ساعدنیوز
ساعدنیوز

مواضع کشورها درباره کریدور زنگزور

  یکشنبه، 08 آبان 1401   کد خبر 228501
مواضع کشورها درباره کریدور زنگزور
ساعدنیوز: تنش در قفقاز جنوبی بر سر احداث کریدور زنگزور با اصرار آذربایجان و ترکیه در حال افزایش است. این در حالی است که ایران موضع بسیار جدی و تندی نسبت به هر نوع تغییر ژئوپلتیک اتخاذ کرده است. علی حیدری کارشناس مسائل قفقاز در یادداشتی کوتاه مواضع بازیگران مختلف حاضر در صحنه را احصاء کرده است.

براساس نظرات و مواضع مطرح شده از سوی کشورهای مختلف به نظر میرسد که نگاه آنها را میتوان به قرار زیر دسته بندی کرد:

  • آذربایجان: به دنبال ایجاد آن، بدلیل مزایای اقتصادی و سیاسی فراوانش برای باکو.

  • ترکیه: بدنبال ایجاد، بدلایل اقتصادی و ژئوپلتیک ازجمله شکل گیری ترانزیت غرب به شرق یا کریدور میانی، شکل گیری جهان ترک یکپارچه، افزایش حضورونفوذ در آسیای میانه.

  • روسیه: موضعی مبهم اماانتفاع ازایجاد کریدور به منظور مقابله با تحریمهای غرب و حفظ راه تنفس اقتصادی در کنار کریدور شمال-جنوب. اما نگرانی از بابت حضور بیشتر سیاسی و اقتصادی ترکیه در آسیای میانه که حیاط خلوت روسیه است،نگرانی از بابت شکل گیری جهان یکپارچه تورانی در کنارش و نیز نگرانی بابت حضور عضوی از پیمان ناتو در آسیای میانه. با این وجود روسیه بدلیل روابط گسترده با ترکیه و بخصوص موضوع تحریمهای سخت غرب نه قادر به تغییر کامل وضع موجود است و نه تمایل چندانی دارد که روابطش با باکو و آنکارا در این زمان شکراب شود.

  • ناتو و آمریکا: حل سریعتر مسئله با فرمول آنها و ایجاد کریدور، تا جای پایشان در منطقه مورد تسلط روسیه باز شده و تثبیت شود. همچنین گسترش هر چه بیشتر ناتو به شرق.

  • ارمنستان: مخالف، اما با توانایی محدود در مقابل طرفهای مختلف و احتمال کوتاه آمدن در صورت استمرار موضع موجود از سوی مسکو.

  • ایران: از مخالفان اصلی بدلیل متاثر شدن مرزهای شمالی و نیز به حاشیه رفتن در دوره کریدورها و جایگزینی کریدور میانی (با مکمل جاده لاجورد) به عنوان کریدور شمال- جنوب که ایران را برای دهه های آینده نیز دچار انزوای اقتصادی و همچنین سیاسی خواهد کرد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
مانور بزرگ ولایت سوم خرداد با حضور حضرت آیت الله خامنه ای +عکس (40 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (22 نظر) زیبایی بهت آور دختر و مادر آیشواریا بازیگر جذاب هندی! (15 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (6 نظر) پخش زنده تصاویری از دست دادن و خوش‌و‌بش سلطان عمان با یک زن در تهران (6 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر) هنرمندی که با لباس عروس سوخته در جشنواره کن حاضر شد (4 نظر) قیافه بانمک نبات استخری وقتی سوار یک الاغ کوچولوی ناز میشه (3 نظر) ضیافت شام ابراهیم رئیسی برای سلطان هیثم در کاخ سعدآباد +عکس (3 نظر) راز رابطه عمیق شادمهر با ژینا، عشق اولی که در ایران جا ماند!+عکس (3 نظر) دیدار بازیگر فیلم آیه های زمینی با کارگردان مشهور در جشنواره کن (2 نظر) تیر علی کریمی بازهم به سنگ خورد! +عکس (2 نظر) کشف حجاب «صدف عسگری» بازیگر فیلم آیه های زمینی در جشنواره کن/ خانم بازیگر در آغوش مردان غریبه (2 نظر) وقتی سحر قریشی اعتقادی به کاشت ناخن نداره! این ناخنا به استایل گنگ شما اصلا نمیاد خانومم (2 نظر)
تیتر امروز   
استایل متفاوت دیا میرزا بازیگر معروف هندی زنان قاجار زیبا بودند یا ناصرالدین شاه عکس‌ها را دستکاری می‌کرد؟! لباس هندی چشم نواز بر تن سوربهی جیوتی، بازیگر سریال قبول میکنم کشف بقایای مخوف‌ترین «آزمایشگاه» جهان در بیابان‌های چین (تصویر) حجاب کامل مدل مشهور آمریکایی روی فرش قرمز کن رازآلودترین «دهان» جهان به مکزیک برگشت! اهداف سفر رئیس جمهور اسرائیل به باکو؛ از احداث کوریدور زنگزور تا حمایت از تجزیه طلب ها و تهدید منافع ایران، روسیه و چین در قفقاز الهام حمیدی با مانتوی عجق وجق و شلوار زاپدار دیده شدن جورجینا رودریگس در کنار بازیگر مشهور هالیوودی +عکس وام ودیعه مسکن 200 میلیون تومان شد دارندگان دسته چک قدیمی می‌توانند دسته چک صیادی جدید دریافت کنند یوسف نوری، وزیر سابق آموزش‌وپرورش عضو هیئت‌مدیرۀ سازمان تامین‌اجتماعی شد‎‎ عکس‌های تاریخی از «دروازه قرآن» شیراز؛ یک قرن قبل غذایی که در زمان ناصرالدین شاه برای زنان ممنوع بود! حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش