ساعدنیوز
ساعدنیوز

پیام وزیر خارجه قطر چه بود که عراقچی را به دوحه کشاند؟

  شنبه، 13 دی 1399   کد خبر 126449
پیام وزیر خارجه قطر چه بود که عراقچی را به دوحه کشاند؟
ساعد نیوز: معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان ۱۰ دی، یک روز پس از تماس تلفنی وزیر امور خارجه قطر با ظریف به دوحه سفر کرد.

به گزارش سایت خبری ساعد نیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، چهارشنبه ۱۰ دی با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر در دوحه دیدار کرد.

عراقچی در این سفر با معاون سیاسی وزیر امور خارجه با شیخ محمد بن عبدالرحمن معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر و خالد العطیه معاون نخست وزیر و وزیر دفاع این کشور دیدار و گفت وگو کرد. دو طرف در این دیدار روابط دوجانبه و مسائل مورد اهتمام مشترک را مورد بحث و بررسی قرار داده اند.

این در حالی است که شامگاه ۹ دی اعلام شد، محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر خارجه قطر با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان گفت وگوی تلفنی داشته است. «شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی» معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه قطر در گفت وگوی تلفنی با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان آخرین مسائل روابط دوجانبه و تحولات منطقه ای را مورد گفت وگو و تبادل نظر قرار داد.

وزیر امور خارجه کشورمان در این گفت وگو با تبیین دیدگاه جمهوری اسلامی مبنی بر لزوم مشارکت همه کشور های منطقه در تامین ثبات و امنیت فراگیر به دور از دخالت بیگانگان و اجتناب از هرگونه تنش، ضمن اشاره به برخی تحرکات مشکوک و شیطنت های ایالات متحده در منطقه، گفت که مسئولیت عواقب هرگونه ماجراجویی احتمالی بر عهده واشنگتن خواهد بود.

چرا عراقچی سراسیمه به قطر رفت؟/ بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران منتفی شد

برخی گمانه زنی ها حاکی از این بود که پیام آمریکا برای ایران شامل تضمینی بوده است که از سوی این کشور هیچ گونه اقدام نظامی ضد ایران صورت نخواهد گرفت. این در حالی است که برخی اخبار حاکی از خروج زیردریایی جورجیای آمریکا و ناو های همراه آن از خلیج فارس و استقرار آن ها در دریای عمان هستند، برخی ها هم می گفتند، آیا عراقچی حامل پیام مهمی از سوی ایران برای آمریکا بوده است؟

حمیدرضا دهقانی پوده، سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه پس از سفر سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه ایران به قطر و دیدار با وزرای خارجه و دفاع قطر در توییتی این سفر را بسیار مفید برشمرد و نوشت: سفر یک روزه سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امورخارجه کشورمان و دیدار با شیخ محمد بن عبدالرحمن و خالد العطیه معاونان نخست وزیر و وزیران خارجه و دفاع قطر، برای منطقه و دو کشور بسیار مفید بود.

البته روابط ایران و قطر تنگاتنگ بوده است و پیش از این ۵ دی بود که حمیدرضا دهقانی پوده سفیر جمهوری اسلامی ایران در دوحه با سرلشکر ستاد «سعد بن جاسم الخلیفی» رئیس پلیس امنیت قطر دیدار کرد. در این دیدار، طرفین در خصوص راهکار های توسعه همکاری و تعاملات دو کشور با یکدیگر گفت وگو کردند، همچنین طرفین مشکلات و مسائل برخی از هم وطنان ایرانی در قطر را مورد بررسی قرار دادند. سفیر ایران در دوحه پیش از این با برخی از مقامات قطری درخصوص توسعه مناسبات تهران و دوحه و افزایش همکاری های دو کشور دیدار کرده بود.

علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران نیز عصر هشتم دی ماه در واکنش به افزایش تحرک ارتش آمریکا در منطقه در توئیترش نوشت که افزایش تحرک ارتش آمریکا در منطقه، نمایشی پدافندی و ناشی از ترس، به دلیل شرارت های گذشته است. این اقدامات، آنتروپی ناامنی را بالا برده و موجب سوء تفاهم های زیان بار می شود. دبیر شورای عالی امنیت ملی همچنین گفت که امنیت در منطقه تنها با خروج عوامل خارجی ضد ثبات محقق می شود.

