ساعدنیوز
ساعدنیوز

حذف وزیر «صمت» از دولت، بزنگاه سنجش اقتدار و اعتبار قالیباف

  جمعه، 11 شهریور 1401   کد خبر 221268
حذف وزیر «صمت» از دولت، بزنگاه سنجش اقتدار و اعتبار قالیباف
ساعد نیوز/ کارسازترین گزینه برای قالیباف در مخمصه ، لابی پشت پرده برای متقاعد کردن رئیسی جهت وفای به عهد و حذف فاطمی امین از فهرست اعضای کابینه است که البته ، دستیابی به این هدف ، چندان هم ساده نیست و ناکامی در دستیابی به این هدف ، شاید قالیباف را به پیگیرترین عضو «بهارستان» در برگزاری جلسه و رای آوردن «اسیضاح» وزیر «صمت» تبدیل کند.

به گزارش پایگاه خبری_ تحلیلی ساعد نیوز به نقل از خبر آنلاین، رسول سلیمی : همواره در برهه های همسویی سیاسی دولت و مجلس ، روسای قوه مقننه ، حامی قوه مجریه بوده اند اما آنچه قالیباف طی یک سال فعالیت دولت رئیسی به ثبت رساده ، به جرات حمایت حداکثری بی سابقه است تا حدی که به جای پیبندی به الزامات ماموریت قانونی دفاع از حقوق نمایندگان مجلس برای ایفای نقش نظارتی و بهره گیری از سایر ابزارهای قانونی پیش بینی شده ، نقش سدی مجکم ، سر راه سیل اعتراض های نمایندگان و بویژه درخواست های استیضاح را ایفا می کند. این واقعیت ، اگر ماه های اول استقرار رئیسی فقط در صحن «بهارستان» و میان نمایندگان زمزمه در گوشی می شد ، اکنون ، کاملا عیان شده و نه فقط در موضع گیری های اعتراضی متعدد و صریح نمایندگان بازتاب یافته ، بلکه سخنان و عملکرد غیرقابل کتمان قالیباف نیز موجب شده تا حتی مردم عادی نیز به نقش قالیباف به عنوان حافظ منافع دولت در مجلس پی ببرند. بارزترین گواه این تحول عجیب در مجلس ، استیضاح وزیر صمت است که پس از گذر از هفت خوان هیات رئیسه ، دقیقا در آستانه روز رای گیری با وساطت و ریش سفیدی قلیباف ، تعویق شد و البته تعویقی که پشتوانه آن ، قول محکم رئیس مجلس بود که با استناد به موضع ناهمراه معاون پارلمانی رئیسی ، اکنون ، می توان نتیج گرفت که رئیسی ، پشت رئیس مجلس همیشه حامی منافع «پاستور را خالی کرده و حالا قالیباف مانده و دو راهی ادامه حمایت بی قید و شرط از دولت یا دفاع از منافع قوه مقننه و مهم تر از آن ، تتمه اعتبار خود نزد نمایندگان و مردم. کارسازترین گزینه برای قالیباف در مخمصه ، لابی پشت پرده برای متقاعد کردن رئیسی جهت وفای به عهد و حذف فاطمی امین از فهرست اعضای کابینه است که البته ، دستیابی به این هدف ، چندان هم ساده نیست و ناکامی در دستیابی به این هدف ، شاید قالیباف را به پیگیرترین عضو «بهارستان» در برگزاری جلسه و رای آوردن «اسیضاح» وزیر «صمت» تبدیل کند.

آنچه گذشت

فروردین ماه امسال، نارضایتی نمایندگان مجلس از عملکرد فاطمی امین بالا گرفت. انتقادها از وزیر صمت زمانی آغاز شد که فاطمی امین، با افزایش ۱۸درصدی قیمت خودروها موافقت کرد. از سوی دیگر او از حامیان سرسخت واردات خودروی سواری به کشور بود و در ماجرای گنجاندن بند واردات خودرو در بودجه۱۴۰۱ در صف حامیان مجوز واردات ایستاد. منتقدان وزیر صمت که از حامیان رئیسی در مجلس بودند، عملکرد وزیر صمت را مغایر با شعارهای رئیسی در حمایت از محرومان و مستضعفان و افزایش دهنده فشارهای معیشتی به مردم و اقشار ضعیف می دانستند. استدلال این گروه آن بود که واردات خودرو تاثیری بر معیشت و سفره مردم ندارد.

