ساعدنیوز
ساعدنیوز

خصوصیات و ویژگی های سگ بول ماستیف

  سه شنبه، 29 فروردین 1402   زمان مطالعه 8 دقیقه

بول ماستیف به عنوان سگی نترس در کار و مطیع در خانه، یک محافظ عضلانی بزرگ و قدرتمند است که در انگلیس قدیم، وظیفۀ تعقیب شکارچیان غیره مجاز را به عهده داشته است – تصور می شود این امر برای همه، به جز شکارچیان غیره مجاز، خوشایند باشد. بول ماستیف ها نتیجۀ آمیزش بولداگ و ماستیف هستند.

تاریخچه سگ بول ماستیف

نام مستعار این سگ شکاربان یا نگهبان شب است (The Gamekeeper’s Night Dog) و این نام تقریبا تاریخچه و پیشینه اولیه این نژاد را خلاصه می کند.از اواسط تا اواخر قرن نوزدهم، املاک وسیع کشور، مورد هدف شکارچیان بود. یک مورخ نژادها این گونه نوشت: مجازات ها شدید بود؛ اما ریشه کن کردن شکارچیان با قوانین صرف غیرممکن به نظر می رسید. از آن جا که ممکن است یک فرد شکارچی در صورت اسیر و دستگیر شدن با مجازات اعدام مواجه شود، هنگام روبه‏رو شدن با نگهبان یک ملک، چیزی برای از دست دادن ندارد. آن ها هنگامی که در مخمصه گرفتار می شوند ممکن است به جای مواجه شدن با چوبه دار، شلیک کردن به شکاربان را انتخاب کنند.

در مقابل، شکاربان ها برای تعقیب کردن و گرفتن افرادی که در زمین ها پرسه می زنند، با پرورش سگ هایی که به اندازه کافی بزرگ، سریع، چابک و شجاع بودند، واکنش نشان دادند. سرانجام آن ها ترکیب درستی از نژادها برای سگ بول ماستیف را به دست آوردند که شامل 60 درصد سگ ماستیف و 40 درصد بولداگ است. این نژاد جدید به اندازه کافی با هوش بود که بتواند به فرمان هایی که به او داده می شد عمل کند، به اندازه کافی رام شدنی بود که بتوان او را نگه داشت و برای ترساندن هر مزاحمی به اندازه کافی بزرگ بود .

ناگزیر، بین شکاربانان انگلیسی رقابتی بر سر این که چه کسی دارای بهترین کیفیت بول ماستیف ها است، شکل گرفت. مسابقات و نمایشگاه های بهترین نمونه ها برپا شدند و آن جا فقط فرصت کوتاهی بود برای این که بول ماستیف ها به حلقه نمایش بروند. همان طور که هواداران بول ماستیف ها در حال استاندارد کردن نژاد سگ خود بودند، نمایش های سگ در انگلیس محبوبیت بیشتری پیدا می کردند. همان طور که اکنون می دانیم، تا سال 1924، بول ماستیف ها آماده پیوستن به رتبه بندی باشگاه کنل انگلیس (Kennel Club) بودند. AKC (انجمن پرورش سگ آمریکا) در سال 1933 این نژاد را به رسمیت شناخت.

 سگ بول ماستیف

ظاهر عمومی سگ بول ماستیف

این حیوان با ابهت است و این ویژگی قدرت، استقامت، سر سختی و هوشیاری زیاد آن ها را نشان می دهد. آن ها قدرتمند و فعال هستند. این نژاد از ترکیب 60 درصد ماستیف و 40 درصد بولداگ به وجود آمده و در انگلستان توسط شکاربانان برای محافظت در برابر شکارچیان پرورش یافته بودند.

قد بول ماستیف نر بین 63 تا 70 سانتی متر و بول ماستیف ماده بین 60 تا 66 ساتی متر است. بول ماستیف نر بین 50 تا 60 کیلوگرم و بول ماستیف ماده بین 45 تا 55 کیلوگرم وزن دارند. این سگ ها حدود 7 تا 9 سال عمر می کنند.

خصوصیات رفتاری سگ بول ماستیف

در مورد خلق و خوی این سگ های دوست داشتنی باید بگوییم بسیار مهربان هستند، هم چنین تا پای جان از صاحب خود محافظت می کنند و به این که آن ها، سگ از خود گذشته هستند، معروف می باشند. بسیار هوشیار هستند و برای نگهبانی مناسب می باشند، تا زمانی که خشمگین و یا تحریک نشوند، بسیار مطیع و فرمانبردار هستند. باید بگوییم که این نژاد بسیار نترس و هم چنین شجاع است و در هنگام دیدن چیز مشکوک و یا در هنگام مقابله با فرد و یا حیوان دیگر در خط اول قرار دارند. در حالت های معمولی بسیار آرام و ساکت هستند، باید بگوییم که رفتار بسیار ایده آلی دارند. این سگ ها ذاتا پرخاشگر نیستند، اما اگر غریبه ای را ببینند و نسبت به آن احساس خطر کنند، فورا حمله می کنند و شخص را به زمین می زنند. این سگ ها از آن جایی که سرسخت و قوی هستند به یک صاحب قدرتمند و مستقل نیاز دارند تا بتوانند از او پیروی کنند.

فعالیت بدنی سگ بول ماستیف

بول ماستیف بــه پیاده روی روزانه نیاز دارد تا از این طریق علاوه بر نیازهای فیزیکی خود از حس غریزی خود کــه کوچ کردن بوده است ، پیروی نماید. معمولاً سگهایی کــه بــه پیاده روی نمی روند دچار ناهنجاریهای رفتاری می شوند. بــه خاطر داشته باشید کــه در ذهن او رئیس و فرمانده پیشاپیش وی حرکت می کند و این رئیس باید انسان باشد نه سگ. از هر ورودی کــه عبور می نماید همیشه باید بعد از شما وارد شود.

 سگ بول ماستیف

تغذیه سگ بول ماستیف چگونه باید باشد؟

توصیه می شود روزانه 3 و 1/8 تا 4 و 1/8 پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، بــه صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده بــه او بدهید.مقدار غذایی کــه سگ شما میخورد بــه سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است.

بــهتر است بــه جای اینکــه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری بــه سگ خود بدهید.شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، بــه جای ترک غذای او ، دو بار در روز بــه او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید کــه سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید.

اول بــه او نگاه کنید طوری کــه شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را بــه سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکــه فشار زیادی بــه سگ وارد کنید قادر بــه لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

محل نگهداری سگ بول ماستیف چگونه باید باشد؟

نگهداری از این نژاد در آپارتمان مناسب است بــه شرطی کــه فعالیت های روزانه خود را هر رورز انجام دهند. آنها داخل خانه بسیار آرام هستند بــه همین دلیل شما میتوانید بــه راحتی در منزل از آنها نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان برای جنب و جوش و فعالیت های بدنی روزانه ی او کافی است. او نمی تواند دمای زیاد و گرما را تحمل کند.

آنها بــه پیاده روی روزانه نیاز دارند تا از این طریق هم فعالیت های روزانه خود را انجام داده باشند هم از حس غریزی خود کــه بــه مهاجرت علاقه مند هستند، پیروی کند. یادتان باشد کــه بــه یاد داده شده است کــه صاحب و رئیس او باید پیش از او حرکت کند هم چنین از هر ورودی کــه عبور میکنید باید سگ بعد از شما وارد شود.

آراستن سگ بول ماستیف

ریزش موی فصلی در این نژاد مورد انتظار است، اگرچه ریزش غیر معمول موها باید به عنوان یک مشکل احتمالی مورد توجه قرار گیرد. یک رژیم متعادل و یک محیط سالم برای سلامت پوشش از اهمیت زیادی برخوردار است. رسیدگی مکرر این امکان را فراهم می کند تا بتوان ریزش مو را مدیریت کرد و در صورت لزوم، استحمام کرد. پوست و پوشش باید برای اطمینان از عدم ایجاد خشکی یا چربی، کنترل شود. این موارد می تواند به رژیم غذایی و گاهی به آلرژی مربوط باشد.

