مسافرگیری زوری با ضرب و شتم در تهران

  سه شنبه، 05 بهمن 1400 ID  کد خبر 189407
مسافرگیری زوری با ضرب و شتم در تهران
ساعد نیوز: موضوع مسافرکشی خودرو‌های شهرستانی در تهران سوژه تازه‌ای نیست. انواع و اقسام اپلیکیشن‌های مسیریاب هم کار این قشر از راننده‌ها را آسان کرده است تا بدون کوچک‌ترین آشنایی با خیابان و بزرگراه‌های پایتخت مسافران تهرانی را جابه‌جا کنند.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از همشهری، در چنین شرایطی فعالیت گسترده و پررونق تاکسی های اینترنتی هم افراد بیکار و جویای کار شهر ها و شهرستان های دور و نزدیک را وسوسه می کند تا برای مسافرکشی و درآمد چند میلیون تومانی تخته گاز به سمت تهران بیایند و سرباری روی بار همیشه سنگین ترافیک پایتخت بگذارند.

درکنار مشکلات و مباحث ترافیکی، بحث آسیب های اجتماعی هم مطرح است؛ دوری از خانواده، نداشتن سرپناه و خوابیدن در خودرو، پارک ها و دیگر گوشه و کنار شهر و پیدایش شغل های کاذبی مانند فروش جای پارک که ازجمله پیامد های اجتماعی این موضوع است، که می تواند به ظهور و بروز ناهنجاری ها و مشکلات و آسیب های بزرگ تری منجر شود.

برای اینکه به میزان رشد مسافرکش های شخصی و به ویژه خودرو های پلاک شهرستان در تهران بهتر پی ببریم در یک نمونه کافی است تعداد رانندگان فعال در یکی از تاکسی های اینترنتی پرمخاطب را در سال های ۹۸ و ۹۹ با یکدیگر مقایسه کنیم.

طبق آمار رسمی ارائه شده از سوی این شرکت، در سال ۱۳۹۸ تعداد رانندگان ثبت نام شده ۲ میلیون نفر اعلام شد، اما این تعداد در سال ۹۹ با رشد ۵۰۰ هزار نفری به ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر رسید که اغلب آن ها در محدوده تهران و کرج فعالیت می کردند.

جالب تر اینکه فعالیت مسافرکش های شهرستانی فقط به کار در تاکسی های اینترنتی و سوار کردن مسافران گذری حاشیه خیابان محدود نمی شود.

بررسی های میدانی پلیس راهور نشان می دهد که بسیاری از مسافرکش های شخصی پلاک شهرستان که اغلب با هم فامیل یا همشهری هستند، به صورت اکیپ های ۱۵-۱۰ نفره، با توسل به زور و زد و خورد با رانندگان، خطوط و مسیر های پرمسافر را از تاکسی ها گرفته و به نفع خودشان مصادره و اشغال کرده اند.

در این رابطه دست کم می شود ۱۶ نقطه از شهر تهران را مثال زد. محدوده ایستگاه های متروی میرداماد، فرهنگسرای اشراق، نعمت آباد و شهرری، میدان های آزادی، راه آهن، رازی، صنعت، قدس و نوبنیاد، چهارراه تهرانپارس، زیر پل سیدخندان، پل مدیریت، پایانه سترگ در منطقه ۱۶، سه راه آذری و ضلع جنوب میدان بسیج نقاط پرمسافر شهر تهران هستند که به قرق مسافرکش های شهرستانی درآمده اند.

رانندگان تاکسی و مسافران، امنیت جانی ندارند

در سال های اخیر ممنوعیت ها و محدودیت هایی برای فعالیت مسافر کش های شخصی از سوی وزارت کشور و پلیس راهور درنظر گرفته شده است؛ مجازات هایی مانند جریمه ۳۰ هزار تومانی برای توقف در ایستگاه وسایل حمل ونقل عمومی و پایانه ها و همچنین جریمه ۳۰ هزار تومانی دیگر برای مسافرگیری این خودرو ها اعلام شد.

مجازات هایی که به زعم رانندگان تاکسی در اغلب موارد اجرا نمی شوند یا دست کم اگر بپذیریم اجرا می شوند، بازدارنده و کافی نیستند.

سیدامیر هنجن، معاون نظارت و امور مناطق سازمان تاکسیرانی شهر تهران در این مورد می گوید: «حضور گسترده مسافرکش های شخصی یکی از معضل های شهر تهران در حوزه حمل ونقل است که سازمان تاکسیرانی به تنهایی نمی تواند آن را حل و فصل کند و نیاز به کار جمعی با پلیس راهور و نیروی انتظامی دارد.

آنچه مشخص است اینکه تاکسی ها و تمام خودرو هایی که مسافر جابه جا می کنند باید زیرنظر شهرداری آن شهر فعالیت داشته باشند.