شش ماه فشار نمایندگان برای استیضاح وزیر صمت

اگرچه این اولین باری نبود که طرح استیضاح فاطمی امین در مجلس شورای اسلامی مطرح می شد. در تاریخ ۲۴ اسفند ۱۴۰۰، لطف الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی از نهایی شدن طرح استیضاح وزیر صمت به دلیل افزایش قیمت خودرو و تقدیم آن به هیئت رئیسه مجلس خبر داد. بااین حال در بیست و چهارمین روز خردادماه بود که قرعه دریافت اولین کارت زرد نیز به نام سید رضا فاطمی امین افتاد. وی با حضور در مجلس شورای اسلامی درباره علت ضعف عملکرد این وزارتخانه در کنترل قیمت کالاها و عدم توانایی در پشتیبانی از صاحبان صنایع و بهره برداران معدن، در پاسخ به سؤال محمد وحیدی نماینده بجنورد قانع نشدند.

فاطمی امین؛ خط قرمز رئیسی از آستان قدس تا دولت سیزدهم

وزیر چهل و هشت ساله کابینه پیش از تصدی وزارت صمت، در دوران حضور سید ابراهیم رییسی به عنوان تولیت آستان قدس رضوی، عهده دار مسئولیت قامت قائم مقامی این تولید بود. بسیاری معتقدند فاطمی امین گزینه ی مستقیم آیت الله رییسی برای تصدی وزارت صمت بوده و در صورت جدایی وی از کابینه دومین همراه اصلی رییسی از وی خداحافظی خواهد کرد. سید محسن دهنوی، عضو هیأت رئیسه مجلس، مهم ترین دلیل استیضاح فاطمی امین را عدم مدیریت صحیح صنعت خودروسازی و محقق نشدن وعده های وزیر صمت اعلام کرد. در عین حال برخی نمایندگان به طرح درج قیمت تولید کننده و مصرف کننده و بی تاثیری آن در مهار تورم ایراداتی داشتند. از سوی دیگر موج تورمی پیش رونده در کالاهای مختلف در هفته های ایخر تشدید شده و در روزهای اخیر پس از افز ایش قانونی قیمت شوینده ها، بهای انواع لوازم خانگی نیز از اول تیرماه دستخوش افزایش می شود.

ادعای تهدید وزیر صمت از سوی نمایندگان مجلس

تیرماه امسال، خبرگزاری فارس، در گزارشی به نقل از منابع موثق، از ماجرای اعمال فشارهای متعدد ۲ نفر از نمایندگان به فاطمی امین و به نتیجه نرسیدن آن اشاره و از ارسال پیامکی تهدیدآمیز به وزیر صمت برای انتصاب گزینه خود در شرکت صنعتی و معدنی چادرملو پرده برداشت. ادعایی که از سوی وزیر صمت تایید و سپس تکذیب شد. نمایندگان موافق استیضاح از وزارت اطلاعات خواستند، تهدیدکنندگان وزیر صمت را شناسایی کنند. اما فاطمی امین طی اظهاراتی، تهدید خود از سوی نمایندگان مجلس را تکذیب کرد.

عقب نشینی دولت صادق الوعد از وعده به مجلس

سرانجام بعد از کش و قوس های فراوان، با وساطت ابراهیم رئیسی و وعده او برای معرفی دو وزیر به مجلس در آستانه تغییرات وزارت صمت و تشکیل وزارت بازرگانی، استیضاح فاطمی امنی منتفی شد. در همین راستا لطف اله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع گفت «ما درصدد اصلاح امور وزارت صمت به ویژه موضوع تنظیم بازار کالاها و خودرو بودیم بنابراین طرح استیضاح وزیر صمت کلید خورد، اضافه کرد: دولت پیام مجلس مبنی بر اینکه اداره این وزارتخانه با وزیر کنونی امکان پذیر نیست را دریافت کرد.» در ادامه، محمدباقر قالیباف با بیان اینکه «رئیس جمهور در آخرین صحبت عنوان کرد که به این نتیجه رسیده اند که وزارت صمت حتما نیازمند تجدید نظر بوده و به دو وزارتخانه تبدیل شود و نهایتاً دو وزیر به مجلس معرفی شود تا اصلاح ساختاری اصولی صورت گیرد.» از نمایندگان موافق استیضاح دوماه فرصت گرفت تا ابراهیم رئیسی دو وزیر را به مجلس معرفی کند. اما حالا حسینی معاون پارلمانی رئیسی می گوید دولت فقط برای وزارت بازرگانی گزینه خود را معرفی خواهد کرد و تصمیمی برای معرفی وزیر جدید بجای فاطمی امین، نیست.

استیضاح وزیر صمت ، ادامه نارضایتی ها از تیم اقتصادی رئیسی

سریال نارضایتی از وزرای اقتصادی دولت و افزایش موج گرانی در کنار عدم انجام تغییرات محسوس در سفره مردم، دلایلی بود که بهارستانی ها را قانع کرد تا ابراهیم رئیسی را مجبور به انجام تغییر در تیم اقتصادی نمایند. تصمیمی که از اواخر سال۱۴۰۰ مطرح شد اما با مقاومت های هیات رئیسه و نظرات شخص قالیباف برای تعامل بیشتر با دولت در شرایط سختی معیشت مردم، استیضاح ها اعلام وصول نمی شد.

لابی هیات وزیران برای کاهش امضای استیضاح

سمیه محمودی، نماینده دوره های دهم و یازدهم مجلس شورای اسلامی درباره فشار نزدیکان ابراهیم رئیسی برای جلوگیری از استیضاح گفته: «برای آقای فاطمی امین از سوی وزارتخانه ها خیلی لابی شد. من شش سال است نماینده هستم و استیضاح های زیادی را امضاء کردم، تا حالا ندیدم از هیات دولت به من زنگ بزنند، اولین بار بود از اعضای هیات دولت، معاونین و وزرا، تماس گرفتند که «چرا استیضاح را امضاء کردید» و جالب اینجاست که وقتی من توضیحاتم را به ایشان ارائه و موضوعات را تشریح می کردم می گفتند حق با شماست!»

مداخله قالیباف در نظارت مجلس بر دولت

علی بابایی کارنامی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به اینکه شما از جمله نمایندگان حامی استیضاح وزیر صمت بودید، چرا این استیضاح به سرانجام نرسید؟ خاطرنشان کرد: استیضاح فاطمی امین براساس تشخیص رئیس مجلس مطرح نشد، البته قالیباف هم براساس درخواستی که خود رئیس جمهور از رئیس مجلس کرده بود، این کار را انجام داد و این رویه عرف است. به عبارت دیگر رئیس جمهور از رئیس مجلس درخواست کرد که به شرطی که شما وزیر صمت را استیضاح نکنید، من این کار را می کنم، لذا رئیس مجلس هم از ما خواهش کرد.

پایان مهلت دولت برای معرفی وزیر صمت

صدیف بدری، نماینده اردبیل و یکی از استیضاح کنندگان وزیر صمت در رابطه با پایان مهلت دو ماهه مجلس به دولت درخصوص استیضاح وزیر صمت و تفکیک این وزارتخانه، گفت: ما از دولت در این خصوص گله مند هستیم، من فکر می کنم دولت اراده ای برای تفکیک وزارتخانه ندارد. نماینده مردم اردبیل ادامه داد: طی این دو ماه ما چیزی از رفع ایرادات و مشکلات در این وزارتخانه ندیدیم. البته احتمال می دهم که طی هفته جاری وضعیت وزارت صمت تعیین تکلیف شود اما اگر چنین نشد بحث استیضاح مجددا به جریان خواهد افتاد.

کارنامه نظارتی مجلس: شکست ۱۰ درخواست استیضاح وزرا

"سید محمد حسینی" معاون پارلمانی رئیس جمهور است که وظیفه ارتباط دولت با نمایندگان مجلس شورای اسلامی را در دولت سیزدهم به عهده دارد. حسینی در پاسخ به سؤالی درباره استیضاح های مطرح در راهروهای مجلس، گفته: تاکنون حدود ۱۰ استیضاح مطرح شده که همه آنها با گفت وگو و هماهنگی مجلس و دولت به مرحله اعلام وصول نرسیده است. حسینی در پاسخ به این سؤال که "اکنون وضعیت استیضاح ها در مجلس چگونه است؟ "، گفت: اکنون استیضاح خیلی مهم یا جدی نداریم که مطرح باشد، موضوعاتی درباره وزیر راه و آموزش وپرورش بود که تا حدودی حل شده است و منتج به استیضاح نخواهد شد.

فاطمی امین، زیر تیغ استیضاح

کریم حسینی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس به خبرگزاری فارس گفته: «دوره ۳ ماهه سرپرستی آقای زاهدی وفا بر وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بیست وچهارم شهریورماه به پایان می رسد و وزیر پیشنهادی این وزارتخانه هفته جاری برای کسب رأی اعتماد به مجلس معرفی می شود.» از سویی لطف الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع مجلس گفته «وقتی خود آقای رئیس جمهور متوجه شده اند که وزارتخانه به خوبی اداره نمی شود و به لحاظ بزرگی باید آن را به دو وزارتخانه تبدیل کنند خُب از آنجا که قصد ما هم اصلاح است و نمی خواهیم کاری کنیم که بر خلاف مصلحت کشور باشد پذیرفتیم و دو ماه به آقای رئیس حمهور فرصت دادیم که این اتفاق بیفتد، حالا اینکه معاون مجلس آقای رئیس جمهور می آید و خلاف وعده رئیس جمهور صحبت می کند باید پاسخ دهد» حالا مشخص نیست که ابراهیم رئیسی به وعده خود به قالیباف برای معرفی دو وزیر به مجلس پایبند خواهد بود؟ اگرچه تلاش هیات رئیسه مجلس برای ناکام گذاشتن استیضاح تا به امروز موفقیت آمیز بوده اما آنچه استیضاح فاطمی امین را پراهمیت کرده، آزمون صداقت برای رئیسی و قالیباف است که نمایندگان مجلس را با وعده معرفی دو وزیر از ادامه استیضاح منصرف کردند. وعده ای که در صورت عدم تحقق، تاکتیکی برای عبور از فشار استیضاح کنندگان بوده و نظارت مجلس بر دولت را تحت تاثیر قرار می دهد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (529 نظر) (فیلم) غوغای رقص پسر افغانی در مترو تهران با صدای دست و سوت ایرانی ها (525 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (265 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (259 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (237 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (110 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (108 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (103 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (95 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (78 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (50 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر) رقص شاد شادمهر در کنسرتش با آهنگ مهستی/بازم نشستی روبروم مات تماشای توام +فیلم (32 نظر) (فیلم) اجرای زنده و مشترک آهنگ یکی هست تو قلبم توسط مرتضی پاشایی و محسن یگانه / خدابیامرز عجب صدایی داشت ... (31 نظر) (فیلم) تمرین رقص عربی رونالدو برای انجام شادی گل مقابل پرسپولیس در تهران با آهنگ معروف غفور غفور! (31 نظر)
منتخب روز   
ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂 (ویدئو)یاسمین پهلوی متوهم، ملکه آینده ایران که حتی سرود ایران رو هم بلد نیست بخونه🙄 (ویدئو) گریه و زاری پسر بچه کرجی که اجازه ندادند رونالدو را ببیند! رونالدو لطفا هیچوقت به این هتل نیااا😂مرسی اه رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران
تیتر امروز   
رقص بی شرمانه فرح پهلوی جلوی چشمان شاه بی غیرت/ ماجرای رابطه غیراخلاقی فرح با دوست قدیمی اش اولین کاریکاتور تاریخی مطبوعات ایران که شاه را نشانه گرفت+عکس آتش سوزی مهیب در یکی از انبارهای باتری سازی وابسته به وزارت دفاع کشف شگفت انگیز یک تابوت مهر و موم شده در چاه؛ مومیایی 4300 ساله ای که با طلا پوشانده شده است! الواح هخامنشی استردادی از آمریکا در حال حاضر کجا هستند؟ درگذشت ناگهانی یک مقام امنیتی در کاشان+عکس رئیس جمهور: هیچ گروه مسلحی نباید در اطراف مرزهای ایران باشد حراج کیت امضا شده رونالدو به مبلغ 52 میلیارد! ادعای جنجالی در خصوص همسر و دختر آقای رئیسی! لغو مصاحبه کریستین امانپور با سید ابراهیم رئیسی به خاطر حجاب ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک اولین عکس از همسر زیبای حسن یزدانی / در لباس عروس و دامادی ببینید 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است شاه ایرانی چطور ترور شد ؟ + روایت های مختلف ایجاد ثبات اقتصادی با جهت گیری مناسب در آموزش های مهارتی