ساعدنیوز
ساعدنیوز

پروفیل مناسب برای سقف شیروانی چیست؟

  شنبه، 18 آذر 1402   زمان مطالعه 4 دقیقه
پروفیل مناسب برای سقف شیروانی چیست؟
سقف‌های شیروانی به سبک بودن و عملکرد مناسب در برابر رطوبت و بارش معروفند، اما باید بدانید که تقریبا تمام عملکرد این سقف‌ها به نوع پروفیل و کیفیت آن بستگی دارد. سقف‌های شیروانی همانقدر که مقاوم و مفید هستند، می‌توانند دردسرساز و حتی خطرناک هم باشند؛ برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع پروفیل‌های مناسب برای سقف شیروانی با ما همراه باشید.

سقف‌های شیروانی به سبک بودن و عملکرد مناسب در برابر رطوبت و بارش معروفند، اما باید بدانید که تقریبا تمام عملکرد این سقف‌ها به نوع پروفیل و کیفیت آن بستگی دارد. سقف‌های شیروانی همانقدر که مقاوم و مفید هستند، می‌توانند دردسرساز و حتی خطرناک هم باشند؛ البته در صورتی‌که از پروفیل‌های بی‌کیفیت و یا نامناسب برای ساخت این سقف‌ها استفاده کنید.

انتخاب پروفیل برای سقف شیروانی به عوامل مختلفی بستگی دارد و باید بر اساس شرایط محیطی ساختمان این کار را انجام دهید.
درصورتی‌که مشتاق به کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع پروفیل‌های مناسب برای سقف شیروانی هستید، تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

دلیل اهمیت پروفیل در اجرای سقف شیروانی

پیش از آنکه به بررسی انواع پروفیل مناسب برای سقف شیروانی بپردازیم، اهمیت این موضوع را واکاوی می‌کنیم. برای پوشش بیرونی یک سقف شیروانی چند موضوع اهمیت ویژه دارد که عبارتند از:

 • عایق بودن

 • دوام و طول عمر بالا

 • مقاومت در برابر رطوبت

 • شکل و برش‌پذیری راحت

 • مقاومت در برابر نور خورشید

 • مقاومت در برابر سرما و گرما

 • استحکام مناسب و مقاومت در برابر نیروهای جانبی مانند طوفان و زلزله

در ظاهر، تمامی پروفیل‌های فلزی این ویژگی‌ها را دارند، اما موضوع اصلی کیفیت پروفیل‌ها است.
درصورتی‌که پروفیل انتخابی یک یا برخی از ویژگی‌های مذکور را نداشته باشد و یا در برابر عوامل مختلف ضعف نشان بدهد، سقف شیروانی برای یک سازه دیگر امن نخواهد بود و احتمال تخریب آن بسیار بالا می‌رود. همچنین اگر پروفیل‌ها نامناسب و بی‌کیفیت باشند، باید دائما در حال تعمیر و تعویض آن‌ها باشید و علاوه بر سخت شدن فرآیند مراقبت و نگهداری از پروفیل‌ها، هزینه‌های این کار نیز بسیار افزایش می‌یابد.

پروفیل فلزی چیست و چرا برای ساخت سقف شیروانی از آن استفاده می‌شود؟

پروفیل‌ها مقاطع تو خالی ساخته‌شده از آلیاژ‌های مختلف هستند که برای مصارف زیادی در صنعت ساختمان تولید می‌شوند. برای خرید انواع پروفیل فلزی برای سقف شیروانی لازم است ویژگی‌های مختلفی را درنظر بگیرید که شامل نوع، شکل، جنس، ضخامت، قیمت و برخی موارد دیگر می‌شوند.

به واسطه مقاومت بالا و ویژگی‌های فنی مناسب پروفیل‌های فلزی، این مقاطع در امر ساختمان‌سازی به وفور به کار گرفته می‌شوند و در اجرای سقف‌های شیروانی نیز یکی از المان‌های اصلی همین پروفیل‌ها هستند.

انواع پروفیل برای سقف شیروانی

حال که با پروفیل‌های فلزی آشنا شده و دلیل اهمیت این مقاطع فولادی در ساخت سقف شیروانی را نیز متوجه شدید، باید انواع پروفیل فلزی برای سقف شیروانی را بررسی کنیم. پیش از هر چیزی لازم است توجه داشته باشید پروفیل‌های فلزی انواع زیادی دارند. در ادامه تنها چند مورد مناسب برای اجرای سقف شیروانی بررسی شده است که کاربردی‌تر از سایرین هستند.

پروفیل سقف شیروانی

برخی از انواع پروفیل مناسب برای اجرای سقف شیروانی عبارتند از:

 • تیر آهن IPE

 • تیرآهن IPB

 • تیر آهن INP

 • نبشی

 • قوطی

 • ورق

 • تسمه

 • ناودانی UNP

 • میلگرد

 • لوله

 • سپری

 • لاپه یا زد Z

هر کدام از موارد مذکور دارای مزایا و معایب خاص خود است و نمی‌توان به صورت کلی فققط یکی از آن‌ها را پیشنهاد داد. در این شرایط توجه به دو موضوع مهم است؛ اول اینکه یکی از گرینه‌ها را بر اساس نیاز‌های خود تهیه کنید و سپس اینکه باید با بررسی قیمت برندهای مختلف پروفیل‌هی فلزی مانند قیمت قوطی 14 اصفهان، باکیفیت‌ترین محصول را تهیه کنید.

رایج‌ترین انواع پروفیل برای سقف شیروانی

همان‌طور که اشاره شد با وجود اینکه انواع مختلفی از پروفیل‌های فلزی برای اجرای سقف شیروانی در دسترس است، در این بین برخی از انواع پروفیل‌ها رایج‌تر بوده و بیشتر به کار گرفته می‌شوند.

برای سقف شیروانی معمولا قوطی 2 میل استفاده می‌شود و بیشترین ابعادی که روی سقف شیروانی قابل استفاده است، ابتدا از قوطی 2020، 3020، 3030، 5030، 6030، 4040، 6040 و 8040 بوده و نبشی کارشده، نبشی 3*3 است.

نکات مهم در استفاده از پروفیل‌های فلزی برای اجرای سقف شیروانی

اگرچه بررسی نکات و جزئیات اجرای آهن‌کشی سقف شیروانی، خود، نیازمند نوشته‌ای جداگانه است، اما در این مطلب نیز می‌توان یک‌سری نکات را بیان کرد که در ادامه آمده‌اند:

 • دقت به ابعاد مقاطع برش‌خورده

 • در نظر گرفتن ابعاد و وزن سقف در اجرای آهن‌کشی

 • بهره‌گیری از یک نقشه دقیق در آهن‌کشی سقف شیروانی

 • استفاده از مقاطع فولادی متناسب با شرایط سازه و شرایط محیطی

 • استفاده از تجهیزات دقیق و مناسب در اجرای آهن‌کشی سقف شیروانی

اگر نگاهی به قیمت تیرآهن 16 و سایر مقاطع و پروفیل‌های فلزی بیندازید، متوجه خواهید شد که چندان ارزان نیستند و برای جلوگیری از اتلاف مواد مصرفی بهتر است کار را با بهره‌گیری از یک نقشه دقیق و اصولی و با کمک افراد متخصص و باتجربه پیش ببرید.

خرید انواع پروفیل فلزی برای اجرای سقف شیروانی

تا اینجای کار انواع پروفیل فلزی برای اجرای سقف شیروانی را بررسی کرده و بر اهمیت بالا بودن کیفیت این مقاطع فلزی نیز تاکید شد. بهترین راه برای تهیه این محصولات، خرید بدون واسطه از ارائه‌دهندگان معتبر و باتجربه مانند مجموعه نفت آهن پاسارگاد است.

در این شرکت محصولات معتبر‌ترین تولیدکنندگان کشور با ارائه خدماتی نظیر قیمت رقابتی و مشاوره رایگان به مشتریان عرضه می‌‌‌‌‌‌‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، خرید و بررسی قیمت روز مقاطع فولادی مختلف به سایت آیرومارت به آدرس www.iromart.com مراجعه کرده و یا با شماره تلفن 02145306 تماس بگیرید.

پروفیل سقف شیروانی

کلام آخر

در اجرای یک سقف شیروانی باید به عوامل مختلفی توجه کرد، اما در این بین یکی از مهم‌ترین المان‌ها که نقشی اساسی در تقریبا تمام ویژگی‌های یک سقف شیروانی خصوصا مقاومت و پایداری آن دارد، پروفیل فلزی است.

پروفیل‌های فلزی از کاربردی‌ترین مقاطع فولادی در صنایع مختلف به شمار می‌روند و انواع زیادی هم دارند، اما برخی از انواع این محصول برای اجرای سقف شیروانی مناسب‌تند. از همین رو ما در این مقاله کوشیدیم تا انواع پروفیل فلزی مناسب برای سقف شیروانی و یک‌سری نکات مهم درباره این محصولات را با شما در میان بگذاریم و امید است مطالب مذکور برای شما مفید بوده باشند.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (803 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (232 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (182 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (177 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (163 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (155 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (136 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (93 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 (58 نظر)
دیگران می‌خوانند   
(فیلم) بغض و گریه سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان روی آنتن زنده صدا و سیما / پریشونم اما، پریشون‌ترم کن .... رونمایی از دختر زیبای حسام محمودی، بازیگر سریال زعفرانی و عاشقانه های پدر و دختریشان/ حیف جوونیش که رفت زیر خاک+عکس (ویدئو) حرف‌های رک و پوست کنده سامان صفاری، امیر سریال دلدادگان درباره سانیا سالاری: دوست ندارم دوباره با ارغوان همبازی شوم زمان پرداخت سود سهام عدالت اعلام شد (عکس) خارج کردن غده‌ای به بزرگی طالبی از سر یک مرد (فیلم) آموزش بستن شال مدل سانیا سالاری، ارغوان سریال دلدادگان مخصوص خانم‌های خوشتیپ (عکس) تعریف و تمجید جورجینا رودریگز، همسر رونالدو از پسر بزرگش/ چه افتخاری میکنه به این پدر و پسر! جشن عروسی ساده و دسته گل شیک همسر واقعی مسعود رایگان، مالک سریال دلدادگان/ چه لباس عروس خاصی+عکس رونمایی از پسر بزرگ و رشید پانته‌آ بهرام، بازیگر نقش افسانه در سریال دلدادگان / انصافا ببین بهش نمیاد همچین پسری داشته باشه! اتوبوس سواری سمانه پاکدل مهتاب سریال دلنوازان و همسرش/ چه صمیمی و خاکی+ عکس اسکی سواری حرفه ای و جالب سیاوش خیرابی، رامینِ دلنوازان+ ویدئو/ ببینید بعدش چه بلایی سرش اومده (عکس) سوارز و خواننده مشهور در تولد عشق زندگی مسی (فیلم) نوید محمدزاده برای این فیلم از جان مایه گذاشت / گریه های احساسی نوید محمدزاده در پشت صحنه روایت خنده دار امیرعلی نبویان از عشق شدیدش به ماشین پیکان+ویدئو/ به سلمونی محل که پیکان داشته گفته میخوام بچه تو باشم تصاویری از مجید پتکی، بازیگر نقش عنایت در سریال دلدادگان در کنار همسر واقعیش اقامه نماز رهبر معظم انقلاب بر پیکر آیت‌الله امامی کاشانی پول دوست ترین آدمها متولد کدوم ماه هستن؟ / متولدین این ماها خیلی پول دوست دارن خلاقیت تاریخی شاطر جنوبی برای خنک شدن در گرما حماسه ساز شد+ویدئو/هیتلر هم مغز اینو نداشت!🤣 (فیلم) فاجعه ای وحشتناک در آفرود سواری در دل کویر / اگه دلشو نداری نگاه نکن میز غذای خوشمزه و رنگارنگ سعید معروف بازیکن سابق والیبال در کنار دوستانش/ همیشه به شادی + عکس طبقه متوسط شهری در دوراهه بیعت و عاملیَّت/ انتخابات 1402 در ترازوی جامعه شناسی سیاسی قربون صدقه رفتن برای مادر به سبک مهران احمدی، بهبودِ پایتخت با انتشار عکس‌های دونفره‌شان+عکس/ چهره مامانشون چقد دلنشینه😍 مصرف این مواد غذایی به بهتر خوابیدن شما در شب کمک می کند / اگه میخای شب ها راحتتر بخوابی این غذاهارو امتحان کن (ویدئو) یادی بکنیم از اجرای درخشان امیرعلی نبویان در مسابقه لباهنگ "خندوانه"/ بنظرتون ایشون بهتر اجرا کردن یا خود محسن چاووشی؟ پیام تهدیدآمیز دانش‌آموز برای معلمش در برگه امتحانی + عکس/ یعنی این استعدادشو باید یه جایی شکوفا میکرد... جشن تولد ساده و بدون تجملات 63 سالگی مسعود رایگان، مالکِ دلدادگان+عکس/ انصافا بازیش حرف نداره👌 رونمایی از کارت عروسی رونالدو و جورجینا/ مراسم عروسی رونالدو، همین سه‌شنبه؟ +عکس حواشی داغ امروز دوشنبه 14 اسفند 1402/ حمید صفت مهمان خانه های شما می شود! پزشکی که در آمریکا درس خوانده بود، اسیر شد/ اسارت حق من است، باید زجر بکشم سکانس طنز روشنک "دلنوازان" و علی صادقی در سریال "زن بابا"/ میدونستین حدیث میرامینی سریال طنز بازی کرده؟ جشن تولد فوق العاده ساده مهدی قائدی با تیپی عجیب و موهایی مرواریدی رنگ+عکس/ کیک شکلاتی با دورچین توت فرنگی😋 تصاویر کمتر دیده شده از حضور شخصیت های معروف در کابین خلبانی محمدباقر قالیباف / میدونستید خلبانی هم می کنند؟ نمازِ شب خواندن ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور کشورمان در هواپیمای در حال حرکت+عکس سوشی خوری جذاب و دیده نشده مهدی طارمی در رستورانی شیک در پرتغال+عکس/ چه چشم نوازی میکنه انگشتر خاص ستاره تیم ملی 😉 ظروف دکوری شیک و منحصر بفرد مینا مختاری همسر بهرام رادان/خوش سلیقه و زیبا+ عکس خلاقیت یک نجار خوش ذوق برای طراحی استند گل منحصر بفرد در خانه اش/ محو زیباییش میشه آدم+ عکس خلاقیت جالب شهرداری در زیباسازی فضای شهر با استفاده از جواهرات رنگارنگ حماسه آفرید+عکس سکانسی تکرار نشدنی از پایتخت که هزار بارم ببینی بازم کمه/هما بیچاره فهیمه رو سنگ رو یخ کرد+ فیلم خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه
تیتر امروز   
زمان پرداخت سود سهام عدالت اعلام شد (عکس) خارج کردن غده‌ای به بزرگی طالبی از سر یک مرد اقامه نماز رهبر معظم انقلاب بر پیکر آیت‌الله امامی کاشانی پول دوست ترین آدمها متولد کدوم ماه هستن؟ / متولدین این ماها خیلی پول دوست دارن طبقه متوسط شهری در دوراهه بیعت و عاملیَّت/ انتخابات 1402 در ترازوی جامعه شناسی سیاسی مصرف این مواد غذایی به بهتر خوابیدن شما در شب کمک می کند / اگه میخای شب ها راحتتر بخوابی این غذاهارو امتحان کن حواشی داغ امروز دوشنبه 14 اسفند 1402/ حمید صفت مهمان خانه های شما می شود! پزشکی که در آمریکا درس خوانده بود، اسیر شد/ اسارت حق من است، باید زجر بکشم سکانس طنز روشنک "دلنوازان" و علی صادقی در سریال "زن بابا"/ میدونستین حدیث میرامینی سریال طنز بازی کرده؟ توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی