ساعدنیوز
ساعدنیوز

فشکور، بهشت گمشده در دل البرز و مقصدی ایده‌آل برای طبیعت‌دوستان و عاشقان آرامش + فیلم

  شنبه، 28 بهمن 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
فشکور، بهشت گمشده در دل البرز و مقصدی ایده‌آل برای طبیعت‌دوستان و عاشقان آرامش + فیلم
در دل البرز کوه، در استان سرسبز مازندران، روستای ییلاقی فشکور همچون نگینی درخشان خودنمایی می‌کند. این روستای زیبا با طبیعت بکر و چشم‌نواز، آب و هوای خنک و دل‌انگیز و مردمی خونگرم و مهمان‌نواز، هر ساله گردشگران و طبیعت‌ دوستان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. در ادامه با ساعد نیوز همراه باشید تا با این روستای زیبا آشنا شوید.

مقصدتان که شمال ایران باشد، شاید یکی از اولین انتخاب‌هایتان هم گذر از جاده هزار پیچ چالوس باشد. شاید اسم دیگر آن یعنی جاده کندوان را هم شنیده باشید. زیبایی‌های شمال درست از همین جاده شروع می‌شود. از جاده که بگذریم چالوس و شهرهای اطرافش زیبایی‌شان را به نمایش گذاشته‌اند؛ اما مقصدم ما روستایی در حوالی شهر چالوس است. جایی که در آن دور از آلودگی و شلوغی شهرهای بزرگ نفسی تازه کنیم. اسم این روستای زیبا فشکور است.


روستای فشکور کجاست


روستای فشکور جایی در استان مازندران است، در جایی بین منطقه‌های ییلاقی چالوس و توابع مرزن‌آباد. این روستا یکی از جاهای دیدنی چالوس و مازندران است. زیبایی چالوس ردی از زیبایی دریای خزر در شمال و رشته‌کوه‌های البرز در جنوب آن دارد. روستای فشکور چالوس در ارتفاع 2هزار متری از دریاست و وسعتش هم 100هزار مترمربع.

روستای فشکور از جنوب به روستای بیجندو و از شمال به روستای کنسدره می‌رسد. کوه‌های سنگ سرک و تخت سلیمان در شرق این روستا زردک و شیرکوه در غرب آن است. کلاردشت زیبا هم در بخش شرقی روستای فشکور است و قله علم کوه هم در همان سمت پیداست.

روستای فشکور


طبیعت و جاذبه‌های گردشگری


فشکور به واسطه موقعیت کوهستانی خود، از طبیعتی بکر و چشم‌نواز برخوردار است. دشت‌های سرسبز، جنگل‌های انبوه، چشمه‌های خروشان، آبشارهای مرتفع و قله‌های سر به فلک کشیده، تنها بخشی از زیبایی‌های این روستای ییلاقی هستند.

از جمله جاذبه‌های گردشگری روستای فشکور می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

دشت دریاسر


این دشت وسیع و سرسبز، با چشم‌اندازی بی‌نظیر، مکانی ایده‌آل برای پیک‌نیک و اتراق است.در دل کوه‌های البرز و در قلب روستای ییلاقی فشکور، دشت دریاسر همچون نگینی سبز خودنمایی می‌کند. این دشت وسیع و سرسبز با چشم‌اندازی بی‌نظیر، مکانی ایده‌آل برای پیک‌نیک، اتراق و طبیعت‌گردی است.

در دشت دریاسر، گویی زمین به بوم نقاشی تبدیل شده است. دشت با انبوهی از گل‌های رنگارنگ فرش شده و درختان سر به فلک کشیده، سایه‌ای خنک و دل‌انگیز را برای رهگذران فراهم می‌کنند. در گوشه‌ای از دشت، چشمه‌ای خروشان از دل زمین می‌جوشد و نغمه‌ای آرامش‌بخش را در فضای دشت پخش می‌کند.

در دشت دریاسر، می‌توانید از تماشای طلوع و غروب خورشید در میان کوه‌ها لذت ببرید، به صدای پرندگان گوش فرا دهید و از تنفس هوای پاک و خنک کوهستان لذت ببرید.

