ساعدنیوز
ساعدنیوز

همه چیز درباره LEEP برای درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی

  دوشنبه، 28 فروردین 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
همه چیز درباره LEEP برای درمان پاپ اسمیر غیرطبیعی
در روش برش الکترو جراحی حلقه (LEEP) یا کونیزاسیون از یک حلقه سیم گرم شده توسط جریان الکتریکی برای از بین بردن سلول ها و بافت سرویکس (دهانه رحم) استفاده می شود. در ادامه این مطلب از ساعد نیوز بیشتر در این خصوص بحث می کنیم. با ما همراه باشید.

عمل برش به وسیله حلقه الکتروسرجیکال (Loop Electrosurgical Excision) یا LEEP یک درمان موثر برای رشد سلول های غیرطبیعی یا دیسپلازی است که با کولپوسکوپی و یا نمونه برداری از دهانه رحم شناسایی شده است. دیسپلازی سرطان نیست اما اگر درمان نشود می‌تواند به سرطان گردن رحم منجر شود.

با عمل LEEP بافت غیر طبیعی از دهانه رحم شما حذف می‌شود. در برخی از انواع درمان، بافت های غیرطبیعی از بین می‌روند اما LEEP بافت را حفظ می‌کند، به طوری که می‌توان آن را بررسی کرد و از عدم وجود سرطان مطمئن شد.

LEEP روشی است که طی آن سلول های غیرطبیعی دهانه رحم با استفاده از حلقه سیمی نازک برداشته می‌شود. این حلقه شبیه چاقوی جراحی عمل خواهد کرد. جریان الکتریکی از درون حلقه عبور داده می‌شود و منجر به برداشت لایه نازکی از سرویکس یا دهانه رحم می‌شود.

روش لیپ (LEEP) یا برداشتن الکتریکی حلقه ای چیست؟

روش لیپ (LEEP) یا برداشتن الکتریکی حلقه ای یکی از رایج ترین اقدامات درمانی برای دیسپلازی دهانه رحم (سلول های پیش سرطانی سرویکس) به شمار می ‌آید.این اقدام حدود 20 دقیقه طول می‌ کشد و در مطب و کلینیک تحت بی حسی موضعی انجام خواهد شد.

برخی زنان بیهوشی را ترجیح می دهند که در این صورت باید در بیمارستان یا مرکز جراحی انجام شود.بعد از تزریق داروی بی حسی به دهانه رحم، پزشک میله ای باریک و سیمی وارد واژن می کند.به محض رسیدن به دهانه رحم، جریان برق از درون سیم عبور کرده، لایه های غیر طبیعی دهانه رحم را برداشته و از بین می برد.

پزشک بر پایه فاکتورهایی همچون سن، مکان سلول های غیرطبیعی، سایز و تعداد نقاط درگیر، احتمال سرطانی بودن سلول ها و تجربه درمان های قبلی تصمیم به انجام LEEP یا شیوه درمانی دیگری می گیرد.در صورت بروز التهاب و عفونت شدید دهانه رحم، روش برداشتن الکتریکی حلقه ای انجام نمی شود. همچنین در دوران بارداری هم صورت نمی گیرد مگر اینکه احتمال بالایی برای وجود سلول های مهاجم سرطانی وجود داشته باشد.

LEEP

علل انجام LEEP یا کونیزاسیون چیست؟

LEEPزمانی انجام می شود که در حین معاینه لگن، مشکلات دهانه رحم یا واژن مشاهده شده و یا سلول های غیرطبیعی در طی تست پاپ اسمیر دیده شده باشند. این روش همچنین برای تشخیص سرطان دهانه رحم (سرویکس) یا واژن انجام می گیرد.

سلول هایی که به نظر غیرطبیعی هستند، اما هنوز سرطانی تشخیص داده نشده اند، ممکن است پیش سرطانی خوانده شوند. این سلول های غیر طبیعی ممکن است اولین مدرک برای سرطان باشند که می تواند سال ها بعد ایجاد شود.همچنین ممکن است از LEEP برای کمک به تشخیص یا درمان شرایط زیر استفاده شود:

 • پولیپ رحم

 • زگیل های تناسلی، که ممکن است عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) را نشان دهد، یک عامل خطر برای ابتلا به سرطان دهانه رحم است

 • قرار گرفتن در معرض دی اتیل استیل بسترول (DES) در زنانی که مادران آن ها در دوران بارداری از DES استفاده کرده اند، زیرا قرار گرفتن در معرض این ماده، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم را افزایش می دهد.پزشک شما ممکن است دلایل دیگری برای توصیه LEEP داشته باشد.

خطرات LEEP یا کونیزاسیون چیست؟

برخی از عوارض احتمالی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • عفونت

  خونریزی در 3 هفته اول پس ازLEEP

 • تغییرات یا ایجاد زخم در دهانه رحم در اثر برداشتن بافت

 • مشکل باردار شدن

 • تولد زودرس یا داشتن یک نوزاد با وزن کم

 • در موارد نادر، دهانه رحم بعد از عمل باریک می شودکه این باریک شدن ممکن است مشکلاتی در قاعدگی ایجاد کند.

LEEP

آمادگی برای LEEP یا کونیزاسیون

 • به طور کلی، هیچگونه آماده سازی، مانند ناشتا بودن یا بیهوشی لازم نیست

 • اگر باردار هستید یا فکر می کنید باردار هستید، به پزشک خود اطلاع دهید

 • اگر به هر دارو یا تجهیزات پزشکی مثل دستکش لاتکس حساسیت دارید به پزشک اطلاع دهید

 • تمام داروهای (تجویز شد ، داروهای بدون نسخه، مکمل های گیاهی را که مصرف می کنید به ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود اطلاع دهید

 • اگر سابقه خونریزی دارید و یا از داروهای رقیق کننده خون، داروهای ضد انعقاد خون، آسپرین یا سایر داروهایی که روی لخته شدن خون اثر می گذارند استفاده می کنید، به پزشک خود اطلاع دهید، چرا که ممکن است قبل از عمل به شما گفته شود که این داروها را قطع کنید

 • ارائه دهنده خدمات بهداشتی به شما می گوید قبل از عمل استفاده از تامپون، کرم واژن، دارو، دوش واژینال گرفتنو نیز رابطه جنسی را کنار بگذارید

 • توجه داشته باشید که کونیزاسیون یا LEEP معمولاً در دوره قاعدگی انجام می شود

 • پزشک شما ممکن است توصیه کند که 30 دقیقه قبل از عمل از داروی مسکن استفاده کنید. البته پزشک شما قبل از عمل لیپ به شما بی حسی تزریق می کند

 • کونیزاسیون یا لیپ یک عمل سرپایی است

 • قبل از عمل مثانه خود را تخلیه کنید

 • جریان الکتریکی رگ های خونی را مهر و موم می کند، بنابراین معمولاً خونریزی ایجاد می شود

  ممکن است به شما دستور داده شود که به مدت 4 هفته پس از LEEP دوش واژینال ،استفاده از تامپون و یا رابطه جنسی را کنار بگذارید

 • همچنین ممکن است محدودیت های دیگری در فعالیت خود داشته باشید ، از جمله عدم انجام فعالیت شدید یا برداشتن اجسام سنگین

 • به زمان مراجعه بعدی توجه کنید. به طور کلی زنانی که عمل LEEP شده اند، باید به صورت مکرر برای بررسی سرطان دهانه رحم تست پاپ اسمیر انجام دهند.

دوران نقاهت بعد از انجام روش لیپ (LEEP)

بعد از انجام روش لیپ (LEEP) یا برداشتن الکتریکی حلقه ای، توصیه های پزشک از این قرار خواهند بود:

 • با تجربه هرگونه درد یا گرفتگی عضلات داروی مُسکن مثل تایلنول بخورید

 • در صورت مشاهده لکه بینی، خونریزی و ترشح قهوه ای پد بهداشتی استفاده کنید

 • این لکه بینی ها و ترشحات بعد از LEEP طبیعی هستند

 • از رابطه جنسی، تامپون، کاپ قاعدگی یا هر چیز دیگر برای سه تا چهار هفته اجتناب کنید

 • تا 48 ساعت فعالیت های کششی انجام ندهید. ورزش ایروبیک و برداشتن وزنه های سنگین تا دو هفته نباید انجام شوند

 • دوش گرفتن بعد از روش لیپ (LEEP) مشکلی ندارد اما از شستشوی کامل ناحیه مورد نظر طی 2 تا 4 هفته اجتناب کنید.

سخن پایانی

شایع ترین خطر بعد از انجام LEEP در طول سه هفته نخست، خونریزی سنگین خواهد بود. اگر بیمار به خونریزی سنگین دچار شود باید با پزشک خود تماس بگیرد. برای توقف خونریزی ممکن است به چسب های بیشتری در سرویکس نیاز باشد.

LEEP با ایجاد مشکلاتی در بارداری آینده ارتباط دارد. اگر چه اغلب خانم ها مشکلی نخواهند داشت اما ریسک اندکی برای زایمان زودرس و به دنیا آوردن فرزند با وزن کم وجود خواهد داشت.در موارد نادر، دهانه رحم یا سرویکس بعد از انجام LEEP تنگ می‌شود که این تنگ شدن منجر به مشکلاتی در قاعدگی می‌شود و همچنین ممکن است باردار شدن را دشوار سازد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) ارثیه ساده زیستی رهبر انقلاب برای فرزندش، سید مجتبی خامنه‌ای / برگزاری کلاس روی موکت و با پذیرایی یک استکان چای ! (843 نظر) مورد عجیب آگهی اتباع افغانستانی در تهران +عکس / ما ایران رو تخلیه کنیم افغانیا راضی میشن؟ (401 نظر) آخرین لبخند از ته دل عروس و داماد عراقی حین رقص +فیلم / روزگار تحمل شادیشان را نداشت... (318 نظر) غوغای رقص بازنشستگان ارتش با آهنگ شاد اُمید، تو مث گلی ناز و خوشگلی/ همشون گوله نمکن! (261 نظر) ارکستر حماسی اپوزیسیون در آمریکا با خوانندگی لیلا فروهر، دلقک بازی احسان کرمی و گیتارنوازی برزو ارجمند +فیلم 🤦‍♂️🤦‍♂️ (172 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (110 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (98 نظر) مات و مبهوت ماندن داوران صداتو از اجرای آهنگ عارف توسط شرکت کننده خوش صدا +فیلم/مرا ببوس مرا ببوس برای آخرین بار... (92 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (90 نظر) فرو کردن مداد در سر دانش آموز!+عکس (84 نظر) (عکس) اتاق خواب مجلل فرح پهلوی در کاخ نیاوران / آدم مات و مبهوت می‌مونه از وضعیت زندگیشون! (78 نظر) حیرت داوران صداتو از اجرای زیبای آهنگ قرص قمر بهنام بانی توسط شرکت کننده همیار پلیس +فیلم/ عاشق و دربدرم تویی قرص قمرم... (60 نظر) روایت تاریخی هاشمی رفسنجانی از اولین باری که ساواک امام(ره) را حمام عمومی برده بود (59 نظر) عاشقانه یک مرجع تقلید با همسر فقیدش/ فیلم گریه های سوزناک آیت الله جوادی آملی بر سر مزار عشق اش (58 نظر) (عکس) رقص کردی بازیکنان اشتوتگارت بعد از برد در بوندس لیگای آلمان / رقص کردی جهانی شد! (54 نظر)
منتخب روز   
(عکس) اجرای حرکت یته پرنده بروس لی توسط رضا عنایتی / اژدها از هانگژو باز می گردد! (ویدئو) مار کبرا یک مار را زنده زنده خورد 2 تصویر ناراحت کننده و غم انگیز از عروسی معروف عراق / عجب صبری خدا دارد ... کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂
تیتر امروز   
قیمت طلا (مثقال 18 عیار، گرم 18 عیار) چهارشنبه 12 مهر!+ جزئیات خودکشی یکی از عاملان قتل مونا حیدری در اهواز، دختری که سرش را در شهر چرخاندند میمون سبز، گران ترین حیوان دنیا+ فیلم راز جسدی با چهره سوخته در مشهد + اعتراف قاتل اما و اگر‌های ارسال نیروی کار ایرانی به عراق کشف مقبرۀ مرموز یک زن یونانی در فلسطین +عکس روایت جالب دختر ناصرالدین شاه از ماجرای گربۀ پدرش! +عکس وزیر نفت: دکل نفتیِ ناپدید شده برای دولت و بابک زنجانی نیست تقلید باشگاه نساجی از پرسپولیس!/ آخرش نتونست نساجی جلوی خودشو بگیره!+ عکس😏 رونمایی محمدرضا گلزار از عقایدش بعد از 46سال استتار!/ مرد بازیگر برخلاف ظاهرش بسیار مذهبی است! رئیس قوه قضائیه : فرماندهی انتظامی توانسته به معنای واقعی کلمه پناه مردم باشد امیرعبداللهیان: نظر ما و عربستان تکرار بازی سپاهان و الاتحاد است جذابیت بهاره رهنما در آستانه ی میانسالی/ خانم بازیگر حسادت شوهر سابقش را برانگیخت! حواشی داغ خبری امروز چهارشنبه 12 مهر ماه 1402 کارخانه تولید مشروب در محوطه دانشگاه علوم پزشکی ایران؟