ساعدنیوز
ساعدنیوز

نکاتی درباره سلامت جنسی در دوره میانسالی و سالمندی

  چهارشنبه، 03 آذر 1400   زمان مطالعه 10 دقیقه
نکاتی درباره سلامت جنسی در دوره میانسالی و سالمندی
رابطه جنسی در میانسالی و سالمندی یکی از موضوعات نگران‌کننده با افزایش سن است. سلامت جنسی و افزایش سن با هم در ارتباط هستند اما خوشبختانه راه‌هایی وجود دارد که شما با کمک آنها می‌توانید اشتیاق را در خود زنده نگه دارید.احساسات جنسی با افزایش سن از بین نمی روند. در این مطلب درباره زنده نگه داشتن این احساسات با شما صحبت خواهیم کرد.

هیچ زن و یا مرد بالای ۵۰ سالی وجود ندارد که معتقد باشد زندگی جنسی او نسبت به زمانی که ۲۰ ساله بوده تغییری نکرده است. ممکن است زندگی جنسی او بهتر و یا بد تر شده باشد. اما در هر صورت زندگی جنسی وی تغییر کرده است.جامعه معمولاً اهمیت بسیار زیادی برای جوانان قائل است و به همین دلیل خود به خود این تصور غلط که افراد مسن علاقه ای به برقراری رابطه جنسی ندارند، به وجود می آید. مردم هم که به طور طبیعی عادت دارند هر چیزی را که جامعه به خوردشان می دهد، بپذیرند، به همین دلیل در میانسالی از برقراری رابطه جنسی دست می کشند.

همانطور که بدن انسان با افزایش سن تغییر می کند، تمایل جنسی فرد نیز تغییر می کند. این تغییرات فیزیکی معمولا در هر دو جنس مرد و زن به صورت کاهش سطح هورمون ها و همچنین تغییر در گردش خون و سیستم عصبی است. این تغییرات معمولا منجر به بروز مشکلات جنسی از جمله اختلال در نعوظ در مردان و خشکی واژن در زنان می شود. در حال حاضر برای این مشکلات جنسی و یا مشکلات جنسی مشابه درمان های متعددی وجود دارد. شواهد نشان داده است که گاهی اوقات افزایش سن با کاهش اعتماد به نفس در روابط جنسی همراه است. تقریبا تمام افراد، تغییراتی از این دست را تجربه می کنند. اما این قضیه در اغلب افراد مسن پایانی برای زندگی جنسی آن ها نخواهد بود.

چه عواملی بر روابط جنسی در دوران پیری تاثیر منفی می گذارد؟

بعضی از بیماری ها می توانند بر توان جنسی افراد بالای 65 سال اثر بگذارند، گرفتگی عروق یکی از این بیماری ها می باشد. با بالا رفتن سن قابلیت ارتجاعی عروق کاهش پیدا می کند. شریان های تغذیه کننده بافت های نعوظی از این بیماری متاثر می شوند و با باریک شدن این شریان ها توان جنسی در مردان کاهش پیدا می کند. در زنان هم با اینکه این بیماری تاثیر کمتری بر زندگی جنسی دارد اما ممکن است آن ها را دچار تنگی های خلقی مثل افسردگی کند.

برخی داروهای کنترل فشار خون ممکن است بر زندگی جنسی زنان تاثیر منفی داشته باشد. یکی دیگر از مشکلاتی که با افزایش سن بروز می کند اضافه وزن است. چاقی عامل بروز دیابت و گرفتگی شریانی است، حدود 50 درصد از مردان بالای 65 سال مبتلا به این بیماری، دچار اختلالات نعوظ هم می شوند. چاقی در زنان سالمند هم می تواند بر رضایت جنسی آن ها تاثیر گذار باشد. مشکلات ادراری و پروستات هم باعث اختلال در نعوظ و مشکل در انزال و حتی انزال دردناک می شود.

