ساعدنیوز
ساعدنیوز

نقش اندازه آلت تناسلی زنانه در رابطه جنسی

  شنبه، 26 تیر 1400   زمان مطالعه 9 دقیقه
نقش اندازه آلت تناسلی زنانه در رابطه جنسی
واژن در زنان بخش اصلی دستگاه تناسلی است. اندازه و عمق واژن در افراد مختلف، متفاوت است. متوسط عمق واژن در حدود 9 سانتی متر است اما به طور کلی اندازه واژن می تواند بین 8 - 17 سانتی متر باشد. در ادامه مطلب نکات بیشتری درباره اندازه و... واژن زنان میخوانید.

هر انسان باید شناخت کافی از آناتومی بدن خود داشته باشد. دستگاه تولید مثل و اندام های ناسلی در زن و مرد از اهمیت بالاتری نسبت به بقیه اندام های بدن دارند. چون وظیفه ی تولید مثل و تکامل را برعهده دارند. علاوه بر این، شناخت کافی از بخش های مختلف دستگاه تناسلی، می تواند تاثیر زیادی بر بهداشت و سلامت جنسی فرد داشته باشد. آناتومی دستگاه تناسلی زنان شامل دو بخش خارجی یعنی فرج و بخش داخلی یعنی اندام های تولید مثلی است. اندام های تولید مثلی شامل تخمدان ها و رحم است.

دستگاه تولید مثلی در زنان

دستگاه تولید مثلی زنان شامل بخش هایی در خارج و داخل بدن است. بخش های مهم دستگاه تناسلی زنان شامل واژن، رحم، لوله های فالوپ، سرویکس یا دهانه رحم و تخمدان هاست.

دستگاه تولید مثلی زنان دو بخش اصلی دارد:

 1. رحم که جنین را در خود پرورش می دهد و ترشحات واژنی و رحمی را تولید می کند و از نظر آناتومی اسپرم مرد را به سمت لوله های فالوپ منتقل می کند.
 2. تخمدان ها که سلول های جنسی زنان یعنی تخمک ها را تولید می کنند.

عملکرد دستگاه تناسلی زنان

دستگاه تولید مثل زنان برای چندین عملکرد طراحی شده است. دستگاه تولید مثل زنان سلول های تخمک را تولید می کند که برای تولید مثل ضروری هستند. این سیستم برای انتقال سلول تخمک یا اووسیت به محل لقاح طراحی شده است. وظیفه مهم دیگر دستگاه تناسلی زنان، لقاح است. این تلقیح تخمک با اسپرم عموما در لوله های فالوپ اتفاق می افتد. مرحله بعد فراهم کردن یک خانه امن و راحت برای تخمک تلقیح شده برای نُه ماه آینده است. که وظیفه اصلی رحم است. لانه گزینی در زحم اتفاق می افتد. اما اگر لقاح و لانه گزینی اتفاق نیفتد، دیواره رحم که ضخیم و آماده پذیرش جنین است، ریزش می کند و قاعدگی یا پریود اتفاق می افتد. علاوه بر این دستگاه تولید مثلی زنان هورمون های جنسی زنانه را تولید می کند که برای حفظ چرخه تولید مثلی لازم هستند.

اندازه و ظاهر واژن

عمق متوسط واژن در حدود 9 سانتی متر است، اما عمق و ظاهر واژن می تواند در بین زنان مختلف، متفاوت باشد. در واقع، عمق واژن (از دهانه واژن تا دهانه رحم) می تواند به 18 سانتی متر نیز برسد. واژن، کانالی است که تا دهانه ی رحم امتداد دارد. چند نوع بافت از جمله مخاط درون واژن قرار دارند. مخاط از سلول های خاصی تشکیل شده است که مایع روان کننده ی ترشح شده توسط آنها به دیواره واژن اجازه می دهد تا انبساط یابد. بخش خارجی اندام های تناسلی زنان، فرج یا ولوو نامیده می شود. فرج شامل لابیای کوچک و بزرگ - بخش های لب مانند اندام های تناسلی زنان- است. فرج ها از نظر ظاهری بسیار متفاوتند. پوست این ناحیه ممکن است به رنگ سایر اعضای بدن یا تیره ترباشد. طول لابیا ماژور (لبه های خارجی)، معمولا در حدود 7 تا 12 سانتی متر است. کلیتوریس در حدود 5 تا 35 میلیمتر است، اما در صورت تحریک، متورم و بزرگ می شود.

آناتومی واژن

اشکال واژن

مهبل هر فرد منحصر به فرد است و ممکن است ظاهر آن بسیار متفاوت از دیگران باشد. هنگامی که به واژن اشاره می شود، معمولاً منظور بخش بیرونی و قابل مشاهده آلت تناسلی است. واژه مناسب برای اشاره به این قسمت مهبل است.مهبل ساختارهای زیادی دارد؛ از جمله لابیای ماژور و لابیای مینور، یا لبه های بیرونی و درونی. اینها بافتهای پوستی هستند که دور دهانه واژن را می پوشانند. با توجه به اندازه و شکل ساختار بیرونی، ظاهر مهبل ممکن است بسیار متفاوت باشد. بسیار کم پیش می آید که چنین تفاوتی در اندازه یا شکل موجب نگرانی فرد شود.

رنگ واژن

رنگ پوست های طبیعی، متفاوتی داریم و پوست مهبل هم شامل همین تنوع میشود. به گفته پزشکان مهبل ها به رنگ های زیر هستند:

 • سرخ و سفید
 • صورتی
 • قرمز
 • شرابی

رنگ انواع واژن نیز بسته به نوع جریان خون متنوع است. در زمان تحریک جنسی، جریان خون افزایش یافته و ممکن است مهبل بنفش رنگ دیده شود.در برخی افراد هنگام استفاده از برخی داروها، رنگ مهبل تغییر میکند. برای مثال ممکن است عفونت قارچی واژن باعث قرمز یا بنفش شدن رنگ آن شود.

چه عواملی موجب افزایش اندازه واژن می شوند؟

اندازه و عمق واژن در شرایط خاصی تغییر می کند. واژن می تواند به قدری بزرگ شود که تامپون، انگشت یا آلت تناسلی مرد در آن جای بگیرد. هنگام تحریک، خون بیشتری وارد واژن شده و باعث می شود تا واژن بزرگ تر شده و دهانه رحم به آرامی عقب تر رود و اجازه می دهد تا آلت تناسلی مردانه، تامپون یا انگشت وارد واژن شوند. درست است که واژن هنگام تحریک، بزرگ می شود، اما بزرگ بودن آلت تناسلی مردانه ممکن است باعث بروز درد در حین رابطه ی جنسی شود.

در طول فعالیت جنسی، واژن یا مبهل دچار انعطاف پذیری و اصطحکاک می شود. پوشش داخلی لگن از بافت شکمی تشکیل شده است و به همین علت این بافت از لایه های زیرین واژن محافظت می کند. در قسمت حفره لگن خلفی مثانه و در بخش قدامی راست روده، واژن قرار گرفته است. طول و انواع واژن در بین زنان مختلف، میتواند متفاوت باشد ولی زمانی که فرد از نظر جنسی تحریک نشده است، طول متوسط آن در حدود ۹ تا ۱۰ سانتیمتر است. با این حال در هر فرد، طول واژن، متفاوت و ۶ تا ۱۲ سانتیمتر است. معمولاً میانگین اندازه قطر واژن در حالت عادی ۲.۴ تا ۶.۵ سانتیمتر ( ۰.۹۴ الی ۲.۵۶ اینچ) است.

در واقع، عمق واژن (از دهانه واژن تا دهانه رحم) به ۱۸ سانتی متر نیز می تواند برسد. از نظر ظاهری، واژن تغییر نخواهد کرد بدین دلیل که داخلی است. در واقع ، تحقیقات هیچ ارتباطی بین عمق واژن فرد و سن او پیدا نکرده است. با این حال، امکان دارد لابیا با گذشت زمان کوچکتر بنظر برسد چون میزان استروژن در بدن با افزایش سن کاهش می یابد و در نتیجه میتواند چربی و کلاژن را کاهش دهد. در واژن جهت جلوگیری از رشد باکتری ها و مخمرها ترشحاتی تولید می شود که با واژن و PH اسیدی تولید می گردند. بعضی از خانم ها امکان دارد پس از زایمان احساس کنند واژن آن ها متفاوت است. در حالیکه بافت های واژن برای جا دادن کودک کاملاً کشیده میشوند ، این دائمی نیست. طبق تحقیقات، طول و اندازه واژن بین زنانی که زایمان نموده اند و آنهایی که هنوز زایمان نکرده اند تفاوتی ندارد.

اندازه واژن در زمان رابطه جنسی

اندازه واژن در طول رابطه جنسی افزایش پیدا می کند. در زمان رابطه جنسی، واژن شبیه به یک ظرف عمل کرده و کار انتقال اسپرم به داخل رحم و لوله های فالوپی را انجام می دهد به علت این که مهبل( واژن) ساختاری کششی دارد در صورتیکه آلت تناسلی مرد وارد میشود میتواند در قطر و طول به کشش لازم برسد. بعبارتی، خون بیشتری در هنگام تحریک به واژن جریان می یابد. همین امر سبب می شود که واژن کشیده شود و دهانه رحم یا نوک رحم کمی بلند شود و سبب شود که آلت تناسلی مرد در واژن قرار گیرد. در حالیکه در هنگام تحریک شدن، واژن منبسط می شود و آلت تناسلی بزرگ مردهنوز هم میتواند هنگام داشتن رابطه جنسی باعث ناراحتی شود.

چگونه اندازه واژن با گذشت زمان تغییر می کند؟

از عوامل تأثیر گذار بر روی اندازه واژن می توان به قد و سن اشاره کرد. در شکل ظاهری و داخلی واژن در طول زمان تغییری ایجاد نمی شود. امکان دارد با گذشت زمان بنظر برسد که رنگ اندام تناسلی تغییر نموده و با تغییر هورمونی، روشن تر یا تیره تر شده است. برخی از زنان امکان دارد که احساس کنند پس از زایمان، واژن آن ها تغییر نموده است در حالیکه کشش ایجاد شده در بافت واژن در اثر زایمان، دائمی نیست. چنانچه شخصی احساس کند که بعد از زایمان، واژنش تغییر نموده است ، میتواند از تمرینات کگل به توصیه پزشکان استفاده کند که برای سفت کردن و آزاد سازی عضلات مورد استفاده برای کنترل ادرار است و سبب میشود کف لگن تقویت شود.

اندازه واژن و طول آلت تناسلی مردان

آلت تناسلی مردان هنگام نعوظ به طور متوسط حدود 33 درصد بلندتر از طول واژن است. علیرغم این که اندازه آلت تناسلی و واژن متفاوت است، این اندام ها معمولا می توانند یکدیگر را در خود جای دهند. متوسط طول آلت تناسلی مردان حدود 13 سانتی متراست. بزرگ بودن آلت تناسلی مردانهT بیش از حد متوسط ممکن است برای برخی از زنان خوشایند نباشد و ضربه ی وارده از آلت به دهانه ی رحم می تواند دردناک باشد. استفاده از روان کننده های مناسب و گفتگو با شریک جنسی درباره هر مورد ناراحت کننده می تواند به لذت بخش کردن رابطه ی جنسی کمک کند.

انجام تمرینات کگل برای اندازه واژن

برای کوچک شدن اندازه واژن، تمرینات کگل انجام دهید. پیش از شروع تمرینات کگل، یک حالت راحت بخود بگیرید تا بدنتان آرام شود. اکثر افراد ترجیح می دهند ورزش کگل را هنگام خوابیدن روی تخت خواب یا هنگام نشستن روی صندلی انجام دهند. بعد از آشنایی با تمرینات، باید بتوانید در هر موقعیت و هر مکان، آن ها را مانند ایستادن و منتظر ماندن در صف انجام دهید.

هنگامی که راحت شدید، برای کوچک شدن اندازه واژن، ابتدا نفس عمیقی از طریق بینی خود بکشید و بگذارید شکم شما در هنگام پر شدن از هوا باد کند. در هنگام نفس کشیدن، عضلات کف لگن را آرام کنید. هنگامی که به آرامی عضلات کف لگن خود را منقبض می کنید، به آرامی نفستان را از دهان بیرون بدهید. عضلات کف لگن را در حین نفس کشیدن، به مدت ۳ تا ۶ ثانیه منقبض کنید (تا زمانی که احساس خستگی در عضلات کنید). به این کار انقباض می گویند. بعد از آن دوباره نفس بکشید و انقباض را رها کنید تا عضلاتتان به آرامش برسد.

جهت انجام این تمرین که برای کوچک شدن اندازه واژن مناسب است باید عضلاتتان را به مدت ۶ تا ۱۰ ثانیه بطور کامل آرام کنید. بسیار مهم است که بین هر انقباض کاملا استراحت کنید و نفستان را حبس نکنید. همیشه عضلات را به همان اندازه که منقبض نموده اید، به آنها استراحت دهید. این تمرین را ۱۰ بار در هر ست تکرار کنید. در صورتیکه هنگام انجام ورزش کگل درد دارید، فوراً انجام این ورزش را قطع کنید. ورزش کگل مضر نیست ولی برای همه ی افراد هم مناسب نیست. اگر بدرستی انجام شود، در اکثر مردم تأثير مثبت و آرام بخشی می گذارد.

نکاتی درباره مراقبت از واژن

نکات مربوط به حفظ سلامتی واژن عبارتند از:

 • اجتناب از دوش واژینال و یا استفاده مکرر از محصولات بسیار معطر، تامپون ها یا اسپری های بهداشتی زنانه
 • تعویض لباس های مرطوب و لباس های شنا در اسرع وقت برای کاهش خطر ابتلا به عفونت
 • تغییر مکرر نوار بهداشتی و تامپون ها
 • استفاده از کاندوم در طول فعالیت جنسی
 • اجتناب از پوشیدن لباس های بیش از حد تنگ، که می تواند موجب سوزش و عرق بیش از حد ناحیه واژن شود
 • ادرار کردن پس از رابطه جنسی برای کاهش خطر ابتلا به عفونت های دستگاه ادراری
پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (76 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (75 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (50 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (31 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (13 نظر) دکور اصیل و خاص عروس سید حسن خمینی برای نوشیدن قهوه سبز (13 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (7 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (7 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (6 نظر) ماجرای دوربینی که از بدن امام خمینی عکس نگرفت! (6 نظر) وقتی لقب جذابترین آبادانی دنیا به آرتام تعلق میگیره! (6 نظر) رونمایی دنیا جهانبخت از اولین شغل کیوت آرتام کوچولو!+عکس (3 نظر) حماسه آفرینی هوش مصنوعی اینبار برای زنان ایرانی! (3 نظر)