ساعدنیوز
ساعدنیوز

روش های تفکیک و جدا کردن زباله های خانگی

  دوشنبه، 03 خرداد 1400   زمان مطالعه 6 دقیقه
روش های تفکیک و جدا کردن زباله های خانگی
موضوع تفکیک زباله در کشورهای پیشرفه جهان مدت‌ها است که به صورت جدی دنبال می‌شود. اما در ایران هنوز آن‌طور که باید تمهیدات و فرهنگ‌سازی برای تفکیک زباله‌ها، نه از سوی دولت و نه از سوی مردم، انجام نگرفته است. در این مطلب شما را با نحوه تفکیک زباله ها در منزل آشنا میکنیم تا گامی هر چند کوچک در این امر مهم برداشته باشیم.

همه ما تلاش می کنیم دنیای بهتری را برای آیندگانمان فراهم کنیم. یک راه ساده و قابل اجرا برای همه ما، تفکیک زباله است. ما افرادی که به اصطلاح «زباله گرد» هستند را به خوبی می شناسیم. کسانی که پلاستیک و برخی اقلام زباله ها را جدا می کنند و آن را می فروشند و از این راه کسب درآمد می کنند. فارغ از مسائلی که بر سر حضور این افراد در شهر از سوی شهرداری مطرح است آیا برای مدیریت پسماند کلان شهرها روندهای موجود (از شهرداری گرفته تا زباله گردان) کافی هستند؟ قطعا پاسخ منفی است. اگر هر یک از ما اصول ساده ای را در جداسازی زباله ها انجام دهیم، بدون شک آینده بهتری برای خود و فرزندانمان فراهم خواهیم کرد.

در سال­های گذشته تمام زباله ­ها و مواد دورریختنی را مردم به صورت یکجا و بدون تفکیک به سطل زباله می ­انداختند اما با گذشت زمان و توسعه صنعت بازیافت، تفکیک زباله در بین خانواده­ها رواج پیدا کرده و امروزه کمتر کسی است که زباله­ های تر و خشک را از همدیگر جدا نکنند.

در این بین مشاغلی که به خرید ضایعات فلزی می پردازند نیز می­توانند در بازیافت زباله­ ها کمک زیادی به چرخه اقتصادی و محیط زیست نمایند. اما تفکیک زباله ­ها از یکدیگر کاری آسان و ساده است از همین رو بهتر است از مبدا تولید زباله یعنی منازل، اقدام به جداسازی آنها نمود. به همین منظور در ادامه به شیوه تفکیک زباله در منزل و فواید و مزایای آن می­پردازیم.

انواع زباله منزل

در ابتدا بهتر است با انواع زباله آشنا شوید تا بتوانید برای تفکیک آنها از یکدیگر دقیق­تر و راحت­تر عمل کنید.

زباله­ها را به طور کلی می­توان به 3 بخش تقسیم کرد.

 1. زباله ­های تَر
 2. زباله ­های خشک
 3. زباله ­های خطرناک

جداسازی زباله ها

در بیشتر کشورهای پیشرفته، تفکیک زباله های خشک و تر امر بسیار مهمی است و شهروندان ملزم به رعایت آن هستند. در شهرهای مدرن برای زباله های خشک و تر به تفکیک سطل های جداگانه تعبیه می شود تا پسماند بازیافتی به راحتی شناسایی شوند و در چرخه بازیافت مورد استفاده قرار گیرند.
بیشتر جوامعی که از کمبود منابع طبیعی رنج می برند، بازیافت زباله ها را راه حلی برای تولید می دانند. به همین دلیل در قوانین این کشورها تفکیک زباله و دسته بندی پسماندهای بازیافتی امری اجباری است و حتی رعایت نکردن آن جریمه و مجازات دارد.
پسماندهای تولیدی در هر منزل می تواند به سه دسته تقسیم شوند. زباله های خشک و تر به عنوان دو دسته از پسماند بازیافتی شناخته می شوند و بخش دیگر مربوط به زباله های خطرناک است.

تفکیک زباله

زباله های خشک

به مواد و زائدات فاقد مواد آلی، زباله خشک گفته می شود که طی زمان پوسیده و فاسد نمی شوند. پسماند تر تجزیه ناپذیر است. این پسماند حاوی هیچ یا مقدار بسیار کمی زائدات مرطوب است. بیشتر زباله های خشک را می توان به آسانی بازیافت کرد و مورد استفاده مجدد قرار داد. دسته بندی زباله های خشک بسیار متنوع است. بیشتر زباله های تولیدی در منزل در دسته زباله های خشک قرار می گیرند. بیشتر پسماندهای بازیافتی در این دسته بندی می توانند دو مرتبه در چرخه تولید قرار گرفته و بازیافت شوند.

زباله های خشک کدام هستند؟

 • پلاستیک(ظرف شیر، ماست و...)
 • شیشه
 • کاغذ(روزنامه ها و...)
 • لیوان کاغذی و پلاستیکی
 • جعبه ها(جعبه پیتزا تا جعبه های اسباب کشی)
 • دستمال کاغذی هایی که با آن غذا را تمیز کرده اید(خیس نیستند)
 • کارتن های مقوایی(شیر، آبمیوه، کاغذهای تافی، آدامس و...)
 • باتری
 • تیغ
 • لامپ
 • نوار و سی دی
 • داروها و آمپول ها

زباله های تر

زباله های تر بیشتر شامل پسماندهای غذایی می شود. مانند برنج، خورش، گوشت، مرغ، ماهی، روغن‏های خوراکی سوخته و فاسد شده.
انواع میوه و سبزی نیز در این دسته بندی قرار می گیرند چه قابل استفاده باشند و چه فاسد یا منجمد شده باشند. هنگامی که در مورد زباله صحبت می کنیم به طور قطع توجهی به تاریخ مصرف مواد نداریم.
به صورت معمول از زباله های تر می توان به عنوان پسماند بازیافتی در تولید انواع کود استفاده کرد. بنابراین باید توجه داشت چنانچه زباله های تر با زباله های خشک و سایر انواع زباله مخلوط باشند، کیفیت کود تولید شده مناسب نخواهد بود و می تواند به بهداشت محیط زیست آسیب وارد کند.

زباله های تر کدام هستند؟

 • میوه ها(پوست، هسته و میوه های خراب شده)
 • سبزیجات
 • پوست تخم مرغ
 • تفاله چای
 • غذاهای پخته شده
 • استخوان مرغ و ماهی
 • گل و گیاه
 • علف ها و برگ های خشک شده

زباله های خطرناک

جدا از زباله های خشک و تر بخشی از زباله ها در دسته زباله های خطرناک قرار می گیرند. همان طور که از نام این دسته بندی مشخص است این نوع از زباله ها شامل مواد خطرناک می شوند. در کل به موادی که باعث بروز انواع میکروب و باکتری شوند خطرناک گفته می شود.
همچنین، زباله هایی که در معرض نور و حرارت می توانند گازهای مضر و خطرناک تولید کنند، یا قابل اشتعال باشند در دسته زباله های خطرناک قرار می گیرند.

بازیافت پسماند بازیافتی

هرگونه استفاده دوباره و جدید از مواد زاید و پسماند بازیافتی را بازیافت می گویند. عملیات بازیافت زباله ها عملیات خاص و پیچیده ای نیست. به عنوان مثال استفاده از پسماند بازیافتی نظیر انواع پلاستیک یکی از راه های بازیافت و استفاده مجدد از پسماند بازیافتی است.
برای استفاده مجدد از انواع پلاستیک، بطری های نوشابه و سایر مواد غذایی در مرحله اول شست وشو و ضدعفونی می شوند. سپس طی عملیات خاصی تبدیل به اقلام جدید تری خواهند شد و در چرخه استفاده قرار می گیرند.
در واقع بازیافت شامل مراحل جمع آوری زباله ها، تفکیک زباله ها به صورت زباله های خشک و تر و جداسازی پسماند بازیافتی می شود. در طی این عملیات انواع پسماند بازیافتی دوباره وارد مرحله تولید می شوند و به عنوان نوعی متریال در چرخه تولید دوباره استفاده می شوند.

فواید تفکیک زباله

تفکیک زباله و بازیافت آن فواید و مزایای زیادی دارد. می­توان اصلی­ترین مزیت آن را کمک به محیط زیست و صرفه­جویی اقتصادی در تولید محصولات نام برد.

اما این امر فواید گوناگون دیگری را نیز دارد که در ادامه به بخشی از آنها اشاره می­کنیم.

 • جلوگیری برای از بین رفتن منابع طبیعی
 • ایجاد کسب و کارها و اشتغال زایی برای جوانان
 • رعایت بهداشت بیشتر و جلوگیری از بیماری
 • کمک به بهبود مواد اولیه برای تولید محصولات

  تفکیک زباله

روش های تفکیک زباله در منزل

با توجه به توضیح های ارائه شده و با شناخت کافی از انواع زباله های خشک و تر هر فرد می تواند به آسانی در منزل تفکیک زباله ها را انجام دهد.
اما شاید مهم ترین امر در این زمینه تولید نکردن زباله باشد. اگر نسبت به محیط زیست و منابع طبیعی مسئولیت پذیر باشیم، به طور قطع از تولید انواع زباله پرهیز می کنیم.
اما برای تفکیک زباله در منزل تنها نیاز است که بر اساس دسته بندی های گفته شده زباله ها را تفکیک کنیم و در کیسه های جداگانه دور بیاندازیم.
یکی از روش های تفکیک زباله در منزل این است که برای هر نوع زباله سطل جداگانه ای متناسب با فضایی که در اختیار دارید، در نظر بگیرید. به این صورت تفکیک زباله ها کار آسان تری خواهد شد.
اگر تنها تصمیم دارید که زباله های خشک و تر را تفکیک کنید می توانید سطل بزرگ تر را به زباله های خشک و سطل کوچکتری را برای زباله های تر در نظر بگیرید.
به طور معمول زباله های تر حجم کمتری نسبت به پسماندهای خشک دارند.
از فواید تفکیک زباله ها می توان به این امر اشاره کرد که با تفکیک زباله ها در مصرف انرژی به طور چشم گیری صرفه جویی خواهد شد. به این صورت که هزینه ها و انرژی مصرف شده برای بازیافت پسماند بازیافتی بسیار کم تر از هزینه تولید و ساخت محصولات جدید و صرف مواد جدید است.

پایگاه خبری ساعدنیوز را در شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید.

دیدگاه ها
  دیدگاه ها
نظر خود را به اشتراک بگذارید
پربحث های هفته   
رفتار شرم آور بیرانوند، قهرمان بدنسازی و شوت کردن عکس شهدا به سمت داور مسابقه به نشانه اعتراض+ویدئو (1734 نظر) بی ادبی فجیع و شنیع یک دانش آموز به معلم+عکس (464 نظر) صدای محشر پیرزن در مزرعه با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (240 نظر) رقص خفن داماد افغانی و ساقدوش هایش با آهنگ ایرانی شاد +فیلم (223 نظر) زن و شوهری که صاحب شیک‌ترین طلاقِ ایرانی شدند (171 نظر) شاهکار پیرمرد در خیابان با خوانندگی آهنگ سوزناک +فیلم (157 نظر) شاهکار رقص شاد چوپان در کنار گله گوسفندان با آهنگ شاد شاهرخ +فیلم/ لعبتی هزار ماشالاه آی دل من عاشق چشماته ،خوشگلی والله (156 نظر) صدای محشر پیرمرد چوپان در صحرا با خوانندگی آهنگ اصیل +فیلم (154 نظر) (فیلم) اجرای جالب آواز سنتی ایرانی توسط زن فرانسوی / دهن همه وا می‌مونه از این اجرا! (121 نظر) رقص ایرانی پیرزن در پمپ بنزین با آهنگ واویلا لیلی دوست دارم خیلی +فیلم (115 نظر) (فیلم) واکنش جالب یک نوزاد به اولین بوسه مادر/ مُسکن فقط محبت مادرانه😍 (112 نظر) زیباترین مدرسه جهان در یکی از روستاهای سیستان و بلوچستان که برنده جایزه بین المللی معماری شد/ ویو رو نگاااا😍 (93 نظر) وقتی نعیمه نظام‌دوست رو صندلی برنامه جا نمیشه+فیلم /صندلی شکست! (93 نظر) (فیلم) افشای خاطره شهربانو و خواهران منصوریان از حضورشان در خانه کریس رونالدو/ دعوتشون کرده بود باغ!😐 (76 نظر) فروش کودک ایرانی هوادار رونالدو در سایت دیوار +عکس (68 نظر)
منتخب روز   
(فیلم) سنگ تمام رقص عربی آقای خوشتیپ با پیژامه/ فقط حرکت پاباز آخرش 😂 خواستگاری حامد آهنگی از نعیمه نظام دوست، تو باید عروس ننم بشی +فیلم (ویدئو) رقص شمالی هادی چوپان با صدای تنبک/ چه میکنه قهرمان جهان😁 مردی که از سینه خود به فرزندش شیر می دهد!!!😐+عکس فیلم لورفته از رقص مار هوتن شکیبا در پشت صحنه لیسانسه ها با آهنگ عروسی دلگیرم از تو ، تا بی نهایت (ویدئو) شاهکار خوانندگی آهنگ استاد شجریان توسط پسر حنجره طلای دو رگه/ بنازم این صدارو (ویدئو) قر کمر و رقص باحال پسر کوچولوی بسکتبالیست بعد از بُرد شیرین (ویدئو) پسر 14 ساله ای که تخم می گذارد!😐 غوغای رقص ایرانی دو پسر با آهنگ شاد در تالار عروسی! +فیلم (ویدئو) طنز اول مهر برای ابراز تسلیت به معلمان، دانش آموزان، ناظمان، ناظران و اسیران خاک/ بازگشت همه به سوی مدرسه است😂 (ویدئو) همخوانی فریبا نادری و محمد نادری با ترانه خاطره انگیز یار دبستانی من در کنسرت حجت اشرف زاده شاهکار رقص ایرانی داماد و پدر زن با آهنگ شاد خواننده +فیلم
تیتر امروز   
(تصاویر) کشف یک «یخچال» دو هزار ساله با لولۀ آب سرد! زنی که 11 شوهر خود را کشته، جنون دارد؟ عکس متفاوت شادی مختاری در خارج از ایران ! / خانم بازیگر زیبا زود مشهور شد ! بنر جالب شهرداری برای دانش‌آموزان در سطح شهر/ بهتر از این نمیشه به دانش آموز انگیز داد تبعه افغان، 9 نفر را در جنوب تهران به آتش کشید! ادعای باورنکردنی شهربانو منصوریان درباره حضورش در خانه رونالدو+ فیلم شگفتی سازی بزرگ؛ تنیس باز آذرشهری قهرمان جهان شد+عکس واکنش جالب عادل فردوسی‌پور به نحوه استقبال از رونالدو در ایران+ فیلم فرح پهلوی و پسرش سیاهپوش عزت از دست رفته شان شدند!+ عکس برای خرید گوشت به محله آقای کرباسچی بروید/ گوشت آنجا ارزان تر از همه جا زمان اعلام نتایج نهایی کنکور 1402 مشخص شد کارشناس صدا و سیما: آقای رئیس‌جمهور مسابقات بدنسازی را تعطیل کنید! +ویدیو ترفند لو رفته امیر تتلوی بد دهن برای کاسبی کردن از مردم/ 75میلیارد در یک ساعت! اطلاعیه دفتر رهبرانقلاب: نقل قول مطالب غیر مستند از آیت الله خامنه‌ای ممنوع بیگی: ثبت‌نام احمدی‌نژاد در انتخابات مجلس جوک است