«سعید خطیب زاده»، سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست هفتگی با خبرنگاران درباره تحرکات آمریکا در منطقه، گفت که ما به طور روشن گفته و هشدار داده ایم مسئولیت هرگونه توطئه چینی با آمریکاست. برخی شیطنت ها را شنیده ایم به آمریکا و دوستان در منطقه پیام داده ایم که آمریکا در روز های پایانی حیات خود در کاخ سفید دست به ماجراجویی جدیدی نزند. به دنبال تنش در منطقه نبوده و نیستیم. درباره دفاع از کشور ذره ای تردید نداریم، همه امتحان کرده اند و پاسخ های ما را دیدند، امیدواریم عقلایی که در واشنگتن هستند تنش زدایی کنند.

وی همچنین درباره حرکت زیردریایی اتمی آمریکا به خلیج فارس هم گفت که ما به دنبال تنش نیستیم، ولی مسئولیت هرگونه تنش آفرینی و ماجراجویی به عهده آمریکاست و می دانند جمهوری اسلامی ایران درباره امنیت و منافع ملی خود با کسی شوخی ندارد و امیدواریم عقل بر ماجراجویی نزد برخی از جنگ طلبان بچربد.

خطیب زاده در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه آیا پیش بینی می کنید دولت ترامپ در روز های باقیمانده اقدام نظامی را علیه ایران صورت دهد؟ گفت که پیش بینی نه کار سیاستمداران است، نه دیپلمات ها و حتی کار محققان هم نیست. ما به عنوان یک دولت برای هر سناریویی آمادگی داریم و به همه سناریو ها فکر می کنیم و برای هر سناریویی پاسخ لازم خود را آماده داریم. امیدواریم در این روز های آخر خروج از کاخ سفید از هر تنش زایی دست بردارند.

برخی از کارشناسان سفر غیرمنتظره عراقچی را به تلاش آمریکا برای قراردادن دو بند اضافه بر بودجه ۲۰۲۱ سازمان ملل که مختص به احیای کمیته تحریم ها علیه ایران بود، ربط می دهند که البته ۱۱ دی ماه با مخالفت ۱۴۲ کشور مواجه شد و شکست خورد. در حقیقت استدلال طرف آمریکایی بر این بود که کمیته تحریم های سازمان ملل علیه ایران باید کار خود را از سر بگیرد، چون واشنگتن از برجام خارج شده و از نگاه ایالات متحده دیگر برجامی در کار نیست.

تنها ۱۰ کشور از جمله بحرین، عربستان و جیبوتی با این دیدگاه آمریکا همراهی کردند. صد و ده کشور مخالفت کردند و ۳۲ کشور نیز رای ممتنع دادند. روسیه، چین و اتحادیه اروپا نیز در بیانیه های جداگانه ای با فرضیه بازگشت تحریم های سازمان ملل علیه ایران پس از «اسنپ بک» آمریکا مخالفت کردند. اگر این طرح آمریکا رای می آورد سازمان ملل باید بودجه ای جداگانه برای احیای کمیته تحریم ها علیه ایران در سال آینده میلادی اختصاص می داد.

قطر نگران برخی تهدید های آمریکا نسبت به منطقه

حسن هانی زاده کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره سفر غیر منتظره عراقچی به قطر، گفت که دوحه به عنوان یک کشور تاثیرگذار در شورای همکاری خلیج فارس همواره یک رابطه تنگاتنگ و قابل قبولی با جمهوری اسلامی ایران دارد، این روابط همواره در خدمت منافع مشترک دو کشور دوست ایران و قطر است.

او همچنین تصریح کرد که دولت قطر همواره سعی کرده که شرایطی فراهم کند که تنش ها در دو سوی ساحل خلیج فارس کاهش پیدا کند، به همین دلیل قطر نگران برخی تهدید های آمریکا نسبت به منطقه و ایران است، لذا به نظر می رسد بعد از تماسی که بین وزیر خارجه قطر با ظریف، دو کشور نیازمند رایزنی بیشتری در خصوص مسائل منطقه و سیاست های جدید آمریکا بعد از ورود جو بایدن به کاخ سفید بودند.

این کارشناس مسائل بین الملل تصریح کرد: تا هفته دیگر دونالد ترامپ باید کاخ سفید را ترک کند، قطعا در این مدت ممکن است ترامپ دست به ماجرا جویی هایی بزند، لذا سفر معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان به قطر در همین چارچوب، کاهش تنش ها و تلاش قطر برای حل اختلافات ایران و آمریکا و عربستان است.

او همچنین گفت: از آنجایی که عربستان به قطر چراغ سبز نشان داده است که آماده است مناسبات خود با دوحه را از سر بگیرد، به نظر می رسد که روابط عربستان و قطر می تواند برای امنیت منطقه و ایجاد وفاق بین دو سوی ساحل خلیج فارس موثر باشد. سفر عراقچی برای رایزنی بیشتر با مقامات قطری است، در زمینه همکاری های نفتی صحبت می شود و ممکن است عربستان سعودی تنش را کاهش دهد این احتمال وجود دارد که قطر بین تهران و ریاض میانجیگری کند و عراقچی دنبال این است که در مذاکرات با مسئولان قطر هدف نهایی عربستان چیست و ایا واقعا تمایل دارد مناسبات خود را از سر بگیرد یا خیر.

برنامه فشرده عراقچی/ عملیاتی شدن سند جامع همکاری میان ایران و افغانستان در آینده نزدیک

نشست بررسی سند جامع همکاری های راهبردی ایران و افغانستان با حضور «سید عباس عراقچی» معاون سیاسی وزیر امور خارجه، جمعه ۱۲ دی در مشهد و در محل موسسه مطالعات راهبردی شرق برگزارشد. عراقچی در این نشست با تاکید بر حل بسیاری از مسائل در جریان مذاکرات سند جامع همکاری راهبردی میان ایران و افغانستان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک، این اتفاق مهم صورت گیرد.

سید عباس عراقچی در این نشست با تاکید بر حل بسیاری از مسائل در جریان مذاکرات سند جامع همکاری راهبردی میان ایران و افغانستان ابراز امیدواری کرد در آینده نزدیک، این اتفاق مهم صورت گیرد. وی از حسن نیت طرفین در امضای این سند خبر داد و گفت که کشور های ایران و افغانستان با احترام بر اصل قانون اساسی دو کشور و احترام به حاکمیت های خود، آینده روشنی در همکاری های همه جانبه خواهند داشت.

معاون وزیر امور خارجه با اشاره به نقش و اهمیت مراکز مطالعاتی و پژوهشی در سیاست خارجی، حضور و فعالیت چنین مراکزی را تسهیل کننده دیپلماسی رسمی در کشور های مختلف عنوان کرد و گفت که اندیشکده های فعال در حوزه روابط خارجی باید همصدا با حاکمیت و جریان منافع ملی، حرکت رسمی سیاست خارجی را جهت دهی و تا حد بسیار به برآورده ساختن نیاز های پژوهشی و عملیاتی دستگاه های مرتبط با مسائل خارجی، کمک کنند.

در این نشست همچنین محمدابراهیم طاهریان، نماینده وزیر امور خارجه ایران در امور افغانستان، محمد صدیقی فر سرکنسول ایران در هرات، محمد بهشتی منفرد رییس نمایندگی وزارت امور خارجه در شمال شرق کشور، محمود افخمی سرکنسول سابق ایران در هرات شرکت داشتند.همچنین در این نشست از وبگاه انگلیسی موسسه مطالعات راهبردی شرق نیز رونمایی شد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
پربحث های هفته   
درختان میوه حیاط باصفای خانه رهبر معظم انقلاب که بابتش به بیت المال هزینه می پردازد (249 نظر) مهران رجبی: حضورم در بیمارستان موجب خنده رهبر معظم انقلاب شد (115 نظر) نگاهی به پژوی تهران پلاک رهبر معظم انقلاب+عکس/اولین ماشینی که از ایرانشهر خریدند! (101 نظر) رونمایی از تیپ باکلاس و شیک دامادی رضا داوودنژاد درکنار عزیزترین زن زندگیش/ مادربزرگی که جای مادر نداشته اش رو پُر کرد+عکس (47 نظر) حضور پرافتخار مژده لواسانی در موزه لوور فرانسه با چادر/ باعث افتخارین خانوم! +عکس (43 نظر) نگاهی به خانه 4 طبقه محمود احمدی نژاد در نارمک تهران+عکس (34 نظر) خوشحالی و ذوق غیرقابل وصف علی دایی در افتتاحیه رستورانش در اردبیل+عکس/ از بوسیدن قرآن تا خنده هایش موقع پیتزا خوردن (31 نظر) چرا رهبر انقلاب در زمان ایراد خطبه نماز عید فطر بغض کردند؟ (28 نظر) خلاقیت بی نظیر راننده شیرازی، با نوشته جالب پشت خاور اش حماسه آفرین شد/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا (28 نظر) حیاط باصفا و دلباز خانه زیبای سانیا سالاری ارغوان سریال دلدادگان/ خونه نگو باغ بگو!+عکس (25 نظر) شباهت بی حد و اندازه گندم، تنها یادگار آزاده نامداری به مادرش/ چقدر زیبا و نازه+عکس (22 نظر) دلنوشته احساسی و جانسوز پدر غزل بدیعی برای دامادش رضا داوودنژاد (16 نظر) خلاقیت منحصربفرد شهرداری کرمانشاه با رنگ آمیزی پیاده راه برای زیباسازی/ماشالله به این هنر+عکس (15 نظر) نگاهی به گالری طلا و جواهرات علی دایی و همسرش مونا خانوم/ چه گالری اعیان و لوکسی+ عکس (14 نظر) صحبت های خنده دار آقای قرائتی: وقتی دختره بهش میگه به فوکول من گیر نده +ویدئو😂👌 (13 نظر)
دیگران می‌خوانند   
فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم خلاقیت خنده دار شرکت نایک در ساخت کتونی با الهام از کفش دومادای دهه شصتی/ لامصب تصوراتمو آتیش زد😂 تجربه ترسناک مهراوه شریفی نیا از گریم مادرش در پشت صحنه فیلم دزد عروسک ها/ انصافا هم ترس داره+فیلم اثبات کدبانویی و همسر دوستی به سبک ستاره سادات قطبی+ویدئو/ سوپ رو پسراش و خودش خوردن تموم شده دوباره برای همسرش پخته خلاقیت منحصر به فرد یک مرد فروشنده با نوشته جالب پشت شیشه مغازه‌اش در بازار تهران/ همه رو شرمنده درک و شعورش کرد+عکس (تصاویر) رشد باورنکردنی ریش مرد فرانسوی که نه تنها قلب‌ها را تسخیر کرد، بلکه جایگاه او را در تاریخ تثبیت کرد/ ریش یا خانه ی گربه! فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 (تصاویر) با گوشت‌ چرخ کرده چه غذایی درست کنیم؟/ 7 غذای خوشمزه و پرطرفدار با گوشت چرخ کرده برای مقابله با فوبیای کنکور ابتدا باید آن را بشناسیم هزینه‌ها در دبی چگونه اند؟ مسکن، حمل‌و‌نقل، بیمه و مواد غذایی (عکس) مشهورترین لباس باستانی در موزه نیویورک/ تن پوش منحصربفرد یک شاهزاده ساسانی از جنس ابریشم با رنگها و نقوش خاص اقدام جالب و منحصربفرد پیرمرد موتورسوار در اصلاح موهایش به شکل کلاه کاسکت+ویدئو/ عمرا از دور بشه تشخیص داد موهاشه یا کلاه🤣 کیک تولد باکلاس و 5 طبقه بهنوش بختیاری با ورقه های طلا در رستوران مجلل/ مبارکا باشه+ عکس کولر گازی کریر ساخت کجاست؟ یادی کنیم از خونسردی کامل و جالب بهاره رهنما در درگیری لفظی با فلور نظری سر میز شام+ویدئو/ خونه چه کسی هم دعوا کردن، مریم امیرجلالی مژده لواسانی خطاب به وزیر ارشاد: یک سوال بپرسم ممنوع التصویر نمیشم +ویدئو مدل موی جدید سعید عزت اللهی ستاره تیم ملی/ چه بهش میاد +فیلم استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو تصاویر جذاب و خوشمزه هانده ارچل بازیگر فیلم "مست عشق" در سفر به اوزاکا ژاپن تمومی نداره (عکس/فیلم) با دهکده رویایی ارباب حلقه ها در دنیای واقعی آشنا بشین / از فیلماشم خوشگلتره 😍 (فیلم) لحظه هولناک انفجار یک ستاره بزرگ در نزدیکی زمین / چه بلایی سرمان خواهد آمد؟! هدیه تولد متفاوت سپهر حیدری برای پسر موفرفری اش دیاکو در دوبی +تصاویر اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! (عکس) ویوی زیبای خانه بهرام رادان بعد از یک روز بارانی / آقای بازیگر عجب جایی زندگی میکنه 😍 مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود (عکس) دیدار سیاوش خیرابی رامین سریال "دلنوازان" و طرفدارش بعد از 15 سال در خیابان (فیلم) بازسازی علت و نحوه برخورد و غرق شدن کشتی تایتانیک که به عنوان یکی از فاجعه های بزرگ دنیا شناخته می شود شعرخوانی بامزه سوفیا، دختر یکتا ناصر و منوچهر هادی برای پدرش+ویدئو/ باباش چه قربون صدقه‌ای هم میره براش (ویدئو) لحظه فوق احساسی دیدار دو دختر با پدرشان پس از آزادی از زندان+ فیلم/ فقط خوابشون که تعبیر شد... تعطیلات آخر هفته آزاده نامداری با دختر خوشگلش گندم در دشت گل های لاله+عکس بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی سلفی ساده و صمیمی هادی چوپان با همسر و فرزندانش داخل لندکروز میلیاردی اش/ زیبایی طبیعی ببینید بدون آرایس و روتوش و فیلتر/ قهرمان جهان اینقدر صمیمی خوابیدن با آرایش چه عوارض وحشتناکی برای پوست دارد (ویدئو) سبک مدرن دکوراسیون خانه صبا راد، مجری و گوینده سابق، و همسرش مانی رهنما، خواننده/ چه رنگ عجیبی رو واسه مبلمان انتخاب کردن! جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ... سوژه شدن مهدی قائدی در خیابان های دبی درلباس شیخ بن سلمانی اماراتی/ فقط ژست گرفتنش که شکار شده🤣 + ویدئو تصویر دیده نشده و قدیمی از آیت الله خامنه ای رهبر انقلاب در کنار دریا با کاپشن و کلاه +عکس (تصویر) معادلۀ سمی/ گربۀ زیر رادیکال مساوی است با مجذور همان گربه
تیتر امروز   
تمدید مجدد ثبت‌نام برای نوبت دوم کنکور سراسری دختر و همسر عابدزاده به خاطر کشف حجاب بازداشت شدند/ این دو اکنون آزاد شده اند فال قهوه با نشان روز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال روزانه امروز یکشنبه 26 فروردین ماه 1403 فال حافظ با تفسیر روز یکشنبه 26 فروردین 1403 + فیلم فال ابجد روزانه یکشنبه 26 فروردین 1403 استوری های جدید منوچهر هادی و یکتا ناصر از دخترشان سوفیا/ ماجراهای این زوج جنجالی تمامی ندارد+ویدیو اینفلوئنسر معروف اینستاگرام؛ خود و خانواده‌اش را قربانی کرد+عکس/ کشتن شوهر و دو فرزند! مرگ مشکوک مرد جوان در انفجار گاز شهری/کشف آثار بریدگی روی جسد، مقتول تازه همسرش را طلاق داده بود بیوگرافی و زندگی خصوصی هدیه بازوند، روژان سریال نون خ و همسرش+ تصاویر جذاب و دیدنی جایزه 50 میلیون تومانی برای عکس گرفتن از برنج خوردن سرمربی تیم ملی! دانلود آهنگ جدید «مال من باش» معین زد+فیلم/ مال من باش تو آسمون بشو منم ابراش ... تمام آن چیزی که شما باید درباره درگیری نظامی ایران و اسرائیل بدانید اعلام تقویم برگزاری آزمون‌های زبان تخصصی دکتری دانشگاه پیام‌‌ نور دانلود آهنگ جدید "مست عشق" علیرضا قربانی/ تو مرا جان و جهانی چه کنم جان و جهان را... +فیلم