ساعدنیوز
ساعدنیوز

مهارت تاب آوری چیست؟

  یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
مهارت تاب آوری چیست؟
ممکن است در طول زندگی با افرادی برخورد کنید که با وجود شرایط سخت زندگی، توانسته‌اند موفقیت‌های چشمگیری بدست بیاورند یا افرادی که با وجود شرایط محیطی ایده آل نتوانسته‌اند پیشرفت کنند. در ادامه به بررسی بیشتر این مهارت می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مهارت تاب آوری چیست و افراد دارای این مهارت چه ویژگی هایی دارند؟ ممکن است در طول زندگی با افرادی برخورد کنید که با وجود شرایط سخت زندگی، توانسته اند موفقیت های چشمگیری بدست بیاورند یا افرادی که با وجود شرایط محیطی ایده آل نتوانسته اند پیشرفت کنند. تفاوت این دو دسته از افراد در این است که آن ها خودشان انتخاب می کنند تا از اتفاقات پیرامون چگونه استفاده کنند و سرنوشت خود را رقم بزنند. در واقع این قدرت که از درون سرچشمه می گیرد به همراه یکی از ویژگی های روانی به نام تاب آوری معنا پیدا می کند. این افراد دارای مهارت های اجتماعی، مهارت حل مسئله و احساس عزت نفس و ارزشمندی هستند. در ادامه به بررسی بیشتر این مهارت می پردازیم.

مهارت تاب آوری چیست؟

مفهوم تاب آوری به صورت ساده به معنای ظرفیت بازگشتن از شرایط دشوار و موفقیت در موقعیت های سخت است. این مهارت باعث می شود تا از شرایط و موقعیت های ناگوار عبور کنید و در این هنگام به خوبی رشد کنید. این مهارت همانند بسیاری از مهارت های دیگر نیازمند تمرین و تلاش است و موفقیت در آن بستگی به پشتکار و اراده فرد دارد. برخی از افراد به خوبی از این مهارت به نفع خود استفاده می کنند و برخی دیگر نمی توانند در آن موفق شوند و ضعیف عمل می کنند. مهارت تاب آوری آموختنی است و ارثی نیست زیرا افرادی که انعطاف پذیری بالایی دارند و با وجود مشکلات به خوبی رشد می کنند نیز به صورت ارثی این مهارت را نداشتند بلکه با تمرین و تلاش به تدریج این مهارت را در خود پرورش دادند.

گل

افراد دارای مهارت تاب آوری چه ویژگی هایی دارند؟

مهم ترین و اصلی ترین ویژگی این افراد تحمل سختی ها و مشکلات است و آن ها در برخورد با کوچک ترین چالش خودشان را نمی بازند و سعی می کنند تا از مشکلات پله ای برای رشد خود بسازند. در ادامه دیگر ویژگی افرادی را که مهارت تاب آوری دارند را بررسی می کنیم.

مهارت حل مسئله

افراد با این مهارت ذهنی تحلیلی، خلاق و انتقادی دارند. آن ها در شرایط بحرانی راه حل های تازه و مفیدی پیدا می کنند و در برابر این موقعیت ها انعطاف پذیری بالایی دارند. آن ها استراتژی خاص خودشان را دارند که در اکثر مواقع جواب می دهد و باعث موفق شدن آن ها در برابر مشکلات می شود.

اعتماد به نفس کافی از ویژگی افراد با مهارت تاب آوری

اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید با کوچکترین مشکل و چالش خود را می بازید و ادامه نمی دهید. اما اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به مشکلات به عنوان فرصت نگاه می کنید و به صورت کاملا حرفه ای موقعیت را به نفع خود تغییر می دهید. درصورتی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، می توانید از طریق یک سری تکنیک و تمرین این مهارت را در خود تقویت کنید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

عزت نفس و ارزشمندی

این مهارت در ابتدا نیازمند این است که خودتان را به عنوان فردی محترم و ارزشمند بشناسید، خودتان را دوست داشته باشید و برای خود ارزش قائل شوید. سپس سعی کنید ویژگی های مثبت را در خود تقویت کنید و نقاط ضعف خود را به تدریج کم کنید. با انجام این کار بعد از مدتی متوجه می شوید که علاوه بر اعتماد به نفس، عزت نفس بالایی نیز پیدا کردید.

عزت نفس و ارزشمندی

داشتن مهارت های اجتماعی از ویژگی افراد با مهارت تاب آوری

اگر دقت کرده باشید افرادی که خونگرم هستند و می توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند به مراتب موفق تر از کسانی هستند که در موقعیت های اجتماعی مختلف حضور ندارند و تمایل دارند تنها باشند. اگر بتوانید مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید، در صورت وجود چالش و مشکلات می توانید از حمایت های اجتماعی برخوردار باشید و به خوبی از پس مشکلات بربیایید. برای اینکه بتوانید مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید لازم است تا مهارت هایی مانند فن بیان، هنر خوب گوش کردن و احترام به عقاید دیگران را در خود تقویت کنید.

نیمه پر لیوان را ببینید

افرادی که مثبت اندیش هستند، زمانی که با مشکلات مواجه می شوند به نکات مثبت آن توجه می کنند. با این کار آن ها به آینده امیدوار می شوند و می توانند به خوبی از عهده مشکلات بربیایند. اما اگر منفی بین باشید نمی توانید از پس مشکلات بربیایید زیرا دیگر امیدی به آینده ندارید و تنها جنبه منفی مشکلات و چالش ها را می بینید.

نسبت به مسائل پیرامون هوشیار باشید

افرادی که با فکر قبلی عمل می کنند و هوشیار هستند، بهتر می توانند شرایط را درک کنند و آگاهانه عمل کنند. همچنین آن ها به خوبی از احساسات خود و دیگران آگاه هستند و می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. این کار باعث می شود تا تاثیرات مثبتی در محیط و اطرافیانشان داشته باشند.

درس گرفتن از هر شکست

افرادی که مهارت تاب آوری بالایی دارند از هر باختی درس می گیرند و سریع خودشان را نمی بازند. آن ها از طریق شکست تجربه کسب می کنند که بسیار مفید و کاربردی است و به همین دلیل است که به تدریج مهارت تاب آوری در آن ها افزایش پیدا می کند.

درس گرفتن از هر شکست

چگونه می توان مهارت تاب آوری را در خود تقویت کرد؟

برای اینکه بتوانید این مهارت را در خود تقویت کنید لازم است تا نکاتی را رعایت کنید و به آن ها توجه کنید. در ابتدا لازم است تا برای زندگی خود معنا و هدف داشته باشید و بدانید برای چه هدفی تلاش می کنید و اصلا معنای این هدف چیست زیرا در اینصورت در برابر مشکلات قدرتمند می شوید و از تلاش دست نمی کشید. همچنین داشتن معنا و هدف در زندگی به بازیابی سریع تر شما در برابر مشکلات کمک می کند.

در مرحله بعدی لازم است تا توانایی ها و استعداد خود را پیدا کنید و آن ها را تقویت کنید. ارتباط خوبی با دیگران داشته باشید تا در هنگام بروز مشکل بتوانید از حمایت آن ها برخوردار شوید. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت کنید این است که انعطاف پذیر باشید و خودتان را برای هرگونه تغییر آماده کنید زیرا در اینصورت با اتفاقات جدیدی مواجه می شوید که می توانند برای شما سودمند باشند، اما اگر تعصب زیادی داشته باشید و در برابر تغییر جبهه بگیرید نمی توانید تجربیات جدیدی داشته باشید.

موارد دیگری که لازم است تا رعایت شود شامل مثبت نگر بودن، پرورش جسم و ذهن، ارتقای مهارت حل مسئله، شجاعت و اهل عمل بودن و در آخر تقویت نقاط قوت می باشد. اگر بتوانید مواردی که گفته شد را به خوبی رعایت کنید بعد از مدتی متوجه می شوید که مهارت تاب آوری در شما افزایش پیدا کرده است و به خوبی می توانید از عهده مشکلات بربیایید. همچنین می توانید از یک روانشناس کمک بگیرید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص و قِر مختلط زن و مرد در پارک!/خجالتم خوب چیزیه (171 نظر) (فیلم) شوخی جالب و کمتر دیده شده از حضرت امام (ره) در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری شهید رجایی (32 نظر) مقام ارشد دولت روحانی و فرزندش متهم به سرقت فرش‌های مجموعه سعدآباد شدند (21 نظر) نقاشی عاشقانه و بانمک عروس سید حسن خمینی در کلاس ادبیات (19 نظر) آیدی رضا گلزار در بیوی اینستاگرام آیسان آقاخانی، همسر واقعی اش (13 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (12 نظر) کیوت ترین عکس آرتام کوچولو در کنار نازترین سیندرلای دنیا! (7 نظر) حماسه آفرینی هوش مصنوعی اینبار برای زنان ایرانی! (6 نظر) ادا و اطوار زننده و دور از شان محسن ابراهیم زاده وسط کنسرت (6 نظر) عکاسی حرفه ای عروس سید حسن خمینی در طبیعت (5 نظر) برقِ چشایِ نازِ آرتام و صدایِ کیوت و بامزش با دیدن کارتون! (5 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (4 نظر) یاللعجب؛ ازدواج عاشقانه پسر 22 ساله با مادر بزرگش! (4 نظر) (فیلم) پوشش افتخارآمیز ورزشکار زن ایرانی در لحظه قهرمانی (4 نظر) سورپرایز فوق العاده خاص امیر مقاره برای دختر جوان +ویدئو (2 نظر)
تیتر امروز   
سلفی فوق العاده خنده دار جواد رضویان و نعیمه نظام دوست که ندیده اید! ماجرای تجاوز رییس فدراسیون به 7 کشتی‌گیر! شلیک با اسلحه ساچمه‌ای به چهار نفر از اهالی رسانه اصلاح طلب در گچساران+ویدئو 2.7 میلیارد دلار منابع ایران در عراق آزاد شد واکنش معاون سابق وزیر خارجه به ادعای خبرساز بیرانوند پای مجری شبکه اینترنشنال به مرگ دانشمند ایرانی ناسا باز شد‎‎ عکسی جنجالی از زنان حاضر در کنسرت سالار عقیلی/خواهر من مگه خونه خالته؟ استقبال جالب و عجیب چینی ها از لیونل مسی+فیلم ممنوعیت «دور دور زدن» در خیابان لاکچری نشین تهران! +عکس روایتی عاشقانه از نگهبان شبی که دل به دختری کم شنوا داد اوحدی منم ، خیییییل خوب/قشنگ بچلونیش این بچه رو! +فیلم ثبت‌نام آزمون دکتری تخصصی رشته‌های علوم پزشکی از 22 خرداد زاکانی: در دولت سیزدهم، قیمت مسکن در پایتخت 70 درصد افزایش یافته دو عکس ناب از هوتن شکیبا و پریناز ایزدیار در ملاقات خصوصی جنجال جدید در خیابانِ مخصوص ثروتمندان در تهران+عکس