ساعدنیوز
ساعدنیوز

نحوه فعالیت اصناف در شرایط جدید کرونایی

  پنجشنبه، 14 بهمن 1400   کد خبر 190832
نحوه فعالیت اصناف در شرایط جدید کرونایی
ساعد نیوز: دبیر اتاق اصناف ایران از تمرکز بر فرهنگسازی برای واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی و همچنین تشدید نظارت بر رعایت پروتکل‌ها خبر داد و گفت که با توجه به دستورالعمل مدیریت هوشمند کرونا، دیگر بحث تعطیلی مشاغل در پیک‌های کرونا مطرح نیست.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از ایسنا، محمدباقر مجتبایی درباره نحوه فعالیت اصناف در شرایط قرمز کرونایی فعلی اظهار کرد: طبق تجربیات ماه های گذشته در مقابله با شیوع ویروس کرونا، باید استراتژی و سیاستگذاری جدید در این حوزه تعریف می شد. کمیته امنیتی ستاد کرونا مسئول تصمیم گیری و ساماندهی امور کسب و کارها، فعالیت ادارات و همه فعالیت های اقتصادی و اجتماعی است. حدود دو ماه پیش با استفاده از جزئیات تجربیات طرح های قبلی و همچنین لزوم پرداختن به معیشت و سلامت در کنار یکدیگر، طرح هوشمند مدیریت کرونا بر بستر سامانه "ایران من" یا سامانه "امید" از سوی این کمیته ابلاغ شد.

وی افزود: بارها گونه های مختلف این ویروس شیوع پیدا کرده و بر خلاف تصور ابتدایی، اپیدمی کوتاه مدت نبود. بنابراین دیگر نمی توان با تعطیلی مشاغل و اداره ها ادامه داد، چراکه این ویروس تمام شدنی نیست و دوره آن هم کوتاه مدت نیست. در این شرایط از طرفی جان هر شهروند و حتی پیشگیری از بیماری و درد کشیدن افراد مهم است، اما از سوی دیگر باید زندگی، شغل و ارائه خدمات و کالا به مردم دچار مشکل نشود.

دبیر اتاق اصناف ایران با بیان اینکه در دستورالعمل مدیریت هوشمند کرونا، تکلیف تمام بخش جامعه مشخص شده، تصریح کرد: به عنوان مثال در حوزه اصناف مقرر شد واحدهای صنفی مانند سایر اقشار جامعه واکسن بزنند البته در کشور قانون اجباری برای واکسن نداشتیم و از طریق اطلاع رسانی و روش های تشویقی این کار انجام شد.

۸۵ درصد اصناف واکسن زدند

وی با اشاره به تعیین جریمه نقدی برای تزریق نکردن واکسن در برخی کشورها، گفت: اما در ایران حداقل در حوزه اصناف با اطلاع رسانی گسترده و همکاری اصناف این روند انجام شد و بر اساس آمار سامانه ایران من، ۸۵ درصد اصناف واکسن تزریق کرده اند.

همچنین به گفته دبیر اتاق اصناف ایران در دستورالعمل مدیریت هوشمند کرونا گروه بندی سابق اصناف به طور کلی از بین رفته و در مقابل مشاغل حساس و تجمعی، به ویژه مشاغلی که مشتریان مجبور به درآوردن ماسک هستند، مانند رستوران مشخص شده است. بر این اساس قرار شد در مصوبات جدید ستاد ملی کرونا به گونه ای عمل شود که رعایت چهار عنصر کلیدی یعنی استفاده از تهویه مناسب، استفاده از ماسک، استفاده از واکسن و رعایت فاصله اجتماعی مورد تاکید قرار گیرد.

رستوران و تالارها کارت واکسن مشتریان را کنترل کنند

وی با بیان اینکه بر اساس گزارش وزارت بهداشت استفاده از ماسک مناسب حداقل ۳۵ درصد احتمال ابتلا به ویروس کرونا را کاهش می دهد، تصریح کرد: در حوزه اصناف مشاغلی مانند رستوران، فست فود و تالارهای پذیرایی باید در شرایط بحرانی علاوه بر اینکه خودشان واکسن زدند، کنترل کنند که مشتریانشان هم واکسن زده باشند. مشاغل غیر صنفی مثل سینما، تئاتر، باشگاه و غیره هم در همین دسته قرار می گیرد.

دبیر اتاق اصناف افزود: مغازه داران می توانند کارت واکسن مشتریان را ببینند یا کد ملی مشتریان را در سامانه ایران من چک کنند، اما سامانه هنوز به اندازه کافی سرویس نمی دهد و ارتقای سرویس دهی آن در دست پیگیری است. در شرایط فعلی انتظار داریم مردم اصل کارت واکسن یا عکس آن را در تلفن همراه خود داشته باشند.

اما به گفته وی ممکن است مغازه داران شرم داشته باشند که از مشتری خود درخواست کارت واکسن کنند، بنابراین این فرآیند بیشتر نیاز به فرهنگ سازی دارد تا تهدید به پلمپ و موارد دیگر جریمه. هرچند دریافت نکردن کارت واکسن از مشتریان در شرایط بحرانی کرونا هم مشمول تخلف و پرداخت جریمه است، اما چون هنوز ابزار این کار کامل فراهم نیست، بیشتر بر فرهنگسازی تمرکز کردیم.

مجتبی با بیان اینکه برای تحقق این امر لازم است تبلیغات عمومی در سطح گسترده ای انجام شود تا مردم هم مسئولیت اجتماعی خود را بروز دهند، اظهار کرد: در حال حاضر طبق گزارش وزارت بهداشت هفت میلیون نفر به طور کلی واکسن نزدند و هشت میلیون نفر هنوز دوز دوم را تزریق نکرده اند.

جریمه متخلفان چیست؟

این مقام صنفی با بیان اینکه مهم ترین ناظر خود مردم و فرهنگ سازی است، اظهار کرد: به طور کلی بیشتر واحدهای صنفی پروتکل های بهداشتی را رعایت می کنند و برای اندک واحدهایی که نکات را رعایت نمی کنند مکانیزم برخورد داریم. بر اساس مصوبه ستاد ملی کرونا واحدهای صنفی که پروتکل های بهداشتی را رعایت نکنند در مرحله اول اخطار کتبی پلمب دریافت می کنند، در مرحله دوم دستگاه پوز بانکی آن ها به مدت دو هفته قطع می شود و در مرحله سوم اگر رعایت نکنند به مدت یک ماه پلمب می شوند.

از طرف دیگر به گفته وی بر اساس گزارش وزارت بهداشت، رعایت پروتکل های بهداشتی از سوی مراجعان برخی اصناف از جمله نانوایی، سوپرمارکت، فروشگاه زنجیره ای، رستوران ها و تالارها کمتر است. پست مردم در این مکان ها که در نقاط تجمعی و فاصله کم قرار می گیرند، باید دقت بیشتری داشته باشند.

مجتبایی با تاکید بر اینکه در تالار و رستوران به ازای هر چهار متر مربع یک صندلی و فاصله میزها از دیگر حداقل ۱.۵ متر باشد، اظهار کرد: اتاق اصناف اولین و مهمترین وظیفه خود را در شرایط فعلی اطلاع رسانی و فرهنگ سازی می داند. با همین فرایند باید کمک کنیم تا حداقل حالا که پیک شروع شده، مدت آن کوتاه باشد.

دبیر اتاق اصناف ایران تاکید کرد که در کنار بحث فرهنگ سازی و اطلاع رسانی، تشدید بازرسی و برخورد طبق مصوبات ستاد ملی کرونا به طور جدی به اتحادیه های صنفی ابلاغ شده است.

تعطیلی نداریم

وی در ادامه تاکید کرد که دیگر تعطیلی مشاغل در دستور کار نیست و گفت: چیزی تحت عنوان گروه های شغلی دیگر وجود دارد، اما رنگبندی شهرها هنوز پا برجاست. برای مثال باید به این نکته توجه کرد که گروه شغلی مثل فروش موتورسیکلت اصلاً تجمع ندارد که بخواهد در شرایط بحرانی تعدیل شود. اما در گذشته مشاغل زیادی بودند که فقط به اقتضای شرایط و تجربه کشورهای دیگر مجبور به تعطیلی بودند، اما حالا الگوها در بسیاری از کشورها تغییر کرده است.

دبیر اتاق اصناف افزود: در آذر و دی امسال ۱۲ هزار نفر از کارفرمایان صنفی تست کرونا دادند که از بین آنها فقط ۱۰۹۶ تست مثبت بود. در این طرح هوشمند اسامی افرادی که تست آن ها مثبت بوده به اتاق های صنفی اعلام می شود و بازرسان بر اساس این اطلاعات به واحد مراجعه می کنند تا فرد بیمار در مغازه نباشد. در غیر اینصورت مغازه پلمب می شود.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت خنده دار شهرداری در نصب بنر برای ترغیب زوج ها به فرزندآوری+عکس/ماشاءالله استعداد🤣 (719 نظر) رونمایی از کیک عروسی 450 میلیونی لاکچری در تالار رشت/ کیک که واگعیه ولی رقمش برای ما قفله🙄 (673 نظر) رونمایی از شاطری که با آب دهانش نان می پخت +فیلم/ فقط ببین چی میگه‌‌‌... (429 نظر) بنر جالب شهرداری برای تبریک تولد یک آقا به خانومش+عکس/ماشاءالله خلاقیت🤣 (383 نظر) حضور خاص رهبر انقلاب با لباس مبدل در بین مردم +فیلم (315 نظر) لباس عروس خیره کننده خوشگل ترین دختر ایرانی، نوه چشم رنگی محمود پاک نیت+عکس (219 نظر) خلاقیت یک ایرانی در تعمیر آینه بغل ماشین اش حماسه آفرید+عکس/صنعت خودروسازی به این بشر نیاز داره🤣 (188 نظر) خلاقیت خنده دار ناخدای کشتی با ایجاد مُستراح در لِنج+عکس/ بمیرم برای ماهی های کف دریا🤣 (185 نظر) خلاقیت خنده دار یک شاطر خوش ذوق در پخت نان لواش برای کباب پزها +عکس/ هنر نزد ایرانیان است و بس😂 (169 نظر) رونمایی از عکس واقعی زلیخای یوسف پیامبر (یوزارسیف) که در موزه مصر نگهداری میشود /چقدر برازنده و زیبا... (147 نظر) تبدیل بیمارستان غزه به باشگاه بدنسازی اسرائیل! (137 نظر) ایران در زمان یوزارسیف (یوسف پیامبر) چگونه بود؟ (127 نظر) تصاویری از منحصر به فردترین نان هایی که یک شاطر خانوم میپزد/ از بس خوشگلن آدم دلش نمیاد بخوردشون! (118 نظر) رونمایی از چهره خوشگل گدای میلیونر بعد از تعقیب +فیلم/ با چهره زشت و پاهای فلج چجوری مردم و گول میزد😐 (102 نظر) کشف شگفت انگیز حلقه طلایی و زیبای کوروش کبیر در روسیه/ چهره شاه ایران باستان رونمایی شد+عکس (80 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) ایست بزرگ پلیس راهور مقابل دیدگان بازیکنان فوتبال / ماشین های وارداتی فوتبالیست ها پلاک نمی شوند؟ زلیخای زیبارو عشق ناب یوسف پیامبر کچل از آب درآمد! حقیقت عجیب و شوکه کننده درباره زیبایی زنان مصر باستان تمرینات تنیس سخت و طاقت فرسای بهنوش طباطبایی / آمادگی جسمانیشو به رخ همه کشید! (فیلم) اون روی پوتین را هم ببینید / چه روحیه لطیفی داره ... (فیلم) وزیر کار چقدر حقوق ماهانه دریافت می کند؟ (فیلم) اجرای آهنگ اردک تک تک کنسرت خواننده مشهور را متوقف کرد! ابراز علاقه مردم به عمو پورنگ در کنسرت مهدی یغمایی (فیلم) سخنرانی دیدنی رهبر انقلاب به زبان شیرین آذری برای مردم ترک زبان آذربایجان شرقی نامه سرگشاده مردم بخش میمه خطاب به مسئولین در رابطه با ارتقا بخش میمه به شهرستان مدرسه باصفا و دلباز میرزا کوچک خان جنگلی در تهران متعلق به زمان مشروطه+عکس (فیلم) لحظه دیدنی از اولین دیدار عاشقانه ناصرالدین شاه با جیران بانو در دربار شاهی/ با اختلاف بهترین سکانس👌 (فیلم) صحنه غصه دار از عروس زیبایی که کنار قبر داماد با لباس عروس زنده به گور شد (ویدئو) یادی کنیم از سکانس خواستگاری در قصه های مجید/کاری که مجید با این دختر کرد آمریکا با هیروشیما نکرد😂 عکسی دیده نشده از ولادیمیر پوتین در اتوبان همت داخل نیسان آبی! / اینجا کجا شما کجا😂 حضور داماد دست و بال شکسته با زیرشلواری در کنار عروس شیک پوش در مراسم عقد به یادماندنی شد/ بدبخت تا عمر داره یادش نمیره😂 (فیلم) تعریف و تمجید رهبر انقلاب از مولانا شاعر بلندپایه ایرانی/ مثنوی مولوی اصول اصول اصول دین است (فیلم) لهجه اصفهانی امیرالمومنین علی(ع) در فضای مجازی سر و صدا کرد! اولین و قدیمی ترین مدارس دخترانه فوق مدرن در ایران+عکس رونمایی از لباس های عتیقه مولانا، شاعر عرفانی ایرانی در قونیه ترکیه+ عکس لحظه ربودن یک زن جوان تهرانی در خیابان های خلوت پایتخت+ویدئو کشف بزرگ‌ترین و ارزشمندترین الماس سیاه جهان که با یک شهاب‌سنگ به زمین آمد!+ عکس رونمایی از عکس واقعی قالیچه حضرت سلیمان + سند چند ساله داستان حضرت سلیمان که فاش شد کشف فرشته هایی با بال پرواز واقعی در زادگاه حضرت عیسی (ع) + تصاویر گنجینۀ غیرمنتظره‌ تبر های عتیقه که یک جویندۀ گنج در لهستان پیدا کرد+عکس (فیلم) 10 تا از عجیب ترین و خوشمزه ترین میوه های دنیا که تا به حال قسمت نشده بخورید صنایع دستی تبریز چیست؟ راهنمای خرید فندک زیپو اصل + معرفی بهترین مرکز خرید زیپو پروفیل مناسب برای سقف شیروانی چیست؟ کشف شگفت انگیز فسیل های «طلایی» 183 میلیون ساله!+عکس تولد جانوری عجیب به سفیدی برف +عکس/ سبحان الله در رژیم فستینگ چی بخوریم و چی نخوریم؟ سکانس عاشقانه سریال شهرزاد: وقتی قباد قربون صدقه شهرزاد میره +ویدیو/با تو انگار تو بهشتم ... (ویدئو) حلقۀ متحرک مار زنده روانۀ بازار شد/ با این انگشتر در مجالس بدرخشید😂 (فیلم) غوغای صدای بهشتی دانش آموز ایرانی در کلاس درس با آهنگ شجریان/ آمده‌ام که سَر نهم؛ عشقِ تو را به سر بَرم کشف شگفت انگیز بقایای 20 انسان در تخت جمشید (فیلم) مچگیری فوق حرفه ای و بسیار باحال تقلب دانش آموز توسط معلم😂🤣 آموزش زرشک پلو با مرغ عروسی در طبیعت سرسبز با هنر آشپزی بانوی ایرانی+فیلم /این غذا خوردن داره😍 آیا بخش میمه به شهرستان ارتقا می یابد یا خیر؟! آشتی کنون تتلو و بهنوش بختیاری در یک مراسم/ این همه تغییر غیرقابل باوره+ویدیو افشاگری جدید در خصوص خودروهای شاسی بلند نمایندگان مجلس: با من تماس گرفتند اما من فیدلیتی نگرفتم! (فیلم) شکل و شمایل اولین کالسکه برای کودکان که هرگز آن را ندیده اید
تیتر امروز   
زلیخای زیبارو عشق ناب یوسف پیامبر کچل از آب درآمد! حقیقت عجیب و شوکه کننده درباره زیبایی زنان مصر باستان حضور داماد دست و بال شکسته با زیرشلواری در کنار عروس شیک پوش در مراسم عقد به یادماندنی شد/ بدبخت تا عمر داره یادش نمیره😂 اولین و قدیمی ترین مدارس دخترانه فوق مدرن در ایران+عکس کشف بزرگ‌ترین و ارزشمندترین الماس سیاه جهان که با یک شهاب‌سنگ به زمین آمد!+ عکس رونمایی از عکس واقعی قالیچه حضرت سلیمان + سند چند ساله داستان حضرت سلیمان که فاش شد کشف فرشته هایی با بال پرواز واقعی در زادگاه حضرت عیسی (ع) + تصاویر گنجینۀ غیرمنتظره‌ تبر های عتیقه که یک جویندۀ گنج در لهستان پیدا کرد+عکس نامه سرگشاده مردم بخش میمه خطاب به مسئولین در رابطه با ارتقا بخش میمه به شهرستان کشف شگفت انگیز فسیل های «طلایی» 183 میلیون ساله!+عکس تولد جانوری عجیب به سفیدی برف +عکس/ سبحان الله افشاگری جدید در خصوص خودروهای شاسی بلند نمایندگان مجلس: با من تماس گرفتند اما من فیدلیتی نگرفتم! اولین کنکور سراسری در ایران+ عکس کشف شگفت انگیز بقایای 20 انسان در تخت جمشید هوش مصنوعی که پسورد شما را از روی صدای کیبورد تشخیص می‌دهد بازداشت گروگانگیران مردان خارجی در آذربایجان غربی / یک باند مخوف تشکیل داده بودند
منتخب روز   
(فیلم) اجرای آهنگ اردک تک تک کنسرت خواننده مشهور را متوقف کرد! ابراز علاقه مردم به عمو پورنگ در کنسرت مهدی یغمایی (فیلم) صحنه غصه دار از عروس زیبایی که کنار قبر داماد با لباس عروس زنده به گور شد (فیلم) لهجه اصفهانی امیرالمومنین علی(ع) در فضای مجازی سر و صدا کرد! (فیلم) خاطرات جالب و شنیده نشده از دیدار احمدی نژاد و پادشاه عربستان / شاه سعودی گفت چرا این قدر در تلویزیون و رسانه هایتان به من فحش می دهید؟ (فیلم) نماینده مجلس: حقوق یک کارگر در آلمان 20 برابر حقوق کارگر ایرانی است؛ آنها BMW تولید می‌کنند ما دنا پلاس! بازدید رئیسی از پروژه بزرگراه شمالی کرج و احداث بزرگ‌ترین پل غرب آسیا اژه‌ای: کیفرخواست وزیر سابق جهاد کشاورزی صادر شد/ تکذیب دخالت در پرونده شهید عجمیان/ جزئیات فساد چای + فیلم (فیلم) سکانس خنده دار از سریال پایتخت: حسادت نقی برای رفتن رحمت به ترکیه🤣 خمیازه کشیدن بامزه جنین در شکم مادرش +فیلم سونوگرافی😍/دل آدم میره براش رونمایی از عکس واقعی آسنات، رقیب عشقی زلیخا و مادر بچه های یوسف پیامبر (فیلم) غوغای دف نوازی و خوانندگی پسر نوجوان در متروی تهران/ دل یه ملت رو شاد کرد😍👌 (فیلم) ماجرای عجیب پسر مهاجر افغانی که دور از چشم پدر و مادرش هنرپیشه مشهور ایرانی شد/ اصالت بازیگر زخم کاری لو رفت!