ساعدنیوز
ساعدنیوز

نحوه برخورد صحیح با تحقیر در محیط کار و راه‌های مقابله آن

  جمعه، 06 خرداد 1401   زمان مطالعه 11 دقیقه
نحوه برخورد صحیح با تحقیر در محیط کار و راه‌های مقابله آن
اغلب افراد دست‌کم یک بار در طول عمرشان سرزنش و تحقیرشدن را تجربه می‌کنند. گرچه این تجربه با احساس ناخوشایند و استرس همراه است، راهکارهای زیادی برای پرهیز و مقابله با آن وجود دارد. در این یادداشت، تحقیرشدن در محیط کار و چگونگی مقابله با آن را بررسی می‌کنیم و نیز نکاتی را برمی‌شماریم که در مواجه با این پدیده کمکتان می‌کنند. تا پایان با ما همراه باشید

تحقیر کردن در روان شناسی به ایجاد احساس پشیمانی و حماقت در دیگران با صدمه زدن به احترام و موقعیت آن ها می گویند. افرادی که تحقیر می شوند، اغلب نسبت به خود احساس بسیار بدی پیدا کرده و احساس حماقت و شرمندگی می کنند و اعتماد به نفس و غرورشان را از دست داده و گاهی ممکن است رفتاری حقارت بار در پیش بگیرند. اگر شما هم این حس ناخوشایند را تجربه کرده اید، ما نحوه برخورد صحیح با تحقیر در محیط کار و راه های مقابله آن را به شما آموزش خواهیم داد. با ما همراه باشید.

تحقیرشدن در محیط کار به چه معناست؟

تحقیرکردن شامل به کاربردن کلمات و رفتاری در قبال یک شخص است که با هدف زیرپاگذاشتن حرمت نفس و شرمسارکردن او انجام شود. تحقیر عزت نفس فرد را هدف قرار می دهد و تأثیرات مخرب ذهنی روی او می گذارد. در محیط کار، زورگویی عامل اصلی تحقیرشدن افراد است. وقتی کارمندی از سوی سایر همکاران یا رئیسش تحقیر شود، عزت نفسش خدشه دار می شود. هرچند زورگویی عامل اصلی تحقیر در محیط کار است، این پدیده خودش را به شکل های گوناگونی نشان می دهد؛ برای مثال، وقتی کسی طرز لباس پوشیدن همکارش را مسخره می کند یا ایده هایش را در جلسه کاری به سخره می گیرد، غیرمستقیم در حال تحقیرکردن اوست. گاهی تحقیرشدن پس از آن رخ می دهد که فرد نتوانسته به هر دلیلی وظایفش را انجام دهد. استفاده از چنین روشی برای سرزنش کردن فرد خاطی اصلا مناسب نیست؛ چراکه به استرس بیشتر در او منجر می شود.

تحقیر کردن

چطور با تحقیرشدن در محیط کار مواجه شویم؟

مقابله با زورگویی و تحقیرِ ناشی از آن یکی از چالش های محیط کار به حساب می آید. برای مواجه نرم با تحقیرشدن در محیط کار راهکارهایی را در ادامه معرفی می کنیم:

۱. به اعصابتان مسلط باشید

وقتی کسی ما را به سخره بگیرد یا تحقیرمان کند، طبیعی است عصبانی شویم و بخواهیم واکنش جدی نشان بدهیم؛ اما این شیوه خصوصا هنگامی که خشمگین هستیم، نه تنها مسئله را حل نمی کند که ممکن است به بدترشدن شرایط منجر شود. باید آرامشمان را حفظ کنیم تا به موقع بتوانیم راه حل مناسبی برای این موضوع بیابیم. خشم فقط وجهه ما را بیشتر تخریب می کند.

۲. تأمل کنید

با برون ریزی و حاضرجوابی، هرچند آرام می شوید، در نهایت شاید بازنده باشید؛ چون هم عصبی شده اید و هم تحقیر. وقتی کسی با رفتار تحقیرآمیزش شما را به تقابل وامی دارد، پیش از واکنش نشان دادن، باید درباره برخی چیزها تأمل کنید:

 • اول، به این فکر کنید که آیا باید جوابش را بدهم یا نه. به این فکر کنید که این فرد چه اهمیتی برای شما در محیط کار دارد. اگر فرد در جایگاه شغلی بالاتری از شماست، این تأمل می تواند به حفظ تصویر شما نزد او کمک کند.
 • دوم، در این شرایط بهتر است تماس چشمی برقرار نکنید تا صبرتان را از دست ندهید.

۳. هرچه سریع تر محیط را ترک کنید

وقتی در محیط کار تحقیر شدید، سعی کنید هرچه سریع تر آنجا را موقتا ترک کنید. این کار بهتر از آنجا ایستادن و تحقیرشدن است. این کار، هم جلوی آسیب بیشتر به شما و هم جلوی دعوایی بزرگ را می گیرد. ترک کردن محیط به معنای ضعیف بودن شما نیست، بلکه به معنای ارزشی است که شما برای خودتان قائل شده اید و در جایی که فضای سمی دارد باقی نمانده اید.

۴. از قوه تخیل تان کمک بگیرید

تقریبا هیچ کس نیست که دست کم چند باری در زندگی اش تحقیر نشده باشد. خیلی از ما خاطرات سرزنش شدن در دوران مدرسه را به یاد داریم. حال که به آن دوران نگاه می کنیم، آن اتفاقات را چندان جدی ارزیابی نمی کنیم. می توان همین رویکرد را درباره محیط کار که الآن در آن حضور داریم نیز به کار ببریم. وقتی در محیط کار با سرزنش و تحقیر مواجه شدیم، می توانیم آن را چندان جدی نگیریم؛ مثلا همکاری که ما را تحقیر می کند مانند کودک ناپخته دوران مدرسه ببینیم یا حتی سگی که مدام پارس می کند، اما گاز نمی گیرد. این رویکرد، که موردتأیید بسیاری از روان شناسان نیز هست، ذهن مان را آزاد می کند و استرس ناشی از این پدیده را بسیار کاهش می دهد.

تحقیر شدن

چطور با تحقیرشدن در محیط کار مقابله کنیم؟

هرچند پرهیز از تحقیرشدن در محیط کار و مقابله نرم با آن راه مناسبی برای مواجه با این پدیده است، گاهی لازم است با مسئله برخورد کنیم. هنگامی که شرایط حاد شود، پرهیز از مقابله یا کنارکشیدن، مشکل را حل نمی کند. بهتر است برای مقابله با این مشکل نیز راهکارهایی را به شما معرفی می کنیم:

۱. از کلمات تند استفاده نکنید و پاسخشان را هم ندهید

استفاده از کلمات تند و نامناسب روشی معمول در تحقیر افراد است. در چنین شرایطی، هرچند فشار زیادی را حس می کنید، خودتان را کنترل کنید و مثل آنها جوابشان را ندهید. از کلمات تند استفاده نکنید؛ چون شما یک سری اصول اخلاقی را رعایت می کنید که دیگری نمی کند. همچنین، جواب عبارت های نامناسب آنها را ندهید تا از شدت گرفتن تنش جلوگیری کنید. برخورد جدی اما مؤدبانۀ شما، هم باعث می شود کنترل اوضاع را به دست بگیرید و هم وجهه شما را حفظ می کند.

2. وقتی به سر حد تحمل رسیدید، سراغ مقام های بالاتر بروید

وقتی اوضاع قابل کنترل نباشد و همه راهکارهای دیگر شکست خورده اند، وقتی مدتی صبر کردید اما مسئله فروکش نکرد، و در نهایت اگر نتوانستید مسئله را حل کنید، بهتر است به سراغ مدیران بالادستی بروید و موضوع را از طریق آنها حل وفصل کنید.

۳. درباره این موضوع به صراحت صحبت کنید

تحقیرشدن صرفا با کلام نیست. گاهی فرد تحقیرگر از زبان بدن و حالت چهره و حتی طرز نگاه کردن برای رسیدن به هدفش بهره می برد. شاید در پشت این رفتارها، انگیزه های دیگری هم وجود داشته باشد. در چنین حالتی، موضوع را با شفافیت و قاطعیت با سایر همکاران در میان بگذارید. با این کار شاید فرد خطاکار دیگر به سراغ تکرار رفتارش نرود.

نکاتی برای مواجه بهتر با تحقیرشدن در محیط کار

وقتی کسی تحقیر می شود، احساسات ناخوشایندی را تجربه می کند. فرد، برای واکنش به این حالت، به چیزهای مختلفی فکر می کند. مهم این است که در همان لحظات اولیه واکنش شدیدی نشان ندهیم، چراکه این کار فقط فرد تحقیرگر را تشویق می کند کارش را ادامه دهد. ما در جامعه ای زندگی می کنیم که بسیاری از افراد از تحقیر و سرزنش کردن لذت می برند و دیدن ویرانی شخصیت دیگران برایشان خوشایند است. برای زیستن در چنین شرایطی فقط باید اعتمادبه نفس مان را حفظ و هوشمندانه عمل کنیم. رابرت استرنبرگ، روان شناس مشهور دانشگاه کورنل، درباره تحقیرشدن تحقیقات زیادی کرده است. او ۱۰ نکته را برای مواجه بهتر با این پدیده نام می برد که عبارت اند از:

 • چیزی را مخفی نکنید؛
 • قوی بمانید و قوی بازگردید؛
 • از تجربیات پیشین تان برای مواجه با تحقیر کمک بگیرید؛
 • پیش از برخورد با این مسئله، هوشمندانه برنامه ریزی کنید؛
 • استرستان را با انجام کاری که از آن لذت می برید کاهش دهید؛
 • درک کنید که شما تنها فردی نیستید که این وضعیت را تجربه کرده اید؛
 • از این اتفاق مانند فرصتی برای نشان دادن بزرگی شخصیت خود بهره ببرید؛
 • از کمک های عاطفی دیگران برای کاهش احساسات ناخوشایند بهره مند شوید؛
 • اغلبِ سرزنش کنندگان از روی بدجنسی تحقیرتان نمی کنند، پس مسئله را شخصی نکنید؛
 • نادیده بگیرید (این مورد آخر، به تعبیر استرنبرگ، بهترین سیاست در مواجه با تحقیرشدن است).
تحقیر شدن

چطور اعتمادبه نفس خود را بازیابی کنیم؟

یکی از پیامدهای تحقیرشدن در محیط کار یا زندگی کاهش اعتمادبه نفس است. تحقیرشدن آسیب زاست و دردناک. این درد گاهی چنان تحمل ناپذیر می شود که فرد را ضعیف و زبون می کند. اعتماد به نفس نقش مهمی در مواجه با تحقیرشدن دارد. منتها چطور می توان اعتمادبه نفس آسیب دیده ناشی از تحقیرشدن را بازیابی کرد؟ پاسخ به این پرسش در عمل به نکات زیر نهفته است:

 • ژست قوی بودن بگیرید؛
 • عزیزان خود را در آغوش بگیرید؛
 • مهارت های مواجه با استرس را بیاموزید؛
 • اتفاق را با افراد قابل اعتماد در میان بگذارید؛
 • سرسخت باشید و روی اهداف خود تمرکز کنید؛
 • از تجربیات تان برای بازیابی اعتمادبه نفس تان استفاده کنید؛
 • جملات انگیزشی ای را به یاد بیاورید که اعتمادبه نفس را تقویت می کنند؛
 • نقطه بحران خود را شناسایی کنید و برای پیشگیری از رسیدن به آن برنامه داشته باشید.

نکاتی برای دوام در برابر تحقیر در محیط کار

با وجود همه راهکارهایی که برای مواجه و مقابله با تحقیر در محیط کار گفته شد، گاهی لازم است دندان روی جگر بگذارید و صبر کنیم. در این مدت، چگونه می توانیم در محیطی که تحقیر در آن نوعی رویه است دوام بیاوریم؟ برای پاسخ به این پرسش نکات زیر را بخوانید:

۱. مسئله را شخصی نکنید

همان طور که پیش تر گفته شد، اغلب تحقیرها از خصومت شخصی افراد نسبت به ما ناشی نمی شود. گاهی ما از تحقیرشدن در محیط کار خیلی دل گیر می شویم. گاهی هم استرس زیادی را تجربه می کنیم؛ چون انتظار چنین برخوردهایی را نداشتیم. با وجود این، بهتر است مسئله را شخصی نکنیم و خیلی احساسی با قضیه مواجه نشویم. می توانید چنین وقایعی را مانند پوشه ای بی ارزش روی رایانه خود در نظر بگیرید که باید نادیده گرفته شوند. اگر این پوشه را باز کنید، فقط زمان را تلف کرده اید. هرچه بیشتر به آن فکر کنید، بیشتر خودتان را اذیت می کنید.

۲. خودتان را سرزنش نکنید

وقتی خطایی از شما سر می زند و با سرزنش و تحقیر شدید همکار یا مدیرتان روبه رو می شوید، طبیعی است به شما بربخورد و شروع به سرزنش کردن خودتان کنید که چرا اجازه دادید چنین اتفاقی بیافتد. هرگز خود و مهارت هایتان را دست کم نگیرید. خطای شما به معنای ناتوانی شما نیست. خودتان را چه در خلوت و چه در حضور دیگران سرزنش نکنید. با این کار هیچ چیزی حل نمی شود. اعتماد به نفس خودتان را حفظ کنید و درصدد جبران خطا باشید.

۳. وظایف خود را انجام دهید

هرگز اجازه ندهید احساسات ناخوشایند ناشی از تحقیرشدن روی عملکرد شغلی تان تأثیر منفی بگذارد. چنین چیزی به معنای شکست شما و پیروزی کسانی است که شما را تحقیر می کنند. با حفظ تمرکز روی کارتان و انجام درست وظایف، شما هستید که پیروز می شوید.

۴. روابط کاری تان را تقویت کنید

همیشه افرادی هستند که شما را دست کم بگیرند و تحقیر کنند؛ اما همیشه کسانی هم هستند که به شما احترام بگذارند و کارتان را ستایش می کنند. تلاش کنید با گروه دوم ارتباط پایدار همراه با احترام متقابل ایجاد کنید. ایجاد شبکه ای از روابط مناسب در محیط کار به شما در مواجه با تحقیرگران یاری می رساند و حتی می تواند جلوی آن را بگیرد.

۵. واقعیت را تغییر ندهید

بر اساس تحقیقی، در هر دقیقه، حداقل ۲ نفر در این دنیا تحقیرشدن را تجربه می کنند. یادتان باشد شما تنها آدمی نیستید که تحقیر را تجربه کرده است. سعی نکنید به زور به فرد تحقیرگر چیزی را بفهمانید یا ذهنیت آنها را نسبت به خود تغییر دهید. به طور کلی، ایجاد تغییر در رفتار دیگران کار راحتی نیست. شما در محیط کار محدودیت دارید. به جای تلاش برای تغییر دیگران، روی ذهنیت و رفتار خود کنترل داشته باشید. خودتان باشید و از ذهن های منفی فاصله بگیرید.

تحقیر شدن

آیا تحقیرکردن کارمندان عملکرد شغلی شان را بهتر می کند؟

یکی از رویکردهای بحث برانگیز برای تحریک انگیزه کارکنان و وادارکردنشان به تلاش بیشتر تحقیر و سرزنش کردن آنهاست. این رویکرد الزاما با تحقیر کلامی مستقیم همراه نیست، بلکه به شیوه های پیچیده تری خودش را در محیط کار نشان می دهد؛ برای مثال، وقتی کارکنان را به دو تیم رقیب تبدیل و برای بازنده مجازات های تحقیرآمیز تعیین می کنیم. مسئله دیگر اینکه این رویکرد بین مدیران طرفداران زیادی دارد. بسیاری از آنها گمان می کنند باید کارمندشان را به خاطر خطایی که مرتکب شده تحقیر کنند. آنها می پندارند این روش جلوی خطاهای بعدی را می گیرد. تصور می کنند اغلب کارکنان از تحقیرشدن وحشت دارند و چون تحقیر باعث شرمساری و سرافکندگی آنها می شود، تلاش خود را دو برابر می کنند تا از وقوع آن پیشگیری کنند.

اما آیا این رویکردها واقعا تأثیر مثبتی روی عملکرد شغلی کارمندان دارد؟ در پاسخ باید گفت گرچه تحقیرکردن کارمندان می تواند برای مدت کوتاهی تلاش آنها را بیشتر کند و در نتیجه شاهد عملکرد شغلی بالاتری از ایشان باشیم، منتها این مسئله با پیامد های طولانی مدت مانند استرس و اضطراب کاری و فرسودگی شغلی گره می خورد و در نهایت به ضرر کارکنان است. بهتر است برای تقویت انگیزه در کارکنان و بهبود عملکرد شغلی آنها به سراغ رویکردهای مناسب تر برویم. شما چه تجربه ای از تحقیرشدن در محیط کار یا زندگی شخصی دارید؟ از تأثیر آن و چگونگی مقابله با پیامدهای آن برای ما بگویید.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
عرض ارادت احساسی و عیادت بازیگران و ورزشکاران از رهبر معظم انقلاب در بیمارستان+ عکس/ از جواد عزتی و علی ضیا تا علی پروین و بهداد سلیمی (673 نظر) رهبر معظم انقلاب چه میوه هایی را برای حفظ سلامتی خود میل می کنند؟ (204 نظر) پاسخ جالب رهبر معظم انقلاب به یک سوال: حضرت آقا اصلاً شما فکر می‌کردین که رهبر بشین؟ (58 نظر) گریم سخت و سنگین شازده مفخم سریال "گیلدخت"، صالح میرزاآقایی، برای بازی در نقش امام خمینی/ بنظرتون شبیه ایشون شدن؟ (44 نظر) خلاقیت خنده دار یک ایرانی برای دوخت کاپشن با پتو پلنگی حماسه آفرید/ ایرانی پنجه طلا از هر انگشتش هنر میباره😂 (42 نظر) نگاهی به خونه زندگی لوکس و پُر از عتیقه جات فائزه هاشمی رفسنجانی، دختر مرحوم هاشمی رفسنجانی+ویدیو/ خونه نه، انگار آنتیک فروشیه (32 نظر) ماجرای جالب کارت عروسی فائزه و حمید که به دست رهبر انقلاب رسید/ حرکت تحسین برانگیز عروس و داماد ایرانی برای خرید سرویس طلا+عکس (30 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده مشهدی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (28 نظر) روایتی جالب از روز دقیق تولد رهبر معظم انقلاب از زبان خودشان در سالگرد 85 سالگی ایشان+عکس شناسنامه (22 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز چوپان برای تردد بدون دردسر گوسفندانش در سطح شهر+ویدیو/ مغز تو رو باید طلا گرفت😂 (19 نظر) نگاهی به میز صبحانه رنگارنگ و عاشقانه رضا گلزار/ قشنگ معلومه خانومش براش سنگ تموم گذاشته+عکس (20 نظر) مراسم تولد جگرسوز علی انصاریان در خانه ابدی اش و گریه های دلخراش ننه علی/ روحش شاد+ عکس (18 نظر) پرواز رضا گلزار سوپر استار سینما ایران با هلیکوپتر بر فراز شهر دبی/ چه تفریحات لاکچری دارن +فیلم (18 نظر) تزئین میز عصرانه شیک و ایرانی پسند در آمریکا به سبک پریچهر قنبری، همسر اول شهاب حسینی +عکس/ چقد خوش سلیقه هست👌 (14 نظر) روایت جالب رهبر معظم انقلاب از کتاب کرایه کردنشان به مبلغ هر شب 1 قِران+ویدیو/ کتابفروشی ناراحت شد که چرا من هر جلد رو توی یک شب میخونم! (13 نظر)
دیگران می‌خوانند   
تیپ و هیکل جدید و مردانه مازیار لرستانی در فیلم منوچهر هادی+عکس شکار کارگردان معروف سینما در بیت رهبری توسط عکاسان / برنده سیمرغ بلورین به دیدار رهبر انقلاب رفت خلاقیت منحصربفرد شهرداری مشهد با نصب بنری در تشویق به استفاده بهینه از آب+عکس/ مغزشونو باید طلا گرفت هدیه زیبا و خاصی که رهبر معظم انقلاب به یک دانشجو دادند+عکس (عکس) فرماندهان سپاه و ارتش مزد خود را از رهبر معظم انقلاب گرفتند / تو فقط بخند، لبخندت تعادل شهر را برهم می‌زند سرنوشت معین الدین میرزا فرزند ناصرالدین شاه چه شد فال شمع روزانه امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1403 (عکس) گوشه دنج خانه پویا حاجی رضا، بازیگر نقش احتشام در سریال گیلدخت رو به حیاط با صفای خانه‌شان همراه با رونمایی از چهره واقعی آقای بازیگر فال ابجد روزانه سه‌شنبه 4 اردیبهشت 1403 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1403 فال حافظ با تفسیر امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403+فیلم (عکس) بیتابی همسر و فرزندان شهرام عبدلی، بازیگر نقش مهران در سریال فاصله‌ها، بر سر پیکر بی جان او / تو کاری با دلم کردی که فکرشم نمی کردم ... نگاهی به مراسم عروسی لاکچری و مفصل دختر بزرگ اردوغان در استانبول+عکس/ چه لباس عروس خوشگلی، چه داماد خوش‌تیپی مردی که تکان‌دهنده‌ترین عکس دنیا را گرفت و یک سال بعد خودکشی کرد+ عکس راه های طلایی پاک کردن روغن سوخته از روی اجاق گاز (عکس) همبازی بودن آقای بیاتی، خواستگار فهیمه در پایتخت 5 با بازیگر معروف در فیلم نوستالژیک دهه شصتی / روحش شاد ... روش های هوشمندانه و خلاقانه برای چیدمان ادویه ها در آشپزخانه نگاهی به عینک آفتابی شیک و منحصر به فرد سحر دولتشاهی/ سلیقه خانم بازیگر مثل همیشه خاص و محشر+عکس نگاهی به کیک 4 طبقه سالگرد ازدواج بابک جهانبخش خواننده محبوب ایرانی و همسر باکلاس و شیکش+عکس خلاقیت خنده دار یک پدر ایرانی با هندوانه حماسه ساز شد/ میوه است یا دستگاه آبمیوه گیری؟+عکس 5 نکته کلیدی در خرید اینترنتی گوشی لحظه احساسی آزاد شدن حمید صفت، محمدعلیِ سریال هفت سر اژدها از زندان و بوسیدن پای مادرش+ویدیو/ مادری که تموم تلاشش رو کرد پسرش قصاص نشه آشپزی گلاره عباسی بازیگر سریال کیمیا در خانه زن جنوبی/ لباس جنوبی چه بهشون میاد +فیلم سریع‌ترین و بهترین روش مقایسه و خرید بلیط هواپیما از بین چندین وب‌سایت گردشگری رونمایی از ریش های طلایی و بلند هالند، ابرستاره فوتبال اروپا/ به نظرتون جذاب تر شد؟+عکس ارز دیجیتال پپه 2 چیست و چه فرقی با پپه دارد؟ نگاهی به دکوراسیون شیک و باکلاس ملیکا شریفی نیا حدیث سریال دلدادگان در خانه اش/ عاشقانه ها...+عکس اولین عکس از ترانه علیدوستی روی تخت بیمارستان/ جزئیات بیماری ناشناخته شهرزاد لو رفت خنده دارترین و باحال ترین سکانس جوکر: وقتی عباس جمشیدی‌فر روسری سر کرد و عروس شد😂+ویدیو رونمایی احمد مهرانفر از کارت عروسی خلاقانه به سبک سریال پایتخت+عکس/ چه میکنه تکیه کلام‌های نقی رونمایی از استایل جذاب و خاص میلاد کی مرام در جشن تولد 38 سالگی میان رفقای خوشتیپ+عکس تعریف و تمجید هنگامه قاضیانی از نقش آفرینی سحر دولتشاهی در استوری اینستاگرامش+عکس نگاهی به مهربانی و رأفت رهبر انقلاب در برابر کودکان ایران زمین/ واقعا باعث افتخاره +عکس جشن تولد ساده و خلوت محمود پاک نیت، تقی خان سریال گیلدخت درکنار نوه زیبا و چشم رنگی‌اش+عکس رضا عطاران بدل صدام شد! خلاقیت هوشمندانه یک کشاورز برای حفاظت مزرعه خود حماسه آفرید/ هیتلر هم مغز این نداشت +فیلم رونمایی جالب از تغییر هوش پران لوکیشن منزل حمید لولایی در سریال خانه به دوش بعد از 20 سال+ویدیو سفر متفاوت پریناز ایزدیار با رضا عطاران به کاخ صدام حسین! خلاقیت بی نظیر یک معمار در طراحی خانه ای با الهام از موز/ مغز تو رو باید تو موزه نگه داشت+عکس
تیتر امروز   
همه چیز درباره خدیجه چهریقی، زن صیغه‌ای محمدشاه قاجار و هووی مهدعلیا / مادر کینه‌ای ناصرالدین شاه چه بلایی سر او آورد؟! روایت تاج السلطنه، همسر ناصرالدین شاه از دزدی ‌های انجام شده از حرمسرا بعد از فوت شاه! / جیب های خود را پر از سکه کردند! سرنوشت معین الدین میرزا فرزند ناصرالدین شاه چه شد فال شمع روزانه امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403 فال روزانه امروز سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1403 فال قهوه با نشان روز سه شنبه 4 اردیبهشت ماه 1403 فال ابجد روزانه سه‌شنبه 4 اردیبهشت 1403 فال حافظ با تفسیر امروز سه شنبه 4 اردیبهشت 1403+فیلم مردی که تکان‌دهنده‌ترین عکس دنیا را گرفت و یک سال بعد خودکشی کرد+ عکس اولین عکس از ترانه علیدوستی روی تخت بیمارستان/ جزئیات بیماری ناشناخته شهرزاد لو رفت رضا عطاران بدل صدام شد! سفر متفاوت پریناز ایزدیار با رضا عطاران به کاخ صدام حسین! همسرکشی با بند بادکنک/ قاتل جسد همسرش را 2 شب زیر تخت فرزندش مخفی کرد ناگفته‌های معلم زبان انگلیسی رهبر معظم انقلاب از زندگی شخصی ایشان؛ از تمرین های منظم و استعداد رهبری در یادگیری تا همیشه آماده بودن بساط چایی در اتاقشان کشف 90 خاور زباله از خونه زندگی یک میلیاردر در بجنورد!+فیلم