مهارت تاب آوری چیست؟

  یکشنبه، 25 اردیبهشت 1401   زمان مطالعه 6 دقیقه
مهارت تاب آوری چیست؟
ممکن است در طول زندگی با افرادی برخورد کنید که با وجود شرایط سخت زندگی، توانسته‌اند موفقیت‌های چشمگیری بدست بیاورند یا افرادی که با وجود شرایط محیطی ایده آل نتوانسته‌اند پیشرفت کنند. در ادامه به بررسی بیشتر این مهارت می‌پردازیم. با ما همراه باشید.

مهارت تاب آوری چیست و افراد دارای این مهارت چه ویژگی هایی دارند؟ ممکن است در طول زندگی با افرادی برخورد کنید که با وجود شرایط سخت زندگی، توانسته اند موفقیت های چشمگیری بدست بیاورند یا افرادی که با وجود شرایط محیطی ایده آل نتوانسته اند پیشرفت کنند. تفاوت این دو دسته از افراد در این است که آن ها خودشان انتخاب می کنند تا از اتفاقات پیرامون چگونه استفاده کنند و سرنوشت خود را رقم بزنند. در واقع این قدرت که از درون سرچشمه می گیرد به همراه یکی از ویژگی های روانی به نام تاب آوری معنا پیدا می کند. این افراد دارای مهارت های اجتماعی، مهارت حل مسئله و احساس عزت نفس و ارزشمندی هستند. در ادامه به بررسی بیشتر این مهارت می پردازیم.

مهارت تاب آوری چیست؟

مفهوم تاب آوری به صورت ساده به معنای ظرفیت بازگشتن از شرایط دشوار و موفقیت در موقعیت های سخت است. این مهارت باعث می شود تا از شرایط و موقعیت های ناگوار عبور کنید و در این هنگام به خوبی رشد کنید. این مهارت همانند بسیاری از مهارت های دیگر نیازمند تمرین و تلاش است و موفقیت در آن بستگی به پشتکار و اراده فرد دارد. برخی از افراد به خوبی از این مهارت به نفع خود استفاده می کنند و برخی دیگر نمی توانند در آن موفق شوند و ضعیف عمل می کنند. مهارت تاب آوری آموختنی است و ارثی نیست زیرا افرادی که انعطاف پذیری بالایی دارند و با وجود مشکلات به خوبی رشد می کنند نیز به صورت ارثی این مهارت را نداشتند بلکه با تمرین و تلاش به تدریج این مهارت را در خود پرورش دادند.

گل

افراد دارای مهارت تاب آوری چه ویژگی هایی دارند؟

مهم ترین و اصلی ترین ویژگی این افراد تحمل سختی ها و مشکلات است و آن ها در برخورد با کوچک ترین چالش خودشان را نمی بازند و سعی می کنند تا از مشکلات پله ای برای رشد خود بسازند. در ادامه دیگر ویژگی افرادی را که مهارت تاب آوری دارند را بررسی می کنیم.

مهارت حل مسئله

افراد با این مهارت ذهنی تحلیلی، خلاق و انتقادی دارند. آن ها در شرایط بحرانی راه حل های تازه و مفیدی پیدا می کنند و در برابر این موقعیت ها انعطاف پذیری بالایی دارند. آن ها استراتژی خاص خودشان را دارند که در اکثر مواقع جواب می دهد و باعث موفق شدن آن ها در برابر مشکلات می شود.

اعتماد به نفس کافی از ویژگی افراد با مهارت تاب آوری

اگر اعتماد به نفس پایینی داشته باشید با کوچکترین مشکل و چالش خود را می بازید و ادامه نمی دهید. اما اگر اعتماد به نفس بالایی داشته باشید به مشکلات به عنوان فرصت نگاه می کنید و به صورت کاملا حرفه ای موقعیت را به نفع خود تغییر می دهید. درصورتی که اعتماد به نفس پایینی داشته باشید، می توانید از طریق یک سری تکنیک و تمرین این مهارت را در خود تقویت کنید و اعتماد به نفس خود را بالا ببرید.

