ساعدنیوز
ساعدنیوز

مقایسه عملکرد دولتمردان در ۲ حادثه ریلی؛ حضور میدانی تا احترام به افکار عمومی

  پنجشنبه، 19 خرداد 1401   کد خبر 208725
مقایسه عملکرد دولتمردان در ۲ حادثه ریلی؛ حضور میدانی تا احترام به افکار عمومی
به گزارش ساعد نیوز/ در دو حادثه اخیر متروپل آبادان و سانحه قطار، نوع عملکرد دولت سیزدهم به خوبی روشن ساخت که خبر از یک رویکرد مثبت دارد و در صورت همراه شدن با یک گام تکمیلی دیگر، امید به کاهش تکرار آنها را افزایش می‌دهد.

به گزارش ساعد نیوز به نقل از ایرنا/ در مواجهه با حوادث غیرطبیعی که منشا انسانی دارند، رویکرد کلی دولت ها مبتنی بر چهار اصل پیشگیری، جبران آسیب، مجازات مقصران و جلوگیری از تکرار آنهاست و تلاش می شود با تعبیه ابزارهای نظارتی و ارتقای استانداردهای مراقبتی و فناورانه، تا حد امکان از احتمال وقوع آنها کاسته و با اصلاح مناسبات مدیریتی، هزینه تکرار آن برای مقصران، افزایش یابد. به ویژه در این زمانه، که بشر به دنبال پیشگیری یا کمینه سازی آسیب حوادث طبیعی (همچون سیل و زلزله) است و مقابله با احتمال رخدادهای جاده ای و ریلی و ساختمانی در اولویت خاصی قرار می گیرد. درباره حادثه متروپل آبادان بسیار نوشته شده و از منظرهای مختلف زوایای پیدا و پنهان آن را واکاویده اند اماحادثه تاسف بار دیروز (چهارشنبه ۱۸ خردادماه) که برای قطار مسافری مشهد- یزد، در منطقه طبس رخ داد و تا کنون ۸۶ نفر مصدوم و ۲۱ نفر جان باختند، یکبار دیگر لزوم تدوین یک راهکار جامع، علمی، عملیاتی، ملی و فوری را بیشتر کرده و نقش مهم اجرای آن را در کاهش تلفات و خسارت، کاهش سرمایه اجتماعی و اقتصادی-سیاسی کشور بیشتر آشکار می کند؛ چنانچه به طور قطع از پیامدهای اجتماعی و امنیتی آن خواهد کاست.

حضور میدانی تا احترام به افکار عمومی

همان گونه که در ماجرای ریزش سازه متروپل شاهد بودیم، با وجودی که دولت به عنوان قوه مجریه نقش اصلی یا مستقیم در رویداد نداشت، از نخستین ساعت های اعلام خبر، در بالاترین سطوح به ایفای نقش پرداخت و علاوه بر احترام به افکار عمومی و حضور شخص رئیس جمهوری، «احمد وحیدی» وزیر کشور اقامتی ۶ روزه در آبادان داشت و از نزدیک روند امور را مدیریت و دنبال کرد. از آنجا که وزیر کشور علاوه بر جانشینی فرمانده کل قوا در فرماندهی انتظامی، رئیس شورای امنیت کشور است، حضور او به عنوان منتصب رهبری و رئیس جمهوری، نقش مهمی در انتظام بخشی به امور و رسیدگی به حوادث مهم دارد؛ حوادثی که از قضا، تسریع در تصمیمگیری، هماهنگی و اجرای آن، نقش بیهمتایی در کاهش تلفات انسانی و خسارات بعدی دارد. شاید از همین رو بود که رهبر معظم انقلاب در سخنرانی خود در مراسم سی و سومین سالگرد ارتحال امام(ره) از اقدام به موقع مسئولان کشور و نیز وزیر کشور در حادثه متروپل آبادان تجلیل کردند و فرمودند: «در همین قضیه آبادان که یک وزیر چند روز بالای سر کار می رود و یا اینکه رئیس جمهور محترم و معاون او به دیدار خانواده های جان باختگان می روند، باید قدرشناسی شود». علاوه بر وزیر کشور، وزیر راه و شهرسازی نیز به همراه استانداران یزد و خراسان جنوبی ظهر چهارشنبه وارد طبس شدند و بلافاصله در محل حادثه حضور یافتند؛ حضوری که اهمیت و ارزش حیاتی آن برای کسانی که با ساختار اداری کشور و سلسله مراتب امور در شهرستان ها آشنا هستند، به خوبی قابل درک است.

حضور دو وزیر در طبس

این رفتار وزیر کشور در ماجرای قطار در طبس نیز تکرار شد و او علاوه بر تماس تلفنی با استاندار خراسان جنوبی و حضور او در محل حادثه قطار مسافری و ارسال سریع امکانات لازم برای رسیدگی به حادثه دیدگان، خود نیز تا پیش از ظهر چهارشنبه در محل حاضر شد تا به عنوان رئیس شورای امنیت کشور از نزدیک و در میدان رسیدگی به حادثه باشد. علاوه بر وزیر کشور، «رستم قاسمی» وزیر راه و شهرسازی نیز به همراه استانداران یزد و خراسان جنوبی ظهر چهارشنبه وارد طبس شدند و بلافاصله در محل حادثه حضور یافتند؛ حضوری که اهمیت و ارزش حیاتی آن برای کسانی که با ساختار اداری کشور و سلسله مراتب امور در شهرستان ها آشنا هستند، به خوبی قابل درک است. در مقابل اما در حادثه مشابهی که آذرماه ۱۳۹۵ در راه آهن دامغان رخ داد، هرگز خبری از وزیر وقت کشور نشد و وزیر راه نیز، ابتدا دو معاون خود را راهی محل کرد و فقط بعد از بالاگرفتن انتقادها بود که خود راهی شد؛ او البته اظهار نظری کرد که تعبیر «نمک بر زخم» را بیشتر به ذهن متبادر می کرد.

یکی نمک بر زخم می پاشد و و دیگری ابراز عذرخواهی و شرمندگی

خارج از نوع رفتار میدانی مسئولان دولت سابق، آنچه در خاطر بسیاری از مردم نقش بست و موجی از خشم و انتقاد را برانگیخت، اظهار نظر وزیر اسبق راه و شهرسازی بود که حتی کار را به مجلس و امامان جمعه کشاند. وزیر وقت راه درباره حادثه قطار که به مرگ ۴۷ نفر کشته و زخمی شدن ۱۰۳ نفر منجر شد، در ابتدا بدون عذرخواهی گفت «همه مسافران تحت پوشش بیمه اند و از این نظر جای هیچ نگرانی نیست»! جمله ای که با واکنش های منفی گسترده ای در رسانه ها و محافل سیاسی همراه شد. به هرحال رفتار عملی و نوع مواجهه دولت سیزدهم با افکار عمومی و رعایت آلام و جراحت های مردم و بازماندگان، قابل ستایش است و اگر با گام تکمیلی زیر همراه شود، نقطه عطفی در کاهش حوادث مشابه خواهد بود. هرچند درباره مقایسه دو حادثه اندوه بار ریلی که در فاصله ۶ سال گذشته روی داده اند، بیان یک نکته لازم است و داوری را منصفانه تر خواهد کرد. در حادثه قطار سال ۱۳۹۵، علاوه بر وزیر راه، معاون او و مدیر عامل راه آهن جمهوری اسلامی، با تاخیری یک روزه در گفت وگوی زنده خبری سیما حاضر شد و ضمن عذرخواهی از حادثه دیدگان و خانوادهٔ آن ها، اعلام استعفا کرد؛ هرچند برخی، استعفای او را به قصد نجات رئیس خود برآورد کردند. ۸ ماه از استقرار وزیر راه دولت سیزدهم و معاونانش نگدشته اما عذرخواهی و ابراز شرمندگی توئیتری سریع وزیر راه و شهرسازی اقدامی مثبت بود که حتی به روز بعد هم کشیده نشد؛ البته مدیرعامل راه آهن کشور نیز در راستای تکمیل زنجیره رابطه احترام آمیز دولت سیزدهم با مردم و افکار عمومی، ساعاتی پس از این حادثه، با صدور پیام تسلیتی، اعلام کرد: پیگیری فوری و کامل تا حصول نتیجه و شناسایی و برخورد با مسببان و مقصران این حادثه و انجام هرگونه اقدام لازم برای التیام این ضایعه برای هم وطنان عزیز مصدوم و همچنین بازماندگان و خانواده های داغدار را بر خود لازم و واجب می دانم. همه اقدامات موثر دولت، تنها در صورتی نتیجه بخش و قابل لمس برای مردم خواهد بود که مسببان حوادث اخیر بدون هیچ پرده پوشی دادگاهی، محاکمه و مجازات شوند تا درس عبرتی باشد برای کسانی که با جان و مال مردم سر و کار دارند.

ضرورت یک گام تکمیلی تا بازدارندگی موثر

آنچه درباره رویکرد مثبت دولت سیزدهم در مواجهه با حوادث آبادان و طبس بیان شد، در شمار اقدامات «لازم» برای تسکین مردم و رسیدگی به بحران است و تا تکمیل حلقه بازدارندگی موثر، نیازمند یک گام تکمیلی و «کافی» است؛ بر اساس آنچه در حوادث ساختمان پلاسکو، قطار مشهد_تبریز و حتی حادثه قطار نیشابور (در سال ۱۱۳۸۲) تجربه شد، شاید مهمترین عامل تکرار این حوادث، عدم مجازات موثر مقصران و عدم اطلاع رسانی آن به مردم باشد. بر این اساس همه اقدامات موثر دولت، تنها در صورتی نتیجه بخش و قابل لمس برای مردم خواهد بود که مسببان حوادث اخیر بدون هیچ پرده پوشی دادگاهی، محاکمه و مجازات شوند تا درس عبرتی باشد برای کسانی که با جان و مال مردم سر و کار دارند. در حوزه درون دولتی، برخورد اداری با مدیران و متصدیانی که باعث بروز چنین حوادث دردناکی می شوند، اقدامی بازدارنده و مهم است؛ اما مهمتر از آن، برخورد قضایی با مقصران در همه سطوح خرد و کلان است که علاوه بر درس آموزی، هزینه تکرار آن را در آینده بسیار کاهش خواهد داد. با توجه به رابطه همدلانه بین قوای سه گانه کشور و تجربه و شناختی که شخص رئیس جمهوری از ساختار قضایی کشور دارد، رایزنی و پیگیری مجدانه دولت، همسو با اقدام موثر قوه قضائیه، علاوه بر تسکین بخشی از جراحت احساسی مردم و داغدیدگان، سبب جلوگیری در تکرار آنها خواهد شد. چنانچه اگر مقصران و مسببان حادثه پلاسکو و قطار مشهد-تبریز، تا کنون محاکمه و مجازات شده بودند، شاید خرداد ۱۴۰۱ را با دو حادثه تلخ و جانگداز به پایان نمی بردیم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (27 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (16 نظر) خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (16 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (11 نظر) مقام ارشد دولت روحانی و فرزندش متهم به سرقت فرش‌های مجموعه سعدآباد شدند (12 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (11 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (8 نظر) دکور اصیل و خاص عروس سید حسن خمینی برای نوشیدن قهوه سبز (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (6 نظر) (فیلم) پوشش افتخارآمیز ورزشکار زن ایرانی در لحظه قهرمانی (6 نظر) حماسه آفرینی هوش مصنوعی اینبار برای زنان ایرانی! (6 نظر) عکاسی حرفه ای عروس سید حسن خمینی در طبیعت (5 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (4 نظر) دیدن این ویدیو لاکچری به قلب قوی و یک لیوان آب قند نیاز دارد! (3 نظر) کیوت ترین عکس آرتام کوچولو در کنار نازترین سیندرلای دنیا! (3 نظر)
تیتر امروز   
ظریف: تعهد محضری می‌دهم که قصد شرکت در انتخابات را ندارم جشن تولد هشت سالگی پرواز پسر ماه‌چهره خلیلی در غیاب غم انگیز مادرش ویدیویی جالب از اجرای سارا رسول زاده، بازیگر سریال قهوه ترک مرز رنگی طبیعی و بسیار زیبا در سواحل ایسلند +عکس انتقال مسی با مبلغ 50 هزار میلیارد تومان به تیم ته جدولی اینترمیامی آمریکا! آواز کردی دلنشین بازیگر سریال نون خ در برنامه تلویزیونی ویدیویی از پشت صحنه فیلم ملاقات خصوصی که ندیده اید! طواف کعبه بدون لباس احرام از امروز ممنوع شد نسخه نهایی لایحه حجاب منتشر شد + متن بازگشت عجیب حسام محمودی به سریال رحیل پس از مرگش قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا در بازار آزاد پنجشنبه 18 خرداد 1402 قیمت انواع ارز دیجیتال بیت کوین، اتریوم و دوج کوین در بازار امروز پنجشنبه 18 خرداد 1402 صحنه سازی معمایی در قتل خانوادگی رقص باحال و خنده دار پژمان جمشیدی وسط محل کارش/ آقای بازیگر ترکوند! قیمت دلار و قیمت ارز در بازار امروز پنجشنبه 18 خرداد 1402