نبرد بزرگ شاهنامه اینجا اتفاق افتاد +عکس/ روستایی که محل رزم کیخسرو بود

  چهارشنبه، 26 اردیبهشت 1403 ID  کد خبر 388788
نبرد بزرگ شاهنامه اینجا اتفاق افتاد +عکس/ روستایی که محل رزم کیخسرو بود
ساعد نیوز: فردوسی از شهرهای زیادی در شاهنامه‌ نام برده، اما «زیبَد» محل وقوع طولانی‌ترین رویداد این کتاب است.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز، اینجا «زیبَد» است، 300 کیلومتر دورتر از جایی که فردوسی پا به این جهان گذاشت و بعدها، وقتی شاهنامه را سرود، محل وقوع طولانی‌ترین واقعه را در این روستا قرار داد: نبرد دوازده‌رخ. روستای تاریخی «زیبَد» حالا در 20کیلومتری جنوب غربی شهرستان گناباد قرار دارد.

شروع نبرد

بعد از اینکه سپاه ایران در یکی از جنگ‌ها مغلوب تورانیان می‌شود کیخسرو، شاه ایران، به‌دنبال جبران این شکست است و خبردار می‌شود تورانیان به سرداری پیران‌ویسه دوباره به ایران لشکرکشی کرده‌اند. ایرانیان و تورانیان در دشت گناباد به هم می‌رسند و ایرانی‌ها در روستای زیبد اردو می‌زنند و تورانیان نیز در کوه‌های نزدیک کاخک گناباد مستقر می‌شوند. این جنگ یک هفته طول می‌کشد و در این مدت هر یک از طرفین به دیگری شبیخون می‌زند و تعدادی نیز در این گیرودار کشته می‌شوند تا اینکه پیران ‌ویسه، سردار تورانی، پیشنهاد می‌کند 11نفر از پهلوانان ایرانی و 11نفر از پهلوانان تورانی گزینش شوند و با یکدیگر تن به تن نبرد کنند و هر گروهی که مغلوب شد شکست را بپذیرد. در پایان جنگ هم البته ایرانیان پیروز می‌شوند.

یک باستان‌شناس با توضیح این روایت به همشهری می‌گوید: پس از اتمام نبرد تن به تن، پیران‌ ویسه سردار تورانی با گودرز، سردار ایرانی درگیر می‌شود. پیران‌ ویسه به‌ دست گودرز کشته می‌شود و به همین دلیل این نبرد به نبرد دوازده‌رخ معروف شده‌ است.

انسانی‌ترین نبرد

رجبعلی‌ لباف‌خانیکی جنگ دوازده‌رخ را یکی از انسانی‌ترین نبردهای تاریخ می‌داند و می‌افزاید: قهرمانان این جنگ با هم جوانمردانه جنگیدند و با پیشنهاد پیران‌ ویسه از کشتار دسته‌جمعی جلوگیری شد و ایران استقلال خود را به دست آورد. ایرانی‌ها با پیکر سردار تورانی با احترام برخورد کردند و حالا در گناباد 3منطقه به‌عنوان مقبره او مشهور است.

شاهنامه، جغرافیای تاریخی

در کتاب «فرهنگ جغرافیای تاریخی شاهنامه» نام 620اسم مکان آمده است که 360مکان آن اصلی و بقیه فرعی است و از این میان، 60تا 70موردشان در ایران فعلی قرار دارند که بیشتر در شهرهای خراسان پراکنده‌اند، مانند نیشابور، گناباد، سرخس، کلات، توس و کاشمر.

لباف‌خانیکی با اشاره به این مسئله تأکید می‌کند که توضیحات جنگ دوازده‌رخ به‌خوبی نشان می‌دهد که فردوسی جغرافیای این جنگ را خوب و هوشمندانه و همراه با آشنایی با زمین منطقه و جایگاه شهر گناباد صحنه‌آرایی کرده است.

او با بیان اینکه قنات گناباد به‌عنوان یک اثر جهانی با 2500سال قدمت نخستین قنات و عمیق‌ترین قنات جهان است، می‌افزاید: شاید وجود همین قنات انگیزه‌ای بوده تا فردوسی به این سامان بپردازد.

این باستان‌شناس معتقد است شاهنامه فردوسی علاوه بر تاریخ ملت، جغرافیای تاریخی ایران هم محسوب می‌شود.

