جواهرات سلطنتی از قاجار تا پهلوی/ جواهراتی که از لباس‌ها حذف شد

  یکشنبه، 07 آبان 1402   زمان مطالعه 5 دقیقه
جواهرات سلطنتی از قاجار تا پهلوی/ جواهراتی که از لباس‌ها حذف شد
ساعد نیوز: شاهان قاجار قدرتشان را در جواهرات متصل به لباس می دانستند تا اینکه این کار از مد افتاد و لباس‌ها رنگ فرنگی به خود گرفت و جواهرات از لباس حذف شد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، در دوران قاجار تحولات مختلفی در ابعاد سیاسی فرهنگی و اجتماعی رخ داد که در واقع آغازگر جهان بینی تازه‌ای بود و به مرور سبب شد تا جهان بینی ایران در دوران قاجار دگرگون شود و سپس موجب تحول سلیقه ایرانی از سنت قاجاری به مدرنیته غربی شد.

به طور کلی دودمانی که آقا محمد خان بر پایه سادگی و اقتدار بنا کرد با به سلطنت رسیدن فتحعلی شاه زیر و رو شد. بر خلاف آقا محمد خان که به ساده زیستی تمایل داشت و تشریفات دربارش از الزامات پادشاهی او در تداوم عرف شاهان پیشین بود، فتحعلی شاه که بعد از او به سلطنت رسید، شیفته جواهرات بود.

یک پادشاه افسانه‌ای که تلاش می‌کرد سلطنتی با شکوه و پر آوازه برای خود مهیا کند؛ به این ترتیب تجمل کل دربار و حتی سربازان فتحعلی شاه را در برمی گیرد و زندگی اشرافی معنا پیدا می‌کند.

این روند تغییر جایگاه زیورآلات، در کتاب زیور‌های ایرانی نوشته آرزو اسکندری به طور مفصل شرح داده شده است. در این کتاب آمده: در مکتوبات نوشته شده که «سرداران سپاه آقا محمد خان دیگر نه در لباس رزم و مسلح به شمشیر و تیر و کمان و شش‌لول، بلکه در جامه‌های زربفت و ترمه دوزی شده ابریشمی مسلح به شال کشمیر و مزین به عقیق یمانی و فیروزه نیشابور بودند.

سران ایل قاجار و دیگر صحرانشینان بیشتر به هیأت اشرف و درباری‌ها درآمده بودند تا شمشیر زنان تیر اندازان و کمان کشان نادرشاه یا آقا محمد خان.»

برخی از آنان که میل و رغبت چندانی به زندگی اشرافی و جاه و جلال درباری نداشتند، طهران را رها ساختند و به چادر‌های نمدی و پوست بزی قبایل و طوایف خود بازگشتند، اما اکثریت، کاخ و دربار پر ناز و نعمت طهران را به چادر ایلی در ارتفاعات ممسنی یا کوه‌های بختیاری یا ترکمن صحرا ترجیح دادند.

به این ترتیب تجمل گرایی در دربار فتحعلی شاه باب می‌شود و جواهرات نه تنها گنجینه‌ای در خزانه برای میراث کشور بلکه به شکل نمادین و کاربردی به منظور تفاخر شاه بر روی ظاهر و لباس او نیز نگهداری می‌شود تا فتحعلی شاه به وسیله آن جلال و شکوه و البته اقتدار شاهی خود را نشان دهد و در نتیجه پادشاه ظاهر خود را غرق در جواهرات می‌کرد.

بعد از فتحعلی شاه و با به سلطنت رسیدن محمدشاه تحولاتی جدید بروز می‌کند که تا پیش از آن بی سابقه بود. محمد شاه بر خلاف عرف آن دوره که شاهان بر روی زمین می‌نشستند، به خاطر ابتلاء به نقرس روی صندلی جلوس کرد و همچنین به جای قبای بلند ترمه، لباسی نظامی شبیه به لباس نظامیان اروپایی بر تن کرد که همه این موارد حاکی از ورود ایران به دنیای جدید بود.

در زمان او نیز جواهرات جایگاه با اهمیتی داشت، اما شیوه مصرف آن تغییر کرده بود. محمد شاه به جای تاج شاهی کلاه استوانه‌ای سیاه رنگی مزین به جقه‌ای بزرگ به همراه ریسه‌هایی از جواهرات و مروارید را بر سر گذاشت؛ همچنین متناسب با تغییر لباس به فرم ارتشی، تزئینات جواهر بر روی لباس به خصوص در ناحیه سرشانه تغییر کرد و به فرم سردوشی‌های نظامی نزدیک شد، با این حال همچنان بازوبند جواهر نشان و کمربند مرسوم بود.

