بازیگر؛ در محلف زیبا شو!»

فولکس واگنِ کاستوم لِگو و آقا سیاوش تعمیرکار

ردیف فولکس واگن‌های گلف که گردِ آزادی جای گرفته‌اند، یکی از آنها که تاریخ تولیدش 1991 میلادی‌ست و مدلش هم ام‌کا 2ست، بیشتر خوش‌نمایی می‌کند. نشان به آن نشان که هر بازدیدکننده از راه می‌رسد چند تایی عکس و سلفی با آن برمی‌دارد. یاشار(صاحب آن) هم از دور ذوقش را می‌برد: «عاشق ماشین‌های قدیمی هستم و به جز این فولکس، یک ژیان هم دارم. روی هر دو ماشینم می‌خواهم طرح «کاستومِ لگو» (سفارسی‌سازی به سبک اسباب‌بازی لگو) اجرا کنم و بعد، پسرم که 18 ساله شد آنها را به او هدیه دهم.» با کمی فاصله، فولکس واگن نارنجی آقا سیاوش توقف دارد. 26 سال است که فقط به طور تخصصی خودروهای فولکس واگن تعمیر می‌کند: «تعمیراتشان ارزان است و هنوز هم قطعات اصلی‌شان در بازار پیدا می‌شود. با اینکه دست‌کم هر یک از این خودروها 50 سال قدمت دارند ولی هنوز هم حریف جاده هستند.»

فولکس قورباغه‌ای صورتی، دلِ منو بُردی!

بیشترین بازدیدکنندگان از فولکس قورباغه‌ای صورتی که صاحبش پزشکی پیرانه‌سر است، دخترکان گیسو بافته و دختران جوان هستند که با دیدنش، قندهای بی‌شمار در دل آب می‌کنند. یکی از دخترکان با دیدن ماشین قورباغه‌ای صورتی فریاد می‌زند: «مامان، ببین این مثل هِربیه! همون کارتونه!» و دختر جوانی نیز در گوش دوستش نجوا می‌کند: «وای خدای من؛ این خیلی بهتر از کالسکه سیندرلا برای رفتن به خونه بخته!» و بعد ریز ریز می‌خندند. آقای پزشک، 4 فولکس قورباغه‌ای دارد و از دهه 70 خورشیدی‌ست که عضو کلوپ فولکس‌داران تهران است: «دلم می‌خواهد کلکسیونی از فولکس واگن‌های بیتل داشته باشم! از همان‌ها که هنوز هم اگر در خیابان کنار آخرین مدل‌های فراری و بنز قرار بگیرد، چشم‌ها را خیره می‌کند.» کارشناسِ خودروی کلوپ، قیمت هر یک از فولکس‌واگن‌های او را بیش از 700 میلیون تومان تخمین زده است، رقمی که اصلا وسوسه فروش به جان آقای پزشک نمی‌اندازد چون فولکس قورباغه‌ای حسابی دلش را برده! علاوه بر او، 3 عضو دیگر از کانون و کلوپ هستند که بیشترین تعداد خودروی فولکس واگن را از 3 تا 7 دستگاه در تملک دارند.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
مراسم تشییع پدر علی دایی، با حضور چهره های سرشناس و فوتبالی +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (48 نظر) نگاهی به دکوراسیون شیک و اروپایی مراسم سومین سالگرد ازدواج سوگل طهماسبی با رونمایی از تم آبی رنگِ خاصِ جشن+عکس/ مثل همیشه متین و باوقار (36 نظر) پذیرایی صمیمانه و ساده رهبر معظم انقلاب از محمود پاک نیت و هنرمندان دیگر ایرانی با شیرینی و چایی در فنجان عینکی+عکس (24 نظر) ناگفته های رهبر معظم انقلاب از کودکی و پدر و مادرشان/ از شعر و قرآن خوانی تا خاطره روز اول مدرسه و والیبال بازی کردن در کوچه (20 نظر) (عکس) آخرین عاشقانه پدرانه حسام محمودی، هادی سریال "گرگ و میش"، برای تولد دختر زیبایش، هانا/ آدم دلش آتیش میگیره واقعا (14 نظر) باقالی قاتوق پختن به سبک مینا مختاری، همسر باسلیقه و کدبانوی بهرام رادان+ویدیو/ با یه بچه کوچیک همچین غذایی رو پختن احسنت داره (11 نظر) آشپزی سرصبحی مینا مختاری همسر کدبانو و شیک بهرام رادان/ ماشاءالله با یه بچه کوچیک غذاهای جورباجور هم میپزه+عکس (11 نظر) (ویدئو) یادی بکنیم از شوخ بمب خنده ی علی انصاریان با حامد آهنگی 🤣/ بالاخره یکی ام سربه سر حامد گذاشت (10 نظر) کیک تولد باکلاس و 2 بعدی احسان علیخانی برای تولد 37 سالگیش/ مبارکا باشه+ عکس (10 نظر) (عکس) ماشین های شیک و باکلاس سهیلا منصوریان، بانوی قهرمان ووشو و دارنده مدال طلای بازیهای آسیایی 2024👌 (9 نظر) کیک تولد خاص و چند بعدی آیسان آقاخانی برای تولد آقا رضا گلزار/ خوشمزه به نظر میرسه+عکس (9 نظر) نگاهی به عکس حاج آقا و حاج خانوم های سینمای ایران/ از نیوشا ضیغمی تا رضا گلزار و امیر جعفری در مکه مکرمه (7 نظر) سلفی زیبای حسام محمودی، هادی سریال لحظه گرگ و میش با دختر ناز و بانمکش/ چقدرم شبیه هم هستن+عکس (7 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: گاهی وقتا حرفمون خوبه اما بد تحویل میدیم مثل شربتی که بکنیم تو آفتابه +ویدئو😂👌 (7 نظر) (فیلم) مجریان محبوب برنامه‌های کودک دهه 60 با ظاهری امروزی بعد از یک مهمونی / ما مثل پت و مت هستیم (6 نظر)
تیتر امروز   
انگشترهای طلای دخترانه و ظریف در مدل‌های لاکچری
پدر و مادر شدن زوج عاشق سینمای ایران تا چند ماه دیگر+عکس
مشارکت رضا کیانیان در اقدام دور از اخلاق علیه جلیلی/ واکنش پزشکیان به کاریکاتور جلیلی چه بود؟
سگ‌ها صورت دختر تبریزی را خوردند ! +عکس
بازداشت دانشجوی ترکیه‌ای به خاطر تقلب با هوش مصنوعی
کشف قارۀ آمریکا 150 سال زودتر از کریستف کلمب
روسیه مستعمره چین است اما ...
گفتگو با قاتل افغانی که نامزد این زن را جلوی چشمانش به قتل رساندند + فیلم / بازخوانی پرونده قتل پارک نهج البلاغه
بیرانوند علیرغم دریافت مطالبات مالی اش باز شاکی است! چرا پاداش واریز نشده است؟/ سنگربان تیم قهرمان لیگ برتر ایران مطالبات حقوقی اش را در کف فضای مجازی دنبال می کند
از جشن عروسی مجلل تا ماجرای سیسمونی و بارداری سخت دختر قالیباف در حواشی داغ امروز چهارشنبه 29 خرداد 1403
زمان مراسم اربعین شهید رئیسی با پیش بینی 3 برنامه مشخص شد
دردسرهای ازدواج سلبریتی‌ها برای نوجوانان / بدون گلزار نمی‌توانم نفس بکشم
زنان برای زنان طرحی برای رهایی زنان از زندان
دختر قالیباف: ترکیه رفتم ولی سیسمونی نخریدم + فیلم
فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 30 خرداد ماه 1403