ساعدنیوز
ساعدنیوز

مینو محرز: ۶ درصد سکس ورکر‌های تهران ایدز دارند

  یکشنبه، 17 بهمن 1400   کد خبر 191279
مینو محرز: ۶ درصد سکس ورکر‌های تهران ایدز دارند
ساعد نیوز: گفت و گو با دکتر مینو محرز، رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران درباره وضعیت زنان روسپی در تهران

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از رویداد24، ماجرای ترک برنامه زنده شبکه افق توسط معاون و مشاور زنان دولت حسن روحانی به جنجالی بر سر دو نگرش در قبال زنان آسیب دیده تبدیل شده است، گروهی که برنامه جهان آرا آن ها را نمایندگی می کند معتقدند به رسمیت شناختن زنان روسپی نشانه بی دینی است و گروهی که معتقدند با این مقوله باید علمی و جامعه شناختی مواجه شد تا سلامت جامعه به خطر نیفتند، مینو محرز به عنوان نماینده گروه دوم معقتد است این جمعیت را باید به رسمیت شناخت و آنها را درمان کرد؛ هرچند بعضی افراد خوششان نیاید.

اتهامات صدا و سیما به معاونت امور زنان در دولت حسن روحانی یک نقطه عطف دارد. شبکه افق با دعوت از یک کارشناس، پرونده اتهامات علیه شهیندخت مولاوردی را بار دیگر به صداوسیما کشاند. این کارشناس نقطه ثقل اتهاماتش را بر یک نشست قرار داد که به ادعای او با محوریت به رسمیت شناختن زنان روسپی تشکیل شده بود. با این حال مولاوردی معاون وقت امور زنان در دولت حسن روحانی این اتهام را رد کرد و موضوع نشست مذکور را زنان آسیب دیده با محوریت مقابله با ایدز خواند. اعتراض کارشناس برنامه جهان آرا به راهکار هایی بود که یک پزشک در نشست مذکور مطرح کرده بود. مولاوردی نام این پزشک را اعلام کرد و گفت «مینو محرز» در آن نشست نظرات علمی و کارشناسی خود را که نتیجه سال ها تحقیقات بر روی ایدز بوده مطرح کرده است. نظراتی که ظاهرا به مذاق جریان پشت پرده شبکه افق خوش نیامده است.
درباره نظرات مطرح شده در نشست مذکور با مینو محرز گفتگو کردیم. دکتر محرز رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران و عضو کمیته ملی مبارزه با کروناست. او معتقد است به رسمیت شناختن جمعیتی که آنها را «جمعیت کلیدی» برای انتقال بیماری ایدز می خواند در واقع پیش زمینه پیشگیری و درمان جامعه است. زنان روسپی یا سکس ورکرها، معتادان و همجنسگرایان اعضای این جمعیت هستند که دولت ها موظفند با به رسمیت شناختن آنها برای سلامت جامعه قدم بردارند.

بعضی چشمشان را بر زنان روسپی بسته اند و وجود آنها را انکار می کنند

دکتر محرز به رویداد۲۴ گفته «به عنوان یک پزشک و کسی که برای سلامت مردم کار می کند، باید برای کشف و درمان جمعیت های کلیدی که می توانند ایدز را انتقال دهند راهکار ارائه کنم. پیشنهادهایی که من دادم هم در واقع راهکاری است که همه دنیا ارائه می کند.
او با اشاره به اعتراض هایی که به نحوه مواجهه آن ها با این جمعیت های کلیدی از جمله زنان روسپی و افراد همجنسگرا می شود، گفت: بعضی می گویند ما اصلا این جمعیت ها را نداریم اما ما می گوییم داریم و نباید چشم هایمان ببیندیم بلکه باید پاتوق این جمعیت ها را شناسایی کنیم و اگر ایدز داشته باشند باید درمان کنیم که بقیه جامعه سالم منتقل نکنند.
محرز با تاکید بر اینکه از نظر علمی این کار واجب است، به رویکرد دولت روحانی در این زمینه اشاره کرد و گفت: در آن زمان یکی از معدود کسانی که به طور علمی وجود سکس ورکر ها را تایید کرد، وزیر وقت بهداشت بود. به نظر من آقای قاضی زاده هاشمی فرد خوشفکری بود. او هم موافق بود که این جمعیت های کلیدی از جمله افرادی که اعتیاد تزریقی دارند یا افرادی که شغلشان سکس ورکری است و حتی همجنسگرایان را شناسایی کنیم. ما نباید چشممان را ببندیم بگوییم این افراد وجود ندارند.
رئیس مرکز تحقیقات ایدز ایران به تغییر الگوی انتقال ایدز هم اشاره کرد و گفت در حال حاضر عامل اصلی انتقال ایدز افراد عادی جامعه و از طریق تماس جنسی است. عدم آزادی جامعه در تماس جنسی مطمئن و برقراری تماس های جنسی نامطمئن به عامل اصلی انتقال ایدز تبدیل شده است؛ این یعنی دختران و پسران جوان دارند مبتلا می شوند.
محرز تاکید کرد مشکلی با به رسمیت شناختن جمعیت های کلیدی در دولت های مختلف وجود ندارد و همین الان هم وزارت بهداشت برنامه مبارزه با ایدز را مانند دولت های قبلی پیش می برد و مشکلی نداریم. همین وزارت بهداشت دولت جدید هم این جمعیت ها را به رسمیت می شناسد. استراتژی اجرای این برنامه هر پنج سال یک بار تغییر می کند و مصوب هیات دولت می شود.
رئیس مرکز تحقیقات ایدز به نگرش منفی برخی افراد به مساله به رسمیت شناختن سکس ورکر ها با هدف افزایش سلامت جامعه اشاره کرد و گفت: ما نمی توانیم بگذاریم نگرش های منفی مانع استراتژی پیشگیری از ایدز بشود. الان کیس های جدید زن و شوهر های تازه ازدواج کرده هستند که یکی تست داده و مثبت شده است. این ها قبل یا حین ازدواج از طریق تماس جنسی در جامعه مبتلا شده اند. باید برای این ها فکری کرد.

