ساعدنیوز
ساعدنیوز

پشت پرده خبرسازی درباره تغییر مواضع اتحادیه عرب در مواجهه با ایران در نشست جده

  دوشنبه، 01 خرداد 1402   کد خبر 341189
پشت پرده خبرسازی درباره تغییر مواضع اتحادیه عرب در مواجهه با ایران در نشست جده
ساعدنیوز: علیرغم خبرسازی های بی اساس در برخی رسانه ها در کشور درباره حذف بندهای ایران هراسانه در سند اجلاس جده، بررسی ها حاکی از آن است که اعضای اتحادیه عرب همچنان بر مواضع خصمانه خود علیه ایران اصرار دارند. دکتر حسین جابری انصاری در یادداشتی به این موضوع پرداخت.

با پایان برگزاری نشست سران عرب در جده و صدور اسناد اجلاس، خبری با محتوای زیر از سوی برخی رسانه های ایران منتشر و دست مایه برخی تحلیل ها و گمانه زنی ها شد:
"بیانیه پایانی سی و دومین نشست سران اتحادیه عرب در جده بدون نام بردن از ایران و جزایر سه گانه ایرانی منتشر شد."

نشست جده


واقعیت اما با این خبر متفاوت است. مطابق روال معمول این گونه نشست ها، از نشست جده نیز دو سند صادر شد: اول، اعلامیه جده (اعلان جده) و دوم، مصوبات اجلاس (قرارات القمّه). اولی، کوتاه تر و دربرگیرنده رویکردهای کلان است که در 5 صفحه و 12 بند تهیه و صادر شده و موضوع جزایر ایرانی خلیج فارس در آن نیامده است. دومی، بلند تر و جزئی نگر تر و در 110 صفحه و 33 عنوان مستقل، هر یک در چندین بند، تنظیم و صادر شده و با جزئیات به بحران های عربی و همچنین مسائلی مانند جزایر ایرانی و به اصطلاح "مداخله ایران در امور کشورهای عربی"، پرداخته است.

زلنسکی


سند پایانی اجلاس جده با عنوان مصوبات نشست سران عرب در جده. موضوع جزایر ایرانی و آنچه "مداخله ایران در امور کشورهای عربی" نامیده شده، به ترتیب در صفحات 71 تا 73 و 74 تا 77 این سند و در 13 و 23 بند (مجموعا 36 بند) آمده است.سند پایانی اجلاس جده با عنوان مصوبات نشست سران عرب در جده. موضوع جزایر ایرانی و آنچه "مداخله ایران در امور کشورهای عربی" نامیده شده، به ترتیب در صفحات 71 تا 73 و 74 تا 77 این سند و در 13 و 23 بند (مجموعا 36 بند) آمده است.

بشار اسد


با این توضیح، خبر منتشره در ایران مبنی بر حذف موضوع جزایر از سند اجلاس جده، تحریف واقعیت و نوعی خبرسازی است. متأسفانه بخش مهمی از اخبار تولیدی رسانه های مجازی و حقیقی ما و بالطبع تحلیل های مبتنی بر آن از این قبیل است. با انتشار خبری نادرست، فضیلت ها یا رذیلت هایی برای خود و رقبای خود می سازیم و بر اساس آن تحلیل ها می کنیم در حالی که اصل موضوع، ناشی از یک اشتباهِ دانسته یا ندانسته است.

جدهخبرسازی هایی که به نسبت های متفاوت توسط طرف های مختلف منازعات حیدری و نعمتی جاری در ایران و رسانه های منسوب به آنان انجام شده و نه تنها هیچ خدمتی به اهداف ملی کشور یا حتی اهداف جناح ها و جریان های سیاسی نمی کند، بلکه با روشن شدن زودرسِ حقیقت از سوی جریان های سیاسی و رسانه ای رقیب و دشمن، به مصداقیت و مرجعیت رسانه های ایران صدمات جبران‌ناپذیر وارد می کند. فلیتأمل المتأملون

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
خودروهای لوکس و گران قیمت نوه امام خمینی/ زندگی لاکچری نعیمه اشراقی حاشیه ساز شد! +عکس (109 نظر) رقص فرح پهلوی در جشن بی شرمانه ! (91 نظر) ساعت رولکس 12 هزار دلاری نتیجه امام خمینی!+عکس (88 نظر) سایه های عاشقانه عروس سید حسن خمینی و همسرش (28 نظر) سرنوشت عجیب اسبی که به فرح پهلوی سواری نداد (23 نظر) فروش عجیب نوزادان از 350 میلیون تومان تا طرح ویژه حراج نوزادان در ایران +عکس (20 نظر) نماز خواندن یک ورزشکار خانم ایرانی وسط یک سالن ورزشی در قرقیزستان +فیلم (12 نظر) فیلم زیباترین رقص ایرانی وسط خیابان ! / پلیس فقط تماشاکرد ! (11 نظر) روایت هویدا از دایره عجیب دوستان فرح پهلوی (10 نظر) زیبایی چشم نواز نوه امام خمینی/ رابطه محبت‌آمیز «نعیمه اشراقی» با همسرش حاشیه ساز شد +عکس (10 نظر) دست گل جدید آرتام/ گوشی چند میلیونی دنیا جهانبخت رو ترکوند! (8 نظر) واکنش جالب فیروزه گیلدخت به تمام شدن سریال (5 نظر) حمایت بی شرمانه مسیح علینژاد از توهین ورزشکار اوکراینی به نماینده ایران +عکس (4 نظر) سورپرایز فوق العاده خاص امیر مقاره برای دختر جوان +ویدئو (3 نظر) انگلیسی صحبت کردن نبات کوچولو با عروسکاش! (3 نظر)