ساعدنیوز
ساعدنیوز

رفتار شناسی و زبان بدن سگ ها

  دوشنبه، 23 فروردین 1400   زمان مطالعه 6 دقیقه
رفتار شناسی و زبان بدن سگ ها
توجه دقیق به خصوصیات نژادی سگ‌ها و رفتارهایشان دارندگان سگ‌ها را در جهت رسیدن به یک درک متقابل و در نهایت تربیت صحیح حیوان یاری می‌نماید و این نکته ای است که نباید از چشمان هیچ مربی و صاحب سگی دور بماند.

رفتارشناسی سگ می تواند به ارتقاء رابطه بین انسان و سگ کمک کند و افراد می توانند با شناخت رفتارهای سگ، نحوه رفتار خود را با این حیوان اصلاح کنند. به اعتقاد خیلی از افراد، سگ به این علت که رابطه عمیق و احساسی و کاملاً واقعی و محسوس با انسان برقرار می کند یکی از محبوبترین حیوانات خانگی می باشد. بسیاری از افراد اغلب سگشان را عضوی از خانواده خود می دانند و در مقابل سگ ها نیز دائماً به سرپرستان خود اظهار محبت می کنند.

رفتارشناسی سگ ها برای مربیان آنها حایز اهمیت ویژه ای می باشد چرا که پیش بینی رفتار و حرکات سگ، در موقعیت ها و حالات مختلف نقش بسیار مهمی را در چگونگی ارتباط با وی ایفا می نماید و این در حالیست که اگر انتظار رفتاری با ثبات و مشخص از سگ می رود، توجه دقیق به خلوص نژادی یا دقیق تر بگوییم خلوص ژنتیکی حیوان بسیار مهم جلوه می نماید، در حالت کلی رفتارهای هر سگی متأثر از دو عامل مهم ژنتیک و محیط می باشد که عامل اول وراثتی بوده و عامل دوم اکتسابی می باشد، مسائل ژنتیکی خود موضوع بسیار مهمی است که در امر انتخاب نژاد سگ جهت به کارگیری در مأموریت های مختلف نقش ویژه ای دارد علی الخصوص در انتخاب سگ های پلیسی، سگ های جنگ، سگ های جستجو و نجات و … که در مباحث بعدی به آن خواهیم پرداخت.

تصویر
رفتار شناسی سگ

رفتار شناسی سگ

سگ ها بسیاری از نیروها و انرژی های بیرونی را که انسان قادر به جذب و دریافت آنها نمی باشند دریافت نموده و نسبت به آنها واکنش نشان می دهند، بی قراری و پارس سگ ها قبل از زلزله و طوفان رفتارهایی است که قرن ها آدمی را مجذوب خود ساخته است، سگ ها در موقعیت های مختلف رفتارهای متفاوتی از خویش نشان می دهند که هر یک در جای خود قابل بررسی و تحلیل علمی و فنی می باشد به عنوان مثال درک نمودن حس ترس یکی از ویژگی های جالب سگ ها می باشد به طوریکه اگر فردی از سگی بترسد و از جلوی او فرار کند حیوان بلافاصله واکنش نشان داده و اقدام به پارس کردن و تعقیب او خواهد نمود چرا که سگ ها اشیای متحرک را هدفی برای تعقیب نمودن محسوب می نمایند و در واقع این یک رفتار غریزی برایشان محسوب می گردد لذا در این موارد حفظ خونسردی و آرامش بهترین عکس العمل در مقابل سگ ها می باشد.

تصویر
رفتار شناسی سگ

انسان در حالت ترس امواج الکترومغناطیسی خاصی از خود ساطع می نماید که سگ ها قادر به دریافت و حس این امواج هستند که در این حالت سگ ها واکنش خویش را ابتدا با پارس نمودن و سپس تعقیب و گازگرفتن نشان می دهند.

هرگز نباید به محوطه نگهبانی سگ های نگهبان بدون اطلاع صاحب سگ نزدیک شد چرا که حیوان فرد را به عنوان یک دشمن تصور نموده و حالت حمله را اتخاذ خواهد نمود و باز به خاطر داشته باشید که نزدیک شدن بی محابا به سگ های پلیسی عواقب خطرناکی را در پی خواهد داشت و این مسأله با لحاظ نمودن آموزش های خاص سگ های پلیس و رفتار شناسی آنها اهمیت خود را بیشتر نمایان می کند.

زبان بدن سگ ها

چگونه می توان فهمید که سگ خوشحال است؟

چشم و پلک سگ در حالت خوشحالی، آرام است، چشمک می زند،
زل زل نگاه می کند و ابروهایش صاف است و بدن خود را برای دراز مدت در حالت آرام نگه می دارد.

عوعوکردن با صدای بلند چه مفهومی دارد؟

پارس کردن و یا عوعوکردن با صدای بلند، شایع ترین و جدی ترین مشکل در سگ ها است
و در رفتار شناسی سگ همیشه اهمیت دارد که به پارس کردن سگ توجه شود.
عوعوی پیوسته و بلند، اغلب هشدار به غریبه ها است:
“خودرا به من نزدیکتر نکن، به تو اعتماد ندارم.”
او ممکن است است نیاز به مراقبت فوری داشته باشد
و برای گرفتن کمک، بلند پارس می کند.

چرا سگ من همه چیز را می جود؟

سگ ها، جویدن اغلب چیزها را انجام می دهند
از خوردن دسته مبل تا خیلی از چیز های دیگر، در رفتار شناسی سگ ، انواع مختلفی از گاز کردن وجود دارد.
برای سگ های جوان، این راه برای از بین بردن درد است
که ممکن است توسط دندان های در حال رویش ایجاد شود.
برای سگ های قدیمی تر، این یک روش طبیعی برای حفظ فک قوی و پاک کردن دندان است.
همچنین با جویدن، سگ با خستگی مبارزه می کند
و می تواند اضطراب و خستگی مفرط را از بین ببرد.
اما آنها باید یاد بگیرند که چه چیزی برای جویدن قابل قبول نیست.

لیس زدن سگ چه مفهومی دارد؟

سگ ها، لیسیدن پوست سالم صاحب خود را دوست دارند،
چون طعم و مزه نمکی آن و متفاوت بودن از طعم های عادی، برایشان دلپذیر است.
لیسیدن سگ های خانگی، نشانه ای از محبت است.

وقتی سگ ناله می کند، چه مفهومی دارد ؟

شایع ترین صداهای لذت بخش ، صدای ناله و آه است.
در رفتار شناسی سگ، نشان داده شده که سگ ها از ناله کردن استفاده می کنند
تا خوشحالی خود را نشان دهند و می خواهند با شادکامی با صاحب خود ارتباط بگیرند.

وقتی یک سگ روی پای شما نشسته است، چه مفهومی دارد ؟

سگ شما ممکن است احساس کند
که نیاز به محافظت از شما و یا در انحصار خود نگه داشتن شما وجود دارد.
سگ ها ممکن است بر روی پای شما دراز بکشند یا بنشینند.
در رفتار شناسی سگ، این ها، علائمی برای نشانه گذاری روی محدوده تحت نظارت خود در برابر دیگر سگ ها می باشد.

چرا سگ ها دوست دارند نوازش شوند؟

سگ های مستقل نیز دارای نقاط خاصی هستند که دوست دارند در آن نواحی نوازش شوند.
مناطق مشترک پایه دم، زیر چانه یا پشت گردن است.
اکثر سگ ها دوست ندارند که با مالیدن دست روی سر و روی خلال، گوش ها، پاها، دم مورد نوازش قرار بگیرند.

مفهوم نگاه های سگ من به من چیست؟

در رفتار شناسی سگ، نگاه سگ ها معانی مختلفی دارد.
هنگامی که سگ شما چشمک می زند
آن نشان می دهد یک سگ بسیار شاد و بازیگوش است.
اگر چشم سگ شما به اندازه کافی باز باشد،
این بدان معنی است که سگ شما آمادگی بازی را دارد.
هنگامی که یک سگ از نگاه رو در رو می گریزد،
این به معنی مودب بودن سگ و اجتناب او از مقابله است.
تنگ و تیزکردن چشمان سگ شما معمولا به معنی احساس تهاجمی است.
سگهایی که خجالتی، ترسو، سلطه جو، دوستانه یا تهاجمی هستند،
مستقیم به چشم هایشان نگاه کنید،
آنها در تماس مستقیم چشمی، همان واکنشی را نشان می دهند که ما انجام می دهیم.
برای سگ، نگاه چشم در چشم به سگ دیگر،
حیوان یا انسان، بی ادبی است و می تواند یک چالش باشد.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
(عکس) تصاویر جالب از رهبر انقلاب هنگام رای دادن / هر کسی پیر شود، از بر رو می‌افتد؛ پیر میخانه‌ی ما، اشرف مخلوقات است ... (784 نظر) حماسه دختر مازندرانی با موتورسیکلت در راه مدرسه+ویدئو/ به سن و سال نیست که به جربزه اس! (448 نظر) خلاقیت تاریخی مهندس ایرانی در نصب دوربین مداربسته به دیوار حماسه آفرید+ عکس/ اینو به دانشگاه هاروارد نشون بده درجا بهش دکترای افتخاری میدن😂 (321 نظر) کودکی که با سوال هوشمندانه خود انگشتر رهبر معظم انقلاب را هدیه گرفت+ویدئو/ماشاءالله... (218 نظر) (عکس) عاشقانه های سنگین و رنگین فاطمه دانش پژوه برای همسرش سید احمد خمینی (180 نظر) محسن تنابنده، نقیِ پایتخت با انتشار این عکس از فوت پدرش خبر داد+عکس/ روحشون شاد چقد پدر و پسری شبیه هم بودن (176 نظر) خلاقیت جالب و هوشمندانه شهرداری در ایجاد دستگاهی برای گرم کردن دست شهروندان در زمستان +عکس/ طراح این خدمت بزرگی به مردم کرده (162 نظر) ماجرای زنی که از امام زمان (عج) برای امام خمینی (ره) پیغام آورده بود! (150 نظر) خلاقیت خنده دار میوه فروش وانتی برای اعلام قیمت میوه/خلاقیت مساویست با موفقیت+ عکس (123 نظر) ابتکار جالب و منحصر به فرد شاطر اصفهانی برای سرگرم کردن صف نانوایی/ هنر نزد ایرانیان است و بس+ویدیو (117 نظر) روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... (106 نظر) (فیلم) حماسه آفرینی در خنده دارترین دعوای خانوادگی بالای تیر چراغ برق/ لامصب چطوری رفتی اون بالا😂 (92 نظر) عاشقانه جذاب هاشمی رفسنجانی و همسرش سر سفره ساده صبحانه +عکس (78 نظر) همسر احمد خمینی کیست؟ + عکس (59 نظر) ایده تحسین برانگیز پاکبان مشهدی در هوای سرد برفی+ عکس/قشنگ ترین قاب از انسانیت😍 (56 نظر)
دیگران می‌خوانند   