دیدنی‌های «زیبَد»

از دیدنی‌های «زیبَد» می‌توان به درخت کهنسال «سرونوش» اشاره کرد که با قدمت 1000-1050سال، قطر تنه بیش از 2متر و ارتفاع 15متر و سایه‌اندازی 16متر بخشی از شناسنامه و هویت فرهنگی مردم روستای زیبد گناباد است که سال1384 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده. همچنین قلعه‌های تاریخی دهستان زیبد میان قلعه‌های تاریخی این شهرستان از جایگاهی خاص برخوردارند و در شاهنامه فردوسی بارها از آنها به‌عنوان مکان جنگ ایرانیان و تورانیان یاد شده است. قدیمی‌ترین آنها 3قلعه زیبد، شهاب گبر یا شاه‌نشین و درصوفه پیران است که بنا بر چند روایت آخرین پناهگاه یزدگرد سوم بوده. کاریز گناباد یا قنات قصبه در نزدیکی روستا نیز به‌عنوان عمیق‌ترین و قدیمی‌ترین قنات‌های جهان 24تیر سال 1395 در فهرست آثار جهانی یونسکو به ثبت رسید. این قنات تنها جاذبه گردشگری در خراسان رضوی است که به ثبت جهانی رسیده. طول کاریز از قصبه گناباد 131هزار و 35متر دارد و در امتداد دره پرآب خانیک حفر شده ‌است.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
اختصاصی ساعدنیوز: قهرمان عملیات جستجوی هلی‌کوپتر شهیدان خدمت: پهپاد ترکیه‌ای یا موتورسواران تبریزی؟ (6 نظر) گریه های زینب سلیمانی بر سر تابوت ابراهیم رئیسی و همراهانش+عکس/ داغ حاج قاسم تازه شد (2 نظر) واکنش فرزاد حسنی به شهادت شهدای خدمت: درود بر ابراهیم، نیکوکاران را چنین پاداش می دهیم، در حقیقت او از بندگان با ایمان ما بود (2 نظر) بهشت کوچکی که بهنوش طباطبایی برای خود ساخته است/ چه زیبا و دنجه اینجا +عکس (2 نظر) مجری جنجالی صداوسیما برای همیشه از ایران رفت (2 نظر) انا لله و انا الیه راجعون / مرد خدمت آسمانی شد ... (2 نظر) فوری؛ لحظه اعلام خبر شهادت ابراهیم رئیسی در شبکه خبر (2 نظر) تصویری از صندلی خالی شهید امیرعبداللهیان در کلاس درس او در دانشگاه تهران (1 نظر) بیوگرافی و زندگی خصوصی کیوان ساکت اف، تازه داماد سینمای ایران و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی (1 نظر) استوری حسین کنعانی زادگان در پی شهادت آیت‌الله رئیسی (1 نظر) چهره محزون و ناراحت وحید شمسایی در مراسم تشییع رئیس جمهور شهید و همراهانش+عکس (1 نظر) فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ... (1 نظر) محمدرضا گلزار در استوری قلب عاشقانه نشان داد/ مخاطب این حرکت عاشقانه کیست؟ (1 نظر) انتظار بی پایان محمدرضا گلزار با روتین پوستی خاص روی صورتش!! +عکس (1 نظر) نگاهی به دیدارهای مردمی استاندار جوان و شهید آذربایجان شرقی/ روحشان شاد+ویدیو (1 نظر)
دیگران می‌خوانند   
حال و هوای غمزده خانه آیت الله آل هاشم در تبریز/ بی تو رنگ یأس دارد منزل و مأوای تو+عکس خاطره دوبلور معروف از سفرِ خاص شهید ابراهیم رئیسی و واکنش ایشان با دیدن تیپ متفاوت جوانان در مسجد استوری اینستاگرامی ملیکا زارعی (خاله شادونه) از مراسم تشییع آیت الله رئیسی+عکس نگاهی به خانه ابدی شهید آیت الله رئیسی / نام نیکت همه جا ورد زبان است هنوز تصاویر کمتر دیده شده از دوران دانشجویی استاندار شهید آذربایجان شرقی تصویر عکاس تبریزی از هلی کوپتر رئیس جمهور شهید بر صفحه اول روزنامه گاردین انگلستان فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403 اوخشامای (روضه) ترکی یک مادر عشایر قشلاق حاج ایمان کندی در وصف شهید جمهور+ویدئو فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403 فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 (عکس) ادای احترام استقلالی ها به رئیس جمهور شهید در تمرین امروز این تیم قول شهید امیرعبداللهیان در جلسه هیات امنای دانشگاه صنعتی شریف+ویدئو تعبیر جالب حجت‌الاسلام قرائتی درباره شهادت ابراهیم رئیسی+ویدئو پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش روایت احساسی همسر شهید امیرعبداللهیان درباره این شهید+ویدئو /جز خوبی چیزی ندیدم تو زندگی... زندگی خلبان گنبدی پرواز «شهدای خدمت» در کلام بستگان+ویدئو فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم احترام نظامی دختر شهید خلبان سید طاهر مصطفوی به تابوت پدرش / گر پدر نیست، تفنگ پدری هست هنوز اولین عکس از جمیله علم الهدی پس از شهادت سید ابراهیم رییسی +عکس حضور بدون تشریفات سید میثم خامنه‌ای در مراسم تشییع پیکر رئیس جمهور شهید و همراهانش دعایی که رهبر انقلاب برای شهید سیدابراهیم رئیسی خواندند+ فیلم ورود هواپیماهای هیات‌های خارجی به فرودگاه مهرآباد+ویدئو (فیلم) آغوش پدرانه رهبر معظم انقلاب برای نوه‌های دختری شهید رئیسی / تسکینی برای قلب داغدیده دخترانش ... آماده‌سازی خانه ابدی شهید آیت‌الله آل‌هاشم در تبریز +فیلم حال منقلب برادر شهید آیت الله ابراهیم رئیسی در مراسم تشییع+فیلم کدام فرزند رهبر معظم انقلاب در مراسم تشییع رئیس جمهور و همراهانش حضور داشت؟+ عکس جدیدترین تصویر از برادران رئیس جمهور شهید+عکس توصیف حاج منصور ارضی از پیکر شهید رئیسی؛ مثل حضرت علی اکبر شده بود گفتم چجوری تو را بشورم! +ویدئو جواب رئوفانه و قابل تامل ابراهیم رئیسی به اظهارات فردی از مخالفان ایشان+ویدیو/ سعه صدر رو دیدین؟ حضور همسر و خانواده داغدار شهید مالک رحمتی در مراسم تشییع +ویدئو/ عجب رسمیه رسم زمونه... جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی عکس‌ جالب و کمتر دیده شده از شهید آیت الله آل‌هاشم؛ در حال خرید نان+عکس تصویری تلخ از لباس پرواز سرهنگ بهروز قدیمی از شهدای کادر پروازی+عکس تصویری خاص از وداع یادگار امام سید حسن خمینی با شهید سید ابراهیم رئیسی +عکس خوش‌آمد گویی پیرمرد ترک‌زبان به رئیس‌جمهور+ویدئو/ برای مردم این منطقه دوستی و محبت آوردی (عکس) تصویری تلخ از گریه آجودان مخصوص شهید رئیسی در مراسم تشییع او شعار یک توریست خارجی در مراسم تشییع شهدای خدمت+ویدئو عکس قدیمی و کمتر دیده شده از خوش و بش شهید رئیسی و مرحوم هاشمی رفسنجانی دست‌نوشته جالب یکی تهرانی در وصف شهید رئیسی در مراسم تشییع: خیلی سوختیم که چرا...؟ فیلمی تاریخی و دیده نشده از شهید جمهور / اینجانب سید ابراهیم رئیسی هستم ...
تیتر امروز   
پوشش کامل مراسم ادای احترام سران کشورهای مختلف به پیکر شهید رئیسی و همراهانش
جزئیات تشییع و تدفین پیکر امام جمعه شهید تبریز و استاندار شهید آذربایجان شرقی
فال روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد ماه 1403
فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403
رهبر انقلاب: شخصیت برجسته‌ای را از دست دادیم/ روبوسی و سر سلامتی و لحظاتی از دیدار نخست وزیر عراق با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای + ویدئو
فال ابجد روزانه پنج‌شنبه 3 خرداد 1403
فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 3 خرداد 1403 + فیلم
اطلاعیه مهم ستاد کل نیروهای مسلح درباره عملیات ناموفق پهپاد ترکیه‌ای
واکنش بازیگر سریال گاندو به شهادت رئیس‌جمهور
اولین اظهارات علم الهدی بعد از شهادت دامادش، سیدابراهیم رئیسی؛ چه کنیم، مشیت خداست/یک هفته پیش او را دیدم
اقامه نماز رهبر انقلاب بر پیکر شهید رئیسی و شهدای خدمت + فیلم
خاطره جالب مسعود ده نمکی از صحبتهای آیت الله رئیسی در دادگاه؛ خوشحالم که کم نیاورده ای!
تصویری از لحظه وداع رهبر معظم انقلاب با پیکر رئیس جمهور و شهدای سانحه بالگرد
توصیف و تعریف و تمجید سیدابراهیم رئیسی از زبان ولادیمیر پوتین/پیام ویژه کرملین به تهران
نگاهی به ویژگی‌های شهید جمهور؛ از تواضع و بی‌تکلف بودن تا دلدادگی اهل بیت (ع)