ساعدنیوز
ساعدنیوز

مزایا و معایب ازدواج های اینترنتی

  سه شنبه، 31 فروردین 1400   زمان مطالعه 7 دقیقه
مزایا و معایب ازدواج های اینترنتی
ازدواج اینترنتی معقوله جدیدی است که با اینترنتی شدن همه چیز این مورد نیز مطرح شده است. ولی تا به امروز جامعه واکنش مثبتی به آن نشان نداده است. در این مقاله به بررسی ازدواج های اینترنتی و مزایا و معایب آن پرداخته شده است.

رخنه تکنولوژی در تمام ابعاد انسان اجتناب ناپذیر بوده و آشنایی افراد نیز از این موضوع مستثنی نمی باشد. ازدواج اینترنتی عبارت است از آشنایی افراد به صورت مجازی و در بستر اینترنت، حال این بستر می تواند یک مرکز همسریابی گسترده و رسمی بوده و یا می تواند یک چت ساده و آشنایی بعد از یک دیدار حضوری و ادامه این آشنایی در فضای مجازی باشد.

همواره تکنولوژی باعث تسهیل شدن کارهای انسان شده است ولی در این مورد خاص پیچیدگی های فراوانی وجود داشته و دارد. ازدواج اینترنتی معمولا قابل اعتماد نمی باشد و در کشور ما با عرف جامعه در تضاد است، هر چند که این موضوع در سال های اخیر کمی تلطیف شده است.

سایت های همسریابی تا به امروز در کشور ما رسمیت نیافته است، ولی آشنایی های اینترنتی معمولا بدون اطلاع والدین در سال های اخیر به ویژه با گسترش فضای مجازی بسیار مرسوم شده است.

البته مواردی هم وجود دارد که افراد بعد از آشنایی و با اطلاع والدین معاشرت و آشنایی قبل از ازدواج را در فضای مجازی به صورت دوستی دوست پسر دوست دختری ادامه می دهند. که این مورد نیز کمک کم جای خود را در بین خانواده ها باز کرده است.

تصویر
ازدواج های اینترنتی

علل گرایش جوانان به ازدواج های اینترنتی

سرعت بالای شیوع فضای مجازی برای ازدواج اینترنتی

یکی از دلایلی که احساس می شود افراد به این نوع آشنایی ها روی آورده اند گستردگی بسیار بالای فضای مجازی است. و حتی شاید افراد ناخواسته بر این موج سوار شده و وارد این ازدواج اینترنتی شده اند.

چون در این زمانه اگر کسی با این فضا آشنایی نداشته باشد، در ایجاد رابطه به مشکل خورده و از کار های روزمره خود نیز عقب خواهد ماند. و همچنین در این فضا می توان با تعداد بالای افراد آشنا شد.

نیاز به زمان کمتر برای آشنایی در ازدواج اینترنتی

معمولا افراد در حالت عادی برای اینکه با فردی آشنا شده و اصل مطلب را بیان کنند به مدت زمان زیادی نیاز دارند. ولی در فضای مجازی شما به راحتی می توانید با صرف وقت و حتی هزینه کمتر هدف خود را پیاده کنید و در مدت زمان کوتاه با چند نفر آشنا شوید.

دوری از خانواده با ازدواج اینترنتی

علت ازدواج اینترنتی و رابطه مجازی در مواقع بسیاری دوری از خانواده و محیط آن نیز هست، در بسیاری از خانواده هایی که خشونت خانگی در آن رخ می دهد، افراد برای فرار از این موضوع به ازدواج اینترنتی یا فرار از خانه روی می آورند.

افراد خجالتی و با روابط عمومی ضعیف در ازدواج اینترنتی

تحقیقات نشان داده است که درصد بالایی از افرادی که به ازدواج اینترنتی و یا آشنایی اینترنتی روی می آوردند افرادی هستند که در برقراری ارتباط با دیگران به ویژه جنس مخالف مشکل داشته و عزت نفس پایینی دارند. این افراد معمولا در این فضا راحت تر بوده و می توانند این نقطه ضعف خود را بپوشانند.

در این حالت می توانند با جنس مخالف ارتباط گرفته ولی در نهایت باید به صورت حضوری با فرد مواجه شوند و در صورت عدم رفع این نقطه ضعف به مشکل بر خواهند خورد.

تصویر
ازدواج های اینترنتی

مزایا و معایب انتخاب همسر به صورت اینترنتی

ازدواج اینترنتی مانند هر مسئله جدید دیگری مزایا و معایب مختلفی دارد که هر فرد با توجه به موقعیت خود می تواند آن را انتخاب یا از آن دوری کند. در این قسمت به توضیح مزایا و معایب این سبک جدید ازدواج می پردازیم.

از معایب همسریابی اینترنتی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- پایین بودن آگاهی افراد

با توجه به نوظهور بودن این پدیده بسیاری از کاربران سایت های همسریابی افرادی هستند که به جای پیدا کردن همسر از آن به عنوان روشی برای پیدا کردن دوست استفاده می کنند و ترجیح می دهند که همسر خود را در دنیای واقعی پیدا کنند و این مورد به عدم آگاهی افراد برمی گردد که در نهایت افرادی که با قصد ازدواج وارد شده اند مخصوصا دختران جوان را با تعداد زیادی پیشنهاد دوستی بی اساس و بی نتیجه رو به رو می کند.

۲- واقعی نبودن هویت افراد

همان طور که گفته شد افراد زیادی تنها با هدف دوستی وارد سایت های همسریابی می شوند به همین دلیل اطلاعات درست و حتی عکس واقعی از خود به فرد مقابل ارائه نمی دهند و همین باعث می شود که حتی در صورتی که رابطه منجر به ازدواج شود دو طرف اولین دروغ زندگی مشترک را به یکدیگر گفته باشند و این مسئله موجب گسترش بی اعتمادی میان آن ها شود.

۳- رابطه با افراد مختلف

کسی که قصد دارد فرد مورد نظر خود را برای ازدواج در فضای مجازی انتخاب کند مجبور است تا پیدا کردن فرد مناسب با افراد مختلفی گفت و گو کند و آشنا شود که این کار می تواند باعث گیج شدن فرد و ناتوانی او در تصمیم گیری شود.

۴- کم بودن اعتماد

در ازدواج های اینترنتی با توجه به این که معمولا پایه و اساس ازدواج بر ارائه اطلاعات غلط استوار است میزان اعتماد میان طرفین پایین است و حتی ممکن است دو طرف درباره زندگی گذشته یکدیگر کنجکاو و نسبت به رابطه شان شکاک شوند طوری که ممکن است مدام گوشی موبایل و رفت و آمد طرف مقابل را کنترل کنند و یا از او درباره این که با چه افراد دیگری صحبت کرده، رابطه اش تا چه حد پیش رفته، با هم بیرون رفته اند یا خیر و… سوال بپرسد.

۵- امکان انتخاب اشتباه

پایه و اساس هر رابطه ای شناخت کافی و اعتماد است که این مورد با توجه به جعلی بودن هویت افراد در سایت ها و کانال های همسریابی بسیار کمتر است و افراد معمولا شناخت کافی از یکدیگر پیدا نمی کنند و این یکی از بزرگ ترین عیب های آشنایی و ازدواج اینترنتی به حساب می آید.

مزایای ازدواج اینترنتی

ازدواج و همسریابی اینترنتی در کنار معایبی که دارد از مزایای زیر نیز برخوردار است:

۱- امکان پیدا کردن شخص مناسب

یکی از مهم ترین مزایای سایت های همسریابی البته اگر به خوبی پایه ریزی شده باشند پیدا کردن فرد مناسب برای افرادی است که از شرایط حداقلی لازم برای ازدواج برخوردارند اما بنا به دلایلی امکان پیدا کردن شخص مناسب برایشان فراهم نیست. به عنوان مثال می توان دختری را در نظر گرفت که در شهر جدیدی زندگی می کند و در آن جا کسی را نمی شناسد، روابط اجتماعی خوبی ندارد و دانشگاه هم نرفته است که در این مورد ازدواج اینترنتی می تواند مناسب باشد.

۲- متعدد بودن گزینه ها

تعداد زیاد گزینه های پیش رو، علاوه بر این که معایبی دارد برای افرادی که واقعا قصد دارند از طریق اینترنت ازدواج کنند می تواند گزینه مناسبی باشد چرا که به طور یقین نمی توان در اولین گفت و گو با اولین فرد برای ازدواج تصمیم گرفت اما در این مورد توصیه ما این است که برای انتخاب شخص مناسب، همزمان با افراد زیادی صحبت نکنید تا دچار سردرگمی نشوید. صحبت کردن با دو نفر در طول هفته می تواند مناسب باشد.

اگر به صورت مجازی عاشق یک نفر شدید ....

  1. زمانی که با فردی در فضای مجازی آشنا شدید ، پیش از عمیق تر شدن رابطه و پیدایش وابستگی عاطفی یکدیگر را حضوری ملاقات کنید.
  2. پیش از وابستگی عاطفی و ترتیب چندین جلسه ملاقات حضوری می توانید تا حدودی شناخت به دست آورید و معیارهای خود را بسنجید و قبل از ایجاد حس سرخوردگی جدا شوید.
  3. اگر با کسی آشنا شده اید که حاضر به ارتباط حضوری نیست و از آن طفره می رود، بهتر است این ارتباط مجازی را تمام کنید.
  4. پس از ارتباط حضوری و کسب اطمینان بیشتر در زمینه تناسب های شخصیتی، فکری، فرهنگی و خانوادگی، بهتر است آشنایی را در محیط خانواده و زیر نظر بزرگ تر ها ادامه داده و مرحله تحقیق درباره همسر را به خوبی انجام دهید.
  5. اگر در فضای مجازی به تازگی با فردی آشنا شده اید، اطلاعات خود را بی پروا و در همان روزهای اول آشنایی در اختیار او نگذارید و مراقب کلاه برداری های مالی باشید و برای ارتباطات مجازی پول خرج نکنید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (920 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (607 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (525 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (315 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (297 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (254 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (206 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (176 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (172 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (153 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (130 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (126 نظر) تاج عروس و دسته گل فوق العاده خاص مریم مومن در شب عروسی اش/ مثل فرشته ها شده+عکس (101 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (88 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر)
دیگران می‌خوانند   
عکس های بامزه و ناز سارا و نیکای پایتخت در نوزادی/ از وقتی چشم باز کردن بازیگر شدن! جشن تولد ساده و شاعرانه دو دختر نیره فراهانی، مادر یلدا در سریال دلنوازان/ به نظرتون شبیه مامانشون هستن؟+عکس سکانس خنده دار از تیزبینی و دقت شقایق دهقان، خانوم شیرزاد سریال "ساختمان پزشکان" گوشه دنج و آرامش دهنده خونه قدیمی سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان+عکس رونمایی از همسر واقعی و عشق زندگی امپراطور سریال دونگی/ بدون گریم انگار یکی دیگه هست!+عکس آخرین عکس ماه چهره خلیلی، جاریهِ سریال مختارنامه در آغوش مادرش قبل فوت رونمایی از خواهر باکلاس پردیس احمدیه، ساحل سریال پوست شیر +عکس (ویدئو) تمایل شدید نیما شعبان نژاد و شرکت کننده های "اسکار" به دست به یقه شدن با امیرعلی نبویان چشم روشنی علی سخنگو، پارسای سریال دلدادگان و همسر کم سن و سالش برای نوزاد یکتا ناصر در بیمارستان+عکس حیاط باصفا، سرسبز و دلباز سپیده بزمی پور همسر باسلیقه شاهرخ استخری/ آدم اینجا اصلا پیر نمیشه +عکس نقشه خنده دار ترابی و قلی زاده برای ترساندن علیرضا بیرانوند+ویدئو کشف باورنکردنی کشتی نوح در مرز ایران و ترکیه توسط باستان شناسان با این راهکار خاطرات پس از جدایی عاطفی کنار بیا و از شرشون خلاص شو / زندگی جدیدتو شروع کن (عکس) سلفی دمت اوزدمیر در اتاق پرو جلوی آینه / مشکی چه بهش میاد (عکس) محمدرضا گلزار با کاپشن قرمزش چه جوون شده / انگار جوون 20 ساله اس (تصاویر) اسکی سواری جذاب فحریه اوجن همراه پسرانش / چه لباسای رنگی رنگی ست کردن فال قهوه با نشان روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال شمع روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 21 ویژگی که دل هر پسری را می برد/ با این ترفند کسی رو که دوست داری عاشق خودت کن فال ابجد روزانه شنبه 12 اسفند 1402 فال روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال انبیاء روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 (فیلم) مردی که 40 سال است ریشش را نزده است / عجب خوش تیپ بوده نمی دونسته فال حافظ با تفسیر شنبه 12 اسفند 1402 + فیلم غوغای کنسرت تک نفره پارسا خائف نوجوان خوش صدای ایرانی با یک آهنگ اصیل در مسجد جامع اصفهان+ویدیو اولین مسلسلی که مظفرالدین شاه از روسیه به ایران آورد!+ عکس این چند مورد از وسایل اضافی و بدون کاربرد را در خانه تکانی عید دور بندازید وقتی به آشپزی علاقه داری اما در کنارش فوتبال رو هم ادامه میدی+ویدئو/ حالا کدوم بدبختی قراره این غذا رو بخوره😂 بیوگرافی و زندگینامۀ پروفسور رامز وقار، پدر علم متالورژی ایران جشن خانوادگی یکتا ناصر و علی سخنگو پارسای سریال دلدادگان در اولین روز به دنیا آمدن سوفیا دختر منوچهر هادی روی تخت بیمارستان (ویدئو) بهترین بازیکن از نگاه اسطوره فوتبال ایران، علی دایی (عکس) عاشقانه های ترانه علیدوستی و همسرش علی منصور در ویتنام/ ماشالا چه زوج خوشبختی (فیلم) واکنش ناگهانی یک کودک خارجی به صدای اذان رونمایی از شکم مصنوعی بزرگ و خنده دار محسن تنابنده، نقی معمولی در پشت صحنه سریال پایتخت/ چقد شبیه شوهر عمه ها شده😂 (ویدئو) شوخی‌های خنده‌دار دکتر الهی قمشه‌ای با داستان‌های ملانصرالدین در جمع دانشجویان (فیلم) خلاقیت تحسین برانگیز مادربزرگ های دهه شصتی در جاسازی پول های پس اندازشان/ کیا خاطراتشون زنده شد؟😍 (عکس) چراغ نفتی قدیمی و فانوس غبار بسته کنج خانه پدری رهبر معظم انقلاب که یادگار دوران قدیم است خانواده کم جمعیت و صمیمی ملکه اینهیون سریال«دونگی» در واقعیت/ ماشالا چه دختر نازی😍 رونمایی از همسر جوان محسن افشانی پای صندوق های رای/ ماشالا چقدر به هم میان کیک تولد شکلاتی پریناز ایزدیار با دیزاین خاص/ چه جشن تولد ساده ای گرفته برای خودش😍
تیتر امروز   
کشف باورنکردنی کشتی نوح در مرز ایران و ترکیه توسط باستان شناسان با این راهکار خاطرات پس از جدایی عاطفی کنار بیا و از شرشون خلاص شو / زندگی جدیدتو شروع کن فال انبیاء روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 21 ویژگی که دل هر پسری را می برد/ با این ترفند کسی رو که دوست داری عاشق خودت کن فال روزانه شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه شنبه 12 اسفند 1402 فال شمع روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز شنبه 12 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر شنبه 12 اسفند 1402 + فیلم ماجرای جالب نوزاد بابلی که تلفنی به دنیا آمد! انتخابات در 4 حوزه الکترونیک است /توضیح وزیرکشور درباره روند انتخابات تلاش آمریکا برای منصرف کردن مردم ایران از حضور در انتخابات رهبر معظم انقلاب آراء خود را به صندوق انداختند حواشی داغ امروز جمعه 11 اسفند 1402/ درخشش تلخ قایدی؛ شاهکار باشو هم مجیدی را نجات نداد ساده ترین و سریع ترین ترفند رفع افتادگی پوست در خانه/ دیگر داشتن پوست جوان و صاف کار سختی نیست
منتخب روز   
(عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی پسر مغرور رونالدو جلوی چشم همه پدرش رو سنگ روی یخ کرد/ چشم غره رفتن کریس برای پسرش+ویدئو (فیلم) وضعیت ترسناک متروی تهران با حضور نمایشی داعش و واکنش مردم! شکار اتفاقی دورهمی مجردی خرس‌های قطبیِ نَر در یک ایستگاه هواشناسی متروکه در روسیه دور از چشم خانم بچه‌ها! + تصاویر