ساعدنیوز
ساعدنیوز

کشف 10هزار مغز انسان در یک زیرزمین! +عکس

  دوشنبه، 22 اسفند 1401   زمان مطالعه 1 دقیقه
کشف 10هزار مغز انسان در یک زیرزمین! +عکس
ساعد نیوز: داستان وجود 10هزار مغز انسان در زیرزمینی در دانمارک صحت داشت.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی ساعد نیوز به نقل از اقتصادنیوز، اواخر جنگ جهانی دوم، دانمارک مانند بسیاری از مناطق دیگر با بیماری‌های ذهنی دست‌وپنجه نرم می‌کرد. موسسه‌های روانشناسی متعدد دانمارک از بیماران روانی مراقبت می‌کردند. اما دانش زیادی از چیزی که در مغز این افراد رخ می‌داد، نداشتند.

در همان سال‌ها که اروپا در آستانه صلح بود، دو پزشک دانمارکی از موسسه‌ای وابسته به بیمارستان روانی ریسکوف در دانمارک، تصمیم گرفتند مغز بیمارانی را که فوت می‌کردند، با دقت بررسی کنند. به همین دلیل آنها مغز این بیماران فوت‌شده را موقع کالبدشکافی، بدون اطلاع خانواده‌ها، برداشتند و در این موسسه نگهداری کردند.

اکنون این مجموعه 9479 مغز در خود جای داده است که به‌مرور در سال‌های 1945 تا 1982 جمع‌آوری شده‌اند. بعدها که نگهداری آنها در موسسه مشکل شد، مجموعه را به زیرزمینی در دانشگاه دانمارک جنوبی منتقل کردند.

انبار

مغزها در سطل‌های سبز مایل به زرد و درون ماده‌ فرمالدئید نگهداری می‌شدند و موقع جابه‌جایی و انتقال آنها به دانشگاه، هر کدام از سطل‌های حاوی مغز در سطل‌های محکم‌تر سفیدرنگ قرار گرفتند.

انبار

درحال حاضر این مغزها درون قفسه‌های چرخان جای گرفته‌اند و هر کدام از آنها متعلق به بیمارهای روانی خاصی هستند. بیماری‌های زوال عقل، شیزوفرنی، اختلال دوقطبی، افسردگی به‌ترتیب 5500، 1400، 400 و 300 مغز را به خود اختصاص داده‌اند. باقی مغزها هم مربوط به مشکلات روحی و روانی دیگر هستند.

وجود این مغزها در این زیرزمین، بیش از هر چیز بحث اخلاق در علم و جایگاه آن در دانمارک را به میان می‌کشد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (210 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (65 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (48 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (22 نظر) زیبایی بهت آور دختر و مادر آیشواریا بازیگر جذاب هندی! (15 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (13 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (10 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (9 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (7 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (5 نظر) مقایسه جنجالی لباس فاخر همراهان سلطان عمان با تیپ شنبه چهارشنبه مسئولان ایرانی +عکس (5 نظر)