ساعدنیوز
ساعدنیوز

نامه مهم نمایندگان مجلس به رهبری و رئیس جمهور در خصوص وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه

  پنجشنبه، 09 آذر 1402   کد خبر 364427
نامه مهم نمایندگان مجلس به رهبری و رئیس جمهور در خصوص وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه
ساعدنیوز: محمدرضا میرتاج‌الدینی به همشهری آنلاین گفت: با بحران پیش آمده برای دریاچه ارومیه، انتقال آب از خلیج فارس را از دولت مطالبه خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه خبری - تحلیلی ساعدنیوز به نقل از همشهری آنلاین، طی روزهای اخیر انتشار برخی گزارش‌ها حکایت از کاهش پهنه آبی دریاچه ارومیه به حدود 4درصد داشته‌اند. مجلس یازدهم 21تیرماه1401 با طرح تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد دریاچه ارومیه موافقت کرد و با گذشت بیش از یک سال و نیم گزارش آن در صحن علنی مجلس قرائت نشده است. با محمدرضا میرتاج‌الدینی نماینده تبریز و عضو هیات تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارویمه درباره سرنوشت طرح و بحران دریاچه گفت‌وگو کردیم.

گزارش تحقیق و تفحص از ستاد احیای دریاچه ارومیه به کجا رسید؟

تحقیق و تفحص آماده شده است و باید برای روزهای نظارت مجلس که روزهای سه‌شنبه است در دستور گزارش صحن مجلس قرار گیرد. ما در این طرح عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه و اعتباراتی که گرفته بودند را بررسی کردیم. همچنین به این مسئله پرداختیم که از دستورالعمل‌های ستاد احیای دریاچه ارومیه چند مورد آن عملیاتی شده است.

گزارش‌هایی درباره کاهش پهنه آبی این دریاچه به 6درصد منتشر شده است. به‌عنوان یکی از نمایندگان شمال غرب کشور چه پیگیری‌هایی در خروج وضعیت این دریاچه از بحران داشته‌اید؟

وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه مسئله فراتر از تحقیق و تفحص است که باید همچنان آن را دنبال کنیم. درخصوص تحقیق و تفحص گزارش قرائت خواهد شد. برای احیای دریاچه ارومیه 21دستورالعمل مثل لایروبی رودخانه‌های منتهی به این دریاچه، بارورسازی ابرها، تکمیل کردن تصفیه‌خانه‌های شهرهای بزرگ مثل تبریز و ارومیه و طرح بزرگ انتقال آب از سد کانی‌سیب و بند بادین آباد وجود دارد.

این پروژه‌ها به کجا رسیده‌اند؟

از نظر فیزیکی بیشتر پروژه‌ها تمام شده است و برخی مثل تصفیه‌خانه آب تبریز در شرف اتمام است. فاز اول تصفیه‌خانه آب تبریز تمام شده است و 75میلیون متر مکعب آورده آب داشته است. فاز دوم تصفیه‌خانه آب تبریز با ظرفیت 50میلیون متر مکعب آب هم باید به مقدار قبلی اضافه شود تا در مجموع در این بخش 125میلیون متر مکعب آب تصفیه شده به دریاچه ارومیه سرازیر شود. 75میلیون متر مکعب آب تصفیه شده نیز از ارومیه باید تامین شود تا در مجموع به رقم 200میلیون متر مکعب سهم آب تصفیه شده برای دریاچه ارومیه برسیم. این پروژه‌ها تا کامل نشود، آب به دریاچه ارومیه نمی‌رسد، چون حدود 30کیلومتر لوله‌گذاری شده است و پس آن در رودخانه رها می‌شود که همه آن هم به دریاچه نمی‌رسد. این مربوط به تبریز است. بنابراین باید لوله‌گذاری تکمیل شود و حداقل 30 تا 40 کیلومتر دیگر هم لوله‌گذاری شود تا نواقص برطرف شود.

میرتاج الدینی

امسال منابع مالی به ستاد احیای دریاچه ارومیه تخصیص داده شد؟

بله. دولت امسال برای ستاد احیای دریاچه ارومیه 2هزار میلیارد تومان اعتبار گذاشته بود که پرداخت شد ولی تصفیه‌خانه‌ها، سد آدین آباد و رهاسازی آب ناقص هستند.

چه مقدار آب دریاچه ارومیه باید از تصفیه‌خانه‌های تبریز و ارومیه تامین شود؟

از مجموع این 2شهر باید سالانه 200میلیون متر مکعب آب تصفیه شده به دریاچه ارومیه سرازیر شود.

از سد کانی‌سیب و بند بادین آباد چه سهم آبی برای دریاچه ارومیه در نظر گرفته شده است؟

از مجموع این 2سد باید 650میلیون متر مکعب در هر سال آب به دریاچه ارومیه برسد. سد کانی‌سیب، تونل، کانال و روان‌سازی آن تکمیل شده است و پارسال با حضور آقای رئیس‌جمهور افتتاح شد و اولین آب سرازیر شده به حجم تقریبی 300میلیون متر مکعب در فاصله زمانی 6ماه روانه دریاچه ارومیه شد.

منابع آبی سد کانی‌سیب پایدار هستند؟

خیر. امسال روان‌سازی آب دیرتر انجام گرفت، چون سد کانی‌سیب کمبود منابع آب داشت و از طرف دیگر شاهد کاهش 60درصدی بارش‌ها در حوضه آبریز دریاچه ارومیه بودیم. ما به‌طور مرتب پیگیر بوده‌ایم که این روان‌سازی آب زودتر انجام شود. از مهرماه دنبال این روان‌سازی بودیم ولی با تاخیر انجام شد. همین مسئله نیز باعث شد به کمترین سطح دریاچه ارومیه در تاریخش برسیم که چیزی حدود 600میلیون متر مکعب آب در این دریاچه باقی مانده است.

سال گذشته شرایط چگونه بود؟

سال گذشته 1میلیون و 200هزار متر مکعب آب در دریاچه ارومیه وجود داشت. این دریاچه همچنان با تهدیدهایی در پیشبرد برنامه‌های احیا مواجه است. یکی از آنها خشکسالی است ولی عوامل انسانی در آن دخالت بیشتری داشتند چرا که آب بیشتری از حوضه آبریز دریاچه ارومیه برداشتند. مدیریت‌ها نیز در این زمینه خیلی ضعیف عمل کرده‌اند. وجود 74هزار چاه غیرمجاز در بالا دست دریاچه ارومیه، همگی عوامل انسانی و ضعف مدیریتی هستند که برداشت بیش از حد و غیراستاندارد آب را در این منطقه رقم زده‌اند. این شرایط باعث شده‌اند که دریاچه ارومیه به این وضعیت بیفتد.

پیگیری ویژه‌ای در ارتباط با خاص‌ترین شرایط دریاچه ارومیه در شروع سال آبی امسال داشته‌اید؟

اخیرا نامه‌ای با امضای همه نمایندگان شمال غرب کشور خطاب به آقای رئیسی رئیس‌جمهور آماده کرده‌ایم و در مرحله بعد هم یک نامه برای تشریح وضعیت بحرانی دریاچه ارومیه با امضای همه نمایندگان شمال غرب کشور و ائمه جمعه مراکز چهار استان خطاب به مقام معظم رهبری خواهیم نوشت، چرا که دستورات فوق‌العاده برای این دریاچه لازم است.

یعنی راهکار فعلی حتی اگر کامل شوند، باز هم کفاف نمی‌دهند؟

خیر. ما باید منابع آب جدید برای دریاچه ارومیه در نظر بگیریم. بخشی از این کار باید در قالب بارورسازی ابرها انجام شود که وزارت نیرو شروع کرده ولی نتایج آن برای ما محسوس نبوده است. انتقال آب از مناطق دیگر جزو برنامه‌های دیگر ماست که پیگیرش هستیم. انتقال آب از دریاچه وان را مطرح کردیم ولی دولت ترکیه هنوز در این باره اعلام آمادگی نکرده است و نتیجه مشخص نیست. در داخل کشور نیز یکی از طرح‌ها انتقال آب از دریای خزر بود که به تایید نرسیده است. یکی طرح بزرگ دیگر هم که باید مورد مطالعه قرار گیرد، بودجه زیادی می‌خواهد ولی امکان‌پذیر است، انتقال آب از خلیج فارس به دریاچه ارومیه است. ما شاهد انتقال آب از دریای عمان به استان‌های مرکزی مثل یزد، کرمان و اصفهان هستیم که بیش از هزار کیلومتر از هم فاصله دارند. منتهی الیه خلیج فارس تا دریاچه ارومیه کمتر از این مقدار فاصله دارد و کمتر از هزار کیلومتر نیاز به انتقال آب وجود خواهد داشت. ما این کار را از دولت طلب می‌کنیم تا مطالعاتش را آغاز کند، چرا که دریاچه ارومیه یک مساله ملی است و مربوط به شمال غرب نیست. این دریاچه اگر خشک شود، ریزگردهای نمک آن نصف کشور از آذربایجان، زنجان و قزوین گرفته تا تهران را تهدید می‌کند، کما اینکه ما می‌بینیم ریزگردهایی که از عراق بلند می‌شود، نیمی از کشور را در بر می‌گیرد.

کدام‌یک از دولت‌ها در پیاده‌سازی 21راهکار نجات دریاچه ارومیه تلاش بیشتری داشته‌اند؟

نمی‌توانم عدد بدهم. حدود 8هزار میلیارد تومان در دولت قبل به ستاد احیای دریاچه ارومیه تخصیص داده شد و بخشی از پروژه‌ها پیش رفت و با احتساب بودجه امسال بیش از 5هزار میلیارد تومان نیز تاکنون در دولت آقای رئیسی تخصیص داده شده است که در نتیجه برخی از پروژه‌ها تکمیل شدند.

آیا ملاحظات سیاسی خاصی وجود دارد که گزارش تاکنون در صحن علنی قرائت نشده است؟

خیر در نوبت صحن است، چون ما در این طرح به دنبال مچ‌گیری نبودیم؛ دنبال نظارت قانونی خودمان بودیم که کدام طرح‌ها اجرا شده است و کدام اجرا نشده است و چرا اجرا نشده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
عاشقانه های جذاب سید احمد خمینی و زیباترین دختر ایران زمین «ایران خانوم»/ الهیی چقدر نازه+عکس (491 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (491 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری تبریز برای حفظ پرندگان از سرما/ دست مریزاد واقعا+عکس (451 نظر) سبک زندگی مقام معظم رهبری از زبان همسر ایشان/ ما در خانه‌مان دکوراسیون به معنای متداول آن،فرش و پرده‌های قیمتی و مبلمان نداریم (420 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (330 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (272 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (229 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (205 نظر) تصویری از خانه ابدی پدر رهبر معظم انقلاب/ روحش شاد و یادش گرامی (190 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (178 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اردبیل برای حمایت از حیوانات+عکس/ واقعا دست مریزاد داره! (161 نظر) روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد (158 نظر) سفری شیرین به گذشته ها، زندگی تو دهه 60 این مدلی بود/ حس زندگی رو آدم قشنگ میگیره + فیلم (140 نظر) (عکس) گریه های تلخ همسر پردیس افکاری در روز تشییع پیکرش/ روحش شاد و یادش گرامی (126 نظر) تفنگی که صدام حسین عاشق آن بود سر از تهران درآورد+عکس/ شروع 8 سال جنگ با شلیک این تفنگ نحس بود (122 نظر)
دیگران می‌خوانند   
دکوراسیون شیک و باصفا تِراس یکتا ناصر با چیدمان بسیار زیبایی از گل و گیاهان+ عکس کشف مار آناکوندای 10 متری با 330 کیلو وزن در یک ساختمان نیمه کاره+ فیلم (تصاویر) زیباترین ژست های عکاسی در آینه به سبک مینا مختاری، همسر خوش ذوق بهرام رادان/ کلا همه جوره هنرمندن ایشون! فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 مرگ وحشتناک دختر 2 ساله با متادون/ مادر کودک فقط می خواست او را ساکت کند فرزادحسنی بازیگرومجری با انتشار این کلیپ از چهلم مادر مرحومش خبرداد/عکس همراه با پدرش+ فیلم رونمایی محمدحسین میثاقی مجری فوتبال از پسرش برای اولین بار/ بهش نمیخوره بچه داشته باشه+ عکس ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر نمایی از خیابان انقلاب در سال 1330 + عکس ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس (ویدئو) سلفی عجیب و ترسناک یک زن با سیل (عکس) وحشتناک ترین ودردناکترین تجربه زنان چینی برای زیباتر بودن/ حتی فکر کردن بهش زجرآوره! گلخونه زیبا و دلباز سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ چه گل هایی چه گلدونایی+ عکس بی احترامی و حرمت شکنی مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی در ورودی استادیوم آزادی جنجالی شد+فیلم داغ کودکی لعیا زنگنه، مریم سریال درپناه تو در 5 سالگی/ چقدر ناز و بانمک بوده+عکس تصویری از خانه ابدی مادر الناز حبیبی بازیگر سریال دردسرهای عظیم/ روحش شاد و یادش گرامی (ویدئو) توصیۀ جیمز هالیس به والدین/ مهم نیست فرزندانتان با چه رشته‌ای وارد دانشگاه شوند، مهم این است که... بیوگرافی و زندگینامۀ غلامحسین مصاحب ریاضی‌دان بزرگ ایرانی شوخی حامد آهنگی با قهرمان بوکس ایران/والا با بوکسور شوخی کردن دل و جرات میخواد+ فیلم فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (ویدئو) رفتار بسیار زیبا و انسانی علیرضا جهانبخش با خانم تصویر بردار/ با این کارت ایران و ایرانی رو سربلند کردی فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم شیرین زبونی های دختر کیوت و بامزه سروش رفیعی ستاره پرسپولیس/ قند تو دل آدم آب میشه آخه!+ فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 (تصویر) تولد لاکچری مسی برای عشقش آنتونلا غوغا کرد/ حسودی جورجینا معشوقه رونالدو دیدن داره😁 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 صحنه ای از سریال دلنوازان که حرص شاهرخ استخری،بازیگر نقش بهزاد را درآورد +ویدئو خرید ویپ و پاد از فروشگاه ویپ گاد سوختن دختر ملی پوش ایرانی در آتش سوزی هولناک! + عکس خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 مبلمان خاص و مدیترانه ایِ خونه دوبلکس عروس شیرازی محمود پاک نیت و نوه خوشگلش با دکوری همرنگ استایل خاص و دلربای بازیکن محبوب تیم پرطرفدار پرسپولیس در روز عروسی اش/چه خوشتیپ شده!+عکس روزی روزگاری دربی: گلهای به یادماندنی استقلال در شهرآورد 59/ هنرنمایی علیمنصور، فکری و پیروز قربانی/ بفرست واسه استقلالیای دوآتیشه💙💙💙 (تصاویر) 23 دیزاین ناخن بهاری که استایل نوروزیتان را تکمیل می کنند 10 مدل مانتو کتی مجلسی ویژه نوروز 1403 برای خانم های شیک پوش+عکس وعده های غذایی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام رتبه پیمانکاری شرکت چیست؟ خلاقیت بی نظیر یک طراح مبل راحتی با الهام از مدل قایق و کالسکه/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس
تیتر امروز   
مرگ وحشتناک دختر 2 ساله با متادون/ مادر کودک فقط می خواست او را ساکت کند ناصرالدین شاه چگونه کشته شد؟ / ماجرایی عجیب از زبان داماد + تصاویر ماجرای عجیب عکس ناصرالدین شاه روی استکان نعلبکی + عکس فال قهوه با نشان روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 گشت و گذاری در اولین کافه ایران؛ از آینه طلاکاری شده تا خودروهای متعلق به مصدق/ پاتوق همیشگی کمال الملک فال شمع چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 + فیلم فال روزانه امروز چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال انبیاء روزانه چهارشنبه 9 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه چهارشنبه 9 اسفند 1402 وعده های غذایی متفاوت و جالب هاشمی رفسنجانی از زبان دخترش؛ از خوردن کاهو با رب انار برای میان وعده تا نان و ماست برای شام قتل شوهر سابق زن تهرانی به دست همسر جدیدش / قاتل با ماشین از روی مرد جوان رد شد کشف اولین رژ لب جهان در ایران + عکس/ زنان این منطقه ایران 3600 سال پیش رژ می‌زده‌اند! طالع بینی و خصوصیات مرد و زن متولدین مرداد زنده زنده سوختن دو کودک در چادر عشایری / مرگ جانسوز در اصلاندوز رخ داد