آموزش سگ بول ماستیف

آموزش و معاشرت پذیری اولیه برای توله سگهای بول ماستیف حیاتی است. این نژاد می تواند کاملاً با اراده باشد و این سگها و صاحبان آنها هر دو می توانند از رژیم های آموزشی که از توله سگی شروع شده اند، بهره مند شوند. قوانین و روالها باید هر چه زودتر تنظیم شوند و همزمان با بزرگ شدن سگها از آنها پیروی شود.

بسیاری از پرورش دهندگان، صاحبان جدید را به ثبت نام در کلاس های محلی مخصوص توله سگها تشویق می کنند تا اطمینان حاصل کنند که این توله سگها در معرض سگهای دیگر قرار می گیرند و صاحبان آن به کمکهای آموزشی و اطلاعات لازم دسترسی پیدا می کنند. بول ماستیفها می تواند در چابکی، اطاعت پذیری، رالی، حتی وظایف مرتبط با بویایی و ردیابی بسیار عالی باشند، بنابراین آموزش آنها باید بلافاصله آغاز شود و بخشی از پیوند مادام العمر بین سگ و صاحب او باشد.

 سگ بول ماستیف

میزان سازگاری نژاد بول ماستیف با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

این سگ ها با کودکان بسیار صبور و محافظ خوبی برای آنها هستند. اما به دلیل داشتن جثه ی بزرگشان ممکن است به طور تصادفی پای کودک را لگد کنند. اگر بچه کوچک دارید باید سگی انتخاب کنید که سن و اندازه کمی داشته باشد.

شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ درحال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باد زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

مشکلات سلامتی سگ بول ماستیف

مشکل در مفصل پا (Hip Dysplasia) ، سرطان ، تومور ، مشکلات پلک چشم ، جوش بر روی لبــها ، پیشنهاد می وشد در ازای یک وعده غذای زیاد در طول روز 2 الی 3 مرتبــه غذا با حجم کم بــه او داده شود. این نژاد استعداد خوبی در فربــه شدن دارد. اگر بــه او غذای اضافه داده شود.

سخن نهایی

سگ های بول ماستیف از خود گذشته هستند، چرا که تا پای جان از صاحب خود محافظت می کنند، بسیار مهربان، هوشیار، نترس و هم چنین شجاع هستند. برای نگهبانی عالی هستند، سرسخت، قوی، بسیار چابک، سریع و به اندازه کافی بزرگ برای ترساندن مزاحمان می باشند. تا زمانی که تحریک و یا خشمگین نشوند، بسیار مطیع و فرمانبردار هستند. اگر به غریبه ای احساس خوبی نداشته باشند، فورا حمله می کنند و شخص را به زمین می زنند، با کودکان و سایر سگ های دیگر رابطه خوبی دارند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(ویدئو) دانش آموز پسر ایرانی که در اولین روز مدرسه از آقای گزارشگر پس گردنی خورد😐😂/ عاقبت پررو بودن همینه (578 نظر) (فیلم) خودروی BMW لوکس و سوپرلاکچری لو رفته رهبری (342 نظر) آبروریزی ابی وسط کنسرت زنده و خوانندگی به حالت درازکِش +فیلم (224 نظر) رقص حرفه‌ای دانش آموز پسر در مقابل چشمان باحال ترین معلم دنیا / این کمره یا فنره؟ (164 نظر) رقص قر و قاطی دانش آموزان پسر برای شاد کردن دل خانوم معلم/ بیچاره معلمی که قراره یک سال به اینا درس بده😂 (144 نظر) استوری جدید محمد صادقی از بند رخت خونه دلبازِ مادربزرگش فضای مجازی رو ترکوند! (130 نظر) آمریکا قیمتی برای احیای برجام تعیین کرده است که ایران توان پرداخت آن را ندارد (123 نظر) بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد (109 نظر) توبیخ رئیس دانشگاه شریف توسط معاون اول رئیس جمهور در پی اخراج پروفسور مسعود نیلی (99 نظر) استقبال از رونالدو بالاخره کار دست دختر درویش داد/ همکاری با پرسپولیس برای همیشه تمام شد! (96 نظر) (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 (96 نظر) غوغای رقص شمالی دسته جمعی با آهنگ شاد+فیلم (90 نظر) فیلم کودکی تا بزرگسالی تتلو ! /چه بچه ساده ای بود و چه هیولایی شد ! (77 نظر) غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 (68 نظر) (فیلم) رقص شمالی و سرعتی هم وطن مشتی و باعشق / وقتی دو تا عروسی دعوتی و عجله داری!😀😀😀 (61 نظر)
منتخب روز   
کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! فیلم رقص دلبرانه عروس و داماد عراقی که تبدیل به بزرگترین غم عالم شد/زبانه کشیدن آرزوها در شعله های آتش... (ویدئو) جمیله علم الهدی: من بانوی اول نیستم... ( ویدیو) رکورد عبور یک خلبان از داخل تونل با هواپیما (فیلم) حمله هولناک پدر یک دانش آموز با قمه به معلم پسرش و ایجاد رعب و وحشت شدید در مدرسه ! 😳 (ویدئو) این روحانی سرشناس، سر شوخی را با اجنه باز کرد! (عکس) تیپ برازنده شاه پهلوی با دمپایی پلاستیکی وقتی فرح میفرستتش که آشغالا رو بزاره دم در😂 شاه مملکت سر کوچه رویت شد پخش آهنگ دافی در مدرسه دخترانه و تشویق کودکان توسط کادر مدرسه به مصرف مواد مخدر و فاحشه‌گری +فیلم غوغای رقص شاد آقای بلال فروش سر خیابون با آهنگ تو چشمام نگاه کن و دستتو بذار تو دستم/ به به این بلال خوردن داره😍 خراشیدن تابلوی خیابان استاد شجریان توسط افراد ناشناس +عکس (ویدئو) حضور اتفاقی رونالدو، ابی و اندی در هتل معروف تهران/ یک معجزه اتفاق افتاد😂 (فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂
تیتر امروز   
قتل پر رمز و راز نورچشمی رضاخان در زندان قصر / از اول خلقت، چنین آدم خائنی وجود نداشته است! کنایه مجری صدا و سیما به سخنان همسر رئیسی در خصوص موضوع بانوی اول / پس لرزه‌های اظهارات جمیله علم الهدی ادامه دارد! لو رفتن پرسپولیس بودن علیرضا دبیر و حاج محمود / دو پرسپولیسی دو استقلالی را آشتی دادند؟ بانوان مازندرانی برای دیدن نیمار آماده باشند / رخ به رخ با نیمار در ورزشگاه آزادی! سرنوشت عامل تهیه فیلم های غیر اخلاقی از زنان تهرانی نیمار به تهران نمی آید؟ هشدار روزنامه جمهوری اسلامی : طالبان می‌گوید دو روزه اصفهان را فتح می‌کنیم / علی‌رغم امتیازات بیجایی که از ما گرفته‌اند، طلبکار هستند! پسر 15 ساله عامل قتل فجیع در تبریز عملیات انتحاری نزدیک وزارت کشور ترکیه در آنکارا حمله بی‌سابقه و شدید پناهیان به دولت رئیسی؛ با بی‌عرضگی مسئولین مواجه هستیم، چرا باید یک بی‌عرضه مسئول شود؟ انتقاد روزنامه اصولگرا از بانوی دوم!! / لفظ بانوی اول ربطی به آداب سیاسی ایران ندارد واکنش معصومه ابتکار به سخنان همسر رئیسی: نسل جوان این اظهارات را برنمی‌تابد لهجه ترکی، گیلکی، قمی و افغانی الناز شاکردوست در فیلم هایش / خانم همه فن حریف سینما! پرونده بازیگری ترانه علیدوستی در ایران بسته شد؟ حذف مهران مدیری، رامبد جوان و احسان علیخانی از آثار تلویزیونی! / چرا نادیده گرفته شدند؟