ساعدنیوز
ساعدنیوز

کشفِ یک جفت‌ پای 30متری در پرو+عکس

  سه شنبه، 16 خرداد 1402   کد خبر 343089
کشفِ یک جفت‌ پای 30متری در پرو+عکس
ساعد نیوز: این ژئوگلیف‌ها که به نامِ خطوطِ Nazca ـ برگرفته از نام صحرایی که در آن پیدا شده‌اند ـ معروف‌اند، اندازه‌شان گاهی به بالای 30متر می‌رسد و اغلب حیواناتی نظیر مرغ مگس‌خوار و میمون را بازنمایی می‌کنند. گرچه هدف دقیق از طرح‌ریزی آن‌ها مشخص نیست اما این خطوط برای یک نوع فعالیت آیینی مثل پیاده‌رویِ تشریفاتی ایجاد شده‌اند.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از فرادید، پژوهشگران چندین ژئوگلیف ـ طراحی‌های عظیم حک‌شده روی زمین ـ را با استفاده از یک تکنیک جدید در پرو کشف کردند.

باستان‌شناسان از توانِ یادگیری عمیق، که نوعی هوش مصنوعی است، برای پیدا کردنِ این طراحی‌ها که قدمت آن‌ها به هزاران سال قبل باز می‌گردد و بخشی از میراث جهانی یونسکو است، استفاده کردند.

این ژئوگلیف‌ها که به نامِ خطوطِ Nazca ـ برگرفته از نام صحرایی که در آن پیدا شده‌اند ـ معروف‌اند، اندازه‌شان گاهی به بالای 30متر می‌رسد و اغلب حیواناتی نظیر مرغ مگس‌خوار و میمون را بازنمایی می‌کنند.

گرچه هدف دقیق از طرح‌ریزی آن‌ها مشخص نیست اما این باور در بینِ پژوهشگران وجود دارد که این خطوط برای یک نوع فعالیت آیینی مثل پیاده‌رویِ تشریفاتی ایجاد شده‌اند.

آن‌ها نخستین‌بار 100سال قبل کشف شدند و طی دهه‌های بعدی، تعداد بیش‌تری از آن‌ها، اغلب به واسطه تصاویر هوایی از بالون و هواپیما، پیدا شد.

محققان می‌گویند، علی‌رغم این حقیقت که این طراحی‌های باستان معمولاً در مناطقِ وسیعی از بیابان گسترده شده‌اند، اما پیدا کردنِ اشکال جدید کار ساده‌ای نیست. دلیلش آن است که این خطوط از روی زمین قابل شناسایی نیستند و تصویربرداری هوایی نیز بسیار زمان‌بر است.

اتات پرو

بنابراین محققان دانشگاه یاماگاتا در ژاپن تکنیکِ یادگیری عمیق را توسعه دادند که آموزش می‌بیند تا طراحی‌ها را از طریق تصاویر ماهواره‌ای مکان‌یابی کند.

محققان می‌گویند: «یادگیری عمیق یک نوع ماشینِ یادگیرنده خاص است که انعطاف و قدرتِ زیادی در تحلیل تصاویر، سخنرانی‌ها، زبان و غیره کسب می‌کند.» این تکنولوژی در باستان‌شناسی برای تحلیلِ شمایل‌نگاری، متون و نوشته‌های روی اشیائی که در جریان کاوش‌ها به دست آمده‌اند، استفاده می‌شود.

یکی از مشکلاتِ باستان‌شناسان در استفاده از این تکنولوژی آن بود که تنوع و تعداد طراحی‌های ژئوگلیفِ دردسترس برای آموزشِ ماشینِ یادگیرنده پایین بود.

محققان برای حلِ این مشکل یک رویکردِ تازه را در پیش گرفتند؛ براین‌اساس آن‌ها به تکنولوژی یادگیرنده آموزش دادند که بر اساس شباهت‌های اندک با سایر طراحی‌ها دست به شناساییِ ژئوگلیف‌ها بزند و لزوم شباهتِ کامل را حذف کردند

پای سی متری

به لطف تکنیک جدید 4ژئوگلیف دیگر نیز شناسایی شد. این طراحی‌ها شاملِ یک انسان‌تبار با چماقی در دست؛ یک جفت پا (یا احتمالاً دست) با اندازه تقریبی 77متر، یک ماهی و یک پرنده است. این طراحی‌ها که «تقریباً منحصربه‌فرد» توصیف شده‌اند، در بازدید از مکان تأیید شدند.

محققان می‌گویند با استفاده از تکنولوژی جدید امکان پیدا کردنِ ژئوگلیف‌ها 21برابر سریع‌تر شده است.

خطوطِ Nazca در جنوب پرو در حدود 260مایلی لیما قرار گرفته‌اند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(تصاویر) ورود جورجینا به تهران با مانتو و پوشش کامل/ جورجینا همراه رونالدو به ایران آمد (544 نظر) (فیلم) اجرای آهنگ گرشا رضایی به جای مداحی در بهشت زهرای تهران / کنسرته یا مجلس ترحیم؟! (272 نظر) رقص رونالدو داخل هواپیما در مسیر ایران با آهنگ شاد اندی / داد میزنم ای جان دارم میرم به تهران (266 نظر) ازدواج جذاب ترین پسر ایرانی با دختری هم سن مادرش +عکس دختر (259 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (135 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (128 نظر) هدیه تولد 29 سالگی عجیب برند لوکس به عضو گروه “بی تی اس”! (104 نظر) جاودوی صدای چوپان خوش صدا در دشت و صحرا با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (97 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (82 نظر) (ویدئو) بریم به استقبال ماه مهر با این شیرین کاری پسر دانشجو/ کل کلاس از شدت خنده رفت رو هوا😂 (79 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (67 نظر) (عکس) قابلمه نوازی پسر شاه پهلوی با جهیزیه های فرح در یک کنسرت خانگی (59 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (54 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (50 نظر) (فیلم) آوازخوانی و تمپو نوازی دختر با استعداد ایرانی با آهنگ سنگ قبر آغاسی / چقدر حیف که تو کودک کار شدی! (40 نظر)
منتخب روز   
شاهکار رقص شاد داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله آموزش رقص بندری داشجویان با آهنگ شاد+فیلم / دختر بندری... ارتباط مستقیم 50 درصد حوزه اشتغال به حوزه فناوری در آینده ای نزدیک 90 درصد از اقتصاد استان آذربایجان شرقی در دست بخش خصوصی است دفاع جانانه رهبر انقلاب از ملت ایران در مصاحبه با رسانه آمریکایی / ما بزرگترین قربانی تروریسم هستیم‎+ویدئو (فیلم) زایمان طبیعی یک زن نزدیک پادگان نظامی با کمک سربازان/ درود بر شرف و انسانیتتون👏 (ویدئو) خوانندگی آهنگ شاد توسط محمد بحرانی در برنامه صداتو برای عادل فردوسی پور/ عجب رپ شادی خوند بازداشت قاتل مدیر حوزه علمیه قیدار + جزییات هک اکانت ادمین اینترنشنال و افشای هویت کاربران خائن به وطن +فیلم (ویدئو) آویزان شدن خانم مهندس ایرانی از یک جرثقیل برای دید زدن ساختمان نیمه کاره/ حتی حجابشم کامله😂 (ویدئو) ابی مورد حمله عاشقان وحشی اش قرار گرفت/ تکه پاره شدن ناگهانی ابی هنگام خواندن آهنگ وقتی دلگیری و تنهااا 😂
تیتر امروز   
داماد شدن پدر به جای پسر برسر سفره ی عقد!! اولین عکس از همسر دوم پژمان بازغی / مو نارنجی و زیبا عین حنا دختری در مزرعه عاشقانه زیبای “دانیال حکیمی” و همسر جوانش+ عکس ناصرالدین‌شاه: خودش شبیه یک عنتر سفید بود اما دو دختر بسیار خوشگل داشت! استایل جالب ملکه سالخورده انگلیس به سبک باربی +عکس کشف سرزمین مردگان در یک زیرزمین مخوف! +عکس مرگ کارگر جوان کرمانشاهی در پی سقوط از ارتفاع پیام تبریک رییس جمهور ایران به پادشاه و ولیعهد عربستان رونمایی از سوغاتی متفاوت رئیسی از آمریکا /3506 لوح مصادره‌ شده توسط آمریکا به ایران بازگشت رقص بی شرمانه فرح پهلوی جلوی چشمان شاه بی غیرت/ ماجرای رابطه غیراخلاقی فرح با دوست قدیمی اش اولین کاریکاتور تاریخی مطبوعات ایران که شاه را نشانه گرفت+عکس آتش سوزی مهیب در یکی از انبارهای باتری سازی وابسته به وزارت دفاع کشف شگفت انگیز یک تابوت مهر و موم شده در چاه؛ مومیایی 4300 ساله ای که با طلا پوشانده شده است! الواح هخامنشی استردادی از آمریکا در حال حاضر کجا هستند؟ درگذشت ناگهانی یک مقام امنیتی در کاشان+عکس