دشت دریاسر، بهشت گمشده‌ای در دل البرز است که هر ساله گردشگران و طبیعت‌دوستان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. اگر به دنبال مکانی آرام و به دور از هیاهوی شهر هستید، دشت دریاسر بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

دشت دریاسر

آبشار سواسره


این آبشار زیبا در دل جنگل‌های فشکور واقع شده و ارتفاع آن به 100 متر می‌رسد.

آبشار سواسره

قله علم‌کوه


این قله مرتفع، بلندترین قله استان مازندران است و صعود به آن برای کوهنوردان حرفه‌ای جذابیت بسیاری دارد.قله علم‌کوه با ارتفاع 4850 متر، پس از دماوند، بلندترین قله ایران است. این قله در منطقه تخت سلیمان در استان مازندران واقع شده و به دلیل دیواره‌های صخره‌ای بلند و مسیرهای صعود فنی، به عنوان یکی از سخت‌ترین و فنی‌ترین قله‌های ایران شناخته می‌شود.

علم‌کوه به دلیل زیبایی‌های منحصر به فرد خود، هر ساله کوهنوردان و صخره نوردان بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. یخچال‌های طبیعی، دشت‌های سرسبز، چشمه‌های خروشان و آبشارهای مرتفع، تنها بخشی از زیبایی‌های این قله مرتفع هستند.

صعود به قله علم‌کوه نیازمند تجربه و مهارت کافی در کوهنوردی و صخره‌نوردی است. مسیرهای صعود به این قله متنوع و چالش‌برانگیز هستند و از جبهه‌های مختلف شمالی، جنوبی، غربی و شرقی می‌توان به قله صعود کرد.

قله علم‌کوه به عنوان نمادی از قدرت و عظمت طبیعت ایران، در قلب کوهنوردان و طبیعت‌دوستان جایگاه ویژه‌ای دارد.

قله علم‌کوه

امامزاده محمد


اماامامزاده محمد در نزدیکی روستای فشکور و در دل جنگل‌های انبوه این منطقه واقع شده است. این امامزاده از نوادگان امام موسی کاظم (ع) است و به واسطه کرامات و مقام معنوی خود، مورد احترام اهالی منطقه و گردشگران است.

بنای امامزاده محمد، بنایی ساده و آجری است که در فضایی سرسبز و آرام قرار دارد. در داخل این بنا، ضریحی چوبی قرار دارد که محل دفن امامزاده است.

هر ساله، زائران بسیاری از نقاط مختلف کشور برای زیارت به این امامزاده مشرف می‌شوند. در جوار امامزاده، امکاناتی برای رفاه زائران مانند زائرسرا، سرویس بهداشتی و وضوخانه فراهم شده است.

علاوه بر جنبه معنوی، امامزاده محمد از نظر تاریخی نیز دارای اهمیت است. قدمت این بنا به دوران صفویان می‌رسد و به عنوان یکی از آثار تاریخی روستای فشکور به ثبت رسیده است.

امامزاده محمد، مکانی آرام و معنوی برای زیارت و راز و نیاز است.

امامزاده محمد


مسیر دسترسی


وقتی به کیلومتر 25 جاده چالوس رسیدید، به‌سمت حاشیه جنوبی مرزن‌آباد برانید. جاده‌ای 50کیلومتری‌ آنجاست که باید از آن بگذرید. این جاده روستاهای طویر، مرس، کنسدره، فشکور، بیجندو، ناتر، دالیر و الیت را به هم می‌رساند. برای یافتن روستای فشکور می‌شود از گوگل‌مپ هم کمک گرفت، فناوری همیشه راهگشاست. اگر از سمت تهران به چالوس بروید باید مسیری حدود 5ساعته را پشت سر بگذارید.

هزینه ورودی:

رایگان

ساعات دسترسی:

24ساعته

آدرس:

مازندران، کیلومتر 25 جاده چالوس


بهترین زمان سفر به فشکور


اگر دوست دارید برای دیدن و اقامت در روستای فشکور اقدام کنید، بهار و تابستان از بهترین فرصت‌ها خواهد بود. در این دو فصل خنکای هوای فشکور اوقات خوشی را برایتان رقم می‌زند و می‌توانید از طبیعت زیبای آن نیز لذت ببرید. پس از آن تا اواسط پاییز سفر به فشکور رویایی و دلچسب است. چراکه پاییز چهره‌ای رنگارنگ به فشکور می‌بخشد و آن را شبیه یک تابلوی نقاشی می‌کند.

اگر دوست دارید زمستان به فشکور بروید حتما در روشنایی هوا سفرتان را آغاز کنید. ضمنا واجب است که وضعیت آب‌وهوا را بدانید و در سرما و یخبندان نیز به این‌جا نروید. چراکه جاده‌های فرعی در بارندگی زمستان لغزنده و خطرآفرین هستند و امدادرسانی به آن‌ها دشوار است. خود مردم فشکور نیز زمستان‌ها به مناطق گرم‌تر و روستای پایین‌تر می‌روند تا سرمای شدید به آن‌ها آسیب نرساند.

روستای فشکور


چه فعالیت هایی می توان در روستای فشکور انجام داد


اگر عاشق طبیعت هستید و می‌خواهید همزیستی مسالمت‌آمیز انسان را با آن ببینید، فشکور از بهترین‌هاست. در روستای فشکور می‌توانید پیاده‌روی کنید و گله دام‌ها را ببینید. از کنار خانه‌های ساده و زیبای روستا عبور کنید و پر از آرامش و حس‌های خوب شوید. علاوه بر این‌ها، عکاسی از طبیعت و جاذبه‌های آن نیز می‌تواند به‌سفرتان حس و حال خوبی بدهد. مدیتیشن و انجام ورزش‌هایی مثل یوگا نیز در مناطق بکرتر فشکور می‌تواند ایده خوبی باشد.

ضمنا اگر گروهی سفر کرده‌اید، دشت‌های فشکور برای بازی و کنار هم بودن عالی هستند. اگر اهل کوهنوردی، هایکینگ و ترکینگ باشید نیز فشکور مسیرهای خوبی را در اختیارتان می‌گذارد. درنهایت اگر می‌خواهید فقط ساعاتی آرام و بدون دغدغه را بگذرانید، روستای فشکور جایی عالی خواهد بود. علاوه بر این‌ها اگر اهل خرید باشید می‌توانید عسل فشکور، محصولات صنایع‌دستی و محصولات لبنی این روستا را نیز امتحان کنید.

روستای فشکور


جمع بندی


روستای فشکور با طبیعت بکر و چشم‌نواز، آب و هوای خنک و دل‌انگیز و مردمی خونگرم و مهمان‌نواز، مقصدی ایده‌آل برای سفرهای تفریحی و طبیعت‌گردی است. اگر به دنبال مکانی آرام و به دور از هیاهوی شهر هستید، روستای فشکور بهترین انتخاب برای شما خواهد بود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

