ساعدنیوز
ساعدنیوز

کدام قطعات ماشین را میتوان بازیافت کرد؟

  یکشنبه، 24 مرداد 1400   زمان مطالعه 6 دقیقه
کدام قطعات ماشین را میتوان بازیافت کرد؟
برخی از قطعات خودرو می‌تواند در وسایل نقلیه دیگر یا تولید مجدد هم مورد استفاده قرار بگیرد، ۷ مورد از قطعات خودرو وجود دارد که بیشتر در بازیافت مورد نظر است. در این مطلب با این هفت مورد آشنا میشوید.

یکی از کارهای اصلی که برای سرویس و نگهداری مناسب از خودرو همیشه انجام می شود، تعویض برخی قطعات آن است. قطعاتی که در تصادفات آسیب می بینند هم باید تعویض شوند و زمانی که آسیب بسیار زیاد باشد، خودرو به تعمیرات کلی نیاز خواهد داشت. به جای دور ریختن قطعات خودروی خود، یا فروش آن به اوراقچی ها، می توانید بررسی کنید که آیا قطعه مذکور قابل بازیافت هست یا نه.بازیافت قطعات خودرو میزان تولید زباله را کاهش داده و در نتیجه سبب کاهش انباشت زباله در محیط زیست می شود. در حالی که به طور کلی خودروها سبب افزایش آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و شلوغ شده اند، برخی از قطعات خودروها را می توان در خودروهایی دیگر استفاده کرد. در این مطلب می خواهیم شما را با نحوه استفاده حداکثری از قطعات خودرو و همچنین شش قطعه ای که بیشتر بازیافت می شوند آشنا کنیم.

7 مورد از قطعات خودرو که بیشتر در بازیافت مد نظر هستند

نگهداری خودرو اغلب مستلزم حذف یا تعویض قطعات قدیمی یا فرسوده می باشد، قطعات و یا حتی کل خودرو که در تصادفات آسیب می بینند اگر آسیب بسیار گسترده باشد نیز ممکن است نیاز به تعویض داشته باشند و بهتر است که به جای دور انداختن قطعات اتومبیل مستعمل و یا انداختنشان در زباله دان یا فرستادن آن ها برای دفع ایمن، ببینید که آیا آن ها قابل بازیافت هستند یا خیر.

بازیافت خودرو

1. روغن و فیلتر های روغن

روغن ترمز به طور نامناسب منجر به آلودگی آب و منابع خاکی می شود ولی قابل استفاده مجدد است. روغن فقط کثیف می شود و هرگز واقعاً از بین نمی رود و زمانی که روغن خودرو را تعویض می کنید آن را به یک مرکز جمع آوری یا یک فروشگاه اتومبیل که بازیافت انجام می دهد، ببرید.این روغن می تواند تمیز شده و دوباره به عنوان روغن جدید مورد استفاده مجدد قرار گیرد.علاوه بر این، فیلترهای روغن هم می توانند بازیافت شوند و هر فیلتر مقداری فولاد دارد و اگر به یک مرکز بازیافت بروید که آن ها را بپزیرد، به طور کامل از روغن اضافی پاک شده و در تولید فولاد مورد استفاده مجدد قرار می گیرد، همچنین به یاد داشته باشید زمانی که آن را به یک مرکز جمع آوری پذیرش تحویل می دهید حتما در یک کیسه پلاستیکی بسته باشد.

2. بازیافت شیشه ماشین

شیشیه شکسته جلوی ماشین اغلب در محل های دفن زباله انباشته شده اند، زیرا شیشه بین دو لایه پلاستیکی محافظ مهر و موم شده است اما با این حال پیشرفت های تکنولوژیکی، حذف شیشه قابل بازیافت و بسیاری از شرکت های جایگزین برای بازیافت شیشه را آسان تر کرده است و حتی شرکت هایی وجود دارند که با گسترش بازیافت شیشه اتومبیل، حجم ضایعات را کاهش می دهند.شیشه خودرو چند منظوره است و می تواند به عایق فایبر گلاس، بلوک های بتونی، بطری های شیشه ای، کاشی کف، پیشخوان، میز کار و جواهرات تبدیل شوند و یا حتی نقوش پلاستیکی بر روی شیشه اصلی نیز می تواند به عنوان چسب فرش و دیگر کاربردهای مشابه مورد استفاده قرار گیرد.

3. بازیافت لاستیک ها

لاستیک ها غیر قابل تجزیه هستند، بنابراین اگر بازیافت نشوند، فضای زیادی در محل های دفن زباله می گیرند و سوزاندن آن ها هوا را با مواد سمی آلوده می کند و آب های قابل اشتعال را تولید خواهد کرد. لاستیک در شرایط خوبی برداشته می شود و می تواند در وسایل نقلیه دیگر استفاده شود و یا تعمیر شود و تایرهای نو تولید کنند.معامله کننده های جنس های قراضه اغلب تایرهای قدیمی را به عنوان یک منبع با ارزش می دانند. لاستیکی که به هیچ وجه قابل استفاده نیست هنوز هم می تواند بازیافت شود و به عنوان سوخت و آسفالت کردن بزرگراه استفاده شود ، پس برای مبارزه با تجمع ضایعات غیر ضروری، لاستیک های کهنه را به نزدیک ترین مرکز بازیافت ببرید.

4. آهن قراضه

فلز یکی از آسان ترین مواد ها برای بازیافت است، خودروی خسارت دیده یا از کار افتاده با رینگ، درها و دستگیره ی درها، آینه های سمت جلو، قابها و چرخ های فولادی همراه هستند. هر قسمت فلزی ماشین را می توان ذوب کرد و به چیز دیگری تبدیل نمود.مراکز ضایعاتی می توانند وزن و قیمت خودرو را براساس قابلیت استفاده تخمین بزنند و زمانی که قطعات ویژه ای برای بازیافت و یا انواع دیگری برای دفع زباله برداشته می شوند، چیزی که از وسیله نقلیه باقی مانده، به صورت مکعب های فلزی غیرقابل تشخیص باقی خواهند ماند.

5. موتور و قطعات سیستم انتشار

موتورها و چندین قسمت از آن ها طول عمر بسیار بالایی دارند و می توانند بعد از جدا شدن، بازسازی شوند، به گونه ای که می توان آن ها را تمیز و بازسازی شده دوباره فروخت.بسیاری از مکانیک ها حتی موتورهای صدمه دیده یا دور افتاده را با تکنولوژی و مواد پیشرفته ترمیم می کنند تا آن ها را کارآمدتر و سازگار با محیط زیست کنند، این موتورهای ترمیم شده می توانند یک راه حل سبزتر و کم هزینه برای تعویض موتور خودرو ایجاد کنند.اگر چه برخی قسمت ها مختص مدل های خاص خودرو مثل شمع، انتقال دهنده، رادیاتورها و مبدل های کاتالیزور هستند ، اما می توانند برای تولید کنندگان بسیار ارزشمند و دارای پتانسیل ترمیم و باز سازی باشند.

6. بازیافت قطعات پلاستیکی

اگر چه ممکن است شما به آن فکر هم نکنید، اما اتومبیل واقعاً شامل مقدار قابل توجهی پلاستیک است. همه چیز، از داشبورد گرفته تا مخازن گاز اغلب از مواد پلاستیکی قابل بازیافت ساخته می شوند. چراغ ها، سپرها و سایر قسمت های داخلی را می توان از بقیه خودرو جدا کرد و یا برای تبدیل به محصولات جدید تکه تکه یا ذوب نمود، علاوه بر این اگر آن ها هنوز در شرایط خوبی هستند، می توان به مغازه های تعمیر خودرو به عنوان قطعات جایگزین فروخت.

7. بازیافت باتری ها و سایر لوازم الکترونیکی

باتری های خودرو و دیگر وسایل الکترونیکی اغلب حاوی سرب و دیگر مواد شیمیایی هستند که اگر در محل دفن زباله ریخته شوند، می توانند محیط را آلوده کنند. بسیاری از شهر ها به فروشگاه های خودرو نیاز دارند تا باتری های قدیمی را به سازندگان یا مراکز بازیافت برای دفع ایمن بفرستند و بسیاری از کشورها قانونی دارند و به افرادی که باتری های قدیمی را برای یک ماشین جدید مبادله می کنند، پاداش می دهند.بسیاری از باتری های خودرو در شرایط خوب و قابل استفاده مجدد قرار دارند و اگر برای بازیافت انتخاب شوند، از طریق یک دستگاه هامرمیل شکسته می شوند و به قطعات کوچک تقسیم خواهند شد، این قطعات به ظرفی از مواد سنگین تر مانند سرب فرو می روند و پلاستیک به ساچمه تبدیل می شود و به تولید کنندگان فروخته می شود تا به موارد باتری جدید تبدیل شود، هم چین سرب ذوب می شود و در نهایت به عنوان بشقاب و دیگر اجزای باتری بازسازی می شود، اسید کهنه هم به سولفات سدیم برای استفاده در مواد شوینده، شیشه و منسوجات تبدیل می شود.

بازیافت خودرو

مهمترین اهداف بازیافت قطعات خودرو

  1. ایجاد امكان بازیافت یا استفاده مجدد از ۸۰ درصد از كل وزن خودرو تا پایان سال ۲۰۰۶
  2. تبدیل ۸۵ درصد از وزن كل خودروهای فرسوده به قطعات و خودروهای جدید
  3. طراحی خودروهای جدید با قابلیت بازیافت تا میزان ۸۵ درصد
  4. ایجاد قابلیت تبدیل ۹۵ درصد از خودروهای فرسوده به خودرو یا قطعات نو
  5. استفاده هرچه بیشتر از مواد دورریختنی و صرفه جویی در مواد خام
  6. جلوگیری از مصرف مواد خام و ایجاد ارزش افزوده
  7. حفاظت از محیط زیست
  8. ایجاد اشتغال
  9. توسعه فناوری بازیافت
  10. جمع آوری خودروهای آلاینده و كاهش هزینه های مصرفی
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (548 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (285 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (269 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (266 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (144 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (133 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (118 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (108 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (99 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (94 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (79 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (78 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (72 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (60 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر)
منتخب روز   
(ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین داستان عجیب پسر 14 ساله اندونزیایی که تخم می گذارد +ویدئو باورنکردنی غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