خلاقیت جالب شهرداری در زیباسازی فضای شهر با استفاده از جواهرات رنگارنگ حماسه آفرید+عکس سکانسی تکرار نشدنی از پایتخت که هزار بارم ببینی بازم کمه/هما بیچاره فهیمه رو سنگ رو یخ کرد+ فیلم خانواده پر جمعیت کاریماما، ندیمه زلیخای سریال یوسف پیامبر/ ماشالا چه خونواده صمیمی (ویدئو) آوازخوانی علیرضا بیرانوند در کنار دختر نازش/ چه با احساس هم میخونه (ویدئو) رَپ خواندن بچه ی "مهمونی" برای پردیس احمدیه/ ممنون بچه جان ما رو با معنای پردیس هم آشنا کردی سامان صفاری، امیر عاشق پیشه "دلدادگان"، در پشت صحنه فیلم سینمایی پارادیس عکس لو رفته از بهرام رادان با یک کلاه بخصوص/ بنظرتون توضیحی که دادن قانع کننده بود؟ (ویدئو) جو عجیب دو طلبه در جشن تکلیف دختران در حسینیه معلی/عروس چقد قشنگه ایشالا... ایده تحسین برانگیز راننده کردستانی، با نوشته جالب پشت وانت اش حماسه آفرین شد+فیلم/ آدم حَظ میکنه از این درک و فهم بالا تصاویری حاشیه ای از حمیدرضا رسایی، نفر دوم حوزه انتخابیه تهران در ادوار قبلی مجلس توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم تصاویری از سید محمود نبویان، نفر اول انتخابات مجلس از تهران بدون لباس روحانیت در یک سفر خارجی (عکس) شکار محمدباقر قالیباف در موقعیتی که تصورش هم نمی توانید بکنید / رئیس مجلس در حال انجام بی سر و صدای کار خدماتی روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... بادی اسپلش چیست و روش استفاده از آن چگونه است (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان تیکه خنده دار و باحال محسن تنابنده، نقیِ پایتخت به حسن روحانی+ویدئو/ من تازه صبح جمعه فهمیدم... فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 خلاقیت راهگشا و خنده دار یک مادر برای مقابله با کار کلافه کننده‌ی بچه های دوقلویش در کشیدن موی همدیگه +ویدئو/ فقط واکنش بچه ها😂 وقتی خواهر بزرگتری و از دست داداش کوچکترت دلت پُر از خونه+عکس/ خلاقیتش منو کُشته😂 علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ جذابترین سکانس دلدادگان؛ رویارویی فرزانه و مرضیه بعد از مدت ها+ویدئو/ رفتی با خاطرخواه من ازدواج کردی؟؟ ویدیویی که محسن تنابنده با انتشار آن خوشحالیش رو از خوردن قرمه سبزی مامان پز اعلام کرد/ فقط پسرش که دنیا عین خیالش نیست😍 شنلِ عروس ساده و بدون تجملات عروس ترکیه‌ای احمدی نژاد در مراسم عقدش+عکس/ پدر عروس تاجر معروف و پولدار ترکیه ست لایو اینستاگرامی هادی چوپان برای توضیح تبلیغاتش برای کوروش کمپانی+ویدئو/تبلیغات را برای جیبم نکردم، شغل من هر روز 1000 برابر تبلیغ این کمپانی هزینه دارد (عکس) اولین کفش پاشنه بلند جهان، میراثی از ایران زمین/ تعجب می‌کنید اگر بدانید هدف از تولید کفش پاشنه بلند چه بوده است 50 میلیارد تومان جایزه یک ساعت ماندن در ساکت‌ترین اتاق جهان+ویدئو/ هیچکس نتونسته بیشتر از 45 دقیقه دووم بیاره (عکس) تصاویر جالبی از حضور مردم در خانه موزه هاشمی رفسنجانی فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 طراحی لوگو بسیار جذاب و زیبا رستوران مهدی طارمی ستاره تیم ملی در بوشهر/ چه خلاقیتی+ عکس واکنش خنده دار علی ضیا به شباهت جالبش به مخمل خونه مادربزرگه/ چه شباهتی😂+عکس رونالدو پسر تبریزی را سورپرایز کرد/ وقتی میفهمه مبتلا به سرطان هست غافلگیرش میکنه+ویدیو فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 حضور جنجالی بازیکن آرسنال در ایران برای تلاوت قرآن در برنامه محفل/تلاوت سخت است یا فوتبال؟ + فیلم فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 دکوراسیون شیک و امروزی گوشه ای از خانه رضا گلزار و چیدمانی زیبا با ویو ابدی+ عکس فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 دنیز دایی دختر بزرگ علی دایی اسطوره فوتبال در آغوش رضا گلزار/ باورکردنی نیست + عکس خلاقیت جالب شهرداری شیراز با ایجاد نیمکت موزیکال برای زیباسازی شهر / فقط تو ایران میشه این منظره زیبا رو دید!+ویدئو
تیتر امروز   
توضیحات امیرحسین ثابتی، نفر سوم انتخابات مجلس از تهران درباره حواشی سفرش به جام جهانی قطر: هزینه غذا با خودمان بود / در جایی شبیه به موکب های اربعین سکونت داشتیم (عکس) ادای نذر هر ساله محمدباقر قالیباف با حضور در یک مکان بهشتی در ماه رمضان روایتی از خانه بدون زرق و برق تازه دامادیِ یکی از فرزندان رهبر معظم انقلاب/ دور خانه موکت بود و دو‌ سه تا پشتی ابری معمولی، نه مبلمانی، نه... فال روزانه امروز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال شمع روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال قهوه با نشان روز دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 فال حافظ با تفسیر روز دوشنبه 14 اسفند 1402 + فیلم فال ابجد روزانه دوشنبه 14 اسفند 1402 متولدین این ماه ها جزو خجالتی ترین آدم ها هستند / خجالتی ترین آدم ها متولد کدوم ماه هستن؟ مصرف 5 فنجان قهوه ابتلا به سرطان روده را 30 درصد کاهش می دهد / خواص بی نظیر قهوه که از آن غافل بودید فال انبیاء روزانه دوشنبه 14 اسفند ماه 1402 (عکس) هدیه ویژه و خاص ستاره بی همتای تیم ملی سردار آزمون به الهه منصوریان بعد از خداحافظی! علت علاقه و روی آوردن مردم قدیم به خوردن اجساد مومیایی چه بود؟ خون‌آشام مشهد اعتراف کرد ؛ همه را گاز گرفتم اما پدرم را نکشتم بیوگرافی و زندگی خصوصی هادی چوپان و همسرش،از مدال طلا آرنولد کلاسیک تا مهاجرت+ عکس و فیلم جذاب
منتخب روز   
عکس‌های خاطره‌انگیز از کلوپ بازی بچه‌های دهه 60 و 70 / آره ما با هم فرق می‌کنیم، تو یه همچین شرایطی بزرگ شدیم! سکانس خنده دار برنامه اسکار با سوال مهران مدیری از امیرعلی نبویان: عمه نیما کجای نیماست؟🤣 (فیلم) وقتی افسانه دوباره حلقه مالک رو دست کرد / دیگه عاشق شدن فایده نداره ... عکس دیده نشده از ژست جالب دهه شصتی لیندا کیانی و حمید گودرزی در پشت صحنه سریال دلدادگان (عکس) تصویری از اولین روز پدربزرگ شدن سید حسن خمینی، نوه حضرت امام (ره) / خوشحالی جالب سید حسن از دیدن ایران خانم (عکس) استایل کژوال امید عالیشاه در مراسم عروسیش در یک تالار مجلل با ترکیب جالب کت و شلوار با تی شرت / کاپیتان باس خوشتیپ باشه❤❤❤ پشت صحنه خنده دار برنامه اسکار مهران مدیری: وقتی فرناز رهنما با لبخند به نیما شعبان نژاد میگه ایکبیری تا از غلظت توهینش کم کنه🤣 (فیلم) تشویق بازیکن قطری پرسپولیس در اصفهان به سبک آهنگ معروف بندری / حسن، حسن، یا حسن، حسن عبدالکریم ... واریز مرحله دوم سود سهام عدالت تا 25 اسفند پیام تسلیت سید ابراهیم رئیسی برای درگذشت پدر همسر سیدحسن خمینی