ساعدنیوز
ساعدنیوز

نحوه مراقبت و پرورش گل آگلونما نخشید

  چهارشنبه، 30 تیر 1400   زمان مطالعه 9 دقیقه
نحوه مراقبت و پرورش گل آگلونما نخشید
گیاه آگلونما نخشید که نام علمی آن chinese evergreen aglaonema است در کشور چین از محبوبیت بالای برخوردار است که توانایی حذف بنزین را از هوا دارد.در این مطلب نحوه مراقبت از این گل زیبا را به شما یاد میدهیم. با ما همراه باشید.

آگلونما ( نخشید ) گیاهی همیشه سبز و پایا با برگهای زینتی می باشد برگهای آن (مستطیلی نیزه ای )می باشد اندازه برگها بر حسب گونه بطول ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۲ سانتیمتر می باشد دمبرگها طویل بوده و برگها از داخل غلاف بیرون آمده و به سمت پایین خم می شوند.

آگلونما (نام علمی: Aglaonema commutatum) یک گونه گیاه آپارتمانی از تیره گل شیپوریان (Araceae) است.نام فارسی این گیاه نخشید ( نخ درخشان ) برگرفته از معنای لاتین ان می باشد.زیستگاه آن جنوب شرقی آسیا (اندونزی و مالزی ) است. گیاهی همیشه سبز و پایا با برگهای زینتی می باشد برگهای آن (مستطیلی نیزه ای )می باشد اندازه برگها بر حسب گونه بطول ۲۵ سانتیمتر و پهنای ۱۲ سانتیمتر نیز می باشد ارتفاع گیاه برحسب گونه تقریباً بین ۲۰تا ۴۰ سانتیمتر در سطح فوقانی خود تغییر می کند دارای نقاط و یا لکه های سبز تیره می باشد. گلهای این گیاه سفید و در تابستان آشکار می شود.

خواص گیاه آگلونما

  • گل آگلونما همانند گل پتوس یک تصفیه کننده و پاک کننده ی عالی برای فضای منزل شماست!
  • این گل می تواند سم هایی مثل بنزن و فرمالدهید ها را دفع کند.
  • آگلونما، یکی از ده برترین گیاه پاکسازی کننده ی هوای ناسا لقب گرفته است.

نکات مهم برای نگهداری از گیاه نخشید

مراقبت از این گیاه که از انواع مختلفی برخوردار است، بسیار آسان است . اگرچه برخی از انواع این گیاه از محبوبیت بسیار بالایی برخوردارند اما سایر انواع آن نیز دارای زیبایی خیره کننده ای هستند.

گیاه آگلونما نخشید

نور و دمای مناسب برای گیاه آگلونما نخشید

گونه های تیره تر گیاهان نخشید که نیازمند نور کمتری هستند، برای نگهداری در دفاتر کاری از محبوبیت بالایی برخوردارند و انواع مختلف این گیاه نیازمند نور کم و غیر مستقیم آفتاب هستند و حتی در زیر نور چراغ های فلور سنت نیز توانایی رشد کردن دارند اما بهتر است از قرار دادن این گیاهان در نور مستقیم آفتاب خودداری کنید.اگر مایل به پرورش این گیاه در باغ خود هستید، بهتر است این گیاه را در مناطقی گرم تر که دارای سایه و نور کمتری هستند، پرورش دهید.این گیاهان نیازمند دمای 18 تا 29 درجه سانتی گراد هستند و مناسب مناطق سرد نمی باشند و بنابراین از نگهداری این گیاه در مناطقی که دارای دمای کمتر از 15 درجه سانتی گراد هستند، خودداری کنید.

آب و رطوبت مناسب برای گیاه آگلونما نخشید

گیاهان نخشید، در شرایط کم آبی از مقاومت بالایی برخوردارند اما نباید برای مدت طولانی بدون آب بمانند و در حالت نرمال، اجازه ندهید خشکی خاک به بیش از 25 تا 30 درصد برسد.این گیاه به طور طبیعی قادر به تامین کردن رطوبت مورد نیاز خود از هوای اطراف خود می باشد اما برای آسان تر کردن این روند بهتر است گاهی اوقات برگ های گیاه خود را با اسپری مرطوب کنید.از قرار دادن گیاه نخشید در زیر فن های تهویه هوا و یا بخاری خودداری کنید زیرا این امر موجب خشک شدن گیاه و از بین رفتن رطوبت مورد نیاز آن خواهد شد.

خاک مناسب برای گیاه آگلونما نخشید

خاک گیاه نخشید همیشه باید دارای مقداری رطوبت باشد و البته باید دقت کنید که آبیاری بیش از حد این گیاه نیز موجب آسیب رسیدن به ریشه های آن می شود و باید بعد از آبیاری آن، آب اضافی از سوراخ های موجود در انتهای گلدان، خارج شود .بهتر است برای مراقبت بهتر از گیاه نخشید خود از خاک حاوی نیتروژن و غنی از مواد معدنی استفاده کنید و همچنین لازم به ذکر است خاک این گیاه باید نرم باشد تا هوا به راحتی درون آن جریان پیدا کند.خاک ملایم اسیدی در دامنه PH 5.5 تا 6.5 برای پرورش بهتر این گیاه، توصیه می شود.

کود مناسب برای گیاه آگلونما نخشید

این گیاه نیازمند کود نمکی حاوی ازت می باشد. این امر به رشد بهتر و بارور شدن گیاه کمک فراوانی می کند و بهتر است کود دهی به این گیاه در طول فصل های بهار و تابستان به صورت ماهانه و در طول فصل های پاییز و زمستان به صورت یک ماه در میان انجام شود.

تکثیر گیاه آگلونما نخشید

آگلونما به روشهای مختلف تکثیر می شود ولی شناخته ترین روش جدا کردن جوانه های جانبی از پایه مادری است. در اواسط بهار تا اوایل تابستان، گیاه را از گلدان بیرون آورده و با دست یا چاقوی تیز، جوانه های کناری را که دارای بیش از دو برگ هستند، همراه مقداری ریشه، از گیاه مادری جدا کنید. سپس جوانه ها را در گلدانهایی با قطر دهانه ۹ سانتیمتر حاوی کمپوست با پایه پیت بکارید. قلمه ها را با کیسه پلاستیکی شفاف بپوشانید تا رطوبت مورد نیاز گیاه را حفظ کند. پس از چند هفته تا دو ماه، ریشه دهی انجام می گیرد. گیاه را در دمای ۲۰ تا ۲۱ درجه سانتیگراد، دور از تابش مستقیم خورشید نگاه دارید.این گیاه را می توان از طریق کاشت بذر در اواخر بهار در دمای ۲۴ درجه سانتیگراد و یا از طریق تقسیمات ساقه نیز تکثیر کرد.

تکثیر گیاه آگلونما نخشید به وسیله بذر

دانه های میوه های قرمزخشک ناشکوفائی که پس از گل دادنبر روی گیاه می رویند و بدون هیچ نوع زیبائی می باشد در حرارت ۲۷ درجه ساتیگراد در بهار بکارید (البته اگر هدف تهیه بذر نباشد گلها را بلافاصله از گیاه جدا نمائید زیرا گیاه بشدت ضعیف می شود )

تکثیر گیاه آگلونما نخشید به روش تقسیم ساقه

روش تقسیم ساقه بیشتر برای آن گیاهانی که بیش از اندازه رشد کرده و بسیار بلند و نامرتب هستند مفید است. ساقه را به قسمتهای ۴ تا ۵ سانتیمتری بریده و روی سطح خاک ( مخلوطی از ماسه، پیت در دمای ۲۱-۱۸ درجه ) فشار دهید طوری که ۱/۳ از ساقه به زیر خاک برود. خاک را مرطوب و دما را تا ۲۴ درجه سانتیگراد نگاه دارید. زمانی که گیاه به اندازه کافی رشد کرده آن را در گلدان بکارید.

عوض کردن خاک و گلدان گیاه آگلونما نخشید

خاک گیاه نخشید را باید هر دو سال یک بار تعویض کنید که این امر نه تنها به دلیل بهرمندی گیاه از خاک غنی صورت می پذیرد، بلکه برای انتقال گیاه به گلدانی بزرگ تر و یا تکثیر آن نیز مفید است.اندازه گلدان باید متناسب با اندازه گیاه باشد و ریشه گیاه نخشید نیازمند وجود محیطی باز برای متراکم شدن است اما قرار دادن گیاه درون خاک بسیار زیاد موجب افزایش رطوبت مورد نیاز آن می شود و این امر برای سلامت گیاه مضر است و بنابراین گلدان را با توجه به اندازه گیاه خود انتخاب کنید.

هرس کردن گیاه آگلونما نخشید

این گیاهان رنگارنگ معمولا نیازمند انجام هرس نیستند و این امر معمولا با توجه به نیاز شما انجام خواهد شد که با جدا کردن برگ های تیره و زرد شده گیاه، قادر به هرس گیاه نخشید خود خواهید بود. از جدا کردن شاخه های سالم از گیاه خودداری کنید؛ زیرا این امر موجب آسیب رسیدن به ساقه و برگ گیاه نخشید شما خواهد شد.از آنجایی که گل های گیاهان نخشید از زیبایی خاصی برخوردار نیستند، در صورت تمایل بهتر است هنگام جوانه زدن، از گیاه مورد نظر جدا شوند که این امر موجب جلوگیری از پخش شدن گرده ها در هوای منزل و یا دفاتر کار می شود.

مشکلات در حین رشد گیاه آگلونما نخشید

  • زرد شدن برگ ها به خاطر کمبود آب یا آبیاری بیش از اندازه می باشد. در مواقعی به خاطر کمبود مس نیز احتمال زرد شدن برگها وجود دارد.
  • لکه های قهوه ای به خاطر تجمع نمک، کلر، مواد معدنی یا فلوراید ایجاد شده از آبیاری با آب شیر بروز می کند. برای برطرف کردن این مشکل از آب مقطر برای آبیاری استفاده کنید تا رسوبات معدنی موجود در خاک تجمع نیابد.
  • اگر برگها در امتداد رگبرگ زرد شوند و زیر آن ها لکه های قهوه ای ایجاد شود یا زخم سفید پنبه ای زیر برگ یا قاعده آن مشاهده شد به این معناست که تحت آفت حشره قرار گرفته به این ترتیب هر دو هفته یکبار با سم نفوذی آن را سمپاشی کنید.
  • برگهای گیاه مستعد بروز لکه آنتراکنوز و میروتیسم(قارچ) بوده و این عوامل موجب تغییر رنگ،ایجاد لکه قهوه ای و یا سوراخ شدن برگهای نخشید می شوند برای رفع این مشکل از قارچ کش مایع استفاده کنید که بهتر است هنگام غروب یا شب این کار را انجام دهید در ضمن مس مورد نیاز گیاه را نیز تامین نمایید.
  • اگر ریشه اگلونما آسیب ببیند مرتبا دچار آفات و بیماری می شود از این رو آبیاری بیش از اندازه صورت نگیرد.

آفات گیاه آگلونما نخشید

شایع ترین آفات حشرات هستند که این موجودات، شیره موجود درون برگ گیاهان را تخلیه کرده و به آن ها آسیب می رسانند.حمله کنه های عنکبوتی و شته ها به این گیاهان به ندرت اتفاق می افتد. این موجودات نیز علاقه مند به تغذیه از شیره موجود در برگ های این گیاه هستند و به ساقه و برگ های گیاه آسیب می رسانند.برای برطرف کردن مشکلات فوق، استفاده از صابون های ارگانیک حشره کش توصیه می شود. ای صابون، باید در هنگام غروب و یا زمانی که گیاه کمتر در معرض نور قرار دارد مورد استفاده قرار گیرد تا از سوراخ شدن شاخ و برگ های گیاه جلوگیری شود.

بیماری های گیاه آگلونما نخشید

برگ های گیاهان نخشید مستعد بروز لکه های آنتراکنوز و میروتیسم هستند که هر دو آن ها قارچ می باشند. این موارد می تواند سبب تغییر رنگ، ایجاد لکه های قهوه ای و یا سوراخ شدن برگ های گیاه شوند و به مرور آسیب های شدیدتری به آن وارد کنند.برای برطرف کردن این مشکل نیز استفاده از قارچ کش مایع توصیه می شود که این محصول باید در هنگام غروب و یا شب مورد استفاده قرار گیرد و همچنین لازم است که مس مورد نیاز برای گیاه خود را تامین کنید.در صورتی که ریشه گیاه شما آسیب دیده باشد، معمولا به طور مرتب مورد حمله آفات و بیماری های مختلف قرار خواهد گرفت و بنابراین بهتر است از آبیاری بیش از حد گیاه نخشید خود خودداری کنید.

آیا نخشید قرمز رنگ برای حیوانات اهلی و یا انسان ها سمی است؟

بله مصرف برگ های این گیاه برای انسان ها و حیوانات اهلی مانند سگ ها، گربه ها و اسب ها سمی است و بنابراین بهتر است کودکان و حیوانات را از این گیاه دور نگه دارید و در صورت بروز هرگونه مسمومیت سریعا به پزشک مراجعه کنید.علاوه بر این شیره موجود درون برگ های این گیاه موجب ایجاد حساسیت های پوستی در افراد می شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (670 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (186 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (58 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (41 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (39 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (29 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (27 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (22 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز چوپان برای تردد بدون دردسر گوسفندانش در سطح شهر+ویدیو/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (19 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (18 نظر) نگاهی به خونه زندگی لوکس و پُر از عتیقه جات فائزه هاشمی رفسنجانی، دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی+ویدیو/ خونه نه، انگار آنتیک فروشیه (13 نظر) روایت جالب رهبر معظم انقلاب از کتاب کرایه کردنشان به مبلغ هر شب 1 قِران+ویدیو/ کتابفروشی ناراحت شد که چرا من هر جلد رو توی یک شب میخونم! (12 نظر) جشن تولد ساده و خلوت 52 سالگی هدیه تهرانی در کافه شیک و زیبای تهران/ ماشالا همیشه عین دختر 20 ساله ها جوونه😍+عکس (12 نظر) مراسم عقد شیک و منحصربفرد برادرزاده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان/ ایشالا عروسی خودت+عکس (12 نظر) مراسم سالگرد ازدواج ساده و خلوت شاهرخ استخری و خانومش در حیاط باصفا و دلباز خونشون/ عجب کیک شیک و منحصر به فردی+عکس (11 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت منحصربفرد شهرداری تبریز برای نصب نماد زیبا برای معرفی شهر/ چه هوش و ذکاوتی +عکس ناگفته‌های معلم زبان انگلیسی رهبر معظم انقلاب از زندگی شخصی ایشان؛ از تمرین های منظم و استعداد رهبری در یادگیری تا همیشه آماده بودن بساط چایی در اتاقشان کشف 90 خاور زباله از خونه زندگی یک میلیاردر در بجنورد!+فیلم نگاهی به خونه زندگی با کلاس بهداد سلیمی با پله های مارپیچ خانه اش/ سلین خانوم دختر آقا بهداد چه خانوم شده+عکس (فیلم) غوغای دف نوازی زنان و مردان کردستان در روستای زیبای پالنگان/ قطعه ای از بهشت در ایران (ویدئو)گلزار به جای آلارم ساعت با صدای این موجود بیدار میشه! (فیلم) تا حالا فکر کردین گربه‌ها دنیا رو چه شکلی می‌بینن؟/یک دقیقه گربه بشیم! (عکس)کاخ مجلل و باشکوه مهران مدیری با معماری نئوکلاسیک /کلا لاکچری بودن تو خون آقای بازیگره (عکس) شرط عجیب و متفاوت ستاره سادات قطبی برای ازدواج دومش!/ رازی که با این عکس فاش شد! نگاهی به کیک تولد باکلاس و ساده 23 سالگی حدیث پورعابدینی بازیگر سریال گناه فرشته/چه شیک و خلوت+ عکس (فیلم) خلاقیت خنده دار وتحسین برانگیز پزشک ایرانی در آمپول زدن به نوزاد/ سلطان آمپول خودتی و بس! عکس های زیرخاکی و کمتر دیده شده از جوانی مهران مدیری در کنار دوستانش/کلاه خنده دار رضا شفیعی جم دیدن داره 🤣 (عکس) استایل دلبر و لاکچری پسر دنیا جهان ‌بخت و مهراد جم/ عینک دی اند جی میلیونی این بچه رو کجای دلمون بذاریم! خلاقیت منحصربفرد پدر تبریزی در تغییر کاربری شعله اجاق گاز به دوش حمام +ویدیو/ سلطان اختراعات خاورمیانه خودتی و بس😂 (ویدیو) خواستگاری مهران مدیری از نعیمه نظام دوست 29 سال پیش! (ویدئو)خانه فوق لوکس و پُر از عتیقه فائزه هاشمی رفسنجانی، دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی/تلفیق مدرن و سنتی معرفی بهترین روش های جراحی لاغری خلاقیت خنده دار کشاورز خوزستانی برای آبیاری سیب زمینی با شلنگ و پنکه رومیزی حماسه آفرید/ مایه افتخاری هموطن😂+فیلم رونمایی از همسر واقعی سعید چنگیزیان بازیگر نقش آصف میرزا در سریال گیلدخت/ چهره اش تو دنیای واقعی چقد آرومه +عکس خلاقیت خنده دار و هوشمندانه قصاب اهوازی برای فریب گوسفند و قربانی کردنش حماسه آفرید+عکس/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 مجله ای نوستالژی که 20 سال قبل پیش بینی بازیگر شدن پژمان جمشیدی را کرده بود+عکس/ تیپ و استایل بازیگرا دیدنیه تفریحات دلچسب گلاره عباسی در جزیره هرمز با لباس محلی و نقاب بندری/ زیبایی و دیگر هیچ😍 کاربرد ورق سیاه st37 در چیست؟ عوامل مؤثر بر قیمت ورق سیاه st37 چیست؟ مدل مانتو باکلاس الهام حمیدی بازیگر سریال یوسف پیامبر با گل های برجسته و رنگ شاد بهاری+ عکس/خانوما ایده بگیرین سکانسی خنده دار از سرِکار گذاشتن نقی توسط ارسطو و رحمت در هتل+ویدیو/ چقدم باورش شده بود😂 کارت شرکت در کنکور سراسری 1403 منتشر شد/ جزئیات دیدار و عیادت هادی چوپان گرگ پارسی از خانواده افشین پیروانی در شیراز/ تنتون سلامت+ عکس (ویدئو) بیماری "گوزن زامبی" یا زوال مزمن / گوزنی که مرده است ولی خودش نمی داند!!! ترسناک‌ترین تمدن‌ تاریخ بشر/ در صورت رو در رو شدن باهاشون تنها کاری که باید میکردی این بود که بال دربیاری و لاغیر! (عکس) خلاقیت حیرت انگیز یک هموطن تهرانی در استفاده از ماشینش برای نشان دادن احساسات عمیقش به گروهک تکفیری داعش (ویدیو) جالبترین و عجیب ترین زوج دنیا/ آقا و خانم کره ای که نزدیک به نیم متر اختلاف قدی دارند!! (ویدیو) فیلمی بسیار نادر از حال و هوای بازار تهران در دوره قاجار (ویدئو) سردترین شهر دنیا معروف به شهر ارواح با دمای منفی 60 درجه / زندگی طاقت فرسا در سیبری (ویدئو) هولناک ترین حوادث ثبت شده با دوربین که باورکردنش سخته!😱 (عکس) قول و قرارهای عاشقانه بهنوش بختیار با خودش، سوار بر موستانگ لاکچری اش (ویدئو) ذوق و شوق وصف نشدنی شهاب حسینی برای داماد شدن/ دوستاش چه سنگ تمومی گذاشتن واسش! (عکس) ایده خلاقانه یک هموطن مغازه دار برای بستن دهن مردم/ قشنگ معلومه از سوالهای دور و بری ها کلافه بوده! (عکس) ترفند دردناک زنان برای از بین بردن غبغب در گذشته/ این مطلب شما رو یاد جمله معروف "بِکُش! خوشگلم کن!" نمیندازه؟ (عکس) خلاقیت بانمک یک مادر برای نشان دادن اینکه فرزندش چقدر خوردنی و خوشمزه ست همه را به خنده واداشت😂 روایتی از کار عجیب زنان قاجار؛ زنان آن دوره چه می‌کردند؟+عکس
تیتر امروز   
ناگفته‌های معلم زبان انگلیسی رهبر معظم انقلاب از زندگی شخصی ایشان؛ از تمرین های منظم و استعداد رهبری در یادگیری تا همیشه آماده بودن بساط چایی در اتاقشان کشف 90 خاور زباله از خونه زندگی یک میلیاردر در بجنورد!+فیلم (ویدئو)گلزار به جای آلارم ساعت با صدای این موجود بیدار میشه! (فیلم) تا حالا فکر کردین گربه‌ها دنیا رو چه شکلی می‌بینن؟/یک دقیقه گربه بشیم! (عکس)کاخ مجلل و باشکوه مهران مدیری با معماری نئوکلاسیک /کلا لاکچری بودن تو خون آقای بازیگره (عکس) شرط عجیب و متفاوت ستاره سادات قطبی برای ازدواج دومش!/ رازی که با این عکس فاش شد! (فیلم) خلاقیت خنده دار وتحسین برانگیز پزشک ایرانی در آمپول زدن به نوزاد/ سلطان آمپول خودتی و بس! عکس های زیرخاکی و کمتر دیده شده از جوانی مهران مدیری در کنار دوستانش/کلاه خنده دار رضا شفیعی جم دیدن داره 🤣 (عکس) استایل دلبر و لاکچری پسر دنیا جهان ‌بخت و مهراد جم/ عینک دی اند جی میلیونی این بچه رو کجای دلمون بذاریم! (ویدیو) خواستگاری مهران مدیری از نعیمه نظام دوست 29 سال پیش! (ویدئو)خانه فوق لوکس و پُر از عتیقه فائزه هاشمی رفسنجانی، دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی/تلفیق مدرن و سنتی کارت شرکت در کنکور سراسری 1403 منتشر شد/ جزئیات ترسناک‌ترین تمدن‌ تاریخ بشر/ در صورت رو در رو شدن باهاشون تنها کاری که باید میکردی این بود که بال دربیاری و لاغیر! رئیس جمهور: ایران مصمم به برداشتن گام‌های جدید در توسعه روابط با کشورهای همسایه است بایدن برای منصرف‌کردن ایران از حمله به اسرائیل التماس می‌کرد