عزت نفس و ارزشمندی

این مهارت در ابتدا نیازمند این است که خودتان را به عنوان فردی محترم و ارزشمند بشناسید، خودتان را دوست داشته باشید و برای خود ارزش قائل شوید. سپس سعی کنید ویژگی های مثبت را در خود تقویت کنید و نقاط ضعف خود را به تدریج کم کنید. با انجام این کار بعد از مدتی متوجه می شوید که علاوه بر اعتماد به نفس، عزت نفس بالایی نیز پیدا کردید.

عزت نفس و ارزشمندی

داشتن مهارت های اجتماعی از ویژگی افراد با مهارت تاب آوری

اگر دقت کرده باشید افرادی که خونگرم هستند و می توانند به خوبی با دیگران ارتباط برقرار کنند به مراتب موفق تر از کسانی هستند که در موقعیت های اجتماعی مختلف حضور ندارند و تمایل دارند تنها باشند. اگر بتوانید مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید، در صورت وجود چالش و مشکلات می توانید از حمایت های اجتماعی برخوردار باشید و به خوبی از پس مشکلات بربیایید. برای اینکه بتوانید مهارت های اجتماعی خود را تقویت کنید لازم است تا مهارت هایی مانند فن بیان، هنر خوب گوش کردن و احترام به عقاید دیگران را در خود تقویت کنید.

نیمه پر لیوان را ببینید

افرادی که مثبت اندیش هستند، زمانی که با مشکلات مواجه می شوند به نکات مثبت آن توجه می کنند. با این کار آن ها به آینده امیدوار می شوند و می توانند به خوبی از عهده مشکلات بربیایند. اما اگر منفی بین باشید نمی توانید از پس مشکلات بربیایید زیرا دیگر امیدی به آینده ندارید و تنها جنبه منفی مشکلات و چالش ها را می بینید.

نسبت به مسائل پیرامون هوشیار باشید

افرادی که با فکر قبلی عمل می کنند و هوشیار هستند، بهتر می توانند شرایط را درک کنند و آگاهانه عمل کنند. همچنین آن ها به خوبی از احساسات خود و دیگران آگاه هستند و می توانند احساسات خود را مدیریت کنند. این کار باعث می شود تا تاثیرات مثبتی در محیط و اطرافیانشان داشته باشند.

درس گرفتن از هر شکست

افرادی که مهارت تاب آوری بالایی دارند از هر باختی درس می گیرند و سریع خودشان را نمی بازند. آن ها از طریق شکست تجربه کسب می کنند که بسیار مفید و کاربردی است و به همین دلیل است که به تدریج مهارت تاب آوری در آن ها افزایش پیدا می کند.

درس گرفتن از هر شکست

چگونه می توان مهارت تاب آوری را در خود تقویت کرد؟

برای اینکه بتوانید این مهارت را در خود تقویت کنید لازم است تا نکاتی را رعایت کنید و به آن ها توجه کنید. در ابتدا لازم است تا برای زندگی خود معنا و هدف داشته باشید و بدانید برای چه هدفی تلاش می کنید و اصلا معنای این هدف چیست زیرا در اینصورت در برابر مشکلات قدرتمند می شوید و از تلاش دست نمی کشید. همچنین داشتن معنا و هدف در زندگی به بازیابی سریع تر شما در برابر مشکلات کمک می کند.

در مرحله بعدی لازم است تا توانایی ها و استعداد خود را پیدا کنید و آن ها را تقویت کنید. ارتباط خوبی با دیگران داشته باشید تا در هنگام بروز مشکل بتوانید از حمایت آن ها برخوردار شوید. یکی دیگر از مواردی که باید رعایت کنید این است که انعطاف پذیر باشید و خودتان را برای هرگونه تغییر آماده کنید زیرا در اینصورت با اتفاقات جدیدی مواجه می شوید که می توانند برای شما سودمند باشند، اما اگر تعصب زیادی داشته باشید و در برابر تغییر جبهه بگیرید نمی توانید تجربیات جدیدی داشته باشید.

موارد دیگری که لازم است تا رعایت شود شامل مثبت نگر بودن، پرورش جسم و ذهن، ارتقای مهارت حل مسئله، شجاعت و اهل عمل بودن و در آخر تقویت نقاط قوت می باشد. اگر بتوانید مواردی که گفته شد را به خوبی رعایت کنید بعد از مدتی متوجه می شوید که مهارت تاب آوری در شما افزایش پیدا کرده است و به خوبی می توانید از عهده مشکلات بربیایید. همچنین می توانید از یک روانشناس کمک بگیرید.


  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
روایتی از عصبانیت رهبر معظم انقلاب از عوض کردن فرش کهنه و نخ نمای خانه شان: اشتباه کردید که عوض نمودید بروید همان زیلوها را بیاورید (252 نظر) خلاقیت خنده دار مغازه دار اردبیلی برای کشاندن مشتری به مغازه حماسه آفرید/ مغز نیس که معدن طلاست😂👌+عکس (190 نظر) همسر رهبر معظم انقلاب بعد از خریدن مبل دست دوم توسط رهبری: تا الان زندگی ‌ما طلبگی بوده، الان هم مبل در خانه نیاورید! (146 نظر) عروسِ رهبر معظم انقلاب: بچه ام اسباب بازی ندارد، در اتاق آقا یک میز هست و 6 تا صندلی پلاستیکی و یک تلفن که به دیوار وصل است+عکس (140 نظر) نگاهی به اعلامیه ترحیم مادر جوان حمید گودرزی که دیشب خبر فوتش را آقای بازیگر اعلام کرد +عکس/ روحش شاد (64 نظر) خلاقیت خنده دار هندونه فروش شیرازی، برای فرار از گرما حماسه آفرید/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (62 نظر) خلاقیت خنده دار هندوانه فروش سمنانی برای جذب مشتری حماسه آفرید/ مغز نیست که معدن طلای خالصه😂+عکس (55 نظر) استوری تبریک خاص سرلشگر باقری به مناسبت روز چپ دست‌ها به رهبر معظم انقلاب+عکس (51 نظر) مراسم تشییع پدر حامد بهداد، با حضور چهره های سرشناس و بازیگران +عکس/ روحش شاد و یادش گرامی (46 نظر) رونمایی از همزاد و بدل ایرانی هانده ارچل، بازیگر ترکیه‌ای محبوب ایرانی ها/ ایشون هم بازیگر خیلی معروفیه+عکس (44 نظر) نگاهی به جشن تولد عاشقانه 45 سالگی الهام چرخنده بازیگر سریال آوای باران و باکس گل شیک روی میز/ مبارکا باشه+عکس (35 نظر) رونمایی از وحید بادپی کوه عضله رقیب جدی هادی چوپان در مسابقات مسابقات مستر المپیا +فیلم (31 نظر) رهبر معظم انقلاب: ما درخانه تنها یک فرش دستباف داریم که جهیزیه همسرم بوده بقیه خانه موکت است/ ساده زیستی ایشان مثال زدنی است (29 نظر) (فیلم) دفاع جانانه پزشکیان از داماد حسن روحانی / به هر کشوری برود با کله قبولش می‌کنند! (28 نظر) خلاقیت خنده‌دار اوستا بنّا در ترکیب توالت فرنگی با ایرانی حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (25 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
منتخب روز   
ابتکار جالب یک مرد خلاق در دادن انواع لقب به مسعود پزشکیان حماسه آفرید+ویدئو/ هنر نزد ایرانیان است و بس... (فیلم) سکانس فوق عاشقانه شهاب حسینی و لیلا حاتمی در فیلم "پرسه در ماه" / ما کاملا شبیه همیم طرز نگاهامون دو دو زدن چشامون ...😍 استارت تمرینات سخت علیرضا بیرانوند در تراکتور +فیلم/ آقای دروازه بان آمادگی بدن بالایی دارد! سکانس عاشقانه دل باختن قباد به شهرزاد/ نشود فاش کسی آنچه میان من و توست (فیلم) سکانس فوق العاده احساسی و عاشقانه از شهاب حسینی و معشوقه‌اش در سریال "شهرزاد" / با چراغی همه جا گشتم و گشتم در شهر هیچکس به تو مانند نشد😍 (فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ...