کارهایی که بچه ها قبل از نوجوانی باید یاد بگیرند !

  دوشنبه، 18 اسفند 1399   زمان مطالعه 6 دقیقه
کارهایی که بچه ها قبل از نوجوانی باید یاد بگیرند !
از دیگر عادت هایی که کودکان قبل از نوجوانی باید یاد بگیرند، عادت شکست خوردن و پیروز شدن است. چه اشکالی دارد اگر فرزندتان شکست بخورد. این اجازه را به او بدهید. اگر کودک طعم شکست را بچشد قطعا راه های رسیدن به موفقیت را نیز پیدا خواهد کرد. شکست و موفقیت در زندگی است که از انسان فردی قوی و خود ساخته خواهد ساخت.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز،از همان لحظه های ابتدایی تولد فرزند که زوجین حس بی نظیر پدر و مادر شدن را تجربه می کنند در ذهنشان یک نگرانی شکل می گیرد: نگرانی از آینده فرزندشان و اینکه چطور می توانند به او کمک کنند تا آینده درخشانی برای خودش بسازد.

والدین باید توجه داشته باشند که اولین و مهم ترین قدم برای تضمین موفقیت فرزندشان، آموزش مهارت های زندگی به او است.

اهمیت آموزش مهارت های زندگی به کودکان

در دوره کودکی، تعارض ها و کشمکش ها جلوه چندانی ندارد، اما با افزایش سن و مواجهه با دشواری های ویژه سنین نوجوانی و جوانی، کشمکش های درونی و بیرونی همزمان با رشد جسمانی و روانی، انتظار جامعه و خانواده از فرد نوجوان و جوان افزایش می یابد به طوری که نوجوان می پذیرد به دلیل زندگی اجتماعی، بخشی از تمایلات خود را محدود یا جهت دهی کند و در چارچوب هنجارهای اجتماعی و گروهی قرار گیرد.
نوجوانان و جوانانی که شیوه های صحیح رفتار هیجانی و مهارت های لازم را برای تطبیق دادن خود با خانواده و جامعه نیاموخته باشند و ظرفیت های روان شناختی آن ها ارتقا نیافته باشد با آسیب های جدی و متعددی روبه رو خواهند شد که عواقب آن هم دامنگیر خودشان می شود و هم دیگران و در صورتی که رفتارهای ضد اجتماعی در آن ها شکل گیرد و از خود واکنش های منفی بروز دهند یا توان مدیریت این واکنش های منفی را نداشته باشند، این امر باعث ایجاد آسیب های روان شناختی در شخص و کژروی ها و ناهنجاری هایی در اجتماع خواهد شد. به طور مثال، نوجوانی که نمی تواند مشکلات خود را حل کند یا به هر دلیلی به سمت اعتیاد کشیده می شود، نمونه بارز فردی است که در کودکی و در زمان مناسب با مهارت های زندگی آشنا نشده است.

مهارت هایی که کودکان قبل از نوجوانی باید بیاموزند

مدیریت کارهای روزانه

از جمله عادت هایی که کودکان قبل از سن نوجوانی باید بیاموزند مدیریت کارهای روزمره و روزانه است. کودکان باید یاد بگیرند که بدون کمک والدین شان تکالیف مدرسه خود را انجام می دهند و درس هایشان را بخوانند. خودشان بتوانند بدون کمک والدین اتاق خود را تمیز کنند. نظافت اتاق و منزل را آموزش ببنند. این کودک در دوران کودک نوجوانی می تواند کارهای شخصی خود را به تنهایی و بدون نیاز به کسی مدیریت کند.

کودک باید بیاموزد که کدام یک از کارهای خود را در اولویت قرار دهد و کارهای مهم خود را زودتر از کارهای دیگر رسیدگی کند. این کودک می تواند در سن نوجوانی حتی والدینش را مدیریت کند و به راحتی برای آن ها نیز برنامه ریزی کند. زیرا به اصول برنامه ریزی کاملا واقف است و می داند از زمانش چگونه استفاده کند. والدین می توانند در این زمینه نقش بسیار پر رنگی داشته باشند. کافی است برای یک بار به کودک برنامه دهند. این برنامه نمونه ای است که کودک برای اولین بار با آن آشنا شده و به همین دلیل زودتر در ذهنش خواهد رفت.

کودکان باید با مشکلات زندگی کنار بیاید و محکم باشد

از مهم ترین عادت هایی که کودکان قبل از سن نوجوانی باید بیاموزند کنار آمدن با مشکلات فردی و اجتماعی است. متاسفانه بسیاری از والدین تحمل ناراحتی یا شکست فرزندشان را ندارند و در واقع اجازه نمی دهند او از پس مشکلات خود بر بیاید. این کار بسیار اشتباه است. زیرا کودک در این سن یاد می گیرد که وابسته باشد و هیچ استقلال فکری و عملی نداشته باشد.

گاهی والدین اجازه دهند کودک خودش از پس مشکلاتش بر بیاید. اجازه دهند که زندگی را لمس کند و مشکلات زندگی را از نزدیک ببینند و فرصت حل مشکلات را داشته باشد. قطعا این کودک در آینده فردی محکم و مستقل خواهد شد و علاوه بر اینکه می تواند مشکلات خود را به آسانی حل کند. درحل کردن مشکلات والدین شان نیز تمام تلاش شان را می کند و به اصطلاح عصای دست شما می شوند. از آن سو عدم توانایی در حل مشکلات در زندگی اش باعث ایجاد مشکلات روحی و روانی در فرد شده و حتی در زندگی زناشویی اش نیز تاثیر مستقیمی خواهد گذاشت.

پس انداز مهم ترین عادت کودکان

از مهم ترین عادت هایی که کودکان قبل از سن نوجوانی باید بیاموزند عادت پس انداز کردن است. این وظیفه نیز بر گردن والدین است. اگر کودکان از سنین پایین بتوانند پس انداز کنند و مدیریت اقتصادی داشته باشند و حتما در دوران نوجوانی که پایه ورود به اجتماع است بسیار موفق خواهند شد. کودک کاملا الگو پذیر است.

او اگر ببیند که والدینش پس انداز می کنند و برای زندگی خود برنامه های اقتصادی خوبی دارند. او هم یاد می گیرد برای رسیدن به اهدافش پس انداز داشته باشد و قطعا آینده روشنی خواهد داشت. اجازه ندهید فرزندتان بیش از حد به شما وابستگی مالی داشته باشد. او را مستقل بار بیاورید. به او قلکی بدهید و روش پس انداز را به او بیاموزید. از آن طرف به صورت هفتگی مقرری برایش در نظر بگیرید و به او بگویید که به او بگویید که در ماه باید چه مقدار پس اندار کند یا اگر چیزی می خواهد خودش باید مقداری از پول آن را متقبل شود.

آدم ها و محیط اطراف شان را بشناسند

از دیگر عادت هایی که کودکان باید قبل از نوجوانی بیاموزند شناخت افراد و محیط است. کودک باید طرز صحبت کردن با دیگران را بداند. او باید یاد بگیرد چه چیزهایی را در کجا بیان کند. او باید محیط اطراف خود را کاملا شناخته و نسبت به آن خود را وفق دهند. شناخت انسان ها و طرز رفتار آن ها نیاز به تقویت حس های چند گانه هر فرد است. سعی کنید حس کودک تان را تقویت کنید.

علاوه بر اینکه او در دوران کودکی اش به بازی و سرگرمی مشغول است باید حواسش جمع باشد چه کسی دوست و چه کسی دشمن اوست. این کودک در آینده قطعا فردی زرنگ و قوی خواهد شد و یه طور کامل از پس مشکلات و مسئولیت های خود بربیاد. او باید یاد بگیرد که در محیط های مدرسه، اجتماع، خانه و اطرافیان خود چه رفتاری از خود نشان دهند. بسیاری از نوجوانان نمی توانند حتی از پس کوچکترین مشکل خود بر بیایند. یا اینکه آنقدر ساده هستند که به سادگی گول می خورند. این بسیار بد است حس های کودک خود را تقویت کرده و باید ها و نباید های زندگی و نحوه برخورد با دیگران را به او بیاموزید.

عادت شکست خوردن و پیروز شدن

از دیگر عادت هایی که کودکان قبل از نوجوانی باید یاد بگیرند، عادت شکست خوردن و پیروز شدن است. چه اشکالی دارد اگر فرزندتان شکست بخورد. این اجازه را به او بدهید. اگر کودک طعم شکست را بچشد قطعا راه های رسیدن به موفقیت را نیز پیدا خواهد کرد. شکست و موفقیت در زندگی است که از انسان فردی قوی و خود ساخته خواهد ساخت.

مهم نیست که اوچه حسی نسبت به این شکست دارد. مهم حسی است که بعدها نسبت به شکست خوردن خواهد داشت. بسیاری از نوجوانان عادت ندارند شکست بخورند و باید همه چیز بر وفق مراد آنها باشد.این افراد با کوچکترین لغزشی از هم می پاشند و روحیه خود را از دست خواهند داد. اگر می خواهید کودکی قوی داشته باشد اجازه دهید خودش راه های حل مشکلاتش را پیدا کند. در این صورت می تواند شکست بخورد و طعم پیروزی برای او بسیار بسیار شیرین تر از قبل خواهد بود.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
محمدباقر قالیباف: من برای دخترم جایی عروسی گرفتم که همه کارمندان شهرداری مراسم می گیرند دو نوع بیشتر غذا سفارش ندادم ... +ویدئو (53 نظر) دورهمی صمیمی شهید رئیسی با سعید جلیلی در اتاق کارش و ناهار ساده آن ها با نان خالی و بیسکوئیت+ویدئو/سفره غذایی که سادگی چاشنی اصلی آن بود... (26 نظر) خلاقیت های زیبا و رنگارنگ یک مادر ایرانی با قوطی شیرخشک/ هنر نزد ایرانیان است و بس+عکس (21 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز اوستا بنا برای حفظ پرندگان از گرما و سرما/ اشک تو چشم آدم جمع میشه+ویدئو (21 نظر) آشتی کردن آشا محرابی، فروغ سریال هشت‌ونیم دقیقه با پدرش بعد از 40 سال (17 نظر) کیک تولد باکلاس و 2 بعدی پسر حامد آهنگی برای تولد 10 سالگیش/ مبارکا باشه+ عکس (17 نظر) نگاهی به حلقه ازدواج شلوغ و زیبای آزاده نامداری و همسرش با نگین های ظریف/ چه سلیقه منحصر به فردی+عکس (16 نظر) خلاقیت خنده دار پدر ایرانی با پارک زانتیا وسط پذیرایی خانه اش حماسه ساز شد+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت🤣 (15 نظر) جشن تولد مفصل و شاهانه بهاره رهنما با حضور دختر اروپا نشینش+عکس/ از تدارک کیک به شکل قو تا چیدمان میزها با انواع و اقسام خوردنی ها به شکل سوپرمارکتی😍 (14 نظر) خلاقیت منحصربفرد مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ دست همه سازمان های ترک اعتیاد رو از پشت بست😂 (13 نظر) (عکس) ماشین های شیک و باکلاس سهیلا منصوریان، بانوی قهرمان ووشو و دارنده مدال طلای بازیهای آسیایی 2024👌 (13 نظر) دورهمی خانوادگی علی دایی در خانه ابدی پدرش +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (12 نظر) آشپزی سرصبحی مینا مختاری همسر کدبانو و شیک بهرام رادان/ ماشاءالله با یه بچه کوچیک غذاهای جورباجور هم میپزه+عکس (12 نظر) رونمایی از خواهر باکلاس فاطمه گودرزی، توران سریال لحظه گرگ و میش/ مگه داریم انقد شباهت+عکس (10 نظر) نگاهی به کیک تولد چند طبقه و هزار رنگ رضا داوودنژاد/ لبخندهای از ته دل آقای بازیگر کنار همسرش غزل بانو (11 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
فال روزانه امروز دوشنبه 4 تیر ماه 1403
فال شمع روزانه امروز دوشنبه 4 تیر 1403
فال قهوه با نشان روز دوشنبه 4 تیر ماه 1403
عجیب ترین اسامی نوزادان در ثبت احوال/ از قزتمام و شش پر ونارنگی تا گیلاس و عرعر و آبجی مار 😂
فال حافظ با تفسیر امروز دوشنبه 4 تیر 1403+فیلم
فال ابجد روزانه دوشنبه 4 تیر 1403
دانلود آهنگ جدید «خاطره» از مصطفی راغب+فیلم/ خاطرات خوب شمال محاله یادم بره...
وضعیت خانه و زندگی فرزند ارشد رهبر معظم انقلاب در روزهای ابتدایی دامادی
لیستی کامل از بازیگرانی که برای بار دوم ازدواج کرده اند+عکس
گنده لات خیابان پاسداران به آخر خط رسید
طناب پوسیده عاشقی بر گردن زن جوان/مادرشوهرم عکس دختران زیبا را به همسرم نشان می‌دهد و...
ماجرای شناسنامه پاکستانی مصطفی پورمحمدی، کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری چیست؟
ناگفته هایی از سعید جلیلی؛ از پنچر شدن ماشین پراید و نداشتن لاستیک زاپاس تا ناهار خوردن با کارگران و کارکنان اداری
(عکس) تصویر دیده نشده از مسعود پزشکیان در کنار شهیدی که پیکر پاکش به دریا پیوست ...
نسبت فامیلی قاضی زاده هاشمی با وزیر دولت روحانی چیست؟