تاثیر رایحه ها بر عواطف و احساسات ما

  سه شنبه، 01 شهریور 1401   زمان مطالعه 7 دقیقه
تاثیر رایحه ها بر عواطف و احساسات ما
دراین مطلب صد داریم مطالبی را در خصوص تاثیر رایحه بر عواطف و احساسات بیان کنیم . در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

تاثیر رایحه ها بر احساسات ما چگونه است؟

سیستم بویایی در بدن انسان، تنها حسی از حواس پنج گانه است، که مستقیما از ارگان بویایی به نقطه پردازش می رود. دیگر حواس ما از جمله «بینایی، شنوایی، لامسه و چشایی» پیام های خود را قبل از فرستادن به مقصد پایانی مغز؛ به یک «ایستگاه بازپخش» می فرستند. از آنجا که حس بویایی مستقیماً وارد سیستم پردازش مغز می شود، به سادگی می توان دلیل اثرگذاری فراوان رایحه ها بر روی حالات احساسی انسان را توجیح کرد. در کتاب Change your brain change your life تاکید شده است: «امروزه، شرکت های بزرگ سازنده عطر و رایحه ها، بر روی این واقعیت حساب باز کرده اند و بر این باورند، که رایحه های خوش احساسات خوشایندی را برای افراد ایجاد می کنند و به این ترتیب، مردم را به سمت خود می کشانند. در مقابل، رایحه ها و بوهای ناخوشایند نیز اثری بالعکس دارند و باعث می شوند، که مردم از یک موضوع یا محلی دوری کنند.»

بو کردن عطر
  • تاثیر عطر روی احساسات: سیستم بویایی در بدن انسان، تنها حسی است که مستقیما از ارگان بویایی به سمت نقطه پردازش می رود. دیگر حواس ما، مانند بویایی و چشایی و شنوایی و غیره پیام های خود را از قبل از اینکه به مقصد پایانی مغز بفرستند، به یک ایستگاه به نام بازپخش می فرستند. حس بویایی به طور مستقیم وارد سیستم پردازش در مغز می شود، پس خیلی راحت می توان علت اثر گذاری رایحه ها را بر روی حالات احساسی افراد اثبات و توجیه کرد. ممکن است که این سوال پیش آید که آیا رایحه عطر بر روی احساسات تاثیر دارد؟ آیا رایحه ها توانایی تغییر مود را در ما دارند؟ در پاسخ باید گفت که، بعضی از تحقیقات نشان دهنده این موضوع هستند که عطرها و اثر بوها روی مودها تا حدی که خاطراتی از آن ها تداعی بشود را ناشی می شوند. پس تغییر مود یا احساس افراد، از فردی به فرد دیگر و در موقعیت های مختلف می تواند فرق داشته باشد. مثلا یک رایحه می تواند هم آرام کننده باشد و هم در فرد دیگری ایجاد هیجان کند.
  • تاثیر عطر بر روی احساسات با مرور کردن خاطرات: در این مطلب می خواهیم درباره اینکه بوییدن عطر می تواند حال افراد را خوب کند، بیشتر گوییم. معمولا در خاطراتی که ما داریم بوی خاصی هم به مشام می رسیده است. با گذر زمان وقتی که بوی آن عطر به مشام شما برسد، آن خاطره برایتان زنده می شود. عطر ها از موادی تشکیل شده اند که تاثیر زیادی بر روی جسم و روح ما می گذارند. عطر ها حس بویایی ما را تحریک می کنند. گاهی احساسات خوب و گاهی هم اضطراب و نگرانی را در ما ایجاد می کنند. تاثیر عطر تاثیر عطر روی احساسات آنقدر زیاد است که حتی روی حیوانات نیز تاثیر دارد. بعضی از حیوانات با توجه به غریزه شان با منتشر کردن یک بوی جذاب برای جنس مخالف خود در فصل جفت گیری، جفت پیدا می کند و آن را جذب خود می کند.

  • تاثیر عطر بر روی جذابیت چهره: رایحه و بو تاثیر زیادی از درک ما از چهره و ظاهر یک فرد دارد. با توجه به تحقیقاتی که انجام شده است، چهره افراد با بوی خوب در نزد دیگران می تواند زیبا باشد. یک رایحه خوب که از فردی به مشام می رسد، می تواند تصویر خوبی را از طرف در ذهن ما ایجاد کند. مثلا ما در مصاحبه با فردی که بوی خوبی را از خودش به مشام می رساند، احساس بهتری خواهیم داشت.

  • تاثیر عطرها بر روی عادات روزمره: از تاثیر عطر بر روی احساسات می توان به تاثیرش در افزایش و کاهش عادات در ما اشاره کرد. گاهی می شود که عطرها بر روی عادات روزمره هم تاثیر می گذارند. با شناسایی این عادات در خود می توانیم به رایحه درمانی در خود برسیم. می توان از خواص درمانی عطرها استفاده کنیم. در نتیجه شدت عادات را در خود افزایش و یا کاهش دهیم.

  • تاثیر عطر بر میزان پول خرج کردن: طی تحقیقاتی که انجام شده است، افراد در مکانی که بوی خوبی دارد، بیشتر وسوسه می شوند تا خرید کنند، تا جایی که بوی خوبی ندارد. می توان این گونه استنباط کرد که استشمام بوی خوب به قوه خوش بینی و خوشحالی افراد می افزاید. پس اعتماد به نفس بیشتری پیدا می کنند و بیشتر هم خرج می کنند. تاثیر رایحه ها تقریبا در همه زندگی ما وجود دارد. با کمی دقت و ریزبینی می توانیم متوجه ملموس بودن عطر ها در زندگی خود باشیم. متوجه می شویم که برخی از ما انسان ها حتی بدون وجود عطر ها نمی توانیم زندگی کنیم. حتی حاضریم که خیلی از چیزها را بخاطر داشتن رایحه هایی چون بوی آغوش مادر یا عطر خوش نوزاد از دست بدهیم.

  • تاثیر عطر ها بر درمان بیماری: طبق بررسی هایی که انجام شده است، می توان گفت که بوییدن رایحه درخت سدر، گل رز، یاسمن و نیز چوب صندل برای از بین بردن پرخاشگری بسیار خوب است. انواع مرکبات، نعناع، پونه وحشی و ریحان و فلفل قرمز، به افزایش حافظه کمک می کند. استشمام اسطوخودوس هم ایجاد آرامش در افراد را دارد. رایحه یاسمن نیز با افزایش امواج آلفا در پشت سر، باعث ایجاد هوشیاری بیشتری در افراد می شود.بابونه رومی نیز در درمان سردرد تاثیر زیادی دارد. برای از بین بردن اختلالات خلق و خو می توان به سراغ رایحه های شمعدانی و یاسمن و کاکائو رفت.

تاثیر رایحه ها بر روح و روان

به طور تجربی این موضوع ثابت شده است که اسانس های روغنی که معطر هستند، تحریک پذیری، بی قراری، اضطراب، سر درد، تپش قلب، بی خوابی، ناراحتی های اعصاب، آلرژی و مشکلات تنفسی را بهبود می بخشد. حتی در درمان سرماخوردگی هم تاثیر دارد.مواد معطر از راه بینی، پوست و دستگاه گوارش ما به مغز می رسد. سپس اثرات منفی و یا مثبتی را در ما بوجود می آورد. هنگامی که اسانس ها به روش موضعی جذب می شوند، به علت کوچکی مولکول ها، به سرعت از طریق فولیکول های مو و یا پوستمان جذب می شود و وارد سیستم جریان خون می شود.به جز این در روش استنشاقی، مولکول های ریز و کوچک عطر از راه پوشش حفره بینی به سلول های گیرنده در پیاز بویایی مغز انتقال پیدا می کند و خیلی زود تاثیرش را بر جا می گذارد.