انواع گرید سکس ورکرها در ایران

او در پاسخ به سوالی درباره نقش جمعیت سکس ورکر ها در انتقال ایدز گفت: ما سه نوع سکس ورکر داریم؛ گرید سه، سکس ورکر های خیابانی هستند که خیلی وضعشان بد است. یک سری کسانی هستند که خانه های امن دارند و گرید دو محسوب می شوند. گرید یک هم افرادی هستند که اصلا به ما مراجعه نمی کنند و درآمد های خیلی بالایی دارند. به این دسته اصلا دسترسی نداریم، ولی روی گرید دو و سه مطالعاتی داشتیم. سکس ورکر های تهران عمدتا از گروه یک و دو هستند که در آخرین مطالعات ما حدودا شش درصد شان مبتلا به ایدز بودند. این رصد باید به طور دائم انجام شود، چون این افراد کارشان جوری است که ایدز را انتقال می دهند. در واقع هدف از به رسمیت شناختن اینها، مساله پیشگیری است. برای پیشگری باید فرد را بشناسیم.
محرز به نشستی که در زمان معاونت شهیندخت مولاوردی برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: در آن جلسه یک خانم وکیلی هم حضور داشت که خیلی مسلط بود. ایشان توضیح داد که از نظر شرعی سکس ورکر اصلا معنی ندارد و حکمش زناست ولی خود ایشان گفت به خاطر وجود قانون ممنوعیت تجاوز به عنف، عملا قوه قضاییه به نوعی از این افراد چشم پوشی می کند. یعنی ممکن است مرتب پلیس این افراد را بازداشت هم بکند، ولی نمی توانند آن ها را ریشه کن کنند، چون تجاوز به عنف محسوب می شود.
او گفت: در همین جلسه هم یک عده به ما گفتند چرا شما برای این جمعیت ها ارزش قائلید؟ یک نفر در همین نشست گفت چند نفر از همین افراد (زنان روسپی) را در خانه اش نگه می دارد و یکی دو تایشان هم ایدز دارند. من از او پرسیدم در مواجهه با این ها چه کار می کنی؟ گفت به راه راست هدایتشان می کنم. گفتم شما باید این ها را بفرستید ما درمانشان کنیم و از انتقال بیشتر پیشگیری کنیم.
او به سیاست «ان.جی.او »ها برای حمایت از جمعیت های کلیدی اشاره کرد و گفت: «ان.جی.او »ها یک سری خانه هایی درست کرده بودند و دولت و وزارت بهداشت هم از آن ها حمایت می کردند. در این خانه ها عمدتا زنانی که در معرض انتقال بیماری مقاربتی بودند را جمع می کردند تا کاندوم و آموزش رایگان بگیرند. در همین خانه ها به آن ها خیاطی هم یاد می دادند. البته من معتقد بودم اگر این ها می خواستند خیاطی یاد بگیرد که نمی رفتند سکس ورکر شود. به نظرم نباید این سکس ورکری را انکار کرد، بلکه باید کمک کنیم بقیه جامعه بیمار نشوند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

5 دیدگاه
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
بازدیدکننده
2 سال پیش

عالی
من
2 سال پیش

چی بگم خدا می‌دونه !
مرتضی
2 سال پیش

چرا همیشه انکار
هانا
2 سال پیش

والا چی بگیم خدا کمکشون کنه
محمدطبیب چی
2 سال پیش

سلام . یک سلام ویژه هم به خانم دکتر مینو محرز .
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1733 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (460 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (240 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (223 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (171 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (157 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (156 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (119 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (93 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (75 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (68 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
(تصاویر) کشف یک «یخچال» دو هزار ساله با لولۀ آب سرد! زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع بیگی: ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس جوک است