1 دیدگاه
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (139 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (104 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (51 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (45 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (36 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (29 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (26 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (24 نظر) جشن تولد ساده و خلوت سارا و نیکای پایتخت در یک رستوران لوکس و شیک/ رنگ کیکشون چقدر دلبره+عکس (22 نظر) پاسخ شدید و کوبنده مریم امیرجلالی به مهران رجبی+ویدئو/ اصرار داشت که من با روسری شبیه خانم امیرجلالیم؛ گفتم دماغ هر کی بزرگتره اون مهران رجبیه! (22 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (19 نظر) خلاقیت جالب شهرداری گرگان با طراحی یک ایستگاه اتوبوس منحصر به فرد/ فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+عکس (19 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (16 نظر) خلاقیت خنده دار و هوش پَران یک ایرانی در پیوند موفقیت‌آمیز مبل راحتی با صندلی حماسه آفرید+عکس/ به این دکترای افتخاری ندن در حقش ظلم کردن😂 (15 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (15 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس جدید از جشن تولد 24 سالگی پردیس پورعابدینی در یک کافه باصفا و دلباز در تهران/ مثل همیشه شیک و باکلاس پشت صحنه جالب و بی‌نظیر غرق شدن همای پایتخت در استخر/ واقعا دست مریزاد+ویدیو سوال مژده لواسانی از وزیر ارشاد: چرا گفتین معین برگرده؟ +ویدئو رونمایی از پسرهای خوشتیپ و خوش قد و بالای آقا رشید محبوب ایرانی ها+عکس (عکس) ماهی گیری بوراک اوزچیویت و پسرش / پدر و پسر دور از چشم فحریه اوجن چه تیپی زدن (عکس) دکوراسیون مدرن و بی نظیر منزل مریم معصومی / ایده دیزاین خانه به سبک خانم سلبریتی (عکس) سحر دولتشاهی در پشت صحنه سریال "افعی تهران" با پیمان معادی (عکس) ایده ست کردن کت شنل و دامن پلیسه به سبک مریم اوزرلی / سلیقه مریم اوزرلی تو لباس بی نظریه حتما امتحان کن (عکس) دیزاین شیک غذای جورجینا و رونالدو کنار ساحل / رونالدو روی قهوه جورجینا عکسشو چاپ کرده (فیلم) دردناک ترین مرگ تاریخ با تحمل وحشتناک ترین درد دنیا / ورود افراد با ناراحتی قلبی ممنوع ویدئو ضبط شده از قدرت های عجیب چند ابر انسان که شما را شوکه می کند / ایا واقعا ابرقهرمان ها وجود دارن؟! خلاقیت خنده دار راننده قزوینی، با نوشته جالب پشت نیسان اش حماسه ساز شد/ سلطان جاده خودتی و بس🤣 یکتا ناصر سوفیا را دزدیده مدرسه هم نمی برد!/ وکیل منوچهر وسط آمد فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ وقتی ناصرالدین‌ شاه باستان‌شناس شد / خورهه؛ بنای اسرارآمیز+ فیلم چیدمان میز صبحانه مفصل و متنوع آیسان خانوم نو عروس رضا گلزار برای همسرش/ چه کدبانو و با سلیقه+عکس خلاقیت خنده دار مهندس ایرانی در پیوند پیکان گوجه ای و حیوان چهارپا حماسه آفرید+عکس/ شرکت بنز باید سازنده اینو استخدام کنه تیپ، ژست و چهره بامزه «پارسا پیروزفر» بازیگر جنجالی در 9 سالگی+ عکس تغییر تیپ و چهره «گونگ بوک» سریال امپراطور دریا بعد 20 سال+ عکس جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای گرم کردن غذایش حماسه آفرید/ خسته نباشی هم وطن +عکس 10 وسیله که باید فورا از دکوراسیون حمام حذف کنید 7 وسیله حمام و سرویس بهداشتی که باید دائم عوض شود برای پاک کردن رنگ مو از پوست و ناخن چه کنیم نحوه صحیح چسباندن مژه مصنوعی در خانه تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری حضور رضا قوچان نژاد با راننده شخصی بر سر مزار پدربزرگش و بوسه احساسی بر قبر وی+عکس/ چه خوبه که هر وقت میاد ایران یه سری بهشون میزنه👌 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم خلاقیت خنده دار شرکت نایک در ساخت کتونی با الهام از کفش دومادای دهه شصتی/ لامصب تصوراتمو آتیش زد😂 تجربه ترسناک مهراوه شریفی نیا از گریم مادرش در پشت صحنه فیلم دزد عروسک ها/ انصافا هم ترس داره+فیلم به رخ کشیدن کدبانویی و همسر دوستی به سبک ستاره سادات قطبی+ویدئو/ سوپ رو پسراش و خودش خوردن تموم شده دوباره برای همسرش پخته خلاقیت منحصر به فرد یک مرد فروشنده با نوشته جالب پشت شیشه مغازه‌اش در بازار تهران/ همه رو شرمنده درک و شعورش کرد+عکس (تصاویر) رشد باورنکردنی ریش مرد فرانسوی که نه تنها قلب‌ها را تسخیر کرد، بلکه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرد/ ریش یا خانه ی گربه! فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 (تصاویر) با گوشت‌ چرخ کرده چه غذایی درست کنیم؟/ 7 غذای خوشمزه و پرطرفدار با گوشت چرخ کرده برای مقابله با فوبیای کنکور ابتدا باید آن را بشناسیم
تیتر امروز   
خاطرات سال 1379 آیت الله هاشمی‌رفسنجانی/ ربودن هواپیمای روسی به روایت ایشان، هواپیما ربایان چه کسانی بودند؟ جنجال بغل کردن گلر استقلال توسط یک زن در اراک! تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 فال انبیاء روزانه یکشنبه 25 فروردین ماه 1403 استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ...