ساعدنیوز
ساعدنیوز

کار با ورق طلا و تکنیک های آن

  سه شنبه، 01 تیر 1400   زمان مطالعه 16 دقیقه
کار با ورق طلا و تکنیک های آن
این روزها کار با ورق طلا خیلی پر طرفدار شده است و می توان گفت ورق طلا در تمام هنرها وارد شده است.در پست امروز می خواهیم تکنیک های کار با ورق طلا را به صورت خیلی ساده برای شما توضیح دهیم.

ورق طلا یک متریال جدید قابل استفاده در هنر رزین, پتینه کاری و دکوراتیو محسوب می شود.قابلیت استفاده از آن بر روی چوب,پارچه,دیوار و نقاش های دکوراتیو را می تواند از دلایل محبوبیت این روزهای ورق طلا دانست!ورق های فوق نازک هستند و کار با آنها در حین سادگی نیاز به دفت بالایی دارد.وجود درخشندگی و رنگ جذاب طلایی ورق طلا کار را برای بسیاری از افراد که وسایل و اکسسوری های سلطنتی تهیه می کنند بسیار آسان نموده است. کار با ورق طلا بسیار آسان است به طوری که هر فردی که علاقه به نقاشی روی بوم دارد می تواند از ورق طلا استفاده کرده و از آسانی کار با آن لذت ببرد.

کار با ورق طلا

برای انجام این کار لذت بخش به وسایل زیر نیاز داریم:

  • چسب ورق طلا
  • برس یا براش فشرده با تارهای نیمه بلند
  • ورق طلا جامد
  • بوم نقاشی یا هر سطحی که می خواهید ورق طلا را بر روی آن بچسبانید.
  • اسفنج فوق فشرده

به این صورت است که ابتدا سطح مورد نظر را به چسب ورق طلا آغشته می کنیمو صبر می کنیم تا چسب به طور کامل خشک شود، به این صورت که رنگ سفید آن بی رنگ شود.چسب ورق طلا چسبی زنده است که پس از خشک شدن کامل درصدی چسبندگی داردبه صورتی که وقتی با انگشت آن را لمس میکنیم چسبندگی را احساس می کنیم.در این مرحله برای سهولت کار ورق طلا را روی تکه ای کاغذ کاملا تمیز قرار می دهیم و روی سطح چسب خورده قرار می دهیم.ورق طلا بسیار حساس بوده و به محض برخورد با سطح چسب خورده به آن می چسبد.در صورتی که موقع چسباندن ورق طلا قسمت هایی از کار بدون ورق طلا ماند یا ورق طلا بریده شدمی توانیم دوباره روی آن قسمت ها را با تکه های کوچک تر ورق طلا بپوشانیم.
بهتر است بعد از جدا کردن اضافه های ورق را از لبه های کار تکه های کوچک آن را دور نریزیم وبرای استفاده در کارهای دکوراتیو از آن ها استفاده کنیم.

بهتر است ورق طلاها را لابه لای کاغذ روغنی های نازک نگهداری کنید تا آسیبی به آن وارد نشود در ابتدا باید سطح مورد نظر یا بوم نقاشی خود را تمیز کنید. بر روی بوم نباید برآمدگی های ریز یا تورفتگی های نافرم وجود داشته باشد. اگر فقط میخواهید یک طرح از نقاشی شما بر روی تابلو دکوراتیو فقط با ورق طلا پوشانده شود بایستی ابتدا طرح مورد نظر را بر روی بوم بکشید و بر روی طرح خود، با یک اسفنج یا یک قلموی فشرده کوچک، کامل چسب ورق طلا بزنید سپس ورق طلا را بر روی آن گذاشته و با قلموی هواگیر که در اینجا مورد 2 می باشد، ورق طلاها را بر روی سطح چسب زده شده، فیکس می کنیم و اضافی ها را جدا کرده و بر می داریم.در ادامه چند روش برای کار با ورق طلا را توضیح می دهیم.

کهنه کاری روی ورق طلا

ورق طلا یا ورق های فلزی مشابه آن مانند ورق نقره و مس لایه های بسیار نازکی از فلزات طلا، نقره و مس هستند. پوشش دادن وسایل با لایه نازکی از فلزات یکی از قدیمی ترین هنرها است که سابقه آن به هزاران سال پیش بازمی گردد. آثار آب کاری شده و طلاکاری قدیمی گرچه ساده هستند اما آثاری کاملاً حرفه ای هستند. آب کاری وسایل با فلزات در خانه نیاز به وسایل و ابزار مخصوص دارد و اگر غیرممکن نباشد دست کم بسیار دشوار است. اما پوشش دادن وسایل گوناگون از هر جنسی با ورق های فلزات بسیار آسان است و شما می توانید به راحتی انواع قاب، مجسمه و یا ظروف مختلف را با این ورق ها پوشش دهید. اگر قصد داشته باشید به این وسایل که با ورق طلا، نقره یا مس پوشش داده اید نمای آنتیک و قدیمی بدهید تا هم از درخشش و جلای زیاد آنها اندکی کاسته شود و هم نفیس تر به نظر برسند کافی است آنها را با رنگ سیاه یا قهوه ای تیره رقیق رنگ شو کنید.

یکی دیگر از تکنیک هایی که موجب قدیمی به نظر رسیدن این وسایل می شود ایجاد خراش هایی روی سطح ورق کاری شده است به طوری که نتیجه فرسایش سطح فلزی طی چندین سال به نظر برسند. برای این منظور ابتدا سطح وسیله مورد نظر را با یک لایه رنگ اخرایی می پوشانیم که نزدیک به رنگ زنگ زدگی و اکسیده شدن فلزات باشد. در این صورت به نظر می رسد این وسیله در نقاطی که فرسوده شده است با از میان رفتن روکش آب طلا یا نقره آن دچار زنگ زدگی و اکسیداسیون شده است. هنگام اجرای این تکنیک باید توجه داشته باشید که زیر رنگ را متناسب با رنگ اکسید فلز مربوطه انتخاب کنید. به عنوان مثال اگر شیئی را با ورق نقره می پوشانید توجه داشته باشید که زیر رنگ را دودی یا سیاه انتخاب کنید زیرا زنگار نقره به رنگ سیاه و دودی است و یا هنگام به کار بردن ورق مس زیر رنگ را سبز آبی یا همان آبی فیروزه ای در نظر بگیرید که به رنگ زنگار مس است. برای پوشش دادن یک شیء با ورق طلا ابتدا آن را خوب تمیز کنید تا از هرگونه گرد و غبار پاک شود. سپس یک لایه رنگ اخرایی که همان زنگ آهن است و در فروشگاه های رنگ فروشی اغلب به این نام شناخته می شود روی سطح کار بزنید. رنگ اخرایی را ممکن است از میان رنگ های روغنی ساختمانی انتخاب کنید یا از رنگ های آکریلیک برای این منظور سود ببرید. برای روکش کردن سطح شیء با ورق طلا یا سایر ورق های فلزی باید از چسبی مخصوص که از رنگ فروشی ها قابل تهیه است استفاده کنید. اما چنانچه از رنگ روغنی ساختمانی بهره می گیرید به جای استفاده از چسب می توانید پس از زدن رنگ زیر کار کمی صبر کنید تا رنگ اندکی خشک و چسبناک شود یا به اصطلاح نوچ شود. در این زمان می توانید ورق طلا را بدون استفاده از چسب مخصوصی روی سطح کار بچسبانید. در واقع ورق روی سطح چسبناک رنگ خواهد چسبید.

هنگام کار با ورق ها به دلیل نازکی و سبک بودن آنها بهتر است از دستکش نخی استفاده کنید تا ورق ها به دست شما نچسبد. به اندازه لازم برای پوشش سطح مورد نظرتان با قیچی از ورق طلا بریده و جدا کنید. اگر از رنگ آکریلیک برای زیر رنگ استفاده کرده اید صبر کنید تا کاملاً خشک شود. سپس یک لایه چسب مخصوص ورق طلا را با قلم مو روی سطح کار بزنید و حدود ۵ تا ۱۰ دقیقه صبر کنید تا آب موجود در چسب تبخیر شده و چسب اندکی خشک و نوچ شود.
حالا ورق را که قبلاً بریده و حدوداً اندازه کرده اید روی آن قرار داده و با یک قلم موی بسیار نرم که با کمی آب مرطوب کرده اید یا یک قطعه پنبه مرطوب به آرامی روی ورق ضربه بزنید تا کاملاً روی کار بچسبد و در خلل و فرج سطح شیء فرو رفته کاملاً آن را پوشش دهد. اگر از رنگ های ساختمانی استفاده می کنید صبر کنید رنگ نوچ شود و سپس قطعه آماده شده ورق طلا را روی آن قرار داده و همان روش مذکور در بالا را ادامه دهید. در قسمت هایی از سطح شیء که خالی مانده یا ورق بلند شده است می توانید با زدن کمی چسب قطعات کوچکی از ورق طلا را بچسبانید و از آنجا که ضخامت این ورق ها بسیار کم است ناهمواری روی سطح شیء ایجاد نخواهد شد.
پس از چسباندن ورق حدود یک ساعت صبر کنید تا کاملاً خشک شود. در صورت تمایل با شیء تیزی مانند سیم ظرفشویی در لبه ها و یا قسمت هایی از سطح کار که ممکن است دچار فرسودگی شود خراش هایی ایجاد کنید تا رنگ اخرایی زیر دیده شود. سپس رنگ سیاه یا قهوه ای تیره را بسیار رقیق کنید و با قلم مو لایه ای از این رنگ رقیق شده را روی سطح طلاکاری شده بزنید. در قسمت های برجسته تر و یا جاهایی که مایلید درخشش بیشتری داشته باشد با یک قطعه دستمال پارچه ای ضربه های آرامی روی آن زده و رنگ را پاک کنید. برای آنتیک نما کردن اشیایی که با ورق طلا پوشانده شده اند به جز رنگ روغنی ساختمانی و رنگ آکریلیک از ماده ای به نام شاپن نیز می توانید استفاده کنید که به رنگ قهوه ای بسیار تیره است و با تینر رقیق می شود.
پس از پایان کار و خشک شدن رنگ برای محافظت ورق طلایی که سطح کار را پوشانده است در برابر خراشیدگی های بعدی یک یا دو لایه وارنیش یا روغن جلا روی آن بزنید.

ورق طلا

از ورق طلا برای طلاکاری انواع سطوح چوب،سرامیک، سفال،شیشه، پلی استر،گچ و... می توان استفاده کرد.

روی سطوح طلاکاری شده می توان انواع کارهای نقاشی، پتینه، دکوپاژ دستمال کاغذی،ترانسفر و ... را انجام داد.

روش استفاده از ورق طلا به این صورت است که ابتدا سطح مورد نظر را به چسب ورق طلا آغشته می کنیم و صبر می کنیم تا چسب به طور کامل خشک شود، به این صورت که رنگ سفید آن بی رنگ شود.

چسب ورق طلا چسبی زنده است که پس از خشک شدن کامل درصدی چسبندگی دارد به صورتی که وقتی با انگشت آن را لمس میکنیم چسبندگی را احساس می کنیم.

در این مرحله برای سهولت کار ورق طلا را روی تکه ای کاغذ کاملا تمیز قرار می دهیم و روی سطح چسب خورده قرار می دهیم.
ورق طلا بسیار حساس بوده و به محض برخورد با سطح چسب خورده به آن می چسبد.
در صورتی که موقع چسباندن ورق طلا قسمت هایی از کار بدون ورق طلا ماند یا ورق طلا بریده شد می توانیم دوباره روی آن قسمت ها را با تکه های کوچک تر ورق طلا بپوشانیم.
بهتر است بعد از جدا کردن اضافه های ورق طلا از لبه های کار تکه های کوچک آن را دور نریزیم و برای استفاده در کارهای دکوراتیو از آن ها استفاده کنیم.

زراندود کردن چوب با ورق طلا

فرایند زراندود کردن چوب به صبر زیاد و لطافت کاری بالایی نیاز دارد. نقوش طلایی حاصل، بایستی از حداقل صفحات 25% میلیمتر (0/000Inc) برخوردار باشند. البته با توجه به هزینه های بالای این نوع مواد، بهتر آن است که برای آغاز کار از رنگ آمیزی برگ ها و نقوش برجسته فلزی - که از قیمت پائین تری نسبت به چوب برخوردارند - شروع کنید. این کار اعتماد به نفس شما را در انجام کار افزایش می دهد.

وسایل و مواد مورد نیاز:

چسب حیوانی، رزین های اپوکسی 2 جزئی، وسایل حکاکی چوب، بتونه و کاردک بتونه، برس نرم، کاغذ سنباده نرم، گل رس، آمار، چاقوی کند، قلم موی نقاشی، سنگ عقیق
قاب چوبی را بر روی یک سطح صاف قرار داده و قطعات شکسته شده را به هم بچسبانید به قطعات اجازه خشک شدن بدهید.
نواحی که بر اثرگم شدن قطعات خالی مانده اند را توسط رزین اپوکسی دوجزئی پر کنید. این ماده زمینه ای علاوه بر مقاومت بالا از خاصیت انعطاف پذیری و چکش پذیری بالایی نیز برخوردار می باشد. از سوی دیگر این ماده شیمیایی از قابلیت چسبندگی بالایی نیز برخوردار است.
پس از خشک شدن چسب اپوکسی با استفاده از ابزار حکاکی چوب به طرح ادامه نقوش جدا شده بر روی آن بپردازید.
کمی بتونه مخصوص را گرم کنید تا به غلظتی معادل دو برابر کرم های پوست بدهد. سپس با استفاده از یک برس نرم به پرداخت سطحی قطعه با بتونه اقدام کنید. این عمل را تا رسیدن به یک ضخامت مطلوب ادامه داده و سپس اجازه دهید تا بتونه کاملاً خشک شود.
با استفاده از وسایل حکاکی به کنده کاری نقوش بر روی بتونه بپردازید. به یاد داشته باشید که در اغلب موارد، این بتونه است که زراندود می شود نه چوب. به همین خاطر درمورد برخی از آینه های پیچیده و نقش داد نقوش چوب در باریکه های کناری مخصوص جایگذاری دیده نمی شود.
بتونه شکل داده شده را با استفاده از یک سنباده نرم، سایش دهید. هدف از این کار، حذف هرگونه برجستگی از سطح کار و ایجاد سطحی صاف و لطیف است.
با استفاده از قلم مو، یک لایه از رنگ خاک رس را بر روی سطح کار ایجاد کنید. این کار باعث ایجاد پس زمینه ای هماهنگ با پس زمینه قرمزرنگ قسمت پشتی آینه می شود. در ادامه مجدداً با استفاده از یک سنباده نرم به صاف کردن سطح رنگ خورده اقدام کنید.
حال یک لایه ورق طلایی مخصوص این کار را بر روی یک کف پوش مناسب قرار داده و لایه محافظ پشت آن را جدا کنید. به عدم کثیف شدن لایه درخشنده ورق توجه کنید.
ورق طلایی را به تعداد قطعات مورد نیاز خود برش بزنید. برای این کار از یک چاقوی کند و پهن استفاده کنید. حال نوبت به اتصال ورق ها به سطح کنده کاری قاب چوبی مبلمان می رسد.
حال با استفاده از یک قلم موی نازک، یک لایه آهار را بر روی سطح کار ایجاد کنید. به آهارخوری کوچکترین فضاهای موجود در سطح کار نیز توجه کنید. حال سریعاً نسبت به چسباندن قطعات کاغذهای طلایی اقدام کنید.
کاغذهای براق مخصوص این کار بسیار سبک و انعطاف پذیر هستند. یک راه مناسب برای بلند کردن آنها استفاده از نیروی الکتریسیته ساکن است. یک قلم موی پلاستیکی را به مو و پوست خود بمالید تا در آن بار الکتریسیته ساکن ایجاد شود.
حال با استفاده ای قلم باردار نسبت به بلند کردن ورق طلایی اقدام کنید.
برگه طلایی را روی نواحی آهار خورده قرار دهید. وجود آهار باعث چسبیده شدن ورق و نمایان شدن برجستگی های موجود در سطح کار می شود. این کار را تا زمان پوشش تمامی نقاط خالی ادامه دهید.

پس از پوشش یک ناحیه از کار، با استفاده از یک برس نرم بزرگ، به غبارزدایی سطح کار مشغول شوید. این امر باعث زدوده شدن کاغذها و قطعات اضافی موجود در سطح کار می شود. حال پس از تمیز شدن سطح، نقاط اندود شده را شناسایی و نسبت به پوشش آنها با کاغذهای رنگی اقدام کنید.
حال پس از پایان کار با استفاده از ی سنگ عقیق به جلا دادن سطح کار اقدام کنید. این کار باعث ایجاد یک نوع رنگ و جلای خاص در سطح کار می شود. در حین این کار توجه کنید که با اعمال فشار زیاد باعث کنده شدن لایه های شفاف و طلایی از سطح کار نشوید.

کاربردهای ورق طلا

ورق طلا یا فلزات مشابه نظیر ورق نقره و مس لایه های بسیار نازکی هستند که برای ایجاد نمای فلزی روی انواع مواد مورد استفاده قرار می گیرند.استفاده از این ورق بر روی انواع سطوح شیشه ای، فلز، چوب، سفال و سرامیک، پلی استر و … امکان پذیر استو برای این کار از چسب مخصوص ورق طلا استفاده می شود.این ورق تغییر رنگ نداده و اکسید نمی شود و در انواع ساده و طرح دار و هفت رنگ موجود می باشند.استفاده از ورق طلا یکی از تکنیک های پتینه میباشد ٬ همچنین در تکنیک کهنه کاری نیز میتوانید از آن استفاده کنید.کاربرد دیگر آن در هنر ویترای برای پوشاندن سطح ظروف شیشه ای شفاف است .

ورق طلا در مبلمان سلطنتی

همانطور که می دانید مبل های سلطنتی شامل رنگ های مجلل و با شکوه طلایی و سفید با پایه های چوبی طلایی و یا رنگ چوب می باشند. وجود رنگ های طلایی در مبلمان و میزهای سلطنتی به وفور به چشم می خورد. با توجه به این نکته، از ورق طلا مایع در رنگ آمیزی پایه های مبلمان استفاده می شود تا زیبایی و جذابیت بیشتری به آن ببخشد. کار با ورق طلا مایع بسیار راحت تر از نوع جامد آن است و زیرا ورق طلا مایع مانند رنگ بوده و نیاز به چسب ورق طلا ندارد.

از ورق طلا مایع در تکنیک پتینه کاری و کهنه کاری دسته ها و پایه های چوبی مبلمان و صندلی های سلطنتی استفاده می شود. در این روش، ابزاری که مورد نیاز شماست تنها یک برس رنگ است گه بسته به محل هایی که می خواهید رنگ کنید، اندازه های کوچک یا بزرگ نیاز دارد.همچنین می توان از ورق طلا جامد نیز استفاده نمود. در زیر یک نمونه کار شده با ورق طلای جامد برای رنگ آمیزی پایه های یک میز جلومبلی سلطنتی مشاهده می نمایید.

ورق طلا در گچبری

از کاربردهای جالب دیگر ورق طلا می توان به استفاده ی آن در گچبری دیوارهای منازل باشکوه نیز نیز اشاره کرد که اتفاقا خیلی هم محبوب و پرطرفدار است برای استفاده از ورق طلا در رنگ آمیزی گچبری های سقف و دیوار ها، باید از چسب ورق طلا حتما استفاده شود. بدین صورت که ابتدا با اسفنج فشرده از چسب بر روی قسمتهای مورد نظر در گچبری ها می کشیم و سپس از ورق طلا بر روی آن ها قرار داده و با یک براش نرم و فشرده، هوای آن را گرفته و سطح آن را صاف می کنیم.

ورق طلا در تابلو دکوراتیو

تابلو های دکوراتیو یکی از ترند های مطرح و جدید و پرطرفدار این روز ها، در طراحی داخلی به شمار می رود. چرا که به تصویر کشیدن چیزهایی ورای موارد واقعی بر روی یک بوم نقاشی، می تواند هم جدید و هم جذاب باشد. سبک های نقاشی های برجسته و دکوراتیو با اشکال هندسی و زیبا، استفاده از ورق طلای جامد را می طلبد تا به تابلو رنگ و لعابی ویژه و نو، ببخشد. استفاده از ورق طلا در تابلو دکوراتیو و حتی ترکیب آن با رزین ، ارزش مادی و معنوی آن را نیز دو چندان می نماید.

برای استفاده از ورق طلا برای نقاشی روی تابلو نیز به اسفنج فشرده و براش فشرده و نرم و چسب ورق طلا نیاز می باشد. خاطر نشان می کنیم که حتما باید از چسب ورق طلا (یا چسب آلمانی مونالیزا ) استفاده کنید تا ورق طلا به خوبی بر روی سطح مورد نظر بنشیند و زیر آن هوا نگیرد.

در هنگام استفاده از ورق طلا باید مراقب باشید تا ورق آسیب نبیند. چون ورق های طلا بسیار بسیار ظریف و نازک هستند و اگر تا قبل از خشک شدن چسب، با اشیاء تیز بر روی آن بکشید، ورق طلا خش دار شده و دیگر جذابیت اولیه را نخواهد داشت.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (593 نظر) تصاویری از عیادت جواد عزتی و هنرمندان از رهبر معظم انقلاب و استقبال گرم ایشان (572 نظر) گرد و خاک افغانی ها در مترو تهران تاریخ ساز شد/ یه همینو کم داشتیم... (375 نظر) بازسازی چهره شگفت انگیز یوزارسیف عزیز مصر(یوسف) در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چه چهره منحصربفردی.. (275 نظر) کشف تابوت ارزشمند آخناتون با چشم طلا متعلق به مصر باستان+عکس (275 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (242 نظر) کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو (180 نظر) (فیلم) لحظه هشدار قایق ماهیگیری ایرانی به ناوشکن آمریکایی در خلیج فارس و ورود سپاه به این ماجرا (174 نظر) مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (172 نظر) کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس (166 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (165 نظر) عکس گریه دار از مجموعه آمپول هایی که یک مادر برای به دنیا آوردن نوزادش زده/ این عشق مادرانه چیه اصلا😢 (153 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (151 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (147 نظر) بازسازی چهره همسران پادشاهان هخامنشی توسط هوش مصنوعی +عکس /یکی از یکی زیباتر و جذاب تر (146 نظر)
دیگران می‌خوانند   
سکانس خنده دار خواستگاری سلمان از شیرین/ نه چک زدی نه چونه دوماد اومد تو خونه!+ویدیو محله دروس ؛ محل اقامت تابستانی روس ها! محلی دیپلماتیک در دل تهران! مقایسه کامل 2 جزیره کیش و قشم ! یکبار برای همیشه!! غوغای خوانندگی خاص هوتن شکیبا در برنامه شهاب حسینی/ آبی آسمون ابرای پمبه ای+ویدیو خنده دارترین و حال خوب کن ترین پشت صحنه های سریال مهران مدیری/ هزار بارم ببینی ارزش داره+ویدیو سکانس خنده دار پایتخت وقتی نقی عیب دیگران رو بهشون میگه/ هزاربارم ببینی کمه!+ویدیو مقایسه خنده دار زنگ تفریح مدارس ایرانی و ژاپنی +فیلم/فقط تحرک بچه های ایرانی🤣 خنده دارترین عضوگیری باحال دنیا در برنامه جوکر +فیلم/ حامد آهنگی با این وضع خنده زنده نمیمونه🤣 ایده خلاقانه شرکت تسلا برای طراحی وانت با بدنه استیلی + فیلم کشف حیرت انگیز کوهی پر از گنج و طلا و عتیقه + فیلم (ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی (عکس) حس غرورآمیز پهلوان پنبه کوچولو بعد از زندانی کردن برادرش داخل جعبه پلاستیکی/ رابطه برادری یه همچین چیزی میتونه باشه😂 کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال فال روزانه یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز یکشنبه 12 آذر ماه 1402 فال شمع روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال ابجد روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال انبیاء روزانه امروز یکشنبه 12 آذر 1402 فال حافظ با تفسیر امروز یکشنبه 12 آذر 1402 + فیلم (فیلم) ویدئوی پربازدید از لحظات احساسی تراشیدن موی سر پسر توسط مادر برای رفتن به سربازی😢 / لحظه غم انگیز سربازی رفتن پسرا دل همه مادرا رو غمگین میکنه ... اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی (فیلم) غوغای صدای بهشتی پسر نابینای ایرانی در بانک مرکزی با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود (عکس) صحنه دیده نشده از حمله مغول ها به خوابگاه دانشجویی/ موش این وضعیتو ببینه خودکشی میکنه شما که انسانید لامصبا😅 پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا (عکس) خلاقیت جوانان ایرانی در طراحی بنر خوش آمدگویی به مسافر خارجی در فرودگاه/ یعنی رفاقتو در حقش تموم کردن😂 ویدئو احساسی از مادری که خودش رو سپر بلای فرزندش کرد/ این حس مادرانه حتی برای پرنده ها هم فعاله😍 (فیلم) مشاجره تتلو با ناخن‌های لاک زده با کارمند فرودگاه برای بازگشت از ترکیه به ایران واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس (فیلم) جشن تولد لاکچری بهاره رهنما برای دهمین بار در طی چند روز/ خانم بازیگر رکورد زد حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس (تصاویر) منزل پدری رهبر ساده زیست انقلاب با حیاط دلباز در محله ای باصفا تصویر کمتر دیده شده از فاتحه خوانی رهبر انقلاب بر سر مزار شهید مدرس عاشقانه های شاهرخ استخری و سپیده بزمی پور در حول و حوش جشن خارجی ها
تیتر امروز   
(عکس) حس غرورآمیز پهلوان پنبه کوچولو بعد از زندانی کردن برادرش داخل جعبه پلاستیکی/ رابطه برادری یه همچین چیزی میتونه باشه😂 کشف جانور دریایی عجیب خرطوم‌دار که با پاهایش نفس می‌کشد!+عکس اولین جلسه بازجویی از متهمان مرگ دختر 6 ماهه در بیمارستان مفید در دادسرای جنایی رئیس جمهور روز دانشجو مهمان دانشگاه شهید بهشتی می‌شود پرداخت تا 4 میلیون تومان به هر خانوار تا شب یلدا واکنش داریوش فرضیایی به آهنگ جدید ساسی/عمو پورنگ، ساسی مانکن رو شست و پهن کرد+عکس حمله خونین ببر به عوامل برنامه تلویزیونی در باغ وحش صفادشت کشف بقایای معبد جادوگران سلطنتی در انگلستان+عکس اسفراین پایتخت پهلوانی کشتی باچوخه کشف گنجینه‌ ارزشمند و نفیس مومیایی مصری با روکش طلا باستان شناسان را شگفت زده کرد+عکس این زن 75 ساله 50 سال است که حتی یک لقمه نان هم نخورده/ خوشتخوار و گیاهخوار شنیده بودیم ولی این دیگه نوبرشو آورده+عکس زنان اشراف زاده ایستاده بر معبد یونان باستان که شهرت جهانی دارند+عکس این زن سیب قرمز زایید/ شوک جهان از رکورد ریزترین نوزاد جهان +عکس کشف اسکلت 15 سانتی متری یک دختربچه+عکس کشف قبرهای 6500 سالۀ «بدون اسکلت» در مرزهای قطب شمال
منتخب روز   
(ویدئو) لحظه کشف سه کوزه پر از طلای هندی و جواهرات گرانبها از زیر زمین کشاورزی ادعای کذب درباره رهبر انقلاب /چه کسی گفته بود یهودی ها را به دریا می ریزیم؟ (فیلم) سکانس خنده دار از هزینه های رحمت برای نوسازی دهن فهیمه در سریال پایتخت/ نقی و ارسطو هاج و واج موندن😅 (ویدئو) انگشت مکیدن خنده دار و بامزه جنین در شکم مامانش هنگام سونوگرافی/ دل آدم قیلی ویلی میره براش😍 ویدئو خنده دار و بانمک از لاک زدن دختر بچه به مرغ زنده که قلب همه رو اکلیلی کرد😍این بچه در آینده ناخنکار میشه احتمالا😂 (فیلم) حضور پلیس راهنمایی و رانندگی با لباس بابانوئل سر چهارراه (فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد