ساعدنیوز
ساعدنیوز

واکنش رییس کمپین معلولان به آزار بدنی معلولان در شیراز‎‎

  شنبه، 30 اردیبهشت 1402   کد خبر 341001
واکنش رییس کمپین معلولان به آزار بدنی معلولان در شیراز‎‎
ساعد نیوز: در پی شکایت یک شاکی خصوصی از مدیر یک مرکز خیریه در شیراز، به علت آزار بدنی و صدمه عمدی به معلولان، رییس متخلف بازداشت شد.این اولین بار نیست که حوادث این چنین رخ می‌دهد رییس کمپین معلولان در واکنش به این اتفاق، علت تکرار این روند را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری-تحلیلی ساعد نیوز به نقل از شرق دیلی، خفگی یک بیمار اعصاب و روان در اثر آتش سوزی در حالی که دست‌هایش به تخت بسته بود، فوت همزمان 3 معلول در مرکز نگهداری «المهدی» ممسنی، آزار یک معلول در مرکز نگهداری گچساران، ضرب و شتم یک معلول در مرکز «احسان» شهر اهواز، فوت مبهم فرد معلولی در مرکز نگهداری بهزیستی «فسا» و صدور گواهی مرگ به دلیل بیماری آنفولانزا، قطع شدن دست فردی که برای ترک مواد مخدر در یکی از مراکز بهزیستی پذیرفته می‌شود، مسمومیت دسته جمعی حدود 20 مددجو در مرکزی در آذربایجان شرقی و فوت همزمان 3 نفر از آنها، وقوع یک مرگ مشکوک در مرکز نگهداری مازندران و حالا هم ایراد صدمات بدنی به معلولان (کودک آزاری) و سوء استفاده و تقلب از امتیازات و ... تنها نمونه‌هایی از اتفاقات تلخی است که در میان 2 هزار و 500 مرکز نگهداری و توانبخشی روزانه و شبانه‌روزی سازمان بهزیستی رخ داده است. با وجود آنکه سازمان بهزیستی، متولی امور معلولان بوده و مطابق با قانون باید برعملکرد این مراکز نظارت همه جانبه‌ای داشته باشد، در مورد تمام این تخلفات سکوت کرده است.

بهزیستی با نظارت، زیر سوال می‌رود

«بهروز مروتی»، رییس کمپین معلولان در پاسخ به سوال خبرنگار «شبکه شرق» مبنی بر اینکه نظارت سازمان بهزیستی بر عملکرد مراکز زیر مجموعه با چه سازوکاری اعمال می‌شود، تاکید می‌کند: «یکی از مشکلات مهم در بدنه سازمان بهزیستی، عدم نظارت کافی بر زیرمجموعه‌هایی همچون خیریه، مراکز نگهداری، مراکز مثبت زندگی، تشکل‌ها، انجمن‌ها و ... است. اگر هم نظارتی وجود داشته باشد، کافی نیست چون بسیاری از خیریه‌ها و مراکز نگهداری متعلق به مدیران سابق، کنونی، کارمندان سابق و یا بازنشسته‌های سازمان بهزیستی است. به همین دلیل نظارت در این حوزه قوی نبوده و اعمال نظارت نیز به برخورد قانونی با کارمند خودشان و نمایان شدن عملکرد ضعیف و ناتوانی بهزیستی در اداره مراکز منجر می‌شود. به همین دلیل نظارت جدی و موثری بر عملکرد مراکز نگهداری و توانبخشی اعمال نمی‌شود و با مشاهده تخلفات به سادگی از آن می گذرند.»

او با اعلام اینکه در سال‌های اخیر نسبت به نبود بازوی مدیریتی در سازمان بهزیستی اطمینان حاصل کردیم، می‌گوید: «حتی سازمان بهزیستی در بسیاری از موارد با وجود مطلع بودن از اعمال تخلفات مکرر در یک مرکز اقدام موثری انجام نمی‌دهد و معضل را تا وقوع یک تخلف جدی و غیر قابل کتمان، رها می‌کند. در رابطه با موضوع اخیر یعنی «بازداشت رییس خیریه معروف و با نفوذ در شیراز به اتهام ضرب و جرح یک فرد دارای معلولیت» که کمپین معلولان اطلاعات آن را منتشر و از سال گذشته در جریان پرونده قطوری از تخلفات در این مرکز قرار داشت و اطلاعات و جزییات پرونده را به معاون حقوق عامه دادستانی کل کشور، مسئولان بهزیستی و در جلسه احضار اطلاعات سپاه نیز به صورت مکتوب ارائه داد اما تاکنون اقدامات انجام گرفته توسط شاکیان پرونده‌های تخلف و کمپین معلولان باعث پلمب و تعطیلی فعالیت‌های این خیریه نشده است.»

بهزیستی و انکار وقوع تخلفات

«مروتی» با بیان اینکه بهزیستی به ندرت و تنها در مواردی از تخلف که رسانه‌ای شده و حساس هستند، واکنش نشان می‌دهد در غیر این صورت در برابر تخلفات مراکز بسیار منفعلانه عمل می‌کند، می‌افزاید: «متاسفانه گزارش‌های مکرری از وقوع انواع تخلف در خیریه فوق در دوران مدیران مختلف سازمان بهزیستی وجود دارد و تنها به وقوع تخلف در دوران مدیریت فعلی اشاره ندارد چه بسا همیشه تخلفات این‌چنینی وجود داشته و تا زمان اتمام بررسی آن دردادسرا و دادگاه شیراز امکان صحبت از جزییات تخلفات وجود ندارد. کار بهزیستی در این شرایط تکذیب است و تا امروز اینگونه بوده که وقوع تخلفات را نمی‌پذیرد.»

مدیر کمپین معلولان در پاسخ به این سوال که تکلیف شیوه‌‌نامه جدیدی که قرار بود برای فعالیت مراکز نگهداری روزانه و شبانه بهزیستی توسط سازمان بهزیستی تدوین و تصویب شود، به کجا رسید؛ تصریح می‌کند: «بهزیستی در این زمینه فقط خبری کوتاه و بدون اطلاعات دقیق ارائه داد اما جزییات آن اطلاع‌رسانی نشد؛ با این حال باید گفت که اگر شیوه‌نامه فعلی و موجود هم در مراکز رعایت شوند، شاهد اتفاقات تلخ و مکرر این‌چنینی نخواهیم بود. در شیوه‌نامه موجود که شیوه‌نامه‌ای گسترده است، آب، غذا و بهداشت معلولان و محیط نگهداری باید به دقت بررسی و گزارش روزانه و مکتوب داشته‌باشند. باید پزشک و متخصص جسمی و روانی مددجویان را چکاپ دوره‌ای و منظم کنند این در حالی است که خبرها و اطلاعات رسیده از مراکز نگهداری بهزیستی نشان می‌دهد که از رعایت حداقلی چنین استانداردهایی در مراکز خبری نیست و مسئولان فنی، روانشناسان، پزشکان و ... آنطور که باید و شاید به وظایفشان در قبال این مراکز عمل نمی‌کنند، اعمال ضرب و شتم یا آزارهای جسمانی نیز از تخلفات آشکار است.»

سیاه نمایی نمی‌کنیم/ جان افراد دارای معلولیت در خطر است

«مروتی» فعال حوزه معلولان با اشاره به اعمال بی‌عدالتی در مدیریت مراکز بهزیستی می‌گوید: «در حال حاضر مراکز توانبخشی و نگهداری بیش از 60 درصد از بودجه توانبخشی و قانون معلولان را بلعیده و با وجود اینکه این مراکز به تعداد نفرات یارانه دریافت می‌کنند اما خدماتشان مبتنی بر فرد نیست و تخلفات زیادی دارند؛ حتی می‌توان گفت با وجود عدم نظارت بر مراکز و جدی نگرفتن تخلفات در مراکز نگهداری، جان افراد دارای معلولیتی که به این مراکز سپرده شدند، در خطر است. تمام این کاستی‌ها به این دلیل است که سازمان بهزیستی روز به روز در اثر سوءمدیریت و گماشتن افراد بدون تخصص و غیرمرتبط در حوزه های تخصصی رو به پسرفت و کاهش عملکرد چشم گیر است.»

«مروتی» در پاسخ به این سوال که چرا برخی تخلفات و فوتی‌های مشکوک، توسط خانواده‌های افراد دارای معلولیت پیگیری نمی‌شود و طرح شکایت نمی‌کنند، تاکید می‌کند: «بسیاری از خانواده ها شرایط اقتصادی خوبی ندارند و زمانیکه بعد از فوت عزیزانشان برگه‌ای پزشکی از علت فوت دریافت می‌کنند، دیگر آگاهی کافی ندارند که امکان وقوع تخلف و پیگیری حقوق از دست رفته وجود دارد. خانواده‌هایی که علم و آگاهی کافی ندارند با نامه مرکز قانع و به خاطر مشکلات اقتصادی، پیگیری خاصی انجام نمی‌دهند. حتی از سوی مراکز تهدید می‌شوند که اگر اقدامی شود، معلولشان دیگر در مرکز پذیرفته نمی‌شود. حتی زمانیکه کمپین معلولان و فعالان و افراد دارای معلولیتی که این مراکز را زیر ذره بین قرار داده و از آنها در مورد حقوق از دست رفته معلولان سوال می‌کنند، آنها را به سیاه‌نمایی محکوم کرده و تکذیبیه می‌دهند، در حالیکه تمام این اقدامات به معنی پاک کردن صورت مساله بوده و راهکار مفید و نهایی نیست.»

این فعال حوزه معلولان با بیان اینکه عملکرد سازمان بهزیستی در تمام مراکز از جمله مراکز ترک اعتیاد، نگهداری از سالمندان و ... زیر سوال و ضعیف بوده و به دلیل نبود نظارت و تخلفات آشکار نشده با معضلات زیادی روبه رو هستند، یادآور می‌شود: «بهزیستی در مورد هر کدام از حوادث رسانه‌ای شده، بهانه و دلیل تراشی می‌کند تا از خودش رفع مسئولیت کند. در حالی که امیدواریم دادستانی و مسئولان دیگر تمام تخلفات را ارزیابی و سهم تخلف بهزیستی از این حوادث را برای افکار عمومی اطلاع رسانی کند. نباید راه بهزیستی برای بهانه‌تراشی در حوادث باز باشد و بتواند به راحتی رفع مسئولیت کند. تقاضا داریم امور مربوط به افراد دارای معلولیت و مراکز نگهداری به وزارت بهداشت و درمان یا سازمان مستقلی زیر نظر وزارت بهداشت واگذار شود. »

تلاش خبرنگار «شبکه شرق» برای برقراری ارتباط با مسئولان اداره کل بهزیستی استان فارس تا زمان تنظیم این مصاحبه به نتیجه نرسیده است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خلاقیت یک مادر ایرانی برای ترک سیگار فرزندش حماسه آفرید/ مامان نیست یه پا سیاستمداره واسه خودش+ عکس (758 نظر) حال خوشِ رهبر معظم انقلاب در کوهنوردی با حاج قاسم سلیمانی و چیدن گلهای زرد رنگ از کوه+عکس/ سرداری که هیچ جا رهبری رو تنها نمیذاشتن (450 نظر) تُرکی صحبت کردن رهبر معظم انقلاب با لهجه ای شیرین و دلنشین+ویدئو/ در خانه با فرزندانتون ترکی صحبت کنین فارسی رو در مدرسه یاد میگیرن (364 نظر) مبلی که رهبر معظم انقلاب 20 سال است روی آن می نشینند+عکس/ دکوراسیونی که هیچوقت تغییر نمیکند! (284 نظر) دوچرخه قدیمی در کُنج حیاط دلباز و حوض دار خانه پدری رهبر معظم انقلاب+عکس (264 نظر) کارنامه تحصیلی یک دانش آموز زنجانی برای 91 سال پیش/ چه نمرات درخشانی هم گرفته!+عکس (234 نظر) رهبر معظم انقلاب در حال دروی گندم با داس در مزارع کشاورزی روستای فردو (223 نظر) خلاقیت منحصر به فرد شهرداری اهواز برای رنگ آمیزی سطل های زباله/ دست مریزاد واقعا+عکس (206 نظر) خلاقیت خنده دار مسافر کش موتوری برای راحتی مسافرش مرز های انسانیت را جا به جا کرد/ هزارماشالله به این ذهن خلاق+ عکس (182 نظر) خواستگاری متفاوت و حساب شده همسر مقام معظم رهبری برای پسرشان+ویدئو/ برای آقا مجتبی که خیلی شبیه رهبری هستن (167 نظر) پاداشی حیرت انگیز برای بازیکنان قطر پس از قهرمانی در جام ملت ها/از کیسه خلیفه بخشیدن واقعیت پیدا کرد (153 نظر) رونمایی از کارت عروسی محمدرضا گلزار و آیسان آقاخانی/ کارتی که دل طرفداران آقای بازیگر را شکست+ عکس (152 نظر) سبک دکوراسیون منحصربفرد خانه سید محمد خاتمی با چیدمان خاص+عکس /شیک در عین سادگی... (150 نظر) تصویری تاریخی از تزئینات لاکچری ماشین عروسی در دهه 60 / اونموقع پیکان سلطان جاده بود😂 (137 نظر) خلاقیت منحصربفرد مکانیک قُمی در طراحی ورودی مغازه اش حماسه آفرید/هنر نزد ایرانیان است وبس!!😂+عکس (136 نظر)
دیگران می‌خوانند   
دکوراسیون شیک و امروزی گوشه ای از خانه سانیا سالاری، ارغوانِ سریال دلدادگان و چیدمانی زیبا با گل پتوس+ عکس خواستگاری پسر قدبلند داریوش ارجمند، حشمت فردوس سریال ستایش از دختر مورد علاقش+ویدئو (عکس) امضای زیبای ترانه علیدوستی، بازیگر نقش شهرزاد / ساده و جالب! (تصاویر) چیدمان خاص و بی نقص خانه ملاباشی اصفهان و جلوه گری نورهای رنگی/ آدم از تماشای اینهمه زیبایی سیر نمیشه استادیِ دانشگاه، شغل دوم سلبریتی‌‌ها فال شمع دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال روزانه امروز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه دوشنبه 7 اسفند 1402 بیوگرافی و زندگینامۀ پرافتخار پروفسور محمود حسابی (ویدئو) آهنگ نوستالژی دهه شصتی‌ها موقع رفتن به مدرسه/ کیا یادشونه؟ فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 + فیلم آخرین چیدمان میز شامِ رنگارنگ خانواده نسرین مقانلو قبل از مرگ پسرش ارشیا+عکس دسته گل شیک و زیبای مریم مومن،فخرالزمانِ بانوی عمارت با رنگ قرمز عاشقی +عکس (ویدئو) خروسی که با صدای غیرمعمول 90 ثانیه می‌خواند فیلمی از اولین روز مادر شدن ستاره سادات قطبی/ چه بچه ناز و دلبری داره ماشاءالله (تصویر) جشن نیمه شعبان در دوره قاجار (ویدئو) ماجرای غش کردن بازیگر خنده بازار بعد از اجرای پیاپی نقش عمو قناد ارائه عجیب ترین راهکار برای نجات زمین/ اینبار دانشمندان دست به دامان نهنگ ها شدند روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد دیده شدن «همای سعادت»، پرنده افسانه ای در ایران بر سر ستون های تخت جمشید+ فیلم لطیفه خنده دار و باحال رهبر معظم انقلاب به لهجه مشهدی+فیلم/ ای جان به این خنده های شیرین آقا! روستایی عجیبی در ایران که اکثر مردمانش نابینا هستند! این 11 ماده غذایی روند پیری را بعد از 40 سالگی کند می کند! طالع بینی و خصوصیات متولدین اسفند مرد و زن چیست؟ کتک زدن داماد توسط برادران عروس؛ رسم عجیب در مراسم ازدواج +ویدئو/ بالاخره باید بگن که عروس بی صاحب نیست🤣 مردم انتخابات را حق و مطالبه خود بدانند/ نمایندگان مجلس دوازدهم دست فسادگران را از کشور کوتاه کنند صدور 226 هزار پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده در دولت سیزدهم پاسخ مجری برنامه «زندگی پس از زندگی» به این سوال که خودش تجربه گر مرگ بوده یا خیر؟ +ویدئو زمان و میزان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی روایت جالب رهبر انقلاب از رغبت جوانان آمریکا و اروپا به قرآن! +ویدئو پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی جشن تولد ساده و بدون تجملات علی نصیریان، بزرگ آقای سریال شهرزاد در 90 سالگی+ویدئو غوغای خوانندگی بی نظیر مصطفی ججلی با آهنگ بهنام بانی در کنسرت ترکیه/ چقد خوب میخونه+ویدیو عکس معشوقه خوش لباس مظفرالدین شاه قاجار/دست و دلبازی شاه برای زنی که هرگز پایش به حرمسرا باز نشد حواشی داغ امروز یکشنبه 6 اسفند 1402/فارسی حرف زدن ججلی در کنسرت ترکیه نگاهی به دکوراسیون جالب و متفاوت رستوران سیاوش خیرابی،رامین سریال دلنوازان/ چقدر شیک و منحصر به فرد+عکس استوری دیدنی و جذاب نفس بازغی و پردیس پورعابدینی در پشت صحنه سریال گناه فرشته/ به نظرتون آخرش چی میشه؟+عکس سرمربی که وسط زمین موقع تشویق هواداران حلقه‌ ازدواجش گم شد اما وقتی پیدا کرد... + ویدئو/ تعهد همین قدر زیباست
تیتر امروز   
استادیِ دانشگاه، شغل دوم سلبریتی‌‌ها فال شمع دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال ابجد روزانه دوشنبه 7 اسفند 1402 فال انبیاء روزانه دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 7 اسفند ماه 1402 + فیلم دسته گل شیک و زیبای مریم مومن،فخرالزمانِ بانوی عمارت با رنگ قرمز عاشقی +عکس ارائه عجیب ترین راهکار برای نجات زمین/ اینبار دانشمندان دست به دامان نهنگ ها شدند روستایی که شاه قاجار در آن عاشق شد/ تصویر دختری که دل ناصرالدین شاه را برد روستایی عجیبی در ایران که اکثر مردمانش نابینا هستند! این 11 ماده غذایی روند پیری را بعد از 40 سالگی کند می کند! طالع بینی و خصوصیات متولدین اسفند مرد و زن چیست؟ مردم انتخابات را حق و مطالبه خود بدانند/ نمایندگان مجلس دوازدهم دست فسادگران را از کشور کوتاه کنند صدور 226 هزار پروانه ساخت در بافت‌های فرسوده در دولت سیزدهم زمان و میزان واریز عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران تامین اجتماعی
منتخب روز