میل جنسی تا حد زیادی به سطوح هورمونی تسترون وابسته است. با گذشتن از مرز میانسالی تسترون خون هر سال حدود یک درصد کاهش پیدا می کند، همین امر باعث بروز مشکلاتی در زندگی جنسی مردان سالمند می شود. پدیده یائسگی و توقف کار تخمدان ها هم تغییرات بیولوژیک جدی در بدن زنان بوجود می آورد و می تواند روی عملکرد جنسی آن ها تاثیر گذار باشد. برای این که سالمندان دچار مشکلات در زندگی جنسی نشوند لازم است با شریک زندگی شان حرف بزنند حتی اگر حرف زدن در این مورد سخت باشد، بیان شفاف و سرراست نیاز ها، تمایلات و نگرانی ها باعث می شود هر دو طرف از رابطه جنسی لذت بیشتری ببرند.

شواهد حاکی از آن است که افزایش سن می تواند باعث کم شدن اعتماد به نفس در روابط جنسی شود، تقریبا تمام کسانی که پا به سن می گذارند با این پدیده روبه رو خواهند شد اما در اغلب افرادی که پیر می شوند این مورد باعث پایان زندگی جنسی شان نمی شود.داشتن یک تصویر ضعیف از خود، می تواند باعث بروز اثرات مخربی بر زندگی جنسی شخص مسن داشته باشد، زیرا داشتن تصور منفی در رابطه با عملکرد جنسی می تواند سبب بروز اضطراب هایی شود که نهایتا مشکلات جنسی را به وجود می آورند. درمان این مشکل بایستی با شناسایی منشـا آن صورت بگیرد.

زن و مرد میانسال

سلامت جنسی در دوره میانسالی و سالمندی

سلامت جنسی در هر سنی مهم و میل به صمیمیت بی انتها است. با افزایش سن ، رابطه جنسی ممکن است مانند ۲۰ سالگی شما نباشد ، اما همچنان می تواند بسیار رضایت بخش باشد. دریابید که با افزایش سن چه جنبه هایی از سلامت جنسی تغییر می کند – و چگونه شما و همسرتان می توانید با آن سازگار شوید.

ارتباطات مهم است

برای داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش ، با شریک زندگی خود صحبت کنید. زمانی را برای داشتن رابطه جنسی و جنسی اختصاص دهید. وقتی در حال گذراندن زمان صمیمی با شریک خود هستید ، افکار خود را در مورد عشق ورزیدن به اشتراک بگذارید. به شریک خود کمک کنید بفهمد از او چه می خواهید. در مورد آنچه از نظر جسمی و احساسی تجربه می کنید صادق باشید.

سلامت جنسی و رابطه جنسی ایمن

زنان می توانند تا سن یائسگی باردار شوند – در اینجا یائسگی ۱۲ ماه مستقیم بدون قاعدگی تعریف شده است. اگر از نظر جنسی فعال هستید ، تا زمان یائسگی به طور مداوم از داروهای ضد بارداری استفاده کنید. اگر مطمئن نیستید که کدام نوع از روش های پیشگیری از بارداری برای شما مناسب است ، از پزشک خود راهنمایی بخواهید.

افراد در هر سنی باید بدانند چگونه از رابطه جنسی ایمن استفاده کنند. اگر با یک شریک جدید یا متفاوت رابطه جنسی دارید ، همیشه از کاندوم استفاده کنید. همچنین با پزشک خود در مورد روش های دیگر محافظت از خود در برابر عفونت های مقاربتی صحبت کنید.اگر در رابطه طولانی مدت تک همسری هستید و هر دو از نظر عفونت های مقاربتی منفی بوده اید ، احتمالاً نیازی به نگرانی در مورد حفاظت ندارید. با این حال ، تا زمانی که به طور قطعی نمی دانید ، هنگام رابطه جنسی از کاندوم استفاده کنید.

سالمندی و سلامت جنسی مردان

تستوسترون نقش مهمی در تجربه جنسی مردان دارد. میزان تستوسترون در مردان بسیار متفاوت است. با این حال ، به طور کلی ، مردان مسن تر کمتر از مردان جوان تر تستوسترون دارند. سطح تستوسترون به تدریج در طول بزرگسالی، به طور متوسط هر سال ۱ درصد پس از ۳۰ سالگی، کاهش می یابد .با افزایش سن ، ممکن است به نعوظ رسیدن آلت تناسلی بیشتر طول بکشد و نعوظ آنقدر محکم نباشد. رسیدن به برانگیختگی و کامش کامل و تجربه ارگاسم و انزال ممکن است بیشتر طول بکشد. اختلال نعوظ نیز شایع تر می شود. چندین دارو برای کمک به مردان برای ایجاد یا حفظ نعوظ کافی برای فعالیت جنسی وجود دارد.

سالمندی و سلامت جنسی زنان

با نزدیک شدن به یائسگی ، سطح استروژن خانم ها کاهش می یابد ، که ممکن است منجر به خشکی واژن و کند شدن تحریک جنسی شود. تغییرات احساسی می تواند احساس استرس را افزایش دهد و علاقه شما به رابطه جنسی را نیز تغییر دهد.در حالی که برخی از زنان ممکن است بدون نگرانی از بارداری از رابطه جنسی لذت ببرند ، تغییرات طبیعی در شکل و اندازه بدن ممکن است باعث شود برخی دیگر از نظر جنسی مطلوب نباشند.

شرایط پزشکی ، داروها و سلامت جنسی

هر شرایطی که بر سلامت عمومی شما تأثیر بگذارد ، ممکن است بر سلامت جنسی شما نیز تأثیر بگذارد. بیماریهایی که سیستم قلبی عروقی را درگیر می کنند – مانند فشار خون بالا ، دیابت ، مشکلات هورمونی ، افسردگی یا اضطراب – می توانند چالش هایی را برای فعالیت جنسی ایجاد کنند.داروهای مورد استفاده برای درمان این بیماری ها نیز می توانند پاسخ جنسی شما را مهار کنند. به عنوان مثال ، برخی از داروهای فشار خون بالا می توانند بر توانایی شما برای برانگیختن تأثیر بگذارند. داروهای دیگر می توانند ارگاسم را دشوارتر کنند.اگر فکر می کنید که از عوارض جنسی ناشی از مصرف دارو رنج می برید ، با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است بتوان به یک داروی متفاوت با عوارض جنسی کمتری روی آورد ، یا داروی دیگری را مصرف کرد که عوارض جنسی را کاهش می دهد.

جراحی و سلامت جنسی

هرگونه عمل جراحی که بر لگن و سیستم عصبی مرکزی شما تأثیر می گذارد ، ممکن است تأثیر قابل توجهی بر پاسخ جنسی شما داشته باشد. بدن اما مقاوم است. با توجه به زمان بهبودی و توجه محبت آمیز ، اغلب افراد می توانند بار دیگر از نظر جنسی واکنش نشان دهند.

وقتی یکی از طرفین بیمار می شود

اگر بیمار هستید ، ممکن است میل جنسی شما به طور موقت به نیازهای دیگر برسد. درد ، ناراحتی ، داروها یا نگرانی می تواند میل جنسی شما را تحت الشعاع قرار دهد. با شریک خود در مورد راه های دیگر نزدیک بودن در این مدت صحبت کنید. اگر شما مراقب هستید ، خواسته های مراقبت از شریک زندگی شما می تواند بر میل جنسی شما تأثیر بگذارد. راهی پیدا کنید که هر از چند گاهی نقش مراقب را کنار بگذارید و در عوض شریک زندگی خود باشید – تا بتوانید آرامش داشته باشید و از طرف شریک خود احساس پرورش کنید. به این ترتیب ، می توانید از یک رابطه جنسی رضایت بخش لذت ببرید.

مقابله با تفاوت در میل جنسی

تفاوت در میل جنسی در بین زوجین در هر سنی شایع است. زوجین ممکن است در الگویی گیر بیفتند که در آن یک نفر تماس را برقرار می کند در حالی که دیگری از آن اجتناب می کند. اگر عمدتا از رابطه جنسی اجتناب می کنید ، مسئولیت برخی کارها را بر عهده بگیرید. اگر معمولاً رابطه جنسی را شروع می کنید ، سعی کنید در مورد آنچه که نیاز دارید با شریک خود صحبت کنید.اگر نگران آسیب رساندن به احساسات همسرتان هستید ، در مورد تجربه خود با استفاده از جملات “من” صحبت کنید ، مانند “من فکر می کنم بدن من بهتر پاسخ می دهد وقتی …”. به نوبه خود ، سعی کنید نیازها و خواسته های شریک زندگی خود را درک کنید. با هم می توانید راه هایی را برای رفع هر دو نیاز خود بیابید.

به جلو نگاه می کنم نه به عقب

بسیاری از زوج ها می خواهند بدانند چگونه می توانند به سطح تحریک جنسی و فعالیتی که در ۲۰ ، ۳۰ و ۴۰ سالگی خود تجربه کرده اند بازگردند. در عوض ، راه هایی برای بهینه سازی واکنش بدن خود در برابر تجربیات جنسی پیدا کنید. از خود بپرسید چه چیزی رضایت بخش و قابل قبول است.کتابهای زیادی در مورد چگونگی حفظ زندگی جنسی سالم با افزایش سن موجود است. علاوه بر این ، بسیاری از زوج ها مشورت با متخصص را مفید می دانند. پزشک شما ممکن است بتواند پیشنهادات مفیدی ارائه دهد یا شما را به متخصص ارجاع دهد.

رابطه جنسی در سالمندان تا چه سنی ادامه دارد؟

حتما شنیده اید که دود از کنده بلند می شود! ظاهرا این جمله در مورد رابطه جنسی در افراد مسن صدق می کند.به طور سنتی زندگی جنسی فعال برای مردان تا بین 50 و 55 سالگی است و مردان بیش از 65 سال در اغلب فرهنگ ها سالمند محسوب می شوند و در ذهن مردم دیگر زندگی جنسی ای برایشان وجود ندارد.با افزایش سن توانایی، میل جنسی و البته قدرت فیزیکی برای رابطه جنسی کاهش پیدا می کند ولی از بین نمی رود.

زنان بعد از 65 سالگی با مشکلاتی از قبیل خشکی بیش از حد واژن روبرو هستند و یائسگی باعث تحلیل رفتن بافت واژن می شود در نتیجه رابط هجنسی برایشان لذت کمتری داشته و حتی ممکن است با درد همراه باشد.ولی یک زوج سالخورده برای رفع نیاز جنسی حتما نیاز به دخول ندارند و می توانند از بوسیدن و لمس و ماساژ یکدیگر لذت ببرند.درست است که با افزایش سن تعداد رابطه جنسی کاهش پیدا می کند ولی اغلب مردان و زنان بین 50 تا 80 سال هنوز اشتیاق برای رابطه جنسی را دارند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
5 مَردی که یک زن مشترک دارند+عکس تاسف آور (102 نظر) غرفه عجیب تبلیغ نوار بهداشتی یک شرکت خاص در بام لند تهران +تصاویر (82 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (55 نظر) ازدواج پیرمرد با دختر 9 ساله با لبخند رضایت ! (37 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (22 نظر) تغییر قیافه هانده ارچل بعد از لاغری زیاد (12 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (11 نظر) این خانم فرانسوی زیبا دست در دست همایون شجریان برای ایران سنگ تمام گذاشت +فیلم (10 نظر) گفتگو با بامزه‌ترین سارق تهران! (9 نظر) ذوق عجیب یک راننده اسنپ از دیدن عموپورنگ (8 نظر) حرکات بانمک آرتام پسر دنیا جهانبخت داخل ماشین قرمز لوکسش (7 نظر) ورود یک مرد مست به داخل قفس شیر در هند +فیلم (7 نظر) روزی که شاه در برابر تختی تحقیر شد+عکس غرور آفرین تختی (5 نظر) توضیح میرسلیم درباره ساعت 30 میلیاردی اش در صحن مجلس!+عکس (5 نظر) تیپ کیوت و بامزه آرتام، پسر دنیا جهانبخت و خنده با نمکش (4 نظر)