ساعدنیوز
ساعدنیوز

خطاکاران به جای حبس مجبور به ارائه خدمات اجتماعی شوند

  پنجشنبه، 07 بهمن 1400   کد خبر 189760
خطاکاران به جای حبس مجبور به ارائه خدمات اجتماعی شوند
ساعدنیوز: رئیس دستگاه قضا با تاکید بر این که حتما در جایی که حبس ضرورت ندارد، باید مجازات جایگزین قرار داد، گفت: یکی از مجازات جایگزین این است که خطاکار خدمتی به جامعه ارائه دهد

به گزارش ایسنا، حجت الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای عصر پنجشنبه، هفتم بهمن ماه، در جلسه شورای اداری استان خراسان رضوی که در اداره کل دادگستری خراسان رضوی برگزار شد، اظهار کرد: بسیاری هستند که از آزادی مشروع و عفو برخوردار می شوند، بدون هیج مابه ازایی؛ در حالی که می توان از زندانیان در ازای عفو یک خدمت اجتماعی را مطالبه کرد. البته این ها نیاز به بررسی و دستورالعمل دارد که ما آمادگی انجام بررسی ها لازم در این خصوص را داریم.

وی اضافه کرد: ما می توانیم مشکلات را به دو قسمت تقسیم کنیم. یک دسته از مشکلات به گونه ای است که در استان ها ظرفیت های لازم برای حل آن وجود دارد. دسته دوم اما مشکلاتی است که باید با کمک دستگاه های کشوری حل شود.

محسنی اژه ای با بیان این که بسیاری از مشکلات خراسان رضوی با همدلی، همفکری و گفت وگوهای مشترک قابل حل است، ادامه داد: در حال حاضر متاسفانه هر بخشی فقط مشکلات خود را می بیند؛ در حالی که نباید چنین نگاهی داشت. تمام مدیران خود را متعهد به خدمت به مردم، کشور و نظام می بینند. لذا من از آنان درخواست می کنم بخشی نگر نباشند و ظرفیت های خود را در خدمت پیشرفت استان و کمک به مردم صرف و از همین رو به سایر نهادها و بخش ها کمک کنند.

رئیس قوه قوه قضائیه با تاکید بر لزوم استفاده از فرصت ها و عدم تاخیر و تزلزل در تصمیم گیری ها بیان کرد: هرگاه با همفکری به هر تصمیمی رسیدیم، نباید اجرای آن را به تعویق بیندازیم. به علاوه ما باید در شرایط کنونی ضمن اولویت بندی مشکلات عوامل اولویت دار را ریشه یابی کنیم و اجازه ندهیم مسائل ادامه پیدا کند.

محسنی اژه ای با بیان این که همچنین لازم است برای حل مشکلات باید به همه جوانب توجه شود، اضافه کرد: به عنوان نمونه گاهی برای حمایت از فعالیت اقتصادی سالم یک دستورالعمل صادر شده اما مدتی بعد از نگاهی دیگر همان دستورالعمل نادرست قلمداد می شود. در واقع اگر تک وجهی به مسائل نگاه کنیم، مشکلات حل نخواهد شد.

وی گفت: اگر ما بتوانیم از اختیارات قانونی خویش به نفع مردم استفاده کنیم، این مسئولیتی که داریم یک موهبت الهی به حساب می آید. در غیر این صورت مدیون مردم خواهیم شد و این موقعیت برای ما نغمت به همراه خواهد داشت. من باور ندارم کار ما آن قدر بی عیب و نقص باشد که همه نهادها و دستگاه ها از ما راضی باشند. متقابلا ما هم از کار برخی نهادها راضی نیستیم. اگر یک مدیر دلسوز و قوی باشد، با امکانات کم هم می تواند کار را جلو ببرد اما یک مدیر ضعیف با امکانات زیاد هم نمی تواند کارها را به سرانجام رساند.

رئیس قوه قضائیه با بیان این که در شرایط کنونی ما به آرامش، امنیت، همدلی و استفاده از تمام ظرفیت ها برای پیشبرد اهداف کشور نیاز داریم، اظهار کرد: دشمنان ما برای رسیدن به اهداف خود به افتراق و ایجاد ناامیدی و تلخ کردن زندگی مردم امید بسته اند. وظیفه ما این است که این دسیسه ها را خنثی کنیم و قوه قضائیه در این راستا هر نوع همکاری را که مورد نیاز باشد، با دولت و دستگاه های اجرایی و امنیتی جهت تقویت نظام و کمک به مردم انجام می دهد.

محسنی اژه ای با تاکید بر اهمیت توسعه اشتغال زایی در کشور عنوان کرد: امروز همه ما باید در راستای ایجاد اشتغال گام برداریم. در حال حاضر تعداد زیادی از جوانان ما در زندان هستند. در حالی که اگر اشتغال زایی و از سرمایه گذاری پایدار حمایت کنیم، حتما از ناهنجاری های اجتماعی کاسته خواهد شد. لذا امروز اشتغال زایی یکی از مهم ترین دستور کارهاست.

وی درباره برخی دغدغه های محیط زیستی موجود در خراسان رضوی بیان کرد: محیط زیست یک مساله چندوجهی است. آلودگی محیط زیست یکی از موضوعات بسیار مهمی است که همه باید به آن توجه داشته باشیم. متاسفانه بعضی از دستگاه های خودمان از نظر نظارتی کوتاهی می کنند. ما آمادگی داریم که از تخریب محیط زیست پیشگیری کنیم. گاهی دستگاه های حکومتی خودمان ساخت وسازهایی انجام می دهند که مردم هم با نگاه و الگوگیری از آن فعالیت های مشابه را انجام می دهند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
ژست پرافاده آرام جوینده با ست لباس ابریشمی و گران قیمتش (15 نظر) جشن تجملاتی و خوش گذرانی های اشرافی خانواده پهلوی به بهانه نوروز (13 نظر) اجرای ناشیانه ربنا توسط سالار عقیلی همراه با موسیقی خبرساز شد + فیلم (7 نظر) پرورش مار در روستایی خطرناک معروف به روستای مار کبرا+ تصاویر (5 نظر) حمله چند دختر بی‌حجاب به خانم محجبه در قم + فیلم (5 نظر) دوقلوهای بانمک شبنم قلی خانی (4 نظر) پیاده روی بهرام رادان و پریناز ایزدیار دست در دست هم در دشت و دمن (4 نظر) ابتکار جوان خوش ذوق ایرانی و تبدیل ساینا به خانه مجردی فول امکانات! (4 نظر) آزار وحشتناک دختر ایرانی توسط تتلو در ترکیه + فیلم (3 نظر) (فیلم) صدای خورد شدن گردن مرد گنده ای که کودک درون فعالی داشت/ خدا رحمتش کنه(: (2 نظر) عاشقانه های مهدی قائدی و همسر زیبایش لب دریا (2 نظر) تیپ بی نظیر الهام حمیدی با مدل مانتو اعیونی خز دار (2 نظر) تعطیلات افسانه ای هلیا امامی در دیار عاشقانه پاریس (2 نظر) میکاپ آوانگارد و رژ لب نقره‌ای مریم معصومی (2 نظر) آموزش طراحی سایت (2 نظر)
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/