ساعدنیوز
ساعدنیوز

گوگرد در کشاورزی چه کاربردی دارد؟ + نکات مهم

  جمعه، 29 اردیبهشت 1402   زمان مطالعه 6 دقیقه
گوگرد در کشاورزی چه کاربردی دارد؟ + نکات مهم
یکی از عوامل و ماده‌های غذایی که برای رشد مناسب گیاهان بسیار اهمیت دارد گوگرد در کشاورزی است که توجه ای به آن نمی‌شود. ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که گوگرد یا همان سولفور چه اهمیت و فایده بالایی در کشاورزی و رشد گیاهان دارد ، پس در ادامه با ساعدنیوز همراه باشید تا شما را با این ماده بسیار مفید آشنا کنیم.

گوگرد یا سولفور (s)، چهارمین ماده مغذی اصلی گیاه می‌باشد نیتروژن (N)، فسفر (P) و پتاسیم (K) عناصر حیاتی برای داشتن یک محصول خوب و بارور شده هستند اما برای دستیابی به محصول و غذاهای مغذی تر، محصولات زراعی به گوگرد هم نیاز دارند. در سال‌های گذشته کشاورزان نقش گوگرد را در رشد و نمو گیاه نادیده می‌گرفتند. اما امروزه با توجه به مطالعات صورت گرفته استفاده از گوگرد در کشاورزی مورد توجه قرار گرفته است. در ادامه این محتوا از ساعدنیوز به اهمیت عنصر گوگرد در رشد محصولات زراعی و نقش مهم آن در کشاورزی می‌پردازیم.

پوستر کاربرد گوگرد

اهمیت گوگرد

 • رشد و نمو گیاه

 • حاصلخیزی خاک و اصلاح خاک

نقش گوگرد در رشد و نمو گیاهان

گوگرد یکی از 17 ماده مغذی ضروری گیاه است. برای رشد و توسعه همه محصولات بدون استثنا ضروری است. مانند هر ماده مغذی ضروری، گوگرد نیز دارای عملکردهای کلیدی در گیاهان می‌باشد که شامل موارد زیر می شود:

 • تشکیل کلروفیل: در واقع کلروفیل اجازه فتوسنتز را در گیاه می‌دهد که از طریق آن گیاهان می‌توانند نشاسته، قندها، روغن ها، چربی ها، ویتامین ها و سایر ترکیبات دیگر را تولید کنند.

 • استفاده بهینه گیاه از نیتروژن: نقش گوگرد در تثبیت کارآمد نیتروژن در گیاهان به خصوص در حبوبات بسیار مهم است. عرضه کافی گوگرد، نه تنها برای محصولات با نیاز به گوگرد بالا – مانند حبوبات (یونجه، شبدر، سویا و غیره) و کلزا، بلکه برای محصولات با نیاز به نیتروژن بالا (ذرت، پنبه) بسیار مهم است. زیرا بدون گوگرد گیاه نمی تواند از نیتروژن استفاده بهینه کند.

 • پروتئین سازی در گیاه: نقش کلیدی این عنصر در فعال کردن بسیاری از آنزیم ها، پروتئین سازی بسیار حائز اهمیت است. سنتز پروتئین به مقادیر زیادی گوگرد به ویژه در تشکیل روغن در گیاهان دانه‌ای نیاز دارد. گوگرد جزء چندین اسید آمینه و ویتامین است که هم در گیاهان و هم در حیوانات یافت می‌شود.

 • افزایش عملکرد و بهبود کیفیت محصول: همانطور که گفته شد گوگرد باعث افزایش درصد پروتئین و روغن در گیاهان می‌شود بنابراین گوگرد عامل مهمی در تعیین کیفیت غذایی محصولات زراعی است. عملکرد و کیفیت محصولات هم جزو پارامترهای تعیین کننده قیمت و سوددهی در تولیدات کشاورزی می‌باشد. افزایش تحمل گیاه به سرما و خشکی و تعدیل سمیت بعضی عناصر سنگین در گیاه نیز از دیگر جنبه های اهمیت گوگرد در رشد و نحو محصولات کشاورزی است.

کاربرد گوگرد در حاصلخیزی خاک کشاورزی

گوگرد علاوه بر نقش تغذیه ای برای گیاهان، به عنوان یک ماده اصلاحی در خاک های آهکی، سدیمی و شور و سدیمی جهت بهبود برخی خصوصیات فیزیک و شیمیایی خاک مطرح می باشد که در ادامه ساعدنیوز به اصلی ترین موارد آنها خواهد پرداخت.

 • جلوگیری از شوری خاک: حفظ و بهبود عملکرد محصول از طریق آبیاری به تکنیک های مدیریتی آب و خاک بستگی دارد. گوگرد، بر اساس خواص خاک و کیفیت و کمیت آب آبیاری موجود، تا حد زیادی سطح سدیم و نمک را پایین نگه می‌دارد. از گوگرد و تعدادی از ترکیبات حاوی سولفور و یا همان گوگرد معمولا برای نگهداری و بهبود خاک در کشاورزی و آبیاری با آب های شور استفاده می کنند.

 • پایین آوردن سطح PH خاک: باکتری های خاک گوگرد را به اسید سولفوریک تغییر می دهند و pH خاک را کاهش می‌دهند. اگر PH خاک بیشتر از 5.5 باشد، از گوگرد عنصری (S) استفاده می کنند تا pH خاک را به 4.5 برسانند. و استفاده بهینه از کود، از دیگر نقش های گوگل در حاصلخیزی خاک کشاورزی است.

پوستر کاربرد گوگرد در کشاورزی

اشکال مختلف گوگرد

گوگرد به اشکال مختلفی در طبیعت مانند SO2، H2S، SO4، S2O2 یا S، وجود دارد. در جو به شکل دی اکسید گوگرد SO2 و سولفید هیدروژن H2S در آب باران وجود دارد و عمدتا به شکل آلی در بقایای گیاهی، پساب های حیوانی و خاک یافت می شود. اما در رایج ترین شکل ارگانیک خود، نمی تواند توسط گیاهان جذب شود. برای جذب، گوگرد آلی باید توسط میکروارگانیسم‌های خاک (باکتری‌های گوگرد اکسیداتیو مانند تیوباسیل) اکسید شود، که سپس آن را به سولفات SO42-، شکل یونی آن، که می‌تواند توسط گیاهان جذب شود، تبدیل می‌کند.

علائم کمبود گوگرد

علائم کمبود گوگرد و کمبود نیتروژن بسیار شبیه هم هستند و اغلب با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. کمبود گوگرد برعکس نیتروژن که در برگ های پیرتر نمود پیدا میکند، با زرد شدن برگ های جوان گیاه خود را نشان می دهد. به طور کلی کمبود گوگرد باعث موارد زیر می‌شود:

 • به تاخیر افتادن رشد گیاهان

 • به تأخیر افتادن بلوغ در غلات

 • ضعیف شدن دانه زایی در حبوبات

 • کاهش تثبیت نیتروژن

 • میوه‌ها اغلب به طور کامل بالغ نمی‌شوند و به رنگ سبز روشن باقی می‌مانند.

 • کاهش پنجه زنی در غلات

چه زمانی ممکن است با کمبود گوگرد رو به رو شویم؟

سولفات ها شکل یونی گوگرد درست مانند نیترات ها (شکل قابل جذب نیتروژن)، به شستشو بسیار حساس هستند. در هوای سرد، هنگامی که آب اضافی، خاک های سطحی (مانند ماسه، رسی-آهک سطحی، گچی) را شستشوی می دهند مقدار زیادی گوگرد را در خود حل می‌کنند. یا حتی پس از شستشوی زمستانه، به محض اینکه کانی سازی خاک کم باشد، خطر کمبود گوگرد وجود خواهد داشت. وقتی میزان بارندگی از اواسط پاییز تا اواسط زمستان بیشتر از 350 میلی متر باشد، تلفات قابل توجه است. علاوه بر این، ورودی‌های گوگرد حاصل از ریزش جوی به مدت 40 سال به طور پیوسته در حال کاهش بوده است به طور کلی، خاک های امروزی هفت برابر کمتر از 30 سال پیش گوگرد دریافت می کنند.

مقدار مناسب گوگرد در خاک کشاورزی

کاربرد گوگور در کشاورزی بسیار زیاد است ولی اگر در کشاورزی بیش از حد از گوگرد استفاده شود، نمک های زیادی تشکیل می شود که به راحتی می تواند باعث از بین بردن گیاهان شود. استفاده از 9 تا 18 کیلوگرم گوگرد در هر هکتار کمبود گوگرد را اصلاح می کند.

کود گوگردی

کودهای گوگردی هم به شکل آلی و هم صنعتی قابل دسترس است. یکی از غنی ترین کودهای ارگانیک حاوی گوگرد، کود مرغی است. سولفات آمونیوم، سولفات پتاسیم، سوپر فسفات ها و محلول گوگرد نیتروژن دار، از کودهای گوگردی هستند که در اشکال مختلفی در بازار موجود می‌باشند.

روش استفاده از گوگرد در کشاورزی

نحوه، مقدار و زمان مصرف کودهای گوگرد در کشاورزی بستگی به نوع کشت، خاک، شرایط آب و هوایی منطقه و هدف استفاده شما دارد. کود گوگرد به سه شکل گوگرد مایع، گوگرد گرانوله و گوگرد پودری قایل استفاده است. از کود گوگردی مایع در طی فصل رشد برای برطرف کردن نیاز غذایی گیاه یا کنترل آفات و بیماری ها می توان استفاده نمود. بهترین زمان برای استفاده از کود پودری یا گرانولی قبل از کشت هست که به صورت مخلوط با خاک استفاده می شود. در باغات بهترین روش مصرف کود گوگرد به روش چالکود (از اوخر پاییز تا اواخر زمستان) است. در زمان شیوع بیماری ها و آفات در طول فصل رشد گیاه هم می‌توان از کود‌های گوگردی استفاده کرد.

سخن پایانی

بنابراین به‌ طور کلی در کشت‌های زراعی بهتر است قبل از کشت به همراه سایر کودهایی که استفاده می‌شود، در خاک مصرف شود. و هم چنین در کشت‌های باغی و برای درختان میوه گوگرد در اواخر فصل پاییز و زمستان مورد استفاده قرار گیرد. همانطور که گفتیم استفاده از گوگرد در زمین باعث جذب بهتر دیگر کودها خواهد شد. پس در هنگام خرید گوگرد، خرید کود های میکرو یا ریز مغذی و خرید کود های ماکرو یا NPK، توجه فراوانی به مقدار گوگرد خاک کود داشته باشید. امیدوارم از محتوای کاربرد و مزایای گوگرد در کشاورزی نهایت استفاده را برده باشید و برای کسانی که به گل و گیاه علاقمند هستند، میتوانید ارسال نمایید. همچنین برای مشاهده ی مطالب مرتبط دیگر میتوانید به بخش سبک زندگی ساعدنیوز مراجعه نمایید. از همراهی شما بسیار سپاسگزارم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1738 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (485 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (240 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (224 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (174 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (158 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (156 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (121 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (96 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (79 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (69 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
جواهرات چشمگیر نیکی کریمی که محو آن می شوید + عکس (تصاویر) کشف یک «یخچال» دو هزار ساله با لولۀ آب سرد! زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع