تاثیر رایحه ها بر عواطف و احساسات ما

  سه شنبه، 01 شهریور 1401   زمان مطالعه 7 دقیقه
تاثیر رایحه ها بر عواطف و احساسات ما
دراین مطلب صد داریم مطالبی را در خصوص تاثیر رایحه بر عواطف و احساسات بیان کنیم . در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تاثیر رایحه ها بر احساسات ما چگونه است؟

سیستم بویایی در بدن انسان، تنها حسی از حواس پنج گانه است، که مستقیما از ارگان بویایی به نقطه پردازش می رود. دیگر حواس ما از جمله «بینایی، شنوایی، لامسه و چشایی» پیام های خود را قبل از فرستادن به مقصد پایانی مغز؛ به یک «ایستگاه بازپخش» می فرستند. از آنجا که حس بویایی مستقیماً وارد سیستم پردازش مغز می شود، به سادگی می توان دلیل اثرگذاری فراوان رایحه ها بر روی حالات احساسی انسان را توجیح کرد. در کتاب Change your brain change your life تاکید شده است: «امروزه، شرکت های بزرگ سازنده عطر و رایحه ها، بر روی این واقعیت حساب باز کرده اند و بر این باورند، که رایحه های خوش احساسات خوشایندی را برای افراد ایجاد می کنند و به این ترتیب، مردم را به سمت خود می کشانند. در مقابل، رایحه ها و بوهای ناخوشایند نیز اثری بالعکس دارند و باعث می شوند، که مردم از یک موضوع یا محلی دوری کنند.»

بو کردن عطر
  • تاثیر عطر روی احساسات: سیستم بویایی در بدن انسان، تنها حسی است که مستقیما از ارگان بویایی به سمت نقطه پردازش می رود. دیگر حواس ما، مانند بویایی و چشایی و شنوایی و غیره پیام های خود را از قبل از اینکه به مقصد پایانی مغز بفرستند، به یک ایستگاه به نام بازپخش می فرستند. حس بویایی به طور مستقیم وارد سیستم پردازش در مغز می شود، پس خیلی راحت می توان علت اثر گذاری رایحه ها را بر روی حالات احساسی افراد اثبات و توجیه کرد. ممکن است که این سوال پیش آید که آیا رایحه عطر بر روی احساسات تاثیر دارد؟ آیا رایحه ها توانایی تغییر مود را در ما دارند؟ در پاسخ باید گفت که، بعضی از تحقیقات نشان دهنده این موضوع هستند که عطرها و اثر بوها روی مودها تا حدی که خاطراتی از آن ها تداعی بشود را ناشی می شوند. پس تغییر مود یا احساس افراد، از فردی به فرد دیگر و در موقعیت های مختلف می تواند فرق داشته باشد. مثلا یک رایحه می تواند هم آرام کننده باشد و هم در فرد دیگری ایجاد هیجان کند.
  • تاثیر عطر بر روی احساسات با مرور کردن خاطرات: در این مطلب می خواهیم درباره اینکه بوییدن عطر می تواند حال افراد را خوب کند، بیشتر گوییم. معمولا در خاطراتی که ما داریم بوی خاصی هم به مشام می رسیده است. با گذر زمان وقتی که بوی آن عطر به مشام شما برسد، آن خاطره برایتان زنده می شود. عطر ها از موادی تشکیل شده اند که تاثیر زیادی بر روی جسم و روح ما می گذارند. عطر ها حس بویایی ما را تحریک می کنند. گاهی احساسات خوب و گاهی هم اضطراب و نگرانی را در ما ایجاد می کنند. تاثیر عطر تاثیر عطر روی احساسات آنقدر زیاد است که حتی روی حیوانات نیز تاثیر دارد. بعضی از حیوانات با توجه به غریزه شان با منتشر کردن یک بوی جذاب برای جنس مخالف خود در فصل جفت گیری، جفت پیدا می کند و آن را جذب خود می کند.

  • تاثیر عطر بر روی جذابیت چهره: رایحه و بو تاثیر زیادی از درک ما از چهره و ظاهر یک فرد دارد. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، چهره افراد با بوی خوب در نزد دیگران می تواند زیبا باشد. یک رایحه خوب که از فردی به مشام می رسد، می تواند تصویر خوبی را از طرف در ذهن ما ایجاد کند. مثلا ما در مصاحبه با فردی که بوی خوبی را از خودش به مشام می رساند، احساس بهتری خواهیم داشت.

  • تاثیر عطرها بر روی عادات روزمره: از تاثیر عطر بر روی احساسات می توان به تاثیرش در افزایش و کاهش عادات در ما اشاره کرد. گاهی می شود که عطرها بر روی عادات روزمره هم تاثیر می گذارند. با شناسایی این عادات در خود می توانیم به رایحه درمانی در خود برسیم. می توان از خواص درمانی عطرها استفاده کنیم. در نتیجه شدت عادات را در خود افزایش و یا کاهش دهیم.

  • تاثیر عطر بر میزان پول خرج کردن: طی تحقیقاتی که انجام شده است، افراد در مکانی که بوی خوبی دارد، بیشتر وسوسه می شوند تا خرید کنند، تا جایی که بوی خوبی ندارد. می توان این گونه استنباط کرد که استشمام بوی خوب به قوه خوش بینی و خوشحالی افراد می افزاید. پس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند و بیشتر هم خرج می کنند. تاثیر رایحه ها تقریبا در همه زندگی ما وجود دارد. با کمی دقت و ریزبینی می توانیم متوجه ملموس بودن عطر ها در زندگی خود باشیم. متوجه می شویم که برخی از ما انسان ها حتی بدون وجود عطر ها نمی توانیم زندگی کنیم. حتی حاضریم که خیلی از چیزها را بخاطر داشتن رایحه هایی چون بوی آغوش مادر یا عطر خوش نوزاد از دست بدهیم.

  • تاثیر عطر ها بر درمان بیماری: طبق بررسی هایی که انجام شده است، می توان گفت که بوییدن رایحه درخت سدر، گل رز، یاسمن و نیز چوب صندل برای از بین بردن پرخاشگری بسیار خوب است. انواع مرکبات، نعناع، پونه وحشی و ریحان و فلفل قرمز، به افزایش حافظه کمک می کند. استشمام اسطوخودوس هم ایجاد آرامش در افراد را دارد. رایحه یاسمن نیز با افزایش امواج آلفا در پشت سر، باعث ایجاد هوشیاری بیشتری در افراد می شود.بابونه رومی نیز در درمان سردرد تاثیر زیادی دارد. برای از بین بردن اختلالات خلق و خو می توان به سراغ رایحه های شمعدانی و یاسمن و کاکائو رفت.

تاثیر رایحه ها بر روح و روان

به طور تجربی این موضوع ثابت شده است که اسانس های روغنی که معطر هستند، تحریک پذیری، بی قراری، اضطراب، سر درد، تپش قلب، بی خوابی، ناراحتی های اعصاب، آلرژی و مشکلات تنفسی را بهبود می بخشد. حتی در درمان سرماخوردگی هم تاثیر دارد.مواد معطر از راه بینی، پوست و دستگاه گوارش ما به مغز می رسد. سپس اثرات منفی و یا مثبتی را در ما بوجود می آورد. هنگامی که اسانس ها به روش موضعی جذب می شوند، به علت کوچکی مولکول ها، به سرعت از طریق فولیکول های مو و یا پوستمان جذب می شود و وارد سیستم جریان خون می شود.به جز این در روش استنشاقی، مولکول های ریز و کوچک عطر از راه پوشش حفره بینی به سلول های گیرنده در پیاز بویایی مغز انتقال پیدا می کند و خیلی زود تاثیرش را بر جا می گذارد.

حس خوب و بهشتی رایحه ها

اگر هنوز باور نمی کنید که بوییدن و استشمام رایحه ای خوش، می تواند حال فرد را خوب کند، پس بیایید در ادامه، درباره تاثیر شگفت انگیز عطر و رایحه خوش بر احساسات و روح و روان انسان صحبت کنیم.تحقیقات و آزمایشات متخصصین و دانشمندان اثبات کرده است، عطرها از موادی تشکیل شده اند، که تاثیر خاصی بر جسم و روح ما می گذارند. تحریک بوهای مختلف از طریق مژک های بویایی به سیستم لیمبیک می روند. همان طور که گفتیم عطرها حس قدرتمند بویایی ما را تحریک می کنند. بوهایی که ما استشمام می کنیم، اثرات خاصی روی احساسات ما دارند. بعضی از آن ها احساسات خوش و خوب را به ما می دهند و بعضی دیگر باعث ایجاد اضطراب، نگرانی و حتی سردرد در بدن ما می شوند. عطرها بر برخی عادات روزمره هم تاثیرگذار هستند، به طوری که با شناسایی این عادات و رفتارها و بهره گیری از خواص عطر درمانی، می توانیم شدت آن ها را کاهش یا افزایش دهیم. عطرها، همچنین بر میزان پول خرج کردن، ما نیز موثر هستند. براساس آزمایشی انجام شده در دانشگاه شیکاگو آمریکا، ثابت شد، که ۸۴ درصد از خریداران حاضر در اتاقی خوشبو، نسبت به خریدارانی که در اتاقی بدون رایحه خوش هستند، تمایل بیشتری برای خرید کفش های جدید دارند. در واقع استشمام عطر خوب به قوه خوشبینی و خوشحالی افراد کمک می کند و باعث می شود که آن ها با اعتماد به نفس و آرامش بیشتری ولخرجی کنند. تاثیر رایحه خوش عطرها در همه جای زندگی ما ملموس است. رایحه خوب غذا، سبزیجات، عطر خانه و یا حتی رختخواب مان و همه موارد این چنینی، تاثیرات مثبت فراوانی بر زندگی روزمره ما دارند. اگر با جزییات بیشتری به اطراف مان نگاه کنیم، درمیابیم که ما انسان ها، بدون وجود برخی از عطرها، حتی نمی توانیم زندگی کنیم و حاضریم چیزهای زیادی را برای استشمام رایحه های ارزشمندی مانند بوی دل انگیز آغوش مادر یا عطر خوش بدن نوزادمان فدا کنیم.


دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
همسر رهبر معظم انقلاب: آقای ما اجازه نمی‌دهد که در خانه، غیر از برنج کوپنی استفاده کنیم و آن هم کفاف خوراک ما را بیش از یک بار در هفته نمی‌دهد (684 نظر) نگاهی به سفره مفصل و تمام و کمال حضرت ابوالفضل در منزل شاه نشین علی دایی+عکس/ از گل آرایی و شمع‌دان‌هایی طلایی تا پَک هایی لاکچری و جذاب (199 نظر) (فیلم) ورود جالب و معنادار رهبر انقلاب به حسینیه امام خمینی (ره) به همراه مسعود پزشکیان و شعار حیدر حیدر جمعیت (69 نظر) درخت خرمای بزرگ حیاط باصفای خونه ویلایی زهرا گونش/ نخل های هم قد والیبالیست مشهور ترکیه ای (59 نظر) میز غذای ساده رهبر معظم انقلاب و خوردن غذا در بشقاب استیل/ ساده زیستی ایشان همیشه مثال زدنی است+عکس (34 نظر) بنز آخرین مدلی که رهبر معظم انقلاب آن را رد کرد: ببرید اینها را بفروشید! (24 نظر) ریحانه سادات دختر بزرگ شهید رئیسی: سجاده نماز پدرم را در اندونزی تکه تکه کردند و به عنوان تبرّک بین مردم پخش کردند+ویدیو (22 نظر) رهبر معظم انقلاب: بعد از فوت پدرم همه‌ی موجودی خانه‌اش 45 هزار تومان شد که نمی‌شد با آن گاز یا یخچال خرید (20 نظر) حضور ساده و بدون تشریفات همسر رهبر معظم انقلاب در یک درمانگاه/ ایشان گفتند من نمی‌خواهم پارتی بازی بکنم+ویدیو (19 نظر) خلاقیت تحسین برانگیز مغازه دار یزدی در ایام محرم/آدم حظ میکنه از اینهمه درک و شعور+فیلم (15 نظر) هنرمندان و ورزشکارانی که در مراسم نذری پوریا پورسرخ بازیگر سریال کیمیا حضور داشتند/ علی پروین هم بود+عکس (14 نظر) پارسا پیروزفر سَرَش را از ته تراشید؛ تغییر چهره آقای بازیگر قابل شناسایی نیست (12 نظر) بازیگرانی که در جوانی فوت شده اند + ویدئو با صدای معتمدی سریال گرگ و میش / روحشان شاد چقدر حیف شدن😥 عسل بدیعی، پوپک گلدره و .. (10 نظر) (ویدئو) آخرین لحظات ثبت شده بازیگران فوت شده در کنار همسر و فرزندانشان/ یادی کنیم از هنرمندانی که در بین ما نیستند، روحشان شاد😢 ماهچهره خلیلی، حسام محمودی ، حسن جوهرچی و .. (10 نظر) رهبر معظم انقلاب: من در کلاس اول ابتدایی چشمانم ضعیف بود و تخته سیاه و چهره معلم رو نمی‌دیدم +ویدیو/ از 13 سالگی عینکی شدم (10 نظر)
پربازدیدترین ویدئوهای روز   
تیتر امروز   
از اهدای چفیه رهبری به عزاداران حسینی تا رونمایی تراکتور از بیرانوند در حواشی داغ امروز پنجشنبه 28 تیر 1403
ظریف در گفتگوی ویژه خبری نحوه انتخاب وزرا در دولت چهاردهم را تشریح کرد
(فیلم) عزاداری امیر قلعه نویی، سام درخشانی و محمدحسین میثاقی در کنار وحید شمسایی در مجلس سلبریتی ها در شب تاسوعا
لباس های مزونی المیرا شریفی مقدم با مانتوی بلند تزئین شده کاردست و روسری نگین دار زیبا/ رعایت کامل حجاب در عین داشتن استایلی جذاب +عکس
بورس دانشجویان سال آخر دکتری برای تأمین نیاز هیئت علمی دانشگاه‌ها
جزئیات تماس تلفنی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان با مسعود پزشکیان
استایل همسر راجر فدرر قهرمان مسابقات تنیس با لباسی متشکل از پَر/ فکر کنم این حجم از پَر توی دوخت لباس اوج هنرنمایی طراح باشه +عکس
کلید اولیه سوالات نوبت دوم کنکور 1403 منتشر شد
استایل پولداری همسر علی دایی در کنار مولتی میلیاردر فوتبال ایران / مانتو جلو باز با طرح چهارخونه و کیف پر زرق و برق بانو فرخ آذر دیدن داره !
ویدیو/ خلاقیت حیرت‌انگیز در ساخت کلبۀ جنگلی با چوب درخت بامبو با طرح کلبه‌های اسکیمویی/ سقف سانروف هم گذاشته برای تماشای مهتاب
تیپ و استایل ورزشی محمدرضا گلزار راکت به دست در حضور جمعی از دوستان / به نظرتون قد آقای گلزار کوتاه نیست ؟!
خطای دید/ حتی افرادی با ضریب هوشی بالا نمی‌توانند در 4 ثانیه "جوجه کوچولو" را در میان "گوسفندان" پیدا کنند
مدل موی انتخابی ساده زهرا گونش در هر موقعیت و با هر استایلی/ حدس میزنید چی باشه؟ این سبک رو هر دختر اسپرتی میپسنده +عکس
ویدیو/ 10 اختراع دوران باستان با ظاهر متفاوت امروزی/ آپدیت ورژن جدید از اختراعات بشر اولیه
استایل کردن مونا نیکی همسر علیرضا نیکبخت با دامن بلند جین و کت کوتاه/ خانوم های خاص توی تابستون اینطوری تیپ میزنن +عکس
منتخب روز   
(فیلم) خرید دکتر مسعود پزشکیان از یک سوپرمارکت در تهران به همراه نوه‌ها و عروسش با کارت بانکی شخصی / نوه‌ها پدربزرگ را به خرج انداخته‌اند اقدام منحصربفرد و زیبای طلافروش یزدی به احترام دختر سه ساله امام حسین(ع)+عکس/ این جور تصاویر مخصوص ایران ماست والسلام👌 (فیلم) رهبر معظم انقلاب: به من می‌گویند شما گفتید سوءاستفاده جویان را افشا نکنید / ما حق نداریم افراد را به صرف گمان متهم کنیم سکانس خوشحالی قُباد از بارداری شهرزاد/ قُباد: من تا الان نمیدونستم از این دنیا و از این زندگی چی میخوام اما الان.... (عکس) هدایای ارزشمندی که پزشکیان در پشت صحنه یک هیئت دریافت کرد / خوشا راهی که آغازش با حسین است ... (ویدئو) شعر سوزناک شهریار برای مادر بزرگش که با شنیدنش اشک از چشمانتان سرازیر خواهد شد به یادماندنی ترین سکانس عاشقانه سریال شهرزاد / از بله گفتن شهرزاد تا مرگ مرگ بزرگ آقا نقش دختر رهبر انقلاب در ترمیم دست مجروح ایشان/ فرزند دختری که به پدر اُنس داشت (عکس) شوخی ظریف با آقای ظریف؛ از مقایسه ظریف با مِسی تا انداختن ماسک به شکل آقای رئیس جمهور!! واکنش عضو دفتر رهبر انقلاب به پست اینستاگرامی پسرش با هشتگ برای ایران، پزشکیان