متأسفانه خودرو های مسافرکش شخصی پلاک شهرستان به صورت گروهی و اکیپی برخی از نقاط و خطوط شلوغ و پرمسافر را به قرق خودشان درآورده اند.

آن ها با توسل به زور و با ایجاد درگیری نه تنها فضا را در چند نقطه شهر از تاکسی ها گرفته اند که حتی اجازه مسافرگیری به آن ها نمی دهند.

در چند مورد هم درگیری هایی رخ داده و رانندگان تاکسی به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند. حتی یکی، دو مورد با چاقو مصدوم شده بودند. در چنین شرایطی نه تن ها رانندگان تاکسی امنیت جانی ندارند که حتی امنیت مردم و مسافران در خطر است.

به هرحال از این مسافرکش های شخصی هیچ اطلاعاتی در دست نیست و اغلب در داخل خودرو یا جا های دیگر می خوابند و آدرس مشخصی ندارند و حتی شماره تلفنی از آن ها در دسترس نیست.

رانندگان تاکسی آزمون های مختلفی مانند عدم سوء پیشینه، عدم اعتیاد و امتحان شهر شناسی را پشت سر می گذارند و آدرس و تلفن آن ها ثبت شده و در سازمان تاکسیرانی پرونده دارند و اگر تخلفی داشته باشند با آن ها برخورد انضباطی می شود.

اگر مسافرکش شخصی تمایل دارد کار کند می تواند به سازمان تاکسیرانی مراجعه کرده و با احراز شرایط ازجمله نداشتن اعتیاد و عدم سوء پیشینه و دریافت مجوز به صورت قانونی فعالیت کند.

یکی از دلایلی که برخی از مسافربران شخصی تمایلی برای دریافت مجوز ندارند همین موضوع است.» به گفته او، البته پلیس راهور همکاری خوبی دارد و طرح های مشترکی را هم در این زمینه به اجرا درآمده، اما بازدارنده نبوده است.

هنجن گفت: «متأسفانه در برخی موارد رانندگان متخلف مقابل پلیس راهور هم می ایستند و لازم است تا نیروی انتظامی هم به موضوع ورود کند.»

اینترنتی های غیرمجاز

در سال ۹۸ با ابلاغیه رسمی وزارت های صمت و کشور، فعالیت مسافربر های اینترنتی غیربومی در تهران ممنوع شد؛ یعنی در پایتخت تنها پلاک های مربوط به تهران می توانند در قالب مسافرکش اینترنتی فعال باشند.

این موضوع، اما فقط مدت کوتاهی مورد توجه پلتفرم هایی مانند اسنپ و تپسی قرار گرفت تا امسال باز موضوع دوباره مطرح شود؛ تا جایی که مجدد اعلام شد پایان آذرماه، پایان کار خودرو های شهرستانی و غیربومی در تهران است.

با این حال مشاهدات نشان می دهد که همچنان خودرو های فراوانی با پلاک شهرستان در تهران مشغول مسافرکشی اینترنتی هستند.


5 دیدگاه
  دیدگاه ها
بازدیدکننده
2 سال پیش

برخورد و جریمه مداوم تنها راه کار.....
حسین
2 سال پیش

البته باید از سازمانهای مربوطه مثل شهرداری و تاکسی رانی پیگیری جدی بشه . و جلوی این کار گرفته بشه ولی اونی که میخواد کار کنه بره مجوز بگیره من خودم راننده اسنپ هستم با مجوز ثبت نام کردم و دارم کار میکنم . شهرستانی هستم ولی حالا ساکن استان تهران شدم و پلاک ماشینم هم برای شهرستانه ولی تمام مدارک رو برای کار تکمیل کردم تا موردی پیش نیاد تا مانع کار کردنم بشه . درود
بازدیدکننده
2 سال پیش

سلام من دیدم که سر میرداماد با مامور راهنمایی و رانندگی درگیر شدند و با ماشین زدند بهش
پربحث های هفته   
ناگفته هایی از ساده زیستی سیدابراهیم رئیسی؛ رئیس‌‌جمهوری که سال‌ها اجاره‌نشین بود! (168 نظر) رونالدو کچل کرد ؛ چهره ابرستاره فوتبال جذاب‌تر شد (82 نظر) نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... (77 نظر) زیباترین اسم های فرزندان بازیگران ایرانی همراه با معنا/ از محسن تنابنده تا شهاب حسینی و ... (42 نظر) نگاهی به حیاط باصفا و دلباز ویلای زیبای بیرانوند و اکرم بانو با نگهبان مجهز +عکس/ دارندگی و برازندگی یعنی این! (38 نظر) دیدار خصوصی خانواده ابراهیم رئیسی، امیرعبداللهیان، آل هاشم و دیگر شهدای خدمت با رهبر انقلاب+عکس/ چهره غمگین پسران وزیر امورخارجه و امام جمعه شهید (11 نظر) دانلود آهنگ جدید "خداحافظ" عرفان طهماسبی/ در سکوت شب خانه زد فریاد اما تو نشنیدی...+فیلم (10 نظر) نگاهی به عروسک بامزه و گوگولی پسر مینا مختاری و بهرام رادان/ الهی چه لُپی داره آقا پسر+ عکس (8 نظر) خلاقیت باحال بهرنگ علوی برای تبریک گفتن تولد بهرام افشاری/ اگه فرانسه به ایفل می‌نازه و ...+عکس (8 نظر) واکنش بسیار جالب نوازنده خیابانی به حضور عادل فردوسی پور در میان مردم عادی/آهنگو کوبید از نو ساخت+ فیلم (7 نظر) صدای بهشتی پسر معلول با آهنگ کردی محلی +ویدئو/چه خوب میخونه... (7 نظر) یک روایت تاریخی : 70 سال پیش، ملاقات خصوصی آقا تختی و شاه مخلوع در رامسر (6 نظر) نگاهی به خونه زندگی علی پروین اسطوره فوتبال/ دو دوست در کنار هم برای یادآوری خاطرات (6 نظر) جسد سید محرومان غرق در طلا و مرمر! تحمیق کاربران فضای مجازی به شیوه اینترنشنال (5 نظر) چهره های غمگین دختر سیدابراهیم رئیسی و پسر حسین امیرعبداللهیان در مراسم بزرگداشت پدرشان در دانشگاه+عکس (5 نظر)
دیگران می‌خوانند   
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه گشت و گذاری کوتاه در طلافروشی لوکس شاهرخ استخری+ویدیو/ شغل دوم و پردرآمد آقای بازیگر! عکس جون جونیِ مازیار لرستانی با منوچهر هادی و خانم های بازیگر در پشت صحنه سریال جدیدش/ اختلاف یا اتحاد ؟ مسئله این است! پاسخ قابل تامل و از روی سعه صدر سیدابراهیم رئیسی به تهمت هایی که علیه ایشان زده شد+ ویدیو استوری غم انگیز بازیگران برای غرق شدن عوامل سریال رویای نیمه شب +عکس نگاهی به انگشتر خاص با طراحی باکلاس مینا مختاری همسر بهرام رادان/ واقعا بهشون میاد +عکس تکه‌تکه‌ات می‌کنم؛ ادعای عجیب شریعتی نماینده تهران علیه تاجگردون!+فیلم/ التهاب در جریان بررسی اعتبارنامه ها ماجرای دختری که عکسش در صفحه رشیدپور منتشر شد +عکس تغییر چهره الهه حصاری «یلدا» سریال هشت و نیم دقیقه بعد 8 سال+عکس/ بهش نمیاد 43 سالش باشه این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد استایل باشگاهی رضا گلزار سوپر استار ایرانی/ عضله نمایی آقای بازیگر+ فیلم عکس خانوادگی جذاب از علیرضا طلیسچی +عکس دکوراسیون مدیترانه ای خونه نقلی نسرین نکیسا، بازیگر نقش مادر جیران+فیلم صندلی مشکی پوش سیدابراهیم رئیسی در مراسم بزرگداشت رئیس جمهور شهید در محل قدیم مجلس+عکس رونمایی از قاب موبایل بامزه و گوگولی محسن کیایی،مجری خوش خنده صداتو/ چه طرح مردونه جالب و خاصی+عکس نگاهی به خونه زندگی ساده و بدون تجملات سید ابراهیم رئیسی با رونمایی از عکس بزرگ آن شهید روی دیوار+عکس/ ساده زیستی سید محرومان ... مخده های دهه شصتی شاه نشین مینا مختاری با یخدان چوبی ایوان خانه اش/ اینجا خود بهشته😍 4 قاب دلنشین و پرافتخار از مادرانی که نام فرزندانشان برای همیشه در تاریخ ماندگار شد +عکس/ از رهبر معظم انقلاب تا سیدابراهیم رئیسی ظاهر جذاب و زیبای کیسان دیباج، سهراب سریال از سرنوشت بدون گریم تلویزیونی/ مگه داریم این همه تغییر؟+عکس گشت و گذار جذاب همسر شاهرخ استخری با خواهرشوهرش در طبیعت زیبای بلژیک/ عروس نمونه ایرانی+عکس تعریف و تمجید شهید ابراهیم رئیسی از دخترانش و نظرش درباره فرزند پسر و دختر+ویدئو شوخی جالب محمدرضا گلزار با تاریخ ازدواجش در برنامه صدا و سیما+ویدیو (فیلم) گریه های مردانه یک بچه در مترو بعد از اینکه فهمید رئیس جمهور شهید شده/ خاله چرا سقوط کرد؟ از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها... دعوت از رهبر معظم انقلاب برای صرف لوبیا پلو وسط برنامه +ویدئو خاطره اخلاقی میثم مطیعی از شهید رئیسی + فیلم کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود! نگاهی به چمدون و کیف مارکدار و باکلاس رضا گلزار و همسرش آیسان خانوم مخصوص سفرهای خارجی+عکس میز صبحانه رنگارنگ و متنوع سپیده بزمی پور برای خانواده همسرش+عکس /تزئین املت عالی شده... کنایه سنگین و تند و تیز عادل فردوسی‌پور به صدا و سیما+ویدیو فیلم نوازندگی مرد عاشق پیشه که تماشاگران را شگفت زده کرد لنگه کفش رونالدو از جنس طلا+عکس/ قبول دارین لیاقتشو داشت؟😎 معرفی بامزه‌ترین مهمان احسان علیخانی در جوکر 2 با کلاه جوجه‌ای و عربده های پر سرو صداش+ویدیو تشکر علی دایی به زبان انگلیسی از هدیه لاکچری باشگاه الهلال+ویدیو اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم! عکس های هنری مژده لواسانی با چاشنی شعر در اصفهان/ از من نخواه بی تو به پا خیزم... شباهت عجیب بازیگر نقش شاه پهلوی در سریال امریکایی آخرین شاه ! + عکس آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟! چیدمان میز صبحانه مینا مختاری به سبک رستوران های 5 ستاره /خیلی هم خوش سلیقه+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
تیتر امروز   
با این روش نگهداری، بامیه تا 1 سال تازه می مونه
این زن آمریکایی توجه شریعتمداری را به خود جلب کرد
از بهشتی تا رئیسی، شباهت‌ها و عبرت‌ها...
کنایه سنگین و نفس گیر اطلاعات به محمود احمدی نژاد /قرار نیست روز از نو، روزی از نو شود!
اعترافات جدید کلثوم اکبری قاتل زنجیره ای مردان مازندرانی/ من پسرم را هم کشتم!
آیا واقعا انقلاب ایران کار خارجی‌ها بود؟!
بیوگرافی و زندگی خصوصی حامیم، خواننده جوان ایرانی و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی
رونمایی از معشوقه زیبای ایرانی که رقیب عشقی فرهاد شد+عکس
شهید رئیسی به دنبال حقوق زنان در سینما
دانلود آهنگ جدید «منو تو شاید دنیامون یکی بود» حامیم +فیلم/ قصه عشق من و تو عشق تو یه نگاهه...
دو نفر از یک گروه سریال ساز غرق شدند!
همسر وفادار آیت الله رئیسی به درس و دانشگاه خودش برگشت+عکس
ماجرای فیلم عجیب پخش شده از داخل زندان قزل حصار/ زندانیانی که دو قورت و نیمشون هم باقیه
ماجرای اخراج 6 ایرانی از عربستان پس از بازداشت و بازجویی + فیلم
نامه مهم و تاریخی رهبر انقلاب به دانشجویان دانشگاه‌های آمریکا
منتخب روز   
سلیقه تحسین برانگیز همسر و دختران سید ابراهیم رئیسی در چیدن میزعزای رئیس جمهور شهید در منزلشان با عکسی مشهور از ایشان در سازمان ملل + عکس مراعات همسر به سبک رئیس جمهور شهید؛ از عدم مخالفت با تغییر رشته جمیله علم الهدی از مامایی به علوم انسانی تا کنار آمدن با روزهایی که غذایی در خانه پخته نمیشد+ویدیو سینه زنی شهید آیت الله آل هاشم در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو/ لحظات تکان‌دهنده وداع پدر شهید مالک رحمتی با پسرش ... +ویدئو شهید آل هاشم، امام‌ شنبه تا جمعه!+ویدئو/پدر معنوی آذربایجان... حیات وحش بدون سانسور/ ترس، دلهره + فیلم تصاویر باورنکردنی از دوقلوهایی با سه پا و چهار دست مداحی شهید مالک رحمتی در مراسم پیاده روی اربعین در کربلا+ویدیو نگاهی به خانه ساده و بدون تجملات شهید آیت الله آل هاشم+عکس/ساده زیستی و مظلومیت پدر معنوی آذربایجان... دروغ مصلحتی حاج آقا دانشمند به همسرش که 30 سال سر به مهر ماند و اکنون فاش شده است/ خانومم ناراحت شد و گریه کرد+ فیلم تولد 5 قلوهای یک مادر 30 ساله در تبریز+عکس حضور شهید مالک رحمتی در مراسم شاخسی (عزاداری شاه حسین گویان)+ویدئو