حس خوب و بهشتی رایحه ها

اگر هنوز باور نمی کنید که بوییدن و استشمام رایحه ای خوش، می تواند حال فرد را خوب کند، پس بیایید در ادامه، درباره تاثیر شگفت انگیز عطر و رایحه خوش بر احساسات و روح و روان انسان صحبت کنیم.تحقیقات و آزمایشات متخصصین و دانشمندان اثبات کرده است، عطرها از موادی تشکیل شده اند، که تاثیر خاصی بر جسم و روح ما می گذارند. تحریک بوهای مختلف از طریق مژک های بویایی به سیستم لیمبیک می روند. همان طور که گفتیم عطرها حس قدرتمند بویایی ما را تحریک می کنند. بوهایی که ما استشمام می کنیم، اثرات خاصی روی احساسات ما دارند. بعضی از آن ها احساسات خوش و خوب را به ما می دهند و بعضی دیگر باعث ایجاد اضطراب، نگرانی و حتی سردرد در بدن ما می شوند. عطرها بر برخی عادات روزمره هم تاثیرگذار هستند، به طوری که با شناسایی این عادات و رفتارها و بهره گیری از خواص عطر درمانی، می توانیم شدت آن ها را کاهش یا افزایش دهیم. عطرها، همچنین بر میزان پول خرج کردن، ما نیز موثر هستند. براساس آزمایشی انجام شده در دانشگاه شیکاگو آمریکا، ثابت شد، که ۸۴ درصد از خریداران حاضر در اتاقی خوشبو، نسبت به خریدارانی که در اتاقی بدون رایحه خوش هستند، تمایل بیشتری برای خرید کفش های جدید دارند. در واقع استشمام عطر خوب به قوه خوشبینی و خوشحالی افراد کمک می کند و باعث می شود که آن ها با اعتماد به نفس و آرامش بیشتری ولخرجی کنند. تاثیر رایحه خوش عطرها در همه جای زندگی ما ملموس است. رایحه خوب غذا، سبزیجات، عطر خانه و یا حتی رختخواب مان و همه موارد این چنینی، تاثیرات مثبت فراوانی بر زندگی روزمره ما دارند. اگر با جزییات بیشتری به اطراف مان نگاه کنیم، درمیابیم که ما انسان ها، بدون وجود برخی از عطرها، حتی نمی توانیم زندگی کنیم و حاضریم چیزهای زیادی را برای استشمام رایحه های ارزشمندی مانند بوی دل انگیز آغوش مادر یا عطر خوش بدن نوزادمان فدا کنیم.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
بازسازی چهره شگفت انگیز زلیخای یوسف در موزه مصر توسط هوش مصنوعی+عکس /چقدر زیباست.. (446 نظر) (عکس) هدیه عجیب و مضحک یک مدرسه در تبریز برای دانش آموز تیزهوشش تاریخ ساز شد/ خدارو شکر کن به بعضیا همینم ندادن 😂 (382 نظر) رونمایی هالک ایرانی (سجاد غریبی) از استاد قَدَرش که یَل بودنش را مدیون اوست+عکس (225 نظر) ایده خلاقانه دانشجو برای گرم کردن غذا در خوابگاه +عکس/ اجاق گاز با دیدن این صحنه تشنج کرد🤣 (186 نظر) تمرینات سخت هالک ایرانی (سجاد غریبی) برای رو کم کنی ستاره های بوکس جهان (145 نظر) (عکس) کشف مومیایی سالم زلیخا، همسر عزیز مصر برای اولین بار/ اگه راس میگی الان خوشگل شو😂 (130 نظر) تم لاکچری و طلایی یک ختنه سورون در تبریز فضای مجازی رو ترکوند+عکس (111 نظر) استندآپ کمدی پسر دوازده ساله نخندترین بازیگر دنیارو هم خندوند+ویدیو (98 نظر) رونمایی از شیک پوش ترین زن گدا در خیابان/ پیرزن 80 ساله با این خلاقیتش مردم رو تحت تاثیر قرار داده +عکس (97 نظر) رفتار نامناسب هادی چوپان با یک نوجوان در مراسم استقبال از بعد از بازگشت به شیراز (96 نظر) رونمایی از بقایای حیرت انگیز قصر باشکوه حضرت یوسف و زلیخا در مصر+فیلم (95 نظر) هدیه شرکت مرسدس بنز به کودکی که آرم آن را بوسید +عکس/ بوسه میلیاردی یک کودک خوش شانس... :/ (92 نظر) رونمایی هادی چوپان از ماشین لاکچری و منحصر به فردش/ چه ماشینی واقعا+عکس (82 نظر) پاسخ خنده دار دانش آموز تنبل به سوال درس ادبیات+عکس/هر چی نمک داشت رو برگه امتحان خالی کرده این بشر🤣 (80 نظر) سنگ تمام اجرای محشر پسر چوپان بین گوسفندان با آهنگ شجریان+ فیلم/ هرگز نمیشد باورم این برف پیری بر سرم (70 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) ویدئوی دیده نشده از تولد 56 سالگی سردار سلیمانی در منزل شخصی ایشان و آرزویشان قبل از فوت کردن شمع تولد (فیلم) بهم ریختن بساط قلیون کشی آقایون توسط گلشیفته فراهانی در فیلم درباره الی / شهاب حسینی ذغال رو با دست برداشت! سکانس عاشقانه ولی با ادبیات پایین شهری رضا پروانه و مژگان در سریال پوست شیر / وقتی بهم اخم می کنی انگار کفتر رو مانتوم کار خرابی کرده! کیک تولد مجلل فرح دیبا که از پاریس به ایران آورده شد/ مردم در فقر و خانواده سلطنتی در بریز و بپاش+ویدیو کشف شگفت انگیز یک کوه واقعی پر از طلا و گنج از دنیای باستان/ گنجینه هایی که قیمت ندارند+ویدیو سکانس خنده دار نصفه تَرک شدن علی صادقی بخاطر سیروس گرجستانی+ویدیو کشف حیرت آور یک خرس در سطح مریخ توسط کاوشگر ناسا +عکس مومیایی شگفت انگیز چشمهای واقعی زلیخای یوسف پیامبر در داخل تندیس +عکس/چه چشمان رنگی دلربایی! (ویدئو) 32 ایده خلاقانه و اختراع ساده و خانگی که ممکن است به آن ها نیاز پیدا کنید ایده خلاقانه آقای پدر برای زمانی که‌ پیک نیک در اختیار ندارید! +فیلم/دمش گرم عجب چیزیه... (عکس)«پلِ ماه» تاحالا دیده بودین؟ وقتی خدا و بنده خدا دست به دست هم میدن و یک شاهکار میسازن😍 ابتکار جالب و خنده دار مغازه دار ایرانی بی اعصاب در نصب تابلو هیس روی طاقچه/ آخه مگه توی آی سی یو کار می کنی😁🙄 +عکس فیلم خنده دار از پختن و خوردن املت توسط دانش آموزان بازیگوش سر کلاس در حضور معلم/ ردیف آخر کلاسن🤣 یک دختر ایرانی، زیباترین عروس جهان شد + عکس خلاقیت خنده دار پدر بزرگ برای سورپرایز کردن همسر پیرش+فیلم/ با جاروبرقی مادربزرگو به رگبار بسته🤣 (عکس) گرفتاری خنده دار پدر ایرانی در حال نوشتن مشق به جای دو بچه تنبلش/ یکی یه نمره بیست بده به این پدر زحمتکش😅 فال روزانه پنجشنبه 9 آذر ماه 1402 فال حافظ با تفسیر امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 + فیلم فال شمع روزانه امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 فال قهوه روزانه با نشان امروز پنجشنبه 9 آذر ماه 1402 فال انبیاء روزانه امروز پنجشنبه 9 آذر 1402 (فیلم) رفتار انسان دوستانه مردم با مرد فقیر داخل مترو / فقط حرکت خانومی که هیچی نداشت، با دستمال مرطوب دست مرد رو تمیز کرد! وقتی ناصرالدین شاه در فرنگستان خواب «حرمسرا» را دید! (فیلم) خروس باغیرت مانع خیس شدن جفتش شد! / این مرغ دیگه تا آخر عمرش نمیتونه به خروس دیگه ای فکر کنه! 😅 (ویدیو) فیلمی بامزه از تماشای جومونگ در میدان تره‌بار 5 موجود عجیب و کم‌یاب کره زمین + ویدیو پیش بینی حسن جوهرچی از زمان مرگش / من 10 روز دیگه می میرم! نجات معجزه آسای دختر خوش شانس اسکی‌باز از چنگ خرس بزرگ +فیلم (فیلم) خاطرات عجیب بازیگر خانم از دوران مرده شوری اش! / با خاطره شستن بچه 6 ماهه گریه علی ضیا رو درآورد (فیلم) اولین ویدیوی تتلو در فرودگاه؛ شیطان ملعون در حال بازگشت به ایران؟ (ویدئو) سکانس خنده دار سریال پایتخت6؛ کتک خوردن رحمت از بچه تپل🤣 ویدئو حال خوب کُن از حرکت قشنگ مردم در جاده / این قاب رو باید طلا گرفت کشف شگفت انگیز یک گربه مومیایی عجیب با 5 پا و 3 دم + عکس کلاهی که ایرانی‌ها سر چرچیل گذاشتند! +عکس شکایت از فامیل به خاطر پس ندادن هدیه عروسی‎ +عکس خلاقیت خنده دار مادر ایرانی برای مشخص کردن ترشی های رسیده +عکس/مادر من کل اختراعات تاریخ بشر زیر سوال رفت🤣 میزان، تاثیرات و مکانیزم اثر کپسول کربو بلاکر موارد مصرف کپسول کربو بلاکر + عوارض مصرف بیوگرافی و زندگی خصوصی نیلوفر رجایی فر و همسرش + تصاویر جذاب و دیدنی موارد منع مصرف کپسول کربو بلاکر + تداخل دارویی
تیتر امروز   
وقتی ناصرالدین شاه در فرنگستان خواب «حرمسرا» را دید! یک دختر ایرانی، زیباترین عروس جهان شد + عکس تغییرات ظاهری ندیمه بانو زلیخا همسر عزیز مصر در سریال یوسف پیامبر بعد از گذشت 15 سال! +عکس این مردم به «سخت‌ترین زبان جهان» صحبت می‌کنند! +عکس کشف گورستان هزار سالۀ مومیایی‌های «بغچه‌پیچ و نقابدار» +عکس صحنه دیده نشده از برخورد پرسپولیسی ها با رونالدو/ کنعانی بازهم با رونالدو دست داد! مرورگر اینترنت سامسونگ برای ویندوز منتشر شد اظهارات تازه یک مسئول درباره روز های ملی/ چهارشنبه سوری چیزی جز ضرب و شتم نیست چرا سفر رئیسی به ترکیه طی دو سال گذشته به تعویق می افتد؟ رهبر انقلاب: هسته‌های مقاومت در حال تغییر سرنوشت منطقه هستند / از دوقطبی‌ های کاذب پرهیز شود کشف مجسمه فیروزه ای و فوق العاده زیبای دختر کوروش در اطراف تخت جمشید+عکس مبلغ تقریبی سود سهام عدالت اعلام شد حمایت وزارت کشور از آمرین به معروف درخصوص عفاف و حجاب بزرگترین عروسی قرن دختر مولتی میلیونر در برج ایفل با تم سلطنتی با حضور افراد مشهور و یک ایرانی غوغا کرد/محاله همچین جشنی دیده باشید +عکس اعتراف وحشتناک یک پدر قاتل/ دختر 9ساله ام غذا نمی خورد؛ من و مادرش آنقدر او را کتک زدیم تا جان داد
منتخب روز   
(فیلم) ایده خلاقانه دانش آموز با استعداد ایرانی با قوطی ساندیس وقتی صدای موتور درمیاره/ لامصب انگار موتور قورت داده😁 (فیلم) خوانندگی راننده سرویس خوش اخلاق به زبان کردی برای دانش آموزان/ فریده کیه انقدر روش تاکید داره؟😂 (فیلم) ابتکار جالب یک رستوران کانادایی در نورپردازی خلاقانه برای جلب رضایت مشتری/ آدم دلش میخواد فقط نگاه کنه😍 تنها شعری که استاد شهریار آن را خواند و گریه کرد/ پیرم و گاهی دلم یاد جوانی میکند+ویدیو (فیلم) ثروتمند ترین کودک کار سرچهارراهی در تهران که ماهانه بیشتر از 50 تا 70 میلیون تومان درآمد دارد! (فیلم) غوغای آوازخوانی آقای دکتر ایرانی با صدای بهشتی در پارکینگ مرکز خرید/ تشویق دسته جمعی کارکنان حق این صدا رو ادا کرد (فیلم) حرکت زیبا و منصفانه کاسب قدیمی بازار تبریز/ هنوزم تو دنیا از این آدمای خوب پیدا میشه😍 فیلم رنگی واقعی از یک دوئل در سال 1896‎/ حاوی صحنه های دلخراش (فیلم) لحظه بیرون کشیدن یک انسان زنده از شکم تمساح! (فیلم) واکنش تند سید مجید حسینی به حواشی حضورش در کانادا / مادر پیرم را برای دیدار با برادرم به کانادا آوردم اولین تصاویر از تولد سنگین‌وزن‌ترین نوزاد تاریخ ایران در مشهد+فیلم (فیلم) لحظه ورود هادی چوپان به ایران و استقبال گرم همشهریانش/ سنگ تمام شیرازی ها برای مستر المپیا