با مرگ محمد شاه سلطنت به پسرش یعنی ناصرالدین شاه رسید در دوران ناصر الدین شاه که نزدیک به نیم قرن ادامه داشت تحولات بسیار مهمی در ایران رقم خورد از جمله این تحولات سفر‌های ناصرالدین شاه به فرنگ بود.

این اولین بار بود که شاهی ایرانی به فرنگ سفر می‌کرد. این سفر‌ها شاه را شیفته جلوه‌های فرنگی و بالطبع تلاش‌هایی برای ترویج آن کرد.

در این دوران به علت سفر‌های پرخرج شاه و درباریان به فرنگ و نیز مخارج حرمسرای شاهی وضعیت خزانه کمی نابسامان شده بود، اما هنوز پر بود و خود ناصر الدین شاه به حفظ و حراست آن توجهی خاص داشت ضمن اینکه وی مقدار قابل توجهی جواهرات نیز از سفر‌های فرنگ خریداری کرده بود.

با توجه به تغییراتی که این پنجاه سال در سلیقه شاه رخ داد و از بررسی اسناد تصویری مربوط به او پیداست که میزان مصرف جواهرات در طول دوران سلطنت او به تدریج کاهش یافت؛ با مقایسه تصاویر ابتدا تا انتهای دوران ناصری پیداست که کلاه شاهی او کوتاه‌تر از دوران محمدشاه بود و اندازه جقه به تدریج کوچک‌تر شده و از میزان تزئینات لباس کاسته شد؛ کم کم بازوبند جواهر نشان و تزئینات دور مچ حذف شدند دیگر خبری از کمربند جواهر نیست و کمربند اغلب شکلی جدید و ساده‌تر است.

از تزئینات جواهرات روی سینه نیز به مقدار قابل توجهی کاسته شد این روند نزولی مصرف جواهرات بدین ترتیب در دوران بعدی یعنی سلطنت مظفرالدین شاه نیز ادامه یافت؛ هر چند که جواهرات همچنان ارزشمند بود و جایگاه و اهمیت خود را از دست نداد. آن طور که در روایات آمده یکی از تفریحات مظفرالدین شاه به رخ کشیدن جواهراتش و به طور مشخص سرداری الماس نشانش به فرنگیان بود که در سفرنامه‌های او حکایاتی دال بر آن وجود دارد.

بعد از مظفرالدین شاه سلطنت به محمد علیشاه دیکتاتور منش رسید. محمد علی شاه بسیار طماع بود و تمام آنچه را که از سلطنت به او منتقل شده بود؛ از جمله خزانه جواهرات را ارث شخصی خود می‌دانست و نه میراث ایران. به همین دلیل است که در زمان سلطنت او بخشی از جواهرات خزانه ایران در عوض دریافت وام در گرو بانک روس قرار گرفت.

در نهایت نیز در زمان پناهندگی اش به سفارت روسیه مقداری از جواهرات را با خود برد، اما با دخالت برخی افراد مجبور به تحویل آن‌ها به خزانه شد.

با کناره گیری و فرار محمد علی شاه به سفارت روس، قدرت به احمد شاه که در آن زمان کودک بود رسید. احمد شاه نیز مانند پدرش بسیار مال پرست بود و نگاه مادی به جواهرات داشت، هر چند با تشکیل کمیسیون نظارت بر خزانه احمد شاه نتوانست در جریان انحلال سلسله قاجاریه و فرار از کشور دستبردی به خزانه ثبت شده بزند و جواهرات را از خزانه خارج کند، مگر مقداری که ثبت نبود.

به این ترتیب در اواخر دوران قاجاریه استفاده از جواهرات برای تزئین ظاهر با تأثیر پذیری از تحولات سلیقه و فرنگی، از مد افتاد و به جای انبوهی از جواهرات متصل شده به لباس، تنها مدالیون یا نشان‌هایی نصب می‌شد. تاج شاهی نه تاجی بزرگ و مملو از جواهرات بلکه کلاهی پوستی و کوتاه و مزین به جقه یا قطعه‌ای جواهر و اغلب الماس دریای نور بود. این روند در دوران بعد هم تداوم یافت.

با به قدرت رسیدن رضاخان و آغاز سلسله پهلوی، دوران جدید و حائز اهمیتی در تاریخ جواهرات رقم خورد، زیرا رضاخان حاضر نشد که تاج قاجاریان را بر سر گذارد و از این رو تاج جدید شاهی به سفارش او ساخته شد.

این تاج مجدد در مراسم تاجگذاری محمد رضا شاه استفاده شد و بعد از آن یعنی در دوران انقلاب اسلامی و استقرار نظام جمهوری اسلامی و منسوخ شدن نظام پادشاهی و تاج گذاری و تا زمان حال، این تاج در خزانه جواهرات ملی نگهداری می‌شود.

ضمن اینکه قطعات دیگری از زیورآلات مختلف از تاج و نیم تاج‌ها گرفته تا گردنبند و… ساخته شدند که اغلب از سبک‌های اروپایی در تراش سنگ‌ها الهام گرفته بودند و سپس جواهرسازان ایرانی و گاه کمپانی‌های بزرگ جواهرسازی خارجی به سفارش دربار طراحی آن‌ها را بر عهده می‌گرفتند. این جواهرات نیز مکمل جواهرات سلطنتی شدند و اکنون در موزه جواهرات ملی محفوظ هستند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

4 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (441 نظر) (عکس) هدیه عجیب و مضحک یک مدرسه در تبریز برای دانش آموز تیزهوشش تاریخ ساز شد/ خدارو شکر کن به بعضیا همینم ندادن 😂 (382 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (225 نظر) ایده خلاقانه دانشجو برای گرم کردن غذا در خوابگاه +عکس/ اجاق گاز با دیدن این صحنه تشنج کرد🤣 (186 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (145 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (130 نظر) تم لاکچری و طلایی یک ختنه سورون در تبریز فضای مجازی رو ترکوند+عکس (111 نظر) استندآپ کمدی پسر دوازده ساله نخندترین بازیگر دنیارو هم خندوند+ویدیو (98 نظر) رونمایی از شیک پوش ترین زن گدا در خیابان/ پیرزن 80 ساله با این خلاقیتش مردم رو تحت تاثیر قرار داده +عکس (97 نظر) رونمایی از بقایای حیرت انگیز قصر باشکوه حضرت یوسف و زلیخا در مصر+فیلم (95 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (95 نظر) هدیه شرکت مرسدس بنز به کودکی که آرم آن را بوسید +عکس/ بوسه میلیاردی یک کودک خوش شانس... :/ (90 نظر) رونمایی هادی چوپان از ماشین لاکچری و منحصر به فردش/ چه ماشینی واقعا+عکس (82 نظر) پاسخ خنده دار دانش آموز تنبل به سوال درس ادبیات+عکس/هر چی نمک داشت رو برگه امتحان خالی کرده این بشر🤣 (80 نظر) سنگ تمام اجرای محشر پسر چوپان بین گوسفندان با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (70 نظر)
دیگران می‌خوانند   
کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو سکانس خنده دار نصفه تَرک شدن علی صادقی بخاطر سیروس گرجستانی+ویدیو کشف حیرت آور یک خرس در سطح مریخ توسط کاوشگر ناسا +عکس مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (ویدئو) 32 ایده خلاقانه و اختراع ساده و خانگی که ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید ایده خلاقانه آقای پدر برای زمانی که‌ پیک نیک در اختیار ندارید! +فیلم/دمش گرم عجب چیزیه... (عکس)«پلِ ماه» تاحالا دیده بودین؟ وقتی خدا و بنده خدا دست به دست هم میدن و یک شاهکار میسازن😍 ابتکار جالب و خنده دار مغازه دار ایرانی بی اعصاب در نصب تابلو هیس روی طاقچه/ آخه مگه توی آی سی یو کار می کنی😁🙄 +عکس فیلم خنده دار از پختن و خوردن املت توسط دانش آموزان بازیگوش سر کلاس در حضور معلم/ ردیف آخر کلاسن🤣 یک دختر ایرانی، زیباترین عروس جهان شد + عکس خلاقیت خنده دار پدر بزرگ برای سورپرایز کردن همسر پیرش+فیلم/ با جاروبرقی مادربزرگو به رگبار بسته🤣 (عکس) گرفتاری خنده دار پدر ایرانی در حال نوشتن مشق به جای دو بچه تنبلش/ یکی یه نمره بیست بده به این پدر زحمتکش😅 فال روزانه پنجشنبه 9 آذر ماه 1402 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 + فیلم فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز پنجشنبه 9 آذر ماه 1402 فال انبیاء روزانه امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 (فیلم) رفتار انسان دوستانه مردم با مرد فقیر داخل مترو / فقط حرکت خانومی که هیچی نداشت، با دستمال مرطوب دست مرد رو تمیز کرد! وقتی ناصرالدین شاه در فرنگستان خواب «حرمسرا» را دید! (فیلم) خروس باغیرت مانع خیس شدن جفتش شد! / این مرغ دیگه تا آخر عمرش نمیتونه به خروس دیگه ای فکر کنه! 😅 (ویدیو) فیلمی بامزه از تماشای جومونگ در میدان تره‌بار 5 موجود عجیب و کم‌یاب کره زمین + ویدیو پیش بینی حسن جوهرچی از زمان مرگش / من 10 روز دیگه می میرم! نجات معجزه آسای دختر خوش شانس اسکی‌باز از چنگ خرس بزرگ +فیلم (فیلم) خاطرات عجیب بازیگر خانم از دوران مرده شوری اش! / با خاطره شستن بچه 6 ماهه گریه علی ضیا رو درآورد (فیلم) اولین ویدیوی تتلو در فرودگاه؛ شیطان ملعون در حال بازگشت به ایران؟ (ویدئو) سکانس خنده دار سریال پایتخت6؛ کتک خوردن رحمت از بچه تپل🤣 ویدئو حال خوب کُن از حرکت قشنگ مردم در جاده / این قاب رو باید طلا گرفت کشف شگفت انگیز یک گربه مومیایی عجیب با 5 پا و 3 دم + عکس کلاهی که ایرانی‌ها سر چرچیل گذاشتند! +عکس شکایت از فامیل به خاطر پس ندادن هدیه عروسی‎ +عکس خلاقیت خنده دار مادر ایرانی برای مشخص کردن ترشی های رسیده +عکس/مادر من کل اختراعات تاریخ بشر زیر سوال رفت🤣 میزان، تاثیرات و مکانیزم اثر کپسول کربو بلاکر موارد مصرف کپسول کربو بلاکر + عوارض مصرف بیوگرافی و زندگی خصوصی نیلوفر رجایی فر و همسرش + تصاویر جذاب و دیدنی موارد منع مصرف کپسول کربو بلاکر + تداخل دارویی بیوگرافی و زندگی خصوصی یامور تانری سوسین و همسرش + تصاویر جذاب و دیدنی موارد مصرف کپسول بایوفلورا + عوارض مصرف تغییرات ظاهری ندیمه بانو زلیخا همسر عزیز مصر در سریال یوسف پیامبر بعد از گذشت 15 سال! +عکس میزان، تاثیرات و مکانیزم اثر کپسول بایوفلورا
تیتر امروز   
وقتی ناصرالدین شاه در فرنگستان خواب «حرمسرا» را دید! یک دختر ایرانی، زیباترین عروس جهان شد + عکس تغییرات ظاهری ندیمه بانو زلیخا همسر عزیز مصر در سریال یوسف پیامبر بعد از گذشت 15 سال! +عکس این مردم به «سخت‌ترین زبان جهان» صحبت می‌کنند! +عکس کشف گورستان هزار سالۀ مومیایی‌های «بغچه‌پیچ و نقابدار» +عکس صحنه دیده نشده از برخورد پرسپولیسی ها با رونالدو/ کنعانی بازهم با رونالدو دست داد! مرورگر اینترنت سامسونگ برای ویندوز منتشر شد اظهارات تازه یک مسئول درباره روز های ملی/ چهارشنبه سوری چیزی جز ضرب و شتم نیست چرا سفر رئیسی به ترکیه طی دو سال گذشته به تعویق می افتد؟ رهبر انقلاب: هسته‌های مقاومت در حال تغییر سرنوشت منطقه هستند / از دوقطبی‌ های کاذب پرهیز شود کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس مبلغ تقریبی سود سهام عدالت اعلام شد حمایت وزارت کشور از آمرین به معروف درخصوص عفاف و حجاب بزرگترین عروسی قرن دختر مولتی میلیونر در برج ایفل با تم سلطنتی با حضور افراد مشهور و یک ایرانی غوغا کرد/محاله همچین جشنی دیده باشید +عکس اعتراف وحشتناک یک پدر قاتل/ دختر 9ساله ام غذا نمی خورد؛ من و مادرش آنقدر او را کتک زدیم تا جان داد
منتخب روز   
(فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍 فیلم رنگی واقعی از یک دوئل در سال 1896‎/ حاوی صحنه های دلخراش (فیلم) لحظه بیرون کشیدن یک انسان زنده از شکم تمساح! (فیلم) واکنش تند سید مجید حسینی به حواشی حضورش در کانادا / مادر پیرم را برای دیدار با برادرم به کانادا آوردم اولین تصاویر از تولد سنگین‌وزن‌ترین نوزاد تاریخ ایران در مشهد+فیلم (فیلم) لحظه ورود هادی چوپان به ایران و استقبال گرم همشهریانش/ سنگ تمام شیرازی ها برای مستر المپیا