ساعدنیوز
ساعدنیوز

مواضع کشورها درباره کریدور زنگزور

  یکشنبه، 08 آبان 1401   کد خبر 228501
مواضع کشورها درباره کریدور زنگزور
ساعدنیوز: تنش در قفقاز جنوبی بر سر احداث کریدور زنگزور با اصرار آذربایجان و ترکیه در حال افزایش است. این در حالی است که ایران موضع بسیار جدی و تندی نسبت به هر نوع تغییر ژئوپلتیک اتخاذ کرده است. علی حیدری کارشناس مسائل قفقاز در یادداشتی کوتاه مواضع بازیگران مختلف حاضر در صحنه را احصاء کرده است.

براساس نظرات و مواضع مطرح شده از سوی کشورهای مختلف به نظر میرسد که نگاه آنها را میتوان به قرار زیر دسته بندی کرد:

  • آذربایجان: به دنبال ایجاد آن، بدلیل مزایای اقتصادی و سیاسی فراوانش برای باکو.

  • ترکیه: بدنبال ایجاد، بدلایل اقتصادی و ژئوپلتیک ازجمله شکل گیری ترانزیت غرب به شرق یا کریدور میانی، شکل گیری جهان ترک یکپارچه، افزایش حضورونفوذ در آسیای میانه.

  • روسیه: موضعی مبهم اماانتفاع ازایجاد کریدور به منظور مقابله با تحریمهای غرب و حفظ راه تنفس اقتصادی در کنار کریدور شمال-جنوب. اما نگرانی از بابت حضور بیشتر سیاسی و اقتصادی ترکیه در آسیای میانه که حیاط خلوت روسیه است،نگرانی از بابت شکل گیری جهان یکپارچه تورانی در کنارش و نیز نگرانی بابت حضور عضوی از پیمان ناتو در آسیای میانه. با این وجود روسیه بدلیل روابط گسترده با ترکیه و بخصوص موضوع تحریمهای سخت غرب نه قادر به تغییر کامل وضع موجود است و نه تمایل چندانی دارد که روابطش با باکو و آنکارا در این زمان شکراب شود.

  • ناتو و آمریکا: حل سریعتر مسئله با فرمول آنها و ایجاد کریدور، تا جای پایشان در منطقه مورد تسلط روسیه باز شده و تثبیت شود. همچنین گسترش هر چه بیشتر ناتو به شرق.

  • ارمنستان: مخالف، اما با توانایی محدود در مقابل طرفهای مختلف و احتمال کوتاه آمدن در صورت استمرار موضع موجود از سوی مسکو.

  • ایران: از مخالفان اصلی بدلیل متاثر شدن مرزهای شمالی و نیز به حاشیه رفتن در دوره کریدورها و جایگزینی کریدور میانی (با مکمل جاده لاجورد) به عنوان کریدور شمال- جنوب که ایران را برای دهه های آینده نیز دچار انزوای اقتصادی و همچنین سیاسی خواهد کرد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
اخطار حسین شریعتمداری: اگر مسئولان جلوی بی حجابی را نگیرند، مردم وارد میدان می‌شوند (2 نظر) گوشواره های گران قیمت مونا کرمی با سنگ یاقوتش چشم همرو به خودش خیره کرد (1 نظر) سرنوشت کاخ‌های «صدام حسین» دیکتاتور عراق چه شد؟ + فیلم (1 نظر) هشدار سردار رادان به بدحجاب‌ها در تعطیلات نوروز (1 نظر) مهشید جوادی از لباس های عیدش رونمایی کرد! (1 نظر) عکس سفره هفت سین لاکچری الهام حمیدی (1 نظر) نحسیِ سال 1401 باز هم گریبان خانم بازیگر را گرفت (1 نظر) زن تفنگ بدست از قوم مورسای + عکس (1 نظر) سرقت از گردشگران به سبک یک تمساح!+ فیلم (1 نظر) تصاویر پیام رهبر انقلاب به‌ مناسبت آغاز سال 1402 هجری شمسی (1 نظر) مدلینگ ادا اجه (بازیگر زیبای سریال سیب ممنوعه) با بلوز سفید بینظیرش (1 نظر) بعد از سه سال؛ سخنرانی رهبر معظم انقلاب در اولین روز سال 1402 در حرم رضوی (1 نظر) سارافون شیک ستاره سادات قطبی جون میده برای مهمونی های دورهمی (1 نظر) ازدواج جنجالی ندا 18 ساله با پسر 27 ساله در خرابه ها + عکس (1 نظر) مسیح علینژاد ایرانی نیست!/ ملیت مصی لو رفت